1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да му се вратам на бившиот дечко?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од snowflake1818, 12 април 2010.

  1. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Според мене од искуство и мое лично и на многу други,враќање на бивш дечко НЕ!
    Зошто штом сте раскинале значи нешто не било како што треба,а верувајте ако се смирите тој нема да се промени.Може некое време ќе глуми извесно време но никогаш не се менува човек.
    Има случаеви каде што станале бетер него што биле предходно па ајде повторно раскинувања со истата личност.
    Подобро да се остави така врската што пукнала одколку да се составува,бидејќи ќе помине многу време составувајќи ја а на крајот резултатот ќе биде повторно ист како предходниот...
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  2. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    малку покасно давам совет али ако те повредувал како што кажуваш немој зашо може да се деси пак да те повредува.
     
  3. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Сноуфлејк1818 никако не раскинувај со сегашниов дечко за да му се вратиш на бившиот затоа што од каде знаеш дека нема бившиот пак да те повреди!...не за џабе постарите рекле ,,Да беше добар немаше да биде бивши" само ќе си напраиш белја ќе го изгубиш и сегашниов! :D
     
  4. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
    snowflake1818 кога нешто ќе се скрши колку и да го лепиш нема да биде исто.И не се враќај на нешто што веќе знаеш како завршило.Биди си со овој што ти е сега со тек на време ќе го засакаш :)
     
  5. bbeebbee

    bbeebbee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Бившиот дечко е како прочитана книга,веќе го знаеш крајот каков е ! Според мене враќајње НЕ.
    Сепак секој си знае и секој си е ковач сам на својата иднина.
     
  6. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    дефенитивно НЕ сепак ти најдобро си знаеш поздрав
     
  7. kathy-style

    kathy-style Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    191
    Јас би ти препорачала да не му се враќаш на бившиот дечко....Штом дозволил да трчаш ти по него и да плачеш и да си ги сечеш вените поради него... верувај ми тоа пак ќе го дозволи...Мислам дека никоја од нас не го заслужува тоа па ниту ти. Пробај си со новиот дечко и обиди се да бидеш среќна. Ти посакувам се најубаво :*
     
  8. Doloress

    Doloress Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дали е добро да му се вратам на поето поранешно момче ?? :/

    Веќе подолг период се допишувам со мојот бифши муватор порано постојано се гледавме но еден период престанавме .. Во мојот живот никогаш не сум имала дечко само ''муватори'' со овој ми е многу убаво кога сум со него буквално летам во облаци .. но тој е повозрасен и има поминато многу во животот и пред некој период почнавме пак да се гледаме.. тој побара од мене да имаме односи бидеќи здосадено му било од лижење и такви ствари а ја не сум ни скината , преубаво ми е башка сигурна сум дека неќе да ме искористи за да ме искористи и да ме оговара по другари и слично што да правам ве молам помогне те ми :/ ??
     
  9. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Дали е добро да му се вратам на поето поранешно момче ?? :/

    Ако не е тајна колку е повозрасен од тебе? Година - две или повеќе ? А како си сигурна дека нема да те искористи ? Јас не сум да му „ дадеш “ веднаш . Почекај . Најпрвин можеш да му речиш дека не си подготвена и сакаш да си ја зацврстиш врската. Ако те сака ќе те чека повеќе време :!: , ако му си само за летово ќе те искористи и само ќе биде упорен дури не си го направи кејфот и ќе те исфрли како стара крпа ( 90 % од случаите е така ) . Секако , ти нема да му дадеш за месец -два , влечкај го малку повеќе. А и уште нешто. Млада си . Имаш 16 години. Уште многу врски се пред тебе . Немој после да се каеш ....

    Пријателке , не им верувај на мажите...
     
  10. Doloress

    Doloress Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дали е добро да му се вратам на поето поранешно момче ?? :/

    2 godini e pogolem od mene no mnogu podobro gleda na rabotite , barem jas taka mislam :/
     
  11. sadangel

    sadangel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    781
    Дали е добро да му се вратам на поето поранешно момче ?? :/

    Чекај чекај неможе да те уценува со тоа ако не ми "дадеш" готово е меѓу нас. :tmi:
    Колку и да не ти се допаѓа ова што ќе ти го кажам но ако него навистина му значиш нема како услов за да бидете заедно да го поставува сексот без разлика на тоа колку има потреба од него.
    Место тој да ти поставува услови постави му ти - Или врска без односи или ништо :geek:
    Ако навистина имаш само 16 години нема потреба да брзаш :!:
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Дали е добро да му се вратам на поето поранешно момче ?? :/

    Со која брзина ќе влеташ,со таа и ќе излеташ...

    Ако се оди спонтано и природно,подолго ќе трае а не под притисок..
    Штом тој ти укажува дека сака секс-се ти е јасно..

