1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да му раскинам и да одам во странство или да останам со него?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Alexandra1234, 13 јули 2015.

  1. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Да сум на твое место би одбрала странство. Дечко како дечко, ништо не ти е гаранција дека ќе останете во врска, а за тоа не вреди да си пропушташ ваква прилика, можеби и единствена во животот. Освен тоа сеуште си млада за да се обврзуваш, и веројатноста дека кога тогаш ќе раскинете е голема. Ваму во странство, ако не ти оди факултетот, бар имаш избор да се вработиш, и зимаш солидна плата. Овде нема ни иднина ни бутур, затоа собирај парталите и не му мисли два пати.
     
    На Umbrella22, Draganax01, nat17 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Чекај прво запиши се на факултет, нека те примат па после ке одлучиш што со дечкото, да не останеш на крај дома и без дечко ... ;)
     
    На mims-89, Rose96, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    А што е со тоа трчање во странство без никакви цели или идеја што би правела таму?
    Што е планот, да се запишеш на некој рандом факултет, да се тупнеш кај роднини и да се надеваш дека некоја фирма сака мрзливи девојчиња што сакаат да поминуваат лесно во животот?

    Прво направи план, па после размислувај што-како. Затоа што вака можеш и двете работи да ги изгубиш.
     
    На nena2010, Аматиел14, ku4ence и 9 други им се допаѓа ова.
  4. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.301
    Пол:
    Женски
    najdobro sama odluci,sekoj razlicno bi postapil.Jas sum za da odis ,a decko ti odma raskin ti predlozil mislam deka e sebicen .Se presmetal alal da mu e na ljubovta.Ako ti bese prasanjeto dali da ostanes tuka za nego,bi ti rekla ne.A za stranstvo,odlukata e tvoja i samo ti znaes dali sakas navistina da odis.
    Sansata e ubava :)
     
    На tessie, YoungandBeautiful и Wahnsinn им се допаѓа ова.
  5. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Јас би ти рекла да заминеш во странство. Мислам дека дечко ти не е во право што ти поставува вакви услови, ако навистина многу се сакате ќе издржете неколку години одвоени. А подоцна би можеле да започнете да живеете заедно во странство. Нема врска што твоите не го сакаат, твој живот и твоја одлука. Ќе студираш и ќе работиш, ќе заработуваш сама пари и сама ќе одлучуваш со кој ќе живееш. Направете си убав муабет со дечко ти, не мора да се откажете поради далечината без претходно да се обидете.
     
    На Draganax01, cresa-jagoda, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Оди во странство, едноставно за тој период од 4-5 години, созрејте и двајцата, бидејќи сеуште сте млади, ако ви е пишано да бидете заедно, без разлика колку години ќе поминат ќе бидете заедно, но што ако не ви е така пишано, а ти ја пропуштиш оваа шанса да одиш во странство.
     
  7. Tatjana95

    Tatjana95 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Од целава прича јас сфатив дека ти уствари си под гоооолемо влијание и притисок од родителите. Викаш дека имаш и некои други планови, дека не ти е одењето во странство тоа што го посакуваш, а и дека те врзуваат многу работи овде - дечкото поприлично многу.

    Порано и јас се наоѓав пред некој сличен ваков избор. Со дечкото тогаш одевме неколку месеци само. Премногу го сакав и сфатив дека ако заминам ќе го пропуштам најбитното нешто за мене - да бидам со него. Еве сега одиме 4 години скоро, и здравје Боже, планирам и семејство со него. Никогаш не се покајав што не заминав, овде си направив други планови, ми се појавија други желби и соништа.

    Што ти е поважно тебе лично, знаеш само ти. Од тоа што до сега го прочитав од тебе, ти не сакаш да заминеш. Немаш конкретно нешто што би сакала да го правиш, ни овде ни таму (според мене, за девојче од 18 години е нормално), а особено не ТАМУ затоа што немаш одреден факултет, немаш амбиции, немаш план, немаш цел што би сакала да ја постигнеш, а и да имаш е премногу неконкретна - подобар живот, што во суштина може да значи се, и ако немаш идеја како да го постигнеш, нема ни да го добиеш, особено не во странство. Нигде не се заминува дури не имаш идеја, цел и начин како да ја постигнеш. Роднините не можат да ти го изградат патот до целта, можат да ти помогнат во наједноставни работи (место за живеење, морална поддршка, можеби и финансиска).

