1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко- Зависник од наркотици

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sillygirl, 21 февруари 2011.

  1. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И мм некогаш пушеше џоинт . Блу Парадајс е во право дека ако некој зема џоинт , ќе се навлече на потешки дроги . Ете го , 4 години е чист , освен цигара друго не пуши , имаме две деца , и има стабилна работа . Се е до психата . Ако човек има јак и цврст карактер , кога ќе зацрта дека со некои работи прекинува , тој стварно прекинува . Ако е слаб на карактер , неможе ниту обична диета да издржи и се одкажува во првите 5 минути од почнувањето на диетата .
     
  2. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    На темата со манастирите сакам да кажам само, дека се лечат кај нас така зависниците од дроги оти нема друго како! Немаме никакви центри за рехабилитација и му е единствена опција прилично.
    А делува не заради молитви или некои си духовни работи, туку заради тоа што се во манастир без никакви дистракции далеку од се, работат, ги држат под конец таму и му е полесно да се одвикнат од колку тука каде што насекаде има стресори и искушенија.

    Тревата не ја сметам за дрогирање. Јас лично не сум пробала оти сум паничарка ми е страв да не испаничам некако, ама и брат ми има пушено и дечко ми ко се фативме пушеше и другарките имат пушено... Никој не е наркоман од нив до сега. И мене би ми сметало дечко ми секој ден да е надуван, ама не го сметам тоа за опасна зависност. Еден познаник имам студент со просек на архитектура- нон стоп е надуван! Нон стоп. И ништо. Се крева преголема фама за тоа, а дека онде 25 годишни стегаат лексилиуми и дијазепами никому ништо.
    Заклучок од се ова, да не си ја бараме бељата со сила. Пробвајте шо ќе пробвате ама со ум.
    Јас не би.
     
    На Indiegurl, WarriorAngel, eloves и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Losha_devojka_

    Losha_devojka_ Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2021
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Здр па вакаа....Пред околу 2-3 недели со еден од моето школо, дојдовме до контакти, едно друго се имаме и смувано, стварно фин дечко и се...Амаа знам дека зима бело, некна беше земал околу 2 пакетчиња не знам како да ви објаснам..На заебанција ко му реков дај и на мене, али ми рече нема да ти дадам никогаш, што значи ств е добар не е таков па да ми даде и на мене...Али чудно се понаша, нашколо само се смее, кога ќе ме види, сега последните денови дури и не доаѓа, многу е некако затворен, а ми има кажано и дека сака озбилна врска да има смачено му е онака само..Пред 3 дена беше последен пат и чудно понашање дури не ми збореше а мене ми е срам се јас прва да му зборам, можда ради ова е таков офф се надевам ќе се подобри, ако би била со него и да му помогнам да се среди све, сега најпрвин се приврзав за него, па ќе видиме што ќе се деси мн ми е жал за него..Би сакала да го направам среќен само ако ми даде шанса :/ <3 И се надевам ќе се откаже од тие пороци...
     
    На elimkd и Boyanna им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Зависности не се лекуваат со тоа што ќе го сакаш зависникот.
    Ако беше така, немаше да има ни еден зависник во врска и/или брак.

    Не ти требаат такви проблеми, посебно не, на твоја возраст.

    Никој не можеш да го спасиш од себе си.
     
    На minne992, pikabu5, Mikha4 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Тргни се на страна додека не е касно. Не можеш да му помогнеш на човек што не ти побарал помош, можеш само да потонеш со него. Со кој памет си побарала да пробаш?
    Имам блиски примери за наркомани, верувај не сакаш да имаш близок однос со таков човек. Move on.
     
    На minne992, pikabu5, Mikha4 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Сара Лав

    Сара Лав Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2021
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    1.351
    Пол:
    Женски
    Подалеку! Млада си, уживај и забавувај се, а не зависници ќе оправаш и туѓи проблеми. Дека ќе се откаже...НЕМА...може само повеќе да западне. Со тоа што ќе го сакаш или жалиш нема да го спасиш. Спаси си се ти со тоа што ќе бидеш подалеку од него, додека не си западнала во тие кругови!
     
    На pikabu5, Mikha4, Losha_devojka_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Losha_devojka_

    Losha_devojka_ Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2021
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    MNOGU E cuden, kako da me izbegavaa, pojma nemam saka dw bide sam i slicno..Ajde ke vidam sto ke se desavaa
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ништо нема да се дешава!
    Ќе си најдиш нов симпатија.
    Клин, со клин се избива.
     