    Да сакаше врска со тебе во која ќе има духовна љубов со по некој бакнеж,прегратка,муабети и природно зближување кое со тек на времето ќе роди желба за водење љубов,ок,ама вака црно на бело-ДОСТА МИ Е ОД ЛИЖЕЊЕ,САКАМ СЕКС....БЉАК.
     
  13. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Дали е добро да му се вратам на поето поранешно момче ?? :/

    И јас го делам истото мислење со Sadangel ако стварно му се свиѓаш он нема да те уценува да му "дадеш"
    и да за промена уцени го ти, да видиш како ќе реагира ;)
     
  14. johnnys.girl

    johnnys.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2016
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    83
    Вака девојки, веќе скоро еден месец сум во ваква состојба, ептен сум на средина. Со дечко ми (бивши е..) одевме една година и раскинавме поради глупости али нема врска јас тешкото го поминав и запознав еден дечко на журка, ми се свиѓаше повеќе време ама немавме никаков контакт, на здраво бевме само. Пресреќна бев што му оставив печаток уште на почетокот од вечерта, покажа гооолем интерес за мене ии почнавме да се гледаме (1 месец се гледаме). Е сега вака добро изгледа, али има уште нешто, целиот период откако раскинавме со дечко ми си пишевме, постојано бевме во контакт ии сега се скаравме заради новиот, јас неможам да го сфатам..цело време го прашував да бидеме повторно заедно, да почнеме од почеток, тој ме одбиваше, али не сакаше со друг да одам. И веќе немам контакт со него, ноо завчера другарка ми ми рече стално и пишувал за мене дека ме сака сеуште и дека сака пак да бидеме заедно. Знаете, искрено, јас сум во состојба да ставам точка на новозапочнатото, без разлика колку ми е убаво со новиот (сеуште не сме заедно ама така ќе го викам) бидејќи сметам дека сето тоа е една огромна грешка на која треба да и дојде крајот и да се вратам со стариот.. ама уште не сум сигурна затоа и прашувам за совет:(:(
     
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Никогаш не се враќај на стара љубов. Не рекле за џабе дека е тоа прочитана книга на која и го знаеш крајот. Ако требало да сте заедно немало ни да раскинувате ма која и да е причината за тоа. Си имаш нов дечко и терај си со него, бившиот остави го во минатото и немој да контактираш со него. Така само ќе си наштетиш на самата себе. Верувај ми, зад себе имам врски после кои се опоравив само откако прекинав секаков контакт cо момците. Мојот совет би бил тој, најдобронамерен.
     
    На johnnys.girl и Umbrella22 им се допаѓа ова.
  16. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Ако реално ти си била заљубена во бившиот ќе си останала да пишуваш и да се гледаш со него се со цел за да ја подобрите ситуацијата, немало да одиш и да шараш очи по други дечки а нии најмалку да имаш некаква си врска со истите. Ако реално си сакала ниту малку немало да помислиш да бараш друг.
    Тоа е фактот!
    Затоа кога човек се двоуми вака помеѓу двајца партнери најдобро за тебе е да ги оставиш и двајцата на раат и да пробаш да си создадеш нив живот со некој сосема трет со тек на времето.
    Не си заљубена туку реално си збркана и не знаеш што сакаш, па на тој начин дополнително си го комплицираш животот и со створаш лоша слика за себе си се со намера да не бидеш сама... а треба да си сама.. да размислиш, да си дадеш време на тебе и да апстинираш некое време од авантурите.
     
    На johnnys.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DPK

    DPK Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Пред една година раскинавме со едно момче,а сега сака да излеземе повторно.Му дадов повеќе шанси но секогаш ме оставаше.Сега имам друг дечко со кој не сум многу среќна и незнам што да правам.Ве молам за совет :)))
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Му се сака.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.055
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Си му давала шанси а тој те оставал, тогаш не те сакал а сега мислиш те сака? Или тогаш те имал па мислел може што сака да прави. Такви се машките, додека те има не те цени, кога те нема тогаш се ќе направи за тебе. Затоа треба заби да покажете дури додека сте во врска, јас таква сум и некои другарки ми викаат дека сум лоша ама знаејќи дека би можела и без нив, многу поинаку се однесуваат тие што се со мене во врска и тие што се со плачки во врска. Епитетов не е за тебе, само пример давав.
    Значи, штом те бара сега или ја сфатил твојата вредност па те сака назад, или му пречи тоа што сега ти си имаш друг па му е криво или нема никоја што може да ја врти па си рекол ајде оваа ме сакаше ми даваше шанси па ќе ми даде пак да искористам. Без разлика дали со дечкото си среќна или не, јас би рекла да не се гледаш со бившиот, ништо ново нема да биде. Минатото е позади тебе со причина и немој да го враќаш.
     
  20. DPK

    DPK Нов член

    Се зачлени на:
    9 мај 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Другарките ми имат речено дека по очите му се познава дека му е жал бидејќи сум со друг.Но ,сепак неможам да испаднам пак со него затоа што знам дека ќе биде само за една вечер.Инаку благодарам за советот :):*