    Ти треба време, да си смислиш како сакаш да ти се одвива иднината, што ти е приоритет во животот, што сакаш да бидеш, да постигнеш. Дури не знаеш барем пола од работите нема да можеш да бидеш сигурна дека правиш точен избор.

    За твоите... притисокот што ти го вршат се гледа од далеку. Ти си сепак свој човек, имаш 18 години, светот е твој, одлуките се твои! Познавам мал милион луѓе што ги обвинуваат родителите за нивните животни грешки, што се обвинуваат себе си затоа што не се спротиставиле. Таквиот живот е тежок.. често работата е до таму замината што нема оправање. Гледај што правиш, битно е. Советот се прифаќа, мислењето се прифаќа, ама одлуката останува твоја, барем така треба да биде.

    Друг проблем што морам да ти го спомнам, оти чувствувам должност, е неприфаќањето на дечко ти од страна на родителите. Ако ти и тој не се браните еден со друг, кој ќе ве брани во животот? И пред твоите и пред сите, кога знаеш дека е во право! Не сакам да се навредиш, ама ти препорачувам да размилиш. Често децата што се одгледувани во семејства каде се почитувани материјалните вредности повеќе од духовните и самите подоцна пројавуваат такви карактеристики. Ако се препознаеш себе си како таква, остави го дечко ти, ако ништо друго заради хуманост, оти е тешко да знаеш дека не вредиш во очите на друг и тоа заради пари. А ако не си таква личност (искрено се надевам, чим веќе одите 4 години), застани пред твоите и направи муабет! Сама донеси го дома, докажи му дека не се разделувате. Луѓето што вршат голем притисок, за да сфатат нешто мора и самите нив да му се врши притисок. Не сакам да ти кажам дека треба да се караш, туку дека отпорот сега многу е подобар одколку отпорот подоцна, кога можеби ќе биде и доцна.. (никој не сака цел живот да е потценуван, знаеш). Всушност, не треба да му се спротивставиш само за проблемот со дечкото, туку за целиот твој живот, ако чувствуваш пренагласено нивно влијание во твоите одлуки, ако не те оставиле да правиш слободен избор.

    Твоите ќе ги разочараш само ако видат дека не си успеала во животот, а како може човек да успее ако го прави тоа што не го сака? ;)

    Не ми е мило што ти изнесов нови проблеми, ама сметам дека тие се исто битни, а можеби и повеќе (јас сум сигурна) од првиот што го наведе сама. Сметам дека ќе имаш подобар живот ако почнеш сама да си го кроиш патчето. Е сега, одлуката е твоја.

    Се извинувам за долгиот пост... Едноставно имаше премногу да се каже.. :)
     
    На daylight, shnolichka, DeepBlue и 2 други им се допаѓа ова.
  8. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Јас ќе се согласам со Татјана затоа што се работи за твојата иднина. Не го прави она што го бараат и налагаат другите од тебе. Што е тоа што го сакаш ти за себе? Ако отидеш во странство дали би успеала? А овде би го оставила својот партнер кој го сакаш, а ако не успееш и се вратиш се плашиш дека тој нема да те чека? И да, доколку се одлучиш да замиенш ако сакаш повлечи го и својот партнер како што кажа некој затоа што искрено врска на далечина тешко успева. Обично велам на сите без ризик немаш успех но во вакви ситуации останувам без зборови.
    Луѓе, не дозволувајте родителите да ви ја планираат иднината.
     
