Дечко- Зависник од наркотици

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од sillygirl, 21 февруари 2011.

 1. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.139
  Nema shto da razmisluvash za takov chovek so takov stav vo zivotot.Nego ,poveke od ochigledno e deka svatil za tvoite emocii kon nego,pa vodenicata probuva da si ja svrti na negova strana,so toa shto,svesno te ostavil ,bez da si raschistite megusebno,samo za da go prifatish onaka kako toj si misli/saka bez da imash nekakvi negoduvanja okolu nego,ednostavno probuva na nekoj nachin da te kazni.So droga ne se zivee,so droga se Prezivuva,ama ochigledno tolku crpkata mu faka na 26godini.Turi mu pepel :P
   
 2. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.317
  Допаѓања:
  8.381
  Не се обидувај да разбереш дали си оставена од љубов,или едноставно си искористена.
  Подобро е што сте разделени.Во иднина тој човек би можел да ти донесе премногу проблеми.
  Сеќавај се на него како убав спомен.
   
 3. MiaJ

  MiaJ Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  18
  Глеј нешто слично ми се случи и мене, ваљда најдобар совет мојт да ти дадам...
  Што знам остави го на раат не дека нешт посебно вервам у судбина ама ако треба да сте заедно ќе сте...
  И акоте сака и му значиш колку и да е тешко ќе се смени, само проблем е што тука мора многу ама верувај многу да го подршка да му дадеш...Мојот секој ден конзумира затоа е потешко слично се разделивме и ние само он е 33 години уште потешко да се смени и одвикне од тие глупости..
   
 4. sinartroza

  sinartroza Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Фала ви за мислењата женски, веројатно времето лечи се’. Искрено се надевам. Научив една лекција, т.е повеќе од една, научив за проблемот со дрогата, за љубовта, напуштеноста... Веројатно научил и тој нешто од мене, како една млада личност без никакви забранети супстанции може да живее и да се забавува, да му се радува на секој нов ден, мислејќи дека до себе има личност со која вреди да се проживее моментот.
  Само можам да му посакам, од срце, да си го среди животот, пред се’, заради себе, а потоа заради луѓето кои го сакаат. Ќе бидам среќна ако го сретнам после 10 години со керќа убава како него, и жена која ќе биде среќна што го има.
   
  На lili.g му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sinartroza

  sinartroza Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1

  О, да ме казни, и успеа во тоа, само навистина не ми е јасно што погрешив за да бидам казнета, плаќам нешто, а не знам што.......
   
 6. sinartroza

  sinartroza Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1

  Ахм, сакам да те прашам, поконкретно да ми објасниш, како се справуваш со ситуацијата, како се постави ти со него после се’, и кои се твоите очекувања понатаму, до каде ќе одиш?
   
 7. MiaJ

  MiaJ Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  18
  Вака на кратко спремна сум ако иде да се лечи да дојдам со него ете до толку...
   
 8. Glasna

  Glasna Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  1.041
  Допаѓања:
  2.139
  Toj i toa ochekuva da se osekash vinovna,bidejki si mu se sprotistavila.Po negova logika, ochekuval i ti nametnuval da ne si so tolku ogranicheni pogledi..shto za tebe,mene i drugi slichno mislenici e apsurdno nekoj da go bodrish i podrzuvash vo negovite "ne konzervativni "pogledi i stavovi ,pogotovo koga stanuva zbor okolu konzumiranje na bilo kakov vid na narkotici.Ne si go troshi zaludno vremeto so tolku "napreden"chovek.Veruvam zasluzuvash nekoj koj ke te saka i pochituva onakva kakva si u sushtina i shto ke se potrudi da ti gi pokaze vistinskite ubavini i vrednosti na zivotot.
   
 9. japanize

  japanize Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  101
  Izvinite za latinicata od telefon sum....
  Pred nekoe vreme se zapoznav so eden decko i pocnavme da se gledame, toj ne e od mojot grad. Skoro sekoj den dovagja da me vidi, mine 50 km za da se vidime. Mn mi e ubavo so nego pocnav da se zaljubuvam i denes doznav deka porano imal problem so drogata i bil na lecenje pred 3 godini. Sega e zdebelen, porano bil mn slab sigurno pd narkoticite. Ne sum sigurna sto da napravam, mislam deka sega ne koristi droga ama sum slusala deka ako ednas bile navleceni na toa sekogas mozat da se navratat. Ne doznav do koj stepen bil navlecen. Sto da pravam, mn dobarcovovek e ne dava vlakno od kosa da mi fali :(
   
 10. bekii

  bekii Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  49
  Јас се плашам од наркомани. Пр да дознаам дека некој конзумира дрога, ке се плашам и ке бегам што подалеку а камо ли да ми е дечко :!: .... И да го земаме во предвид дека секојпат одат на повеќе и повеќе и дека немат некоја иднина, и животот кратко го завршуват :worried: ..

