1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Деактивирање фб заради дечко

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Yeeah, 22 април 2014.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    ^ Абе што те чуди, како да не ти текнува колку го испонапаѓаа девојчето во „Ми раскина поради лајк на фб“. Порано мажите не` поробувале, не давале на жените ни да се описменат, сега кога во овој машки свет пак се бориме за некое учество и придонес, самите си се поробуваме, осудувајќи се една со друга за безвеза теми.
     
    На CameliaMiller, Nausicaa, Hipica и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.279
    Допаѓања:
    101.239
    Пол:
    Женски
    Тоа ти е сами си правиме да не толчат. Денес ФБ, па давање лозинки, утре полномошно на све што има и кога ќе и земе се зашто му дозволила и ќе ја фрли на улица ќе кука. Ама важно она ГО САКА!
     
    На celineparis, CameliaMiller, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Абе луѓе со вакви детски глупости и љубомора ради фб врската од самиот почеток е осудена на пропаст.
    Што ќе ми е дечко кој ќе мисли дека целиот свет се врти околу фб и за секој лајк, коментар и такви работи се лути и се караме. Деактивирањето на фејсбукот не е решение. Мене фејсбукот не ми значи којзнае што но зошто да го деактивирам поради некој си? Ако тој толку се вознемирува поради една социјална мрежа за друго ич да не правиме муабет. Не би сакала таков дечко. Може и двајцата да имаме фб но со пристојност сигурно не би ми се допаѓало ако тој лајкнува слики на голи девојки и слично.
     
    На Nausicaa и marija1907 им се допаѓа ова.
  4. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    се сложувам со тебе тоа се детски глупости :)
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Деактивирање на фејсбукот можеби ќе ви се чини како идеално решение за да нема кавги. Ама тоа е само моментално замачкување на работите. Затоа што таа недоверба и несигурност, порано или подоцна некаде ќе избие.
     
    На Nausicaa, Hipica и tessie им се допаѓа ова.
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ако сум деактивирала фб било поради нервоза, во моментот така ми текнало. Никогаш не сум деактивирала фб поради дечко ниту пак сум дала пасворд. Исто не сум побарала ни он да деактивира или да ми дае пасворд. Не сме деца бог да чува :x А и како можете да дадете пасворд од нешто што е ваше лично и приватно?? Океј, со дечко се делиш ама остајте малце приватност и нешто што само вие ќе го знаете, не мора само фб да е. Врска не се гради со пасворд од фб.

    Работава од страната на денешниве дечки стана:Што е мое е само мое, што е твое е и мое

    Лично за мене

    а) и да побара пасворд, нема никад да го дадам
    б) како што кажа една феминка, дечкото ќе го деактивирам одма, не фб
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    Многу е ограничено мислењето дека не треба и никогаш не би го дала пасвордот од фб. Сè е прашање на доверба, со време и тоа ќе го сфатите.
    Еве ќе ви го кажам мојот пример: скоро 6 години сме заедно и пасвордите си ги знаеме можеби од првата година. Никој не го побарал туѓиот, едноставно сме си ги кажале. Никогаш немало момент кога јас или тој ќе го провери профилот на другиот за дали има пораки или нешто скриено. Не сум почувствувала дека треба да го скријам или сменам пасвордот најверојатно бидејќи немам што да кријам.
    Ако навистина не сакате да го кажете, тогаш криете нешто во моментот или се плашите дека во иднина би се појавило нешто кои би сакале да го скриете.

    Никогаш нема да го деактивирам ни поради некој ни поради себе, не дека нешто сум многу зависна, фејсбукот ми е работа.
    Второ, никогаш нема да го побарам тоа да го направи.
    Само љубоморна личност би побарал од партнерот да го деактивира фб.
     
  8. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Дозволи сега да го искажам мојот став дека многу е ограничено мислењето дека ако не сакаш на партнерот да му дадеш лозинка од ФБ, автоматски криеш нешто или се плашиш дека во иднина ќе се појави нешто не убаво.