    На Tatjana95 и tessie им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Реално душо ако не учиш џабе ти е. На еден начин би пропуштила убава шанса (дечко ти) за нешто несигурно (учење странство). Е сега нешто несигурно и мистично би го заменала со нешто реално и убаво?
    Второ читав сите мислења и видов дека твоите родители мислат дека ако некои други успеале - ќе успееш и ти. Е сега душо вака, ова е релативно. Сите немаат иста среќа, прилагодување во туѓа држава е многу тешко посебно ако допрва треба јазик да учиш и ако немаш познати па згора на се и луѓе да запознаваш. Од ова зависи ТВОЈОТ живот, не гледај да им угодиш на твоите родители оти нема тие да одат таму и нивниот живот од то да зависи, твојот живот зависи и ти оди на факултет од тоа што те влечи и крај краева остани со саканиот, не го правете ова потешко за двајцата со тон размислување. И самата рече дека не си добра ученичка, шо ако се испадни на лошо? Би жртвувала?
    Најмалце шо сакам е да ти го сменам мислењето за ова шо го правиш ама фактите вриштат над тебе за тоа што е очигледно. Не гледај дазадоволиш нечии туѓи потреби, гледај да задоволиш твоите чувства, да учиш што сакаш и ад бидиш каде сакаш пред се.
    Ти си под влијание на твоите родители, го прифатила тоа или не. Можеби странство е подобро, никогаш неможеш да знаеш, но тоа дали ти ќе одиш треба ти да го одлучиш и никој друг.
    Гледај оваа одлука, најголема до сега во твојот живот ти да ја донесиш, ни дечко ти, ни мајка ти, ни татко ти, ни па ние овде да имаме некој удел во ова. Направи онака како што мислиш дека е најисправно. Факт е дека секогаш ќе се каиш за која одлука и да ја донесиш кога нема да бидиш среќна со спротивното, ама одбери она која ќе те прави посреќна и поисполнета.
    Good luck :l:
     
  10. GirlRunTheWorld

    GirlRunTheWorld Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Kako so citam ovde velish deka bile dobri lugje negovite i deka si se sakate togash ostani tuka :)
     
  11. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    изберија љубовта ! кога тогаш ке завршиш фах и овде али со дипломата не можиш да спиеш и да си исполнета со љубов и среќа , јас познавам мн што се во други држави и одежуваат врска али мн се заљубени е сега ако се сакате вие ...... ;)
     
  12. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Што и да кажеме ние, сепак крајниот резултат останува на тебе.
    Мене најголема цел во животот ми е да успеам САМА, најмногу преку образование! Да не зависам од никого во иднина, да се гордеам со себе!
    Немаат сите шанси да учат во странство. И да не учиш сега, на факултет, знаејќи дека од тие четири години ти зависат следните четириесет, е богами ќе седнеш и ќе ја загрееш столицата. Не ти велам да раскинеш и да заминеш. Зошто не пробате? Можеби врската ќе ви стане уште поцрвста кога ќе заминеш. Барем денес, постојат многу начини на комуникација.
    18 години не се ништо. Животот е пред тебе. Што ако утре се скараш со дечкото? Ќе сватиш дека си пропуштила животна шанса. И што и да одбереш, секогаш ќе има едно ШТО АКО?
    Како и да е, разгледај ги сите опции, види што ти оди ТЕБЕ најмногу во корист и одлучи. Сепак твој е животот и ти си знаеш што е најдобро. Среќно! :*
     
    На tessie, cresa-jagoda, Wahnsinn и 2 други им се допаѓа ова.
  13. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    20.950
    Пол:
    Женски
    Moj совет ти е да одиш во странство.Ќе имаш далеку подобра иднина, работа и се тоа.Можеби сега делуваш неодлучно, али 18 години имаш, само 2 години повеќе од мене па сигурно дека нема да си толку сериозна и решена.Твоите само убаво ти мислат.Штом имаш шанса мафни се од тука, сите тоа го посакуваме али ретко кој има шанса.Здравје боже кога ќе стигнеш таму и самата ќе ја увидиш разликата, ќе се вразумиш и ќе загрееш столче, бидејки самата ќе сфатиш колку е тешко.
    За дечкото, извини вака али да те сакал искрено немало да те условува така.Треба да те поддржи, па ако е толку силна љубовта помеѓу вас може да те почека 4 /5 години па потоа заедно да си правите планови за иднината,И да, дечковците доаѓаат и си одат.Прилично си млада, сигурно уште многу како него ќе запознаеш, али ако ја отфрлиш оваа шанса ќе си ја тупиш главата после коа ќе рмбаш по цели денови за една мо*ана плата од 150 евра.
    Али сепак на крај ти си одлучуваш, размисли трезвено и одбери го најдоброто.:)
     
