1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојката со бисерна обетка (Трејси Шевалие)

Дискусија во 'Книги' започната од missA, 31 март 2011.

 1. missA

  missA Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Прекрасна книга, пласитана е во моите топ 5 дела !!!
  Се работи за животот на млада девојка која поради несреќата во нејзиното семејство (татко и ослепува) мора да оди да работи како слугинка во едно богато семејство на познат сликар. Во целата куќа е лудница и едниствено во ателјето на господарот (кое треба да го чист) наоѓа спокој. Со тек на времето таа ќе развие некакви чувства кон својот господар, но незнае точно што сака...
  Нема да ви кажам ни збор повеќе, НО КНИГАТА МОРА ДА СЕ ПРОЧИТА!!!!!!!!!!!! :) ;)
   
 2. Lizza

  Lizza Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  17
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Мене книгата не ми се допадна и не сум нешто воодушевена
   
 4. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Пред некој месец ја прочитав, и не знам како ти оставила толку голем впечаток |( . За мене беше тотална катастрофа книгата, толку навлезена во детали, не се случува нешто посебно за да те заинтригира.
  Не ми се допадна :tmi:
   
 5. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  69
  Книгата не ја имам прочитано, само филмот го имам гледано и навистина е прекрасен. 8)
   
 6. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Јас од дамна ја има прочитано книгава. Просечна е, не е ни толку лоша, а не е ни нешто посебна. Исполнета е со детална анализа, додека ја читав книгава ме исполнуваше чувство на гнев. Убаво е да се прочита.
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.789
  Допаѓања:
  65.498
  Пол:
  Женски
  Од сите дела на Трејси Шевалие ова ми беше најдосадно, а прво го прочитав. Најголем впечаток ми оставија Девствено сино и Пламен сјај, а и Паднати ангели не беше лоша. Ама оваа едвај ја дочитав.
   
 8. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Jас филмот го имам гледано,и не ми остави некој голем впечаток,онака просечен :^) а книгата не ја имам читано
   
 9. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.690
  Книгата ја добив на поклон од мама ,и е преубава ја имам читано 3,4 пати,закон е ,инаку мислам била 35оден ,ја купила мама од три.на сите ви ја препорачувам :inlove:
   
 10. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Прв пат слушам за книгава ама ми се чини интересна :D Дали знаете дали ќе ја има на саемот на книгата и ако ја има колку чини?
   
 11. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  ^
  Цаци побарај ја на штандот на Три. 199 денари пишува дека е на страната на Три

  Иначе мене книгава не ми беше интересна. Очекував од неа многу повеќе божем бестселер. Ама просечно, онака трогателна приказна, но не ме остави нешто многу импресионирана.
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Ја има, 200 ден. мислам дека беше. :)
   
 13. swanprincess

  swanprincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  Ја имаш по библиотеки, ама мене лично не ми се допадна многу.
   
 14. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Ја прочитав пред некое време и цело време чувствував некоја тегобна напнатост додека ја читав.После толку позитивни книжевни критики,очекував дело што ќе ме бутне од столче, ама ништо посебно.Далеку од тоа дека сум разочарана, ама цело време се опишуваат детали од нејзиното одење на пазар, чување на децата и чистење на атељето.Монотоно чувство,без бранување на емоции,да не речам еквивалентно на здодевност.
   
 15. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  Ја имам прочитано девојката со бисерна обетка, дури и филм има за неа, не е нешто посебно барем мене не ми остави голем впечаток бидејќи постојано се опишуваат дејствија кои се монотони за на крај да ја добие обетката како наследство од господарот во кој е вљубена кај што беше слугинка и да се омажи за месар итн
   
 16. anneyy

  anneyy Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2010
  Пораки:
  1.280
  Допаѓања:
  1.421
  Прекрасна е... :) Мене многу ми се допадна ;)
   
 17. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Убава книга е баш ми се допадна
   
 18. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  6.038
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Јас очекував многу повеќе од книгата се согласувам потполно со Геа истото чувство го имав и јас, монотона........
   
 19. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Се согласувам целосно со Gea. Ништо спектакуларно, добра но не и одлична книга.
  Нешто слично како чувството кога го гледав Notebook.
   
 20. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  Не сум ја читала и мислам дека нема ни да посегнам по неа. Како и повеќето бестселери, претпоставувам дека не е ништо посебно и дека само ќе се разочарам, па потоа ќе треба да пишувам мислење во темата „Книга која не би ја препорачале“, а искрено не сакам да пишувам мислења таму. Затоа се држам подалеку од книгава.