    Зошто по автоматизам го посочуваш со прст сопственикот на тој ФБ профил? Велиш дека ако ЈАС не дадам лозинка некому, јас кријам... А на пример, што ако некој ден другата личност направи/пише (или нешто трето) нешто што не сакам од мојот профил? Или да го искористи за други шушугави активности? Можеш да гарантираш дека со партнерот секогаш ќе си во беспрекорни односи и нема некој ден да му паднат луди идеи на глава?
    На Фејсбукот профилот што го имам стои моето име и презиме = само јас го имам на располагање.
    Ако некој ден решам да го споделам со џенцка, попрво би направил заеднички профил со неа (гледам прават некои, нешто што за мене е непотребно)... Maда и тоа не би. :D
     
    На srcence1607, Hipica и Daydream им се допаѓа ова.
  9. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Никогаш не го сфатив тоа давање на пасворд на дечко/девојка или пак слично на ова, јавување на туѓ телефон. Не можам и не можам да сфатам. Jас ако имам дечко не значи и дека го поседувам. Ми се случило порано да и' пишам на другарка цел реферат на фб и на крај да добијам одговор дека е дечко и'. Ми се стемни. А тоа што и' го напишав не беше баш општ муабет. Ми се случило и да се јавам на другарка, а да ми се јави дечко и', и тоа неколку пати. Јас ако вртам кај неа, очекувам таа да ми се јави, а не ти. Што ми креваш ти? Што муабет да правам со него?

    Кога сме кај деактивирањето. Јас немам фб веќе две години, го деактивирав, дечко ми исто така, во исто време ги избришавме. И најсмешно ми е што кога ќе кажам дека сум го избришала и дека и дечко ми нема, одма сите мислат дека еден од нас нешто почнал да шврља, па сме се скарале заради фб, па затоа сме ги избришале. :D А нема врска. Јас уште пред да го запознаам дечко ми го бришев два пати и го враќав. Го враќав зашто тогаш бев помала, со недоволно зацврстен карактер и кога сите ќе почнеа да ми зборат да го вратам, подпаѓав под притисок, и ајде. Е со дечко ми кога се запознавме сфативме дека и двајцата сакаме да го избришеме само не сме имале потпора од никој. Јас му кажав дека сакам да го избришам засекогаш, а тој само се надоврза на мојава желба и еден ден двајцата ги избришавме. Од тогаш нит сум помислила да направам повторно, нит па ми недостига фб, дечко ми исто. Не ни ни треба.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Детски е.
    Јас никако не можам да разберам,зошто фб ви е толку важен во сите врски и ви прави толку големи проблеми? Зошто дозволувате фб да ви е толку голем дел од животот? Нема смисла.
    А околу тоа,дека ако не даваш лозинка на фб криеш нешто,немам ни коментар.
    Тоа си е приватна работа. Имаш приватни разговори со пријатели итн. Не е важно дали си во врска со некоја личност,дали си и пријател,член на семејството,или било што,не треба да чепкаш во нечива приватност.
    Љубовта е како капка вода на дланка.Ако ја испружиш дланката мирно ќе стои,а ако ја собереш ќе се излизга меѓу прстите. Научете да ја контролирате љубомората,бидејќи кога ја притискате саканата личност,можете само да ја одбиете од себе.
    Во врска со деактивирањето,исто така сметам дека е лична работа,и дека треба да го направите само доколку вие тоа го сакате и без да го мешате партнерот во тоа.
     
    На tessie и Hipica им се допаѓа ова.
  11. SaNJaAaaAaa

    SaNJaAaaAaa Популарен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    1.466
    По добра врска следува и добар брак и добра иднина а се тоа требе да се основа на доверба. Не викам дека мора да се даде пасвордот, сакам да кажам дека кога ќе се појави вистинската личност нема да гледате на фејсбукот како ваша приватност која никој не смее да ја види или сл., веќе нема да ви биде толку важен. Времето ќе дое кога ќе делите ист комп. и според мене, ако на секое седнување/станување правите најави се/одјави се значи имате проблеми. Се е релативно и зависи од личностите односно карактерите на оние во врската.
     
    На Tatjana95 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Мојот пасворд го знае маж ми и јас знам неговиот, ама за овие години брак никогаш не му го отворив профилот без негово знаење, а верувам ниту тој мојот.
    Всушност, секој си има својот лаптоп и секогаш се стои отворено, со сите пасворди и страни и никој никому не чепка ништо.

