1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се борам или да го заборавам?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Frosin4e, 2 декември 2009.

  1. scorpion

    scorpion Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    bas mi e zal za tebe be froin4ee... 1 slucaj... se zaljubiv vo bratot na mazot na sestra mi (zaboraiv kao se kazuva na mak. )
    a toj veke bil zaljuben vo druga, sea e so 1 druga vo italija, a jas sum tuka... pff sepak, go zaboraiv... vremeto lekuva se :)
     
  2. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    scorpion kako prvo mene ne me privlekuva vtoriot a prviot mnogu si go sakam a i toj mene poradi toa ne mozeme da se zaboravime da ne me sakase toj ke bese poinaku ama vaka.....
    Nema zaboravane sepak denovive treba da razgovaram so nego pa ke vi raskazam kako bese.... :lol:
     
  3. stefanija-m

    stefanija-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    28
    Хммм... Сум била и јас во ваква ситуација... Како да го заборавиш кога ке помине некој период кога нема да се гледате тоа е решението и колку и да и тешко и да го сакаш тој само те искористува те смета за резерва не е сериозен... И јас сум го одбивала неколку пати со страв и двоумење дека нема пак да ми пише ако го одбијам ама повеќе пати сум била со него кога и да пише затоа што многу ми значеше... :roll: ама се решив да не биде цело време како што тој сака и ставив крај... тоа е мојот совет... :) :) :)
     
  4. Karma

    Karma Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    12
    I jas mislam deka treba da se boris za ljubovta, otkolku da bides so nekoj a da patis po drug :))
     
  5. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    3 години не вреди да си изгубиш од животот за него. Без разлика што ти кажува да знаеш дека не е така. Ако ти му значеше него тој ќе размислеше како ти е тебе и колку ти е тешко да го гледаш со друга, да плачеш на вечер за него и со душа да чекаш да се испијани и да ти се јави. Немој да си ја мачиш душичката. Стави крај на ова и сама знаеш дека треба на некој друг да му дадеш шанса да те направи среќна. Од ова вашето ништо убаво нема да излезе тој секогаш ќе те гледа тебе како „златна резерва“. Мисли малку и на себе ... сигурна сум дека и со некој друг ќе бидеш среќна и тогаш со задоволство ќе го одбиваш мувачот. Поздрав
     
  6. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Фросинче и јас мислам дека треба да се бориш за 1 затоа што не ти е никаков роднина. Поради тоа не треба ни да бидеш осудувана од твоите роднини - тие сигурно ја знаат ситуацијата и знаат дека вие не сте роднини. Како и да е и да не знаат нема потреба тие да се мешаат. Ако вие одлучите да се борите сигурна сум дека ќе победите и ќе бидете заедно. Јас те поддржувам па кажи што ќе решите откако ќе разговарате. ;)
     
