1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да сме уште заедно или не?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Katiija, 27 март 2012.

  1. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    -Прво да ти кажам нешто од искуство, машките не се менуваат! Љубомората е нешто најлошо и таа може најмногу да ја уништи врската. Тој многу пати те повредил, те навредувал, а ти си го молела. Зошто? Зарем мислиш дека ако го молиш ќе добиеш нешто? Не! Само полошо си правела. Ние женските се тешиме со тоа дека дечковците ни се љубоморни затоа што премногу не сакаат.Не мора да значи дека е така. Јас не велам дека тој не те сака, но според тоа што го напиша, тој станал зависен од тебе. Ти не си можела да идеш во вц, а камоли пак да излезеш со другарките. Овие години ни се најубави, немој да си ги уништиш со него и со неговата преголема љубомора. Можеш да му дадеш шанса, можеби сватил дека згрешил, но што ако пак се е исто? Многу пати сум давала шанса и сум верувала на празни ветувања, и секогаш е било исто. Не значи дека и кај тебе ќе е така, но таква е љубомората. Ако си спремна да се жртвуваш, пробај, дај му шанса, но биди спремна на тоа што те чека.
     
  2. Blondy.92

    Blondy.92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    63
    Искрено, јас да сум на твое место не би пробала повторно, затоа што како што кажа Butterfly15 машките не се менуваат.. Отприлика знам низ што поминуваш затоа што и јас сум дел од таков сличен проблем и мој совет ти е и така веќе си била доволно храбра да прекинеш, биди доволно храбра да не се вратиш назад на тие повредувања и денови поминати во страв и стресови, нервози, оправдувања, докажувања.. Сепак на тебе останува што како ќе одлучиш..
     
  3. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Изгледа не се сменил. Сношти бев на роденден и му реков дека ќе му пишам да дојде после роденденот и тој ми рече ако стварно сакаш да ме видиш, ќе ми пишеш штом дојдеш. После ме праша колку време ќе останеш - јас реков не знам и тој настојуваше, колку отприлика ќе останам. :envy: Многу се изнервирав и тој ми вели умирам по тебе. Невозможен е, ама уште размислувам дали да се вратам со него. Ете :@
     
  4. bon34

    bon34 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Па вака девојки ми треба вашата помош. Во врска сум скоро 7 години и супер ни беше се до пред 3 месеци. Нормално имавме некои поситни кавги и проблеми но не толку многу тешки. Но во овие 3 месеци толку грдо е незнам. Има денови кога е преубаво дури и неможам да поверувам дека тој е навистина,но има и такви денови кога неможеме да се видиме пред очи еден на друг. Мн се караме за ситници дури и за глупости, при тоа почнуваме да се вреѓаме еден со друг. Покасно кога ќе сватиме почнуваат извинувања па незнам и сама што веќе. Незнам дали е некој таков период дали е нешто посериозно сум разговарала со него и тој сам незнае да ми објасни што се случува. Понекогаш размислувам да ставам крај но сепак си велам 7 години се во прашање... незнам навистина што да правам... Ве молам за совет :(
     
  5. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Последниве две недели ме фати таква сафра, толку се осеќам како да ми е товар едноставно секое гледање со него, секое слушање ми е напор. Кога ќе ми каже те сакам ми се превртува желудник. Заедно сме 3 и нешто години. Мислев дека никогаш не сум била ни заљубена во него, затоа што сум едноставно таква, ради Х фактори (нормално домашни), многу побитна ми е поддршката, да ми биде другар, близок и се тоа отколку да се залетувам и нервирам со кој излегол, кај бил што бил. Но еден период не бевме заедно и ми беше многу тешко, нели кога немаш нешто сфаќаш што губиш и бла бла.
    Ретко кога имам желба за секс, а ретко и кога имаме можност каде, но ми се чини тоа е до мене, а не до човекот или може се лажам... Физички некогаш ме привлекува, некогаш не, што е лудост, но искрено стварно порано не ми било битно тоа, а сега одеднаш ми стана!
    Вакви периоди кога ми е одвратен порано имав многу почесто, па прекинаа па еве сега пак.
    Уффф не можам да опишам колкава напнатост чувствувам во мене!!
    Знам дека нема да му раскинам, колку и да барам совет, а секако ќе биде тоа дека треба да најдам некој кој и психички и физички ќе ме привлекува.
    Сакам да му раскинам, а од друга страна и не сакам. Не ми е страв дека ќе немам со кој да излегувам и остало, едноставно тој ми е... мојата поддршка. За се и секогаш, и во добро и во лошо. За мене тоа е важно, но во последно време како да не ми е само до тоа.
    А стварно не сум тип што сака да се замара во животот, за тоа каде е дечко ми, со кој е, што прави, и такви глупости. Едноставно си терам други работи, факултет, работи што ме занимаваат. Буквално никогаш нема љубовта да ми е на прво место, но секако ми е потребна, нормално.
    И сега сакам кажам не знам речам испадна постов.
    Не е ни битно барем се испразнив некако, а ако некој има било каков совет за мене, супер би ми дошол :@ :@ :@
     
