1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да прекинам или да продолжам со него?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Pelikuna, 15 април 2011.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојче не те бара 5 дена, не ти враќа на пораки а ги чита ти уште си даваш рокови на себе си???
    Веќе е повеќе од јасно, нему не ми значиш веќе. Двосмислено ми е сета оваа ситуација. Како може девојка да му бидеш 4 години и да не одиш на свадба??? И да не се запознаате со родителите? Како те пуштале да искачаш со него ја незнам...
    Остај тоа мање битно, биднало веќе. Помири се, сега си поминала една врска па со другата ќе знаеш како да постапиш. Од секоја грешка се учи.
    Тој стварно незнае што сака, де сака со тебе, де нејќе. Така да остави го. Толку е више, што и да направиш само полошо за тебе ќе си направиш.
    Знам дека не е лесно да заборавиш, 4 години е долг период све сте поминале заедно, но биди среќна што не те оставил трудна или не те малтретирал. Нека ти остане во сеќавање.
    Сега опција ти е да излегуваш, да се шеташ, да уживаш во животот. И најбитното воопшто да не го бараш. Ќе стиснеш заби, млада си 21 година животот е пред тебе.
    И не му кажувај ништооо, остави така. Ќе се сврти тркалото ќе те побара кога тогаш. Сега биди паметна и ти остави го него.
     
    На Cvekjence и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. puzzle

    puzzle Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    19
    Значи солзи на очиве ми дојдоа читајки ти ја маката.
    Немој да патиш по него ТЕ МОЛАМ!!! И немој да чекаш да ти се јави. Не заслужуваш таков, заслужуваш некој што ке те насмејува и прави радосна и ке бидеш најсреќната жена на светот.
    И јас сеа излегов од 4 годишна врска и се прашувам истото ко тебе-со кого сум имала работа?
    Тек сеа сватив дека НЕМА ДА СЕ СМЕНАТ и нема да бидат тоа што треба и тоа што знаат да бидат.
    Ни јас незнам што и како ке биде понатаму ни со тебе ни со мене, мораме да почнеме нов живот во кој незнаеме што не чека, ама дефинитивно не смееме да им дозволиме на тие ѓубриња да си играат со нас, со нашите чуства, трпение и живот.
     
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Cinderella93 не знам како ќе ме сфатиш ама искрена да бидам вие и двајцата сте крајно незрели. Имаш 21 година и не можеш самата да се справиш со одредена ситуација, каква и да е. Твоите премногу си ги инволвирала во врската, па почнале и да се мешаат и да ти влијаат на твоите одлуки и објективно расудување. А и кај него гледам дека не е ништо подобро. И неговите се' уште му кажуваат што е добро, а што не за него. Ти 21, тој 23, за срамота сте. Најискрено. Штом ти твоите ги слушаш за твојата сопствена врска, и штом останатите врски ги споредуваш со твојата, а со тоа вршиш притисок за и твојата да се одвива по тој терк, ти не си доволно зрела за сериозна врска.

    Пред се' треба да сфатите дека со 21 година вие сте веќе полнолетни личности кои треба сами да размислуваат со своја глава, сами да се носат со проблемите, сами да се носат со последиците. А не лигавења по дома, си ги испопотресла твоите, којзнае што си помислила мајка ти дека ќе направиш па жената и на работа не отишла заради тебе. Немаш 15, имаш 21 година. Приберисе прво.

    И не знам всушност кој ти е тебе проблемот во врската? Те изварал? Те навредува? Не те почитува? Ти повишил тон? Те удрил? Не. Тебе проблемот ти е зошто не те викнал на свадбата од братучедка му, зошто не функционирате како другите врски со иди ми - дојди ми и зошто излегол со другари, а не со тебе. И сите овие три работи на твоите им сметаат. Мајка ти зборела со некоја жена, твоите биле навредени, им било чудно зошто излегол со другари, а не со тебе, па татко ти плачел... Оф мори мајко.

    И зошто мора да ги прашува твоите за на одмор? Тој да ги прашува твоите дали ќе те пуштат со него? Колку години имаш? Мене ми изгледа дека вие премногу притисок сте му направиле, му дошло преку глава да слуша замерки од твоите кажани преку тебе. Плус и ако во разговорите барем еднаш си му спомнала "моите рекоа/направија/се чувствуваат вака или онака..." и јас како него би се тргнала од тебе, всушност не би се тргнала, туку би трчала што подалеку. Се надевам дека не си му рекла ништо од ова, ама се си мислам дека тоа ти биле главни зборови во караниците. Затоа и вака се однесува.

    Јас во целиот твој пост гледам само: моите рекоа, моите ова, моите она, мајка ми, татко ми... Никаде не прочитав: Мене лично тоа и тоа ми смета кај него и сакам да разговарам.

    Порасни прво, созреј, стани самостојна, размислувај со своја глава, па после гради сериозна врска. Најдобронамерно.