  7. Taa

    Taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Pred edna godina po4na se ....So pogresni oci poglednav moj bratu4ed i toj dozna deka mi se dopaga i ednas izlegovme i se muvavme .... posle nekolku meseci povtorno se sretnavme i imavme odnos...potoa i na odmor se sretnavme i povtorno toa se slu4i po negova inicijativa iako pred toa velese deka ne saka.... na krajot pred nekoe vreme po4navme da izlagame intenzivno i imavme odnos ..... mn pati mi kazuvase deka super bi bilo ako nikoj ne znaese za nas deka nie se svigame ... deka bi sme izlagale zaedno .... celo vreme me ucese ... se plasese da ne doznaat moite za nas .... pred nekoe vreme bevme izlezeni i toj nesto bese iznerviran i jas ne sakav da go pustam sam da odi i otidov so nego .... vo kola toj mi zborese deka ne saka da doznaat moite deka se plasi za mene deka ke napravime skandal mi re4e deka poveke nema nikogas da imam sansi so nego deka sto bilo pominalo ... me molese da si odam i mi re4e deka nikogas ko sto me moli mene deka ne molel drugi (sto e i vistina) mi re4e koa ke go vidam samo da mu re4am zdravo i da si zaminam , isto taka mi re4e deka e podobro da ne iskacame zaedno (bidejki nema da se vozdrzime).... toa navistina me zabole i jas mu rekov sega ke odam, no nema da se otkazam pa makar i posledno da bide i izlegov ... ne mozam da svatam mu se poznavase vo ocite deka mu bese tesko ..... znam deka nesto nekoj mu zborel bidejki za nas doznaa mn poradi mojot bivs ljubomoren koj dozna za nas i kaza na mn luge .... isto taka mi re4e deka negovite drugari primetile deka toj me gleda so drugi oci , deka go prasuvale za nas....Se bese prekrasno se bese tolku ubavo iako sme si zabraneti eden na drug ... koa ke me videse cesto mi sepnuvase po nesto ..... Sto mislite ima li sansi povtorno da ima nesto megu nas ? Jas ne sakam vrska a i toj, sakam samo da se gledame po4esto .... toj ima muvacici i jas ne ni pre4at iako ponekogas toj iskazuvase malku ljubomora i cesto me prasuvase za maskite vo mojot zivot .... Dali mislite deka toj custvuva za mene nesto ? pravev moabet so bliskite koi znaat i mi rekoa deka toj ne bi rizikuval za dzabe ako ne custvuva nisto ...... STO MISLITE VIE ? .... blagodaram odnapred se nadevam ke me svatite ... znam deka e greska, no .... se slu4uva ....
    Ete ja i mojata prikazna...samo onoj sto po4ustvuval na svoja koza moze da kaze ...
    pred da se vljubam vo nego imav dolga vrska 4 god de4koto mi go unisti zivotot .... dozna za mojata zabraneta ljubov i raskaza na site luge (i jas ziveam vo malo mesto ) a inaku mislam deka sme 2 ili 3 bratu4edi ... ne smeam da prasuvam za nego bidejki nesto moite potslusnaa :worried: .... Veke mi se vristi imam malku god, a imam pominato mn za moi godini ... mi se slu4uvaat raboti koi gi ziveat luge na 30 :worried: :worried: ... 100 pati probav da ziveam mirno .... no ne mozam ..... VE MOLAM NE ME OSUDUVAJTE TUKU POMOGNETE MI .... podgotvena sum na se osven da go zaboravam .....
     
  8. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    мила моја Таа ние две делиме иста судбина незнам како да ти помогнам тебе ниту како да си помогнам себе денес праев муабет со него како што планирав му кажав се а тој ми рече дека само ке си направиме проблеми и ништо повеке зошто многу добро сум знаела дека нашите родители нема да се согласат најдобро било да пробаме со други но драги мои девојки гледајте каква случајност и двата запознавме тој девојка а јас дечко од Битола дали ова е чиста случајност или знак за да се бориме еден за друг незнам само знам дека неможам да го заборавам ама ај нека му биде ке се обидам со друг па колку ке можам незнам мислам дека и ти треба да пробаш да разговараш со него тој можеби за разлика од мојот ке има сила да се бори и нема да му е страв па ке ви се посреки а и кај вас е полесно бидејки ти си полнолетна а и тој па полесно ке биде а и мене за моите 17 години ми се случуваат работи кои ни 30 годишни не би ги сватиле баш би сакала да се запознаам со тебе знам дека ке бидеме добри пријателки бидејки сосема исто се чуствуваме а може да сме и од истото мало место никогаш не се знае па разговарај и кажи што сте одлучиле поздрав....
     
  9. Taa

    Taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    69
    Milo mi e sto zapoznav li4nost sto me svaka kako mi e i sto delime ista sudbina ... Ajde da se zapozneme koa ke bideme poslobodni ...
     
  10. tanja1010

    tanja1010 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Definitivno bori se za nego.Jas da sum na tvoe mesto ako go sakam i ako znam deka me saka samo toa ke mi bide vazno nisto drugo ne e povazno i poubavo od toa koga dvaja se sakaat bi se borila i protiv prijateli i protiv roditeli i protiv cel narod. A da znaes deka roditelite sekogas ke si ostanat roditeli i koga ke sfatat deka ti si srekna so nego ke ti prostat 100% sum sigurna deka nema da se otkazat od tebe pa ti si nivno dete i sekogas ke bides a za drugi ic uvo da ne te boli.A za vtoriot ic ne pomisluvaj da pravis nesto zasto znaes uste od start deka toj ne e TOJ ne e vistinskiot i koga togas ke mora da prekines so nego a so toa ke go povredis nego a ti ke pides povredena celo vreme dodeka si so nego zasto ne go sakas.
    Znaci ljubovta sekogas pobeduva BORI SE DEVOJKO i ne misli mnogu zasto zivotot e mnogu kratok i ne znaes sto te ceka utre nitu pak koga ke ti dojde pak takva iskrena ljubov ako dojde.
     