  6. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски


    Три години одите, јас да сум на твое место не би сакала да ми пропадне врската. Ако ти е антипатичен пробај речи му некако да смени нешто надворешно. Не се гледајте секој ден, еднаш неделно доволно ќе ти е, можеби ќе осетиш како ти недостига. :?:
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Зависи за што се карате, ако се ситници и глупости тогаш е смешно и ќе се смеете еден ден. Па и во брак има секојдневни проблеми, кавги....Нормални па и здрави се кавгите за една врска. На тој начин се дознаваат маните и доблестите кај партенерот.
    Најбитно е дали сеуште чувствувате љубов еден спрема друг. Ако чувствувате тогаш треба и дваицата да се потрудите да го разгорите жарчето. Гледам имаш 22 год значи заедно сте од твои 15 год. Јас би кажала народски сте израснале заедно :$ па сигурно е некоја фаза кога почнувате да се гушите еден спрема друг. Дадете си малку време и одишка за се. Еве на пр. гледајте се на 3-4 дена или 2-3 дена. Почекај ќе ја увидиш грешката и ќе решиш што понатаму.
    Немој никако да се водиш по правило дека сте заедно 7 год па тешко раскинување, ако ептен не оди тогаш подобро расчисти си по на време за да после не биде доцна.
    Немој ништо да правиш против своја волја, слушај си го срцето.
     
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас можам да кажам дека се случува тоа..да се карате и врејгате и слицни работи..
    да не дојде до изневерувајне :!: е тогаш е веке друго..
    кај сите парови има криза,но ако после таа криза и двајцата постапуват исто со извинувајне,дека тоа е дел на нервоза и слично и се смируват и гушки :lol: и се тоа..
    нема потреба од разделба според мене..
    можеш да пробаш нареден пат да попуштиш кога ке дојде тој момент на криза икога почнувате со врегајне..пробај тогаш извинисе и смени тема,ако и тој смени знаци сепак сте се карале без везе(никоја кавга не е без везе но така доајга тоа)....доколку продожи он така само молчи и кога ке заварши со тоа само цао и остави...нареден пат ке ми кажеш дека ти си молчела за подобро за вас и дека и он да проба да го направи тоа...
    разговарајте малце околу тоа :hai:
     
  9. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Потполно те разбирам, сум била во иста ситуација. И најдоброто нешто што можеш да го направиш е да му раскинеш. И тоа е факт. Да, може да помине овој период, па пак да ти е привлечен, ама нема да трае долго. И колку повеќе одолговлекуваш толку поодвратен ќе ти станува (не дека е он одвратен, ама ти нема да можеш да го смислиш). Зашто реално, он веќе не ти претставува поддршка, туку огромен товар. И тоа што тој тебе ти недостасувал, кога не сте биле заедно, мислам дека самата подоле си го даде одговорот. Тебе не би ти недостасувале неговите прегратки, бакнежи, љубов. Би ти фалела дружбата со него, муабетите, тој како другар. А ако му раскинеш, знаеш дека нема да го имаш како другар. А вака си правиш лошо и на себе и на нему. Јас барем знам колку олеснето сум се осеќала кога сум ја завршила таа врска. Ма не ми било гајле и сама да останам цел живот, само да не морам да се грижам дали ќе го повредам со моите постапки, кога веќе осеќам како нон стоп да ми дише во врат.
    Е сега велиш, колку и да бараш совет, нема да му раскинеш. Јас би ти рекла, кога веќе имаш толку грижи дома (незнам какви искрено, не е ни моја работа), ова ти станува плус грижа и еден ден може да си пукнеш ко балонче онака, од нервози. Размисли подобро, 3годишна врска секако не се отфрла така, ама кога веќе ти варираат емоциите, а од него ти се “гади“, разделба му е неизбежно решение, било сега или за 2,3, 5 месеци.
     
    На Moira и CrazyStupidLove им се допаѓа ова.
  10. bon34

    bon34 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    fala devojki mislam deka navistina e nekoja kriza. Posle sekoja kavga obicno zavrsuva so izvinuvanje guskanje i sl.. ne mislam deka ljubovta izceznala tuku mislam deka nekoja faza e na monotonija sepak predolgo sme zaedno. no sepak ke podrazmislam. a sme razgovarale i sme zaklucile deka nema navistina nekoja pricina poradi koja se slucuva toa.
     
  11. Katiija

    Katiija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    10
    бидејќи не ми статсува на mail известување дека некој напишал на тема која што јас сум ја поставила дури сега гледам дека имате оставено коментари се извинувам сега што враќам, јас раскинав со дечкото, ме извреѓа ми рече дека сум курва многу ме повреди тоа, во градот ми извади многу муабети, и не сакам да го видам, јас која постојано бев до него за се и сешто за на крајот да сум курва е НЕ! така да голема лекција наулив од ова не ми е прв пат, девојки како ви одговара така, кога сте почитувани, ценети и сакани, ценете и сакајте многу работи ми се случија со него но да не пишувам реферати, јас за малку и ќе се омажев кога си го враќам филмот си велам фала Господе многу... и се што рековте погоре се е точни ви благодарам девојки :*