1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали за љубов би претрпеле сè?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од toxincitylies, 8 октомври 2015.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Sum bila i jas zaljubena do v nebo , sum bila mnogu pati i rasplakana no nikogas nikogo ne sum trpela ! I jas bez nekogo ne sum mozela ama i sum mozela :) sigurno ima mnogu momci okolu tebe poopusti se malku :)
     
    На MIcatastaturica и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    @1209 Препрека има, али за врат да ја фатил, тоа и не е баш вообичаена препрека која лесно се преминува, тоа воопшто не ми се допаѓа.
    Така да јас би ја советувал да си направи уште еден разговор, еден и последен и ако макар еднаш се повтори да се опијани, да си отиде уште одма, нулта толеранција за ваков вид на проблеми, парите во оваа ситуација се секундарен проблем, што ќе биде утре коа пијан ќе се враќа, па ќе почне неговото насилство и агресија да зазема пошироки размери......значи ептен сериозен разговор, зошто ако човек не сака сам на себе да си помогне, тогаш никој не би можел. Нека престане додека не стане зависник, зошто после е касно и пак ќе речам, ВИШЕ ОД КОА ЌЕ НАПРАВИТЕ МУАБЕТ, АКО ЕДНАШ САМО ДОЈДЕ ПИЈАН ИЛИ ТЕ ФАТИ ЗА ВРАТ ИЛИ НЕШТО СЛИЧНО, КУФЕРИТЕ И СПАСИ СЕ ДОДЕКА МОЖЕШ, АКО ТОЈ МОЖЕЛ ДА ЗАБОРАВИ НА СЕ ПОМИНАТО И ЗА ВРАТ ДА ТЕ ФАТИ, МОЖЕШ И ТИ :)
     
    На kim.k, ku4ence, Tanjamm и 7 други им се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Од љубов не се живее, ниту пак си умира!!
    Ако преферираш да останеш роб на некој кој пати од комплекси, фрустрации и ниска самодоверба, преферираш животот уште на млади години да си го запустиш и зацрниш, слободно продолжи да живееш во твојот "розов свет" и да се мачиш, утре фала нема никој да ти рече. Ако преферираш на живот исполнет со слобода и многу љубов тогаш спаси се и тргни се додека не е доцна!
     
    На ku4ence, kLem23, YoungandBeautiful и 5 други им се допаѓа ова.
  4. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Несакам да бидам дрска и брзобразна ама додека има овци ќе има и кој да ги стрижи!

    Јас да ти кажам, чим дечко ти денес те навредува, понижува, омаловажува тоест не покажува никаква почит кон тебе има големи шанси и утре да те ишамара. А муабетот "ако ме сакаш ќе ме слушаш" некако како да ми иде од 19 век, ко демек ти робот си па ако го сакаш како свири тој ти така играј. А тој ако те сака нема да се однесува вака со тебе.

    Дечко ти е болно љубоморен и исфрустриран.

    Се додека има девојки кои немаат достоинство и дозволуваат да ги газат, ќе има и машки што си мислат дека се којзнае што и ќе ве вртат за малиот прст. Не е ова навреда, не го сфаќај лично само размислувам на глас. Не си прва со ваков проблем, имаме пишувано и во други теми. А изговори од типот го сакам, неможам без него, бла бла извини многу ми се детски некако.

    И нема потреба веднаш да рипнеш да се објаснуваш, правдаш или да ме напаѓаш. Праша за совет го доби, ако не ти се чита твој проблем. Фала ногу пријатно.
     
    На crazylady, Nausicaa, Candid и 7 други им се допаѓа ова.
  5. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Едно е да правиш работи за љубов, а друго е да трпиш. Првото - да, би направила се' што можам да му помогнам на саканиот ако е во тешка ситуација. А да трпам? Не.
    Човек што вистински љуби, не повредува.
     
    На eloves, vitamina, Wahnsinn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Сега те навредува, потаму може и ќе крене рака. Сепак сте само една година заедно. Земи почни навредувај го АМА онака ептен од петици што се вика, и кога ќе се збуни или изреагира врати му со ист одговор (ако ме сакаш ќе ме слушаш се). Се разбира, ова е ако сакаш да му покажеш какво г***о е, за да си знае. А после се знае што следи. Ќе си се скараш и ќе си најдеш некој нормален, оти овај твојов не пара ми личи на нормален!!!
     