  11. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Jas se ova go znam no toj ne e siguren vo toa posebno ne vo ona " znaes deka roditelite sekogas ke si ostanat roditeli i koga ke sfatat deka ti si srekna so nego ke ti prostat 100% sum sigurna deka nema da se otkazat od tebe pa ti si nivno dete i sekogas ke bides a za drugi ic uvo da ne te boli" go ostaviv malku da razmisli sto saka da napravi a toj kako i jas mnogu dobro znae deka bez mene ne moze ;( ama strav mu e koga mu rekov ajde da mu kazeme deka se sakame toj samo rece: SAKAS DA NE IZBRKAAT OD DOMA....? i jas mu rekov deka nie sme nivni deca kako ke ne izbrkaat koga znaat deka nema kaj da odime a toj rece dzabe ni e se ;( veke neznam sto da pravam......:(
     
  12. Ferhunde-L

    Ferhunde-L Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    14
    Frosin4e баш ме интересира дали од тогаш нешто се сменило? или се е исто. Поздрав
     
  13. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Па и нема некоја промена освен дека се смиривме и одиме тајно тато мислам дека знае ама ништо не ми вика а не сме соочени ни со татко му ни со моите бидејки ни е страв а и жал му е за татко му бидејки од 1 год. сам го има изгледано :( и сега ние така да постапиме се плашиме од реакцијата а највеке на таа од татко му засега ке оставиме вака а после ке видиме леле животов ми е како на филм :devil: ама тоа е си го сакам најмногу :inlove: и нема да дозволам да ме разделат од него (како и тој од мене ) :$
     
  14. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Мој совет- да се бориш за тој што го сакаш! Тие глупости за брачеди а вие не ни сте брачеди се неважни! И што сега? Ти да ја испуштиш среќата за народот да не дознае?? Како може мајка ти да ти ја жртвува среќата така? Што и е поважно? твојот живот или луѓето што ќе речат??
     
  15. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Па како што гледаш од приказната поважно и е :( сега мисли дека немам дечко и кога и да се спомне неговото име таа прави гимраса како леле пак ли со него ама џабе и е јас нема да се откажам па макар ме убиле зошто само така ке успеат да го избришат од моето срце
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Трети братучеди, тоа веќе не страшно.Може да си во врска и ако се земеш со него нема да има последици за децата...Знам многу брачни парови кои ете испаднале дека се трети братучеди, а и после долго време и дознав дека и моите откако се зеле случајно дознале дека си паѓаат трети или четврти братучеди :) ..Ама тоа ништо не значи.Фала богу и јас и брат ми сме живи и здрави и паметни и убави...итн ;) :) Ако си се сакате само трпение се ќе си се подреди како што треба.Само борете се еден за друг и не дозволувајте да ви наштетат.Со среќа :)
     
  17. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Ти Благодарам јаки си сме :D секако имало моменти на слабост кога не сме можеле повеке но сепак издржавме само сега прашање на време е кога ке разберат и ке мораме да се соочиме со нашите кои не мислат така но не бидејки тие имат предрасуди за такви врски туку за да не ги озборуваат жителите на мојот проклет град кои свој леб јадат а туѓо ѓајле берат но кога ке сватат дека пак сме заедно си викам ке омекнат бидејки ова ке биде некаде десетти пат :D па сигурно ке не поддр=ат кога ке слушнат бидејки ке сватат дека еден без друг не можеме (ако можевме досега ке се скаравме ) :inlove:
     
  18. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    па штом неа и е поважно тоа, тогаш и тебе нека ти биде поважна твојата среќа!!! не дозволувај да те разделат од љубовта заради туѓи себични причини!
     
  19. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Па и нема ....!
    Бидејки тој е единствениот што ме разбира во последно време нон-стоп се разочарувам во некој :devil: :@ ама во него никогаш иако понекогаш знае да претера ама мн си го сакам нема да дозволам да се испречи мегу нас било кој ке газам како што ме газат
     
  20. Ferhunde-L

    Ferhunde-L Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    14
    Секоја чест за тебе девојко. Јас не би издржала таков притисок . Само така продолжи :*