    И уште нешто, сосема во ред е тоа што ти рекол дека си сака да си изгради кариера. Нема 45 години, има 23. Не знам зошто имам чувство дека со мала доза на иронија го кажа тоа. "Сакал кариера... Пф. |( ". Можеби грешам за ова последново, и се извинувам ако е така.
     
    На Cvekjence, mjauculence, femina90 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. cinderella93

    cinderella93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49

    Bas poradi toa sto do sega so nisto ne bile zapoznati moite i bas poradi toa sto sega im kazav deka vsunost toj i ne e istot odkako bev jas tamo, pa probaa da me smirat na nekoj nacin i vo nikoj slucaj oni ne odlucile za mene, i deneska pak zboruvave i voopsto ne rekoja raskini ili napraj ova ili ona, kako roditeli sekako se tuka da poddrzat i samo mi rekoja deka ostanuva na mene sto i da odlucam i da pak i pak da si razmislam za celava sitaucija.... e sega ocigledno samo nekoi raboti si procitala ili pak jas ne znam sto sum pisla , ama kako sto pametam deka pisav deka ova bese krajno sto mozese da se sluci.... kako sto napomenav on e smenet i deka voopsto ne e istoit , ja nema taa toplina i bliskost sto sme ja imale a ne deka jas postojano pravev se za da ne izleze na loso, ova so svadbava manje vise, ne bese tolku bitno kolku sto toa pretstavuvase vrvot na se... duri i tamu koga bese nekolku pati velese kako ne ide vrskava ova-ona, i jas kao kazi ako ne sto da praeme on ke najde neso drugo i ke ostane na toa i milion pati sum mu rekla deka ne znae sto saka i neka se odlucni veke ednas, duri i mu kazav deka e premnogu izmenet i deka voopsto ne e oki deka ne bi mozela da go podnesam toa, a na pocetokot probav i da go prifatam takov ama se poveke se oddalecuvase....
    Baram samo nekoi nesto sto se da receme normalni za nekoja vrska, nikoj ne bara nz kakvi raboti, sekako deka i jas pred se sakam da si zavrsam so fakultetot pa potoa se drugo, nemu nikoj nemu zabranil da gradi kariera, ama ne e malce cudno sto sekogas ja izbegnuva taa tema? a jas postojano da molcam i da se praam kako nisto da ne bilo i da se cuvstvuvam ko visak u sve?!?
    a toj ako ne znae sto saka od zivotot a i od mene ocigledno slobodno neka kaze a ne da misli deka moze da igra so mene kako sto saka, ednostavno toa nema da go dozvolam.
    Neka ima hrabrost kako maz da se postavi i kako decko vo 4 godisna vrska neka kaze otvoreno oci vo oci dali saka ili ne saka da prodolzi a ne da me ignorira i da ne odgovara nitu na povici nitu na poraki ;) jas sto i da sum napravila i vo pravo da sum i vo krivo, sakam da zboruvam so nego, a ne da begam kukavicki!!!!
     
  5. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201

    Јас не можев да го дочитам напишаново, барем една нова реченица или ред да почне. Очиве ме заболева!!!
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Само со едно би се согласила со типов кога рекол дека не треба да се мешаат многу родителите :bow: ............ејјјј татко е плачел и не само таткое СИТЕ ПЛАЧЕЛЕ што таа на 21год не знае што понатаму со дечкото.Па девојче имаш 21год ех да би ги имале јас сега тие години како можеш ова толку трагично да го сваќаш на овие години,гледаш дека далечината си го направиле своето и кога гледас дека не оди немаш потреба нешто да туркаш кога знаеш дека кад тад ќе бидне тоа што го прави далечината.............освен ако не сакаш да се мажиш на овие години за да го задржиш баткава,па после десетина години да го оставаш и да сватиш дека десет години ти пошле бесцелно,зошто верувај дека 99% така ќе биде.
     
  7. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Изгледа дека на дечкото му дошло too much што толку сте ги вклучиле домашните, запознавања итн., го фатило уплав и затоа сега не сака да те викне на свадба кај што ќе биде цела фамилија. Донекаде и ми е нормално тоа со оглед дека сте млади, јас ќе полнам скоро 24 и не сум воопшто за толку мешање и споделување на секоја ситница на домашните. Како прво, ти си им дете и НИЕДЕН нема да е доволно добар за тебе, гледаат субјективно и секогаш ќе најдат мана дури и кога ја нема.
    Не знам зошто толку споделување на детаљи, со кој искочил, дали искочил, па и мајка ти да раскажува на трети луѓе дали си поканета, татко ти да плаче :o Нема ништо поубаво од поддршка дома, ама се си има граници баш ради тоа што кажав погоре, треба да научиш сама да донесуваш одлуки и да формираш мислење за ситуациите.
    Не мислам дека не те сака или не сака да е со тебе, само мислам дека сака да се дистанцирате и ти од неговите и он од твоите, ако се смирите не форсирај ништо и не ги ни спомнувајте домашните. Уште си му рекла на моите дома не им е сеедно?? Па мене така дечко да ми рече стварно ќе се подзамислам |(
     
    На Hipica и mjauculence им се допаѓа ова.
  8. Cvekjence

    Cvekjence Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    201
    И јас ќе бидам брутално искрена, бидејќи многу ме потсетуваш на една моја другарка и на сите нас (жените) кои многу знаеме да напињаме кога нешто не штима. Не само што го напињаме дечкото туку и сите околу нас.