    На MIcatastaturica и tessie им се допаѓа ова.
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    А сигурна си дека и порано не пиел, туку успевал да го крие тоа од тебе бидејќи не сте живееле заедно?
    Свекрвата се задолжувала за да ти купува поклони?! Те брзаат да раѓаш и да избереш меѓу семејство и работа?!
    Мое мислење е дека идните свекор и свекрва знаат што г*мно од син имаат дома и дека ретко која ќе го трпи, а сакаат да имаат внуци и снаа, па се запнале за тебе.
    Лесно е да се каже да го оставиш одма, но размисли дали си го замислуваш животот со него и неговото семејство. Зошто да се задоволиш со делумна среќа? Дали доволно си се почитуваш и сакаш себе си за да се помириш со живот со алкохоличар? Ниту имате деца, ниту имате создадено дом...
    Ако мислиш дека детето ќе го смени- роди. Но, ако сега не можете крај со крај да врзете, како тогаш ќе биде...
    Мој совет, врати се на ден-два кај твојте ( кажи дека сакаш малку кај нив на гости) и добро размисли со смирена глава.
     
    На Nausicaa, toxincitylies и H.VAGA им се допаѓа ова.
  8. toxincitylies

    toxincitylies Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    45
    Jas veke nekolku meseci razmisluvam i mislam deka dovolno bese. Piel mnogu pred da se zapoznaeme i go ostavil toa. Sega mozebi monotono stanalo se i ne mozam da si igram so nego psihijatar i pacient. Brakot so nego bi bil od sozaluvanje realno. Ovie denovi se potsmiri i se opravi ama toa veruvam deka e zasto mu kazav deka planiram da si odam od nego. Koga bi mu ukazala deka ostanuvam zasekogas so nego pak ista pesna bi bilo. Pa i ne e kraj na svetot. :)
     
    На mims-89, s1a1n1d1r1a1, Avery и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ако човекот не се менува и си тера секогаш како нему му е кејф на душата а притоа не го интересира како се чуствуваш ти, тогаш и немаш што да спасуваш реално.

    Нит е прв нит последен, а она што ќе го каже народот нели, не треба ама ич да те засега, на народ уста не се затвора. Подобро спречи, него да лечиш подоцна, лично за себе и твојата душа.

    Бракот е врска меѓу двајца партнери кои заеднички створаат фамилија и имаат пред се почит и разбирање меѓусебно. Ако тој од ова не се разбира и не е спретен да созрее и да гледа малку подалеку од сопствениот нос, тогаш тури му пепел на се.

    Подобро да излезеш од таква врска, отколку цел живот да трпиш, да се каеш и да се измачуваш од неговите каприци и пороци.
     
  10. anamarija65

    anamarija65 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Девојко, што подалеку од такви луѓе:) Мојот совет е ист како и на сите, раскини му и врати се во куќата на твоите. А ако продолжиш со таков човек цел живот ќе се каеш за грешката и цел живот ќе трпиш :)
     
  11. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Подобро да не трпиш, не сум била во брак, најдолга врска ми била 3 месеци, но по искуството на мајка ми, подобро да си отидеш. Денес сме преселени, не живееме со баба ми и дедо ми повеќе бидејќи татко ми пиеше најмногу ради проблемите со нив што ги имавме, но сето тоа се случи по 8 години, а дури по уште 5 години откако се преселивме, татко ми се потсмири. Не е агресивен повеќе, но се уште ги троши парите на цигари и ракија, многу одвојуваме ради него. Сега помеѓу нив се е во ред, но татко ми без да знае, мајка ми цело време ми повторува како направила грешка, а од 17г. па се дур се земат, до нејзини 26, го сакала само него без оглед на се. Како и да е, твое е, ти размисли.
     
    На anamarija65 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Фаќај патот под нозр веднаш!
    Неговите за да те врзат со него трајно, ќе те тераат и дете да родиш,зошто знаат дека сега ако си отидеш тие нема да знаат што да прават со него.
    Ти го сакаш оној кој не пие,ти не се заљуби во алкохоличар.
    Тој нема да се промени,а твојот живот ќе стане пекол,па уште и дете?!
    Да не зажалиш за до крај на животот.
     
    На Feather и eloves им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Морам дасе вмешам во темава и да кажам нешто сосема искрено
    Ова го зборам од СВОЕ лично искуство

    Тој што пие, вечно ќе си пие..ако треба и скришно ќе потпивнува
    Тој што лаже вечно ќе си лаже, подлажнува...
    Тој што еднаш дигнал рака на тебе, нема да е последен пат, ќе дигне пак
    Тој што се коцка , нема лек за него, болест е тоа
    Тој што оди по други жени исто

    Еднаш забележите ли вакви ,,симптоми,, кај идниот партнер, ОДМА да си седнете и да размислите дали сте спремни во животот да трпите кавги,ќотеци, расправии.
    Знам.
    Ќе речеш ,,го сакам и ќе разговарам со него и се ќе се поправи,,
    Но за жал нема да е така.