  Сепак ова е мое мислење
   
  На monikamonii му/ѝ се допаѓа ова.
 11. coeur

  coeur Активен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2013
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  4
  Девојки не се лажете сами себе... Кој тргне по тој пат не се враќа!! Бегајте додека е време, од искуство ви кажувам.... не си ставајте здрава нога во трн, ке си имате многу проблеми. Тоа се себични луѓе кои имаат љубов само спрема зависта. :|
   
  На lana.del-rey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  567
  Да се биде со наркоман не е мала и убава работа. Ретко кој наркоман успеал да се извлече и да престане. А да не збориме за последиците, утре за деца, може многу лесно да дојде до несакани резултати. Исто и за тревата, која вака навидум изгледа ко да не е ништо страшно, но сепак е еден вид на дрога- затоа што сепак се станува зависен од тоа. И не, никогаш нема да сфатам и разберам што толку убаво има во тоа. Ми припаѓа тука, ми се праи некоја фраерчина...и шо ќе се церека ко ненормален, некој и ќе се истури од повраќање. Подалеку од ваквите. Не си правете самите проблеми за кои кога тогаш ќе се каете.
   
 13. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  2.644
  животов ми е како на филм..
  почнав да искачам со еден дечко.. он е мн добар со мене,пуши трева пред мене .. и така една вечер си ролаше џоинт.. и ми вика:да ти кажам нешто.. ми вика: морам да ти кажам и подобро да дознаеш од мене отколку од некој друг. и ја таква се зачудив и му викам: што тоа? и ми вика: имав проблеми со дрогата.. и јас ко јас, ја погледнав мариуханата и му реков: ова или нешто поише? (зошто некој мариуханата не ја сметаат за дрога што се вика) и ми вика: нешто поише. и ја се доближив до него го фатив за рака и му реков: што? и дечково почна тотално да ми се отвара ко да се знаеме со години. ми кажа дека се пробал ама дека од хероинот највише страдал,запаѓал во депресии,дека се што имал ставил на коцка, за да дојде до некој денар,и така долго зборувавме,ја во моментот стварно не го сменив мислењето за него,он со мене се понашаше и сеуште се понаша премногу добро со мене, како никој досега. ми кажа дека се надева дека немал да се покае што ми кажал, и дека после тоа што ми го кажал ќе бил спремен на се, па и никогаш повеќе да не ме види (демек јас ќе сменам мислење за него и ќе го откачам) ми кажа дека сега само пафка,такви други дроги не користи :) .. и на моменти самата се прашувам како е можно тоа? како нема потреба од тоа.. :/ он испадна фер спрема мене, си ја отвори душата спрема мене и се ми кажа, како правел, што правел буквално се, но на моменти ја се сомневам.. иако неам причина што се вика.. бтв,идам кај него и доаѓа кај мене.. но на моите воопшто не им се допадна :( и сестра ми, и мајка ми и татко ми, како да приметија дека е наркоман. како се да знаат иако ништо не сум им кажала. Јас со него сеуште се гледам, но од друга страна се моите. сакам да се борам за него, саакам да успеам со него но ми е страв да не се разочарам еден ден.. тато упорно ми вика да се тргнам од него, дека кје патам понатака и слично но ја сум од на дечкото страната.. кажете ми мислење.. вреди ли да се борам? :/
   
 14. cheetah.girl

  cheetah.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  1.415
  Во слична ситуација сум како тебе...не ми е дечко не веќе 5 месеци се гледаме и знам дека користи марихуана. Не го сменив мислењето за него кога дознав туку останав покрај него. И на моиве од дома не им се допадна а од брат ми првиот коментар беше "ко наркоман е" ..
  Ми значи но сум во дилема дали треба да бидам на негова страна. Родителите нормално дека ти зборуваат за твое добро. И моиве да дознаат сигурно би ми рекле да се тргнам на страна. НО кај тебе работата е што тој пробал и потешки дроги што значи..многу полесно може да се врати на се. Може и тебе на крај да те искористува да бара пари од тебе само за да