    На tessie и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Тој дечко ти е токмак. Некој што те сака не би ја одбрал најлесната опција туку ке проба барем дали функционира или не. Дечковци не ти бегаат, верувај. Оди си во странство и пробај да студираш таму или ке се каеш за цел живот
     
    На cresa-jagoda, hermosa, marlonbrando69 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Ти си неодлучна, а дечко ти е себичен.
    Да направиме претпоставка, одиш во странство и сакаш да учиш факултет, ама од друга страна учењето ти е слаба страна.Сега дали тоа да живееш во некоја странска држава, толку силно го посакуваш?
    Значи, подршка имаш од две страни твоите и роднините таму.Ама прашањето е дали си спремна по секоја цена да останеш таму, дури и ако не ти оди факултетот.Оти ако не учиш, имаш сигурно можност да почнеш да работиш и да започнеш нов живот.Значи, пак имаш шанса да останеш во таа земја.Каде ја гледаш својата иднина?
    Да ти кажам пример за мене.Јас одев долго време(тогаш околу 5 години) со дечко ми(сега маж) и на него му се отвори можност да отиде во странство да работи околу година, можеби и подолго.Точен временски период немаше.
    Јас ни во еден момент не го условив да му викам, зошто одиш, ако отидеш крај меѓу нас.А, сега барем интернет имаш секаде и на телефони и компјутери.Пред 8-9 години не беше тоа толку застапено.Значи отиде, а гледањето знаеш какво ми беше.Никакво, немам интернет дома.Студирам, а сум со еден родител кој не може да ми го даде тој луксуз.Право да се лутам, немам.Одам до интернет кафе пешки до центарот на градот.Маж ми нема лап топ, и тој мора да оди во интернет кафе.Седнеме и двајцата за конечно барем еднаш во месецот да се видеме, интернетот катастрофа, не можеш да воспоставиш контакт на скаип, а камо ли да се видиш.Па се изнервирам па плакам од нервоза.Ќе се јави тој на 2-3 минути да се смири ситуацијата и да си чуеме гласовите.Целиот контакт ми беше на смс и му пратив едно писмо со слика да му честитам валентин, и тоа никакво стаса еден месец покасно одошто требаше. Ете така си се влечевме цела година и два три месеци.Во тој период, тој дојде само еднаш за да се видиме и толку.
    А, дечко ти ако те сака како што пиша една феминка погоре ќе те поддржи во одлуката, за прво да види дали воопшто ќе успее врската.Тој уште на невидено ти поставува ултиматум.Нели знае дека ова ти е шанса, за која многу луѓе сонуваат да ја добијат.Ако има стварно голема љубов, ќе пребродите се и само може да ви ја зацврсти врската.
    Размисли убаво што сакаш, да не се каеш после.Дечковци се менуваат, а шансите одминуваат.
     
    На nena2010, tessie, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    Јас бев во слична ситуација. Кога ја донесов одлуката да заминам мислев дека ќе умрам. Од депресија, до каење, до дијазепами. Ама, нели секогаш има ама. Денес после четири години не се каам, ваква шанса немаше да добијам никогаш во животот повторно. Многу беше јасно дека немаше да ја испуштам.
    Според мене, ти треба да се усовршуваш и да се надоградуваш, да успеваш. Тоа е дечко пред се, ете и ако твоите се против вашата врска сигурно има нешто штом не се “за“ .
    И јас мислев така, дека не ми го сакаат доброто.
    Сега си го враќам убаво филмот назад, се сеќавам на тагата, болката, ама се сеќавам со огромна насмевка. Знаам дека не згрешив.
    Не останувај, нема да направиш грешка :)
     
    На tessie, cresa-jagoda, Candid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    де де може иде у факинг бугарија, ептен голем напредок ке напраи...
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    И во ФАКИНГ Бугарија е 100 пати подобро отколку во Македонија.
     
  19. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    [​IMG]
     
  20. Primavera

    Primavera Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.517
    @DeepBlue
    Бугарија е многу поразвиена земја од нас. Плус има работа, плус е членка нa Европска Унија, плус факултетот таму повеќе практично те обучува. А нели тоа е тоа што се бара-пракса :)
     
    На tessie и Ambitious им се допаѓа ова.