    Девојки !!!
    Фаќајте пат и бегајте подалеку.
    Мислам дека нема потреба да објаснуваме повеќе за последиците.
     
    На marama, rose60, Nausicaa и 9 други им се допаѓа ова.
  14. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Мажот можеш да го промениш - само со нов!
     
    На marama, crazylady, rose60 и 14 други им се допаѓа ова.
  15. toxincitylies

    toxincitylies Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    45
    Konecno cuvstvo deka eden problem e reshen. Nego go ostaviv pred nekolku dena. Se osekam kako nesto sto m bilo vrsano na vrat da mi tezi konecno sum go simnala. Mislev deka ke lipam otkako si zaminav ama i da se stegam vo lice da zaplacam ne tece solza...:) Od nego sekoj den mi stigaat poraki kako mu e teshko i seuste ne mu se veruva deka navistina go ostaviv, deka sigurno ima drug vo mojot zivot pa toa bilo pricunata...c.c.c Sega konecno imam vreme za mojov zivot. :D
     
    На mims-89 и referentka им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Претпоставивам ти олесна.
    Нека не те секира тоа што си била верена.
    Нека не те инстересира кој што ќе каже, бидејќи од тие работи сите си патиме и си трпиме.
    Сега терај си животот полека и паметно.
    Нека си збори тој и нека си претпоставува дали имаш или немаш друг.
    Очекувај да те бара да разговарате и да се вратиш.
    Ако потклекнеш , знај дека ќе испаднеш несериозна и каприциозна.
     
    На Petar80, Daleron и toxincitylies им се допаѓа ова.
  17. badgirl2

    badgirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Дечко ми сака сега летоска кога ке завршам 4рта година средно, да одиме да живееме во друга држава, таму живее мајка му. И јас сакам да одам, но ако отидеме нема да можеме да се вратиме назад најмалку 4-5 години додека да земеме државјанство,ако воопшто и ни дадат. Незнам што да правам, мајка ми и татко ми нема шанси да ми дадат, нема да дозволат нивното единстено чедо да отиде во странство.А и јас незнам дали би издржала толку време таму да бидам без да ги видам најблиските , во недоумица сум...ние размислувавме за ова,разговаравме и јас сакав, но како се наближува времето во дилема сум, незнам што да правам.Дали да одам со дечкото што го сакам, на местото каде што си замислувавме да живееме, иако тоа да подразбира да бидам во лоши односи со моите најблиски и разочарување на родителите, или да го разочарам него и да останам овде...
     
  18. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    @badgirl2 конечната одлука треба да биде само твоја.
    Седни со ладна глава и размисли, размисли за последиците, за преоритетите, запрашај се дали навистина тој дечко што го сакаш вреди за да тргнеш толку мала и да се откажеш од се што имаш овде, запрашај се дали навистина вашата врска е толку созреана и цврста за тој чекор напред, дали вреди да се откажеш од твојот живот ради дечково, запрашај се и тоа размисли многупати пред да пресечеш. Размисли ги твоите приоритети и пред се послушај си го срцето.
    Ако твојот партнер вреди за вакви животни жртви и вашата врска е цврста тогаш и треба да појдеш, но ако со твојот партнер сеуште си на почеток и не се чуствуваш спремна и зрела за тој чекор немој да го правиш тоа.
    Не си многу голема за да ги процениш овие работи верувај.. и навистина си застаната на една животна раскрсница, но знај дека ти треба да одлучиш за сево ова и пред се да разговараш со твоите родители, сепак животот е ризик и не знаеш што ти носи, може ќе бидеш многу среќна а може и сево ова во кошмар да ти се претвори ти не можеш да знаеш како ќе биде но ако веќе сте заедно во се и ја имате целата таа моќ за да успеете заедно во нешто треба да се обидете да пронајдете компромис и златна средина што би одговарала за двајцата, ако дечково навистина те сака и покрај се нема да се дразни никогаш да ти поставува ултиматум за било што, туку напротив ќе разговара и ќе се обиде да пронајде златна средина и пред се ќе има разбирање и за твојот живот и фамилија.
     
    На Feather и Nausicaa им се допаѓа ова.
  19. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Не, кој го е*е.
     
  20. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.307
    Пол:
    Женски
    За љубовта помеѓу нас двајца да биде на ова ниво на кое е денес сум претрпела доста, а и тој.

    Но ако треба да претрпувам физичко и психичко насилство, навреди, дерење, газење на достоинството и слично - тогаш мојот одговор е НЕ. Каква би била таа љубов?
     
    На barbie.04, meckicka, eloves и 2 други им се допаѓа ова.