  9. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Devojce, ubavo te sovetuvaa clenkite.
    Trgni se od nego. Veruvaj deka nema da mozes da go ottrgnes od porocite. Se dodeka licnosta sama ne odluci deka I treba pomos I deka saka da se otkaze od porocite, ti ne mozes da mu pomognes.
    Nemoj da ides so toa veruvanje deka ti ke go smenis. Licnosta ke se smeni edinstveno ako taa samata saka da se smeni, a ne deka nekoj drug sakal.
    Ponastrana od zavisnici.
     
    На pikabu5, Mantub, Losha_devojka_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Losha_devojka_

    Losha_devojka_ Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2021
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски

    KORISTI beloo, i naskolo se smeese mnogu cudno, i gleeda vo mene a ne mi kazuva ni zdr ni nish..Sepak ako se predozira e smrtno opasno kako sto znam mozda zatoa deluva izgubeno
     
  11. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Прекини секаков контакт со него и ич нека не те интересира шо и како се дешава. Ти не можеш да му помогнеш сама, единствено ќе се заплеткаш во неговата мрежа. Затоа што подалеку, помини си замини си покрај него исто како да не го познаваш ! Ако сакаш да имаш нормален младалашки живот послушај ги советите на другите погоре, ако не... нека ти е со среќа.
     
    На Сара Лав му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Од 2 пакетчиња се почнува...
     
  13. Noranora

    Noranora Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2021
    Пораки:
    2.376
    Допаѓања:
    4.055
    Пол:
    Женски
    Ран Форест ран !
     
    На elimkd, pikabu5, Mikha4 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Еве ќе ти кажам што ќе се дешава. Ќе си игра топло - ладно со тебе, тоа ќе зависи од тоа дали е денес хај и колку. Додуша и не му е целта ниту да си игра, ниту ништо поврзано за тебе, затоа што е опседнат исклучиво со само една мисла: кога и како ќе биде хај. Таа мисла која го исполнува ти никогаш немаш шанси да ја замениш и да му пружиш било што блиску до чувството како што е кога е хај. Животот ќе ти биде како да се натпреваруваш со некоја друга девојка и никогаш нема да бидеш добра како неа.
    Тоа е отприлика неговиот мајндсет моментално и каков ќе му биде додека има пари да го прави тоа. Гледај да не бидеш блиску ако му снемат пари за да се одржува. Ќе се труди да бара емоционална подршка како во девојка и слично, но тоа ќе биде само маска пред другите и начин да не ја изгуби врската со реалниот свет.

    Ќе го сфатиш ова сега со лесно или еден ден кога ќе видиш дека немаш веќе другарки околу тебе, и кога со сите блиски ќе бидеш скарана заради него. Запомни дека не си ниту должна да го лекуваш, ниту стручна.

    Едноставно не вреди, колку и да ти се допаѓа сега, тој никогаш нема да ти возврати со иста мера, затоа што е обземен од една единствена мисла, а тоа не си ти.
     
    На Kjara15, pikabu5, buba4e89 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Fraxinus

    Fraxinus Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2021
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    1.286
    Пол:
    Женски
    Мене пак не ми е јасно од кај наоѓате пари за кокаин, бе деца?
    Средношколци еј, кокаин!(facepalm) Страшна работа.
     
    На raww, Mikha4, pikabu5 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Истото го помислив :D Јас сум од генерациите што цигари едвај на рефус купуваа :D
     
    На Mikha4, Fraxinus и Сара Лав им се допаѓа ова.
  17. Fraxinus

    Fraxinus Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2021
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    1.286
    Пол:
    Женски
    Точно така, со цигара ако те фатат беше крај на светот, овие денес кокаин делкаат на мртво, за марихуана да не правиме муабет па!
     
    На elimkd и Jana06 им се допаѓа ова.
  18. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    2.857
    Допаѓања:
    41.155
    Пол:
    Женски
    Од каде знаеш?:?:
     
  19. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Од искуство со намирници во пакетчиња. :worried:
    Земав од Веро млеко во пакетче во прав. Секој ден кинам пакетчиња и млеко пијам :sweat:
    А млеко знаеш и сама колку многу сакам :$
    Зависник станав...ќе пропаднам.
     
    На elimkd и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  20. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Отсекогаш имало и ќе има.

    Родители кои го надоместуваат времето непоминато со децата со пари, па после си ги чукаат главите. И дрогата секогаш била привилегија на богатите.
     
    На Fraxinus му/ѝ се допаѓа ова.