    Мала дигресија: „sum mu rekla deka ne znae sto saka“ „neka se odlucni veke ednas“ и „duri i mu kazav deka e premnogu izmenet“ ти психолошки профил си му правела на човеков?? Дај малце олабави ја врската, никој не сака да биде во врска со напорен човек. А за твоите што плачеле дома по тебе и мајка ти не била на работа, треба да ти биде незгодно, дури и срам! Раскинувањето не е крај на светот, тоа е крајот на некој почеток и треба да бидеш среќна што нема да завршиш со човек кој не е сигурен дали сака да биде со тебе.

    И за крај, штом бега и не сака да зборувате очи во очи, треба меѓу редови да прочиташ дека е крај на врската.
     
  9. Sweet7

    Sweet7 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Devojki vaka izleguvam so decko so koj bese se preubavo si pominavme ubavi intimni momenti premnogu mi se dopaga se dopisuvame,ama pricinata e deka mi kaza deka mu se dopaga mojata drugarka I deka bi sakal da ima I sex so neaa samo ednas premnogu boli se ovaa me razocara kako nikoj do sega dali mislite posle se ova da prodolzam da se gledam so nego???:worried:
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Немаше потреба од нова тема и кога си се регистрирала минатиот месец требаше да ги прочиташ правилата за пишување на кирилица.
    Ами морам да ти кажам дека си многу глупава. Со такво женкариште да продолжиш да се гледаш треба да си ептен глупава или малоумна. Извини вака, ама незнам како да се изразам подобро.
    И одговорот на твоето прашање е: НЕ!
     
    На kala21 и senza.parole им се допаѓа ова.
  11. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    абе ти дали си нормална? или си многу глупава или сакаш да не дупиш овде у здрав памет?? и нова тема воопшто не ти требала да отвараш...
    и да срцка продолжи со него да се ебаваш и земи ја и другаркати за тројка да праите
     
  12. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Продолжи, продолжи да се гледаш со двајцата. И нареден пат, кога ќе се договорите за тројка, те молам пиши ми да дојдам со камера, обожавам тројки да снимам, може и ќе ми тргне бизнисот ако посака да ебне уште некоја твоја другарка, лелееее има и оргии да снимам кој ќе биде како мене.
     
    На Sedmica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    По колку години имате?
    Нешто не ми е јасно во твојот пост. Велиш се гледаме, се допишуваме, интимни сме, преубаво си поминавме.
    Зарем не сте во врска? Колку таа трае?
    Сега другарка ти, утре комшиката, потоа сестра ти и на крај ќе посака и со ........Па понатака и оргии ќе си правите, може и другарите негови да ви се придружат.
    Колку треба да бидеш дрзок и без чувстава за да поставиш такво прашање. Девојченце најди си друг дечко овој не ти треба.
     
    На eloves, Hipica, senza.parole и 2 други им се допаѓа ова.
  14. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Oва ти е доказ колку те сака и почитува дотичниот т.н дечко, мувач, е*ач итн. Уште се мислиш дали да си продолжиш со мераците со него. Девојкооооооооооооо, кај ти е самопочитувањето и достоинството?
    Можеби грубо звучам, но ова што си го пишала е многу понижувачки кон една девојка. Грозно,одвратно...
     
    На eloves, LadyInTheDark и Daleron им се допаѓа ова.
  15. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    „Имај. Ни мајка не може да ти брани, не пак јас. Од мене пријатно.“ Ќе бидеш разочарана едно време, но ќе ти помине.
     
    На Sedmica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Waooo што ќе не види човек:o.... Добро толку ли си глупава да неможеш да разбереш дека типов само те користи?!:xА каде е твојата чест,гордост?? Ова стварно е понижувачки за една девојка:x:x
     
    На sparkless му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Бар по принцип на предупредување работи детето. :D Мора да се признае. Тие па по принцип изненадување шо работат се бетер. :D
     
    На Hipica и Sedmica им се допаѓа ова.
  18. Sweet7

    Sweet7 Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ne smee vo vrska onaka samo za drugi ne me interesira nema nisto cudnoo tukaa sex e sex vrska e drugoo
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Eпа тогаш нема ни проблем. :)
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Јасно.
    Слобона врска, тогаш прајте си што сакате. Ама штом де здоболело неговото прашање, тогаш нешто и ти значи. Како ти налага паметот така прави, ама сепак не е убаво. Веројатно полесно би ти било :?: кога таа друга личност не би ти била другарка. Не, не пак ќе ти биде тешко.
     
    На Hipica, buba4e89, makedonkamak и 1 друга личност им се допаѓа ова.