    Деактивирање фб ради дечко е многу детски, ради маж е страшно. Во секој случај таква врста на контрола не поднесувам ниту практикувам .
    До довербата е дефинитивно. Ако во некој случај осетам потреба скришно да му го проверам профилот, или да побарам да го деактивира, мислам дека озбилно треба да се запрашам што не штима со нас.
     
    На LaraSolare и tessie им се допаѓа ова.
  13. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.954
    Мене хит ми се заедничките профили од типот Стојна Митре Малиотмитренце Митревски(екс Немитревски).Нема смајли адекватно за тоа.Посебен социолошки феномен.Па кога од женскиот профил коментира мажот ,или обратно.Ауч.
     
    На LaraSolare, Mishela, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
  14. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Буквално исто ми се има случено. Пред 2 години моја блиска другарка ме школска до 8 одделение имавме навика да си зборуваме за проблемите дома. И и пишав еден реферат бааги долг ама имаше работи навистина лични и не за пред секој арно ама дали дечко и бил во тој момент вклучен или отпосле видел битно прочитал и тој и во група со неговите другари ме исмејувале. Значи сељачка работа. И тоа е причината што се одалечив од тоа девојче. Којзнае што се друго сељакот прочитал. Мене не ми е гајле за нив туку едноставно таа можеше да каже дека дечко и и го знае пасвортот и да не пишувам или пак да ги избрише пораките, како ги бришела тие таа што ги пишува.
     
    На Nausicaa и Daydream им се допаѓа ова.
  15. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Дали вреди? НЕ ВРЕДИ! Јас го имам тоа направено но сега не сум толку смотана како тогаш. Всушност, го деактивирав за да не се нервирам толку, да си ги смирам нервите. Но не вреди.
     
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    Ова ми е еднакво ретардирано како имањето заеднички профил.

    И јас и дм имаме фб, нит му знам пасворд, нит тој мене.
    Ако решил сексуално да општи со некоја, нема начин да го сопрам. Исто така, и вие. ;)
    @Emy867 што бе за дечко, јас од тебе умрев :rofl: Солзи сами капат, прости ми :rofl: Озбилно голтнав дим од цигарата, почнав да кашлам како забезекната, просто мислев до умирачка дошло... еееххх.... :smoke:
    :smoke::smoke:
     
    Последна измена: 13 октомври 2015
    На Аliсe, vitamina, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  17. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Глупости.
    Мене сите другарки ми се во странство (и во Скопје) на факултети и си имаме група на фејсбук и внатре шо не се пишува! Се! Сите слободно си муабетиме и не би сакал НИКОЈ, не дечко, не брат, не маж не не знам си кој да ми ги чита тие разговори, или пак да ме присили да го избришам фејсбукот и мојот контакт со пријателките и моето дремење на фб во слободно време ради врската.
    Ни пасворд ни деактивирање ни ништо.
    Ми има видено дечкото во фејсбукот и јас него повеќе пати ама секако во заедничко присуство и чисто од љубопитност. Нема потреба од пасворди деактивирање.
    Ако некој сака да ве излажи, ќе ве излажи. Не е потребен фејсбук за варање и лажење.
     
    На buba4e89 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  18. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.598
    Јас за дечко ако треба ќе престанам и да дишам:^).
    Па зар има други мажи, само тој е и до таму е работата. Ако не помага и да престанам да дишам, ќе се умира по него, нема друго:bug:.
     
    На vitamina и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Секој што има проблем со фејсбукот всушност истиот тој има проблем со својата самодоверба и опсесивност.
    Не е до фејсот ами до човекот е ;)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.740
    Пол:
    Женски
    Контролирање на фб, заеднички профили, знаење на фб пасворди, деактивирање на фб = чиста глупост.
    Вистина дека bby мене ми прај овај ми е пасвордо сегде и на фб, ко ќе ти треба нешто влегвај, искрено не се ни обидов да го запамтам зошто ми е глупо. Ко ќе седам кај него на лаптоп секогаш гледам да не му го чепнам фбто зошто према мене то е нарушвање на приватност.
    Од мене не бара ништо такво и мило ми е шо е така.
    Ако некој од вас ова го БАРА = бегајте. Зошто? - Нема доволно доверба во вас. А врска без доверба ја бива?
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.