1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко- Зависник од наркотици

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sillygirl, 21 февруари 2011.

  1. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Од се тука што прочитав најмалку верувам дека некој може да се излечи ако оди во манастир.
    Земање на лекови за одвикнување од алкохолизам има и делуваат на тој начиш што предизвикуваат науза и чувство на лошење и повракање, непријатност, но и покрај овие ефекти некои алкохоличари пак си се враќаат на старите навики. Сигурно и за овие што се дрогираат лекот делува на тој начин што се врзува за специфични рецептори и дава такви несакани ефекти со цел кога пациентот ќе помисли на дрога да помисли и како ќе му биде ако ја конзумира истата и дрогата да ја асоцира со тие чувства што ги добива од лекот.
    Дека ќе се излечи некој со баење и пророштва тешко. Кај нас страшно е тоа што наркоманите и да се излечат никогаш нема да бидат прифатени од општеството кога ќе се вратат во реалниот свет. Никој не сака да се дружи со бивши зависник, зошто секогаш постои можност и страв да не се врати на старото.
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Тоа ти што веруваш е едно.Тоа какви се фактите е друго.
    Ваљда знаеше тоа и пред да пишеш..
     
  3. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е редно време да не просветлиш и во оваа тема, по можност од религиски аспект.
    Изволи :!:
     
    На ku4ence, Zeynep, kim.k и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    абе какви факти не трескај глупости, да да редно е да напишеш како се излечил некој со молитви !
     
    На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  5. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    За да се просветлиш,треба да имаш нешто што може прво да биде просветлетно.Ти фали основниот услов.
     
  6. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Неможеш да отидеш и да видиш како! Страв ти е дека е вистина!
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не сум зависничка од дрога, штом ти викаш дека делува можеби си бил, па сподели како ти беше, какви сеанси ви правеа и сл.
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Не сум ни ја,ама знам што биле па затоа кажувам.Те плаши вистината.
     
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Штета баш.
     
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Смешно стварно, не знам кој те лажел толку, еве и жал ми е сега и не ја полни темата со оф топици ако имаш да кажеш конкретно нешто можеш да пишеш, а не да не цитираш мене и другите за тоа како се плашиме или не веруваме.
     
    На ku4ence и kim.k им се допаѓа ова.
  11. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Па кажав конкретно ама ти неможеш да го разбереш тоа.
     
  12. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Vaka (malku offtopik i so latinica bidejki nemozam da se razberam so telefonov :D ) za vo Bigorski neznam, no i medicinata ne gi LECI so toj metadon i dr raboti, tuku gi odrzuva samo.
    Imam slusnato od eden covek kazi reci taka e toa so go kaza: Od bolesta ima lek,no, od lekot nema lek :)
    Taka daaa i medicinata ne pomaga bash :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Подалеку од наркоман, за жал еднаш наркоман - секогаш наркоман... Секогаш постои ризик и при најмала криза тој пак да посегне по дрога.
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    На Баба Рада сите можете да и се клањате.
    Ти вчера си почнала со работа и сега тука на цел форум ќе му попуваш како медицината е најдобра. Не !!!
    Заради таа твоја медицина умреа милиони луѓе. Иди прво научи добро па после спомнувај ја Баба Рада и билките !!!!
     
    На HellAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Медицината не ги лечи и никогаш нема да ги излечи. Попрво ќе ги излечат во Бигорски отколку во болница.
     
    На HellAngel, citiesinflames и Daydream им се допаѓа ова.
  16. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    :lol:
     
    На eloves и ku4ence им се допаѓа ова.
  17. HellAngel

    HellAngel Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Машки
    Не попрво туку сигурно :)
     
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Хахахахахаа искрено секогаш ме смееш кога ќе ја отворам темава. Многу ми се свиѓаат вакви муабети "не сум бил, ама ми кажаа". Најрелевантни ми се, поготово изјави на наркомани, нив највеќе им верувам, бидејќи попот со чатење им ја вратил душата на правиот пат :wasntme: :rofl: Поткрепи си ги ставовите со факти па ќе збориме.

    @pupi.girl Јас сеа ќе ти објаснам како функционираат :rofl: Зима се фикса онака у јака доза при криза и халуцинира дека во Бигорски збори со господ и поповите како порота и му пресудуваат дека чедото се излечило, го попрскува со малце темјан и крстена вода и он после коа ќе се соземе, раскажува на другарите како Хел како го излечиле. :rofl:

    Ова манастириве лечат се освен човековата глупост. (highfive)
     
    На КикиМаус, ku4ence и pupi.girl им се допаѓа ова.
  19. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Хаххахахаа најјако објаснување нема што :D
     
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    За излечени наркомани - постојат. Имам пример од блиска околина, и човекот ете жив е, здрав... тоа е подискутабилно, ама што ако е жив кога пола другари му умреа од предозираност, или се самоубија. Човеков буквално е сам на светот. Нема работа, не може ни да најде, нема сила односно нешто да работи, цело време седи дома, пуши по три кутии на ден цигари, ништо не прави со животот... И жал ми е, не знам искрено, упропастен е човекот и цел живот уште сега.

    А тоа дека од џоинт, несомнено еден ден ќе се префрлиш на хероин - не се согласувам со тоа. Јас сум се нашла во друштво на секакви луѓе, сум имала и дечковци дилери, и ниту еден од нив не ме натерал да пробам било што, или и да ме понудил со нешто сум одбивала. Мислам дека повеќе пати имам пушено кога сум била со другарки, отколку со горенаведените дечковци.
    Ако човек има јака психа, знае што може, а што не, и кога му е доста. Колку и да изгледа некому неверојатно, јас и други луѓе кои повремено користат дрога (повремено, велам - еве на неколку месеци) можат да водат и најнормални животи, да бидат успешни, да студираат, работат итн.

    Ова што се опишува на темава, е нешто сосем друго. Јас не оправдувам да се прави нешто 15 пати на ден, секој ден, макар тоа било и "безопасно" пушење џоинт. Се' е штетно.
    Метадонската терапија сметам дека не помага. Ја злоупотребуваат, одвај чекаат да одат во клиника да земат пак, всушност они се "одвикнуваат" од хероин а се навлекуваат на метадон.
    Ова со манастирот, не знам... Имам чуено од луѓе дека навистина помогнало, ама да не лупам на слепо и јас.

    Има луѓе што се излечиле, да, но права реткост се. И никогаш не би била со некој што е навлечен на хероин, зошто нема иднина тука ни за него, ни за мене во таа врска, камоли за нас како пар. Психички, физички и емоционално би го уништило и здробило тоа било кој..
     
    На BrainDamage му/ѝ се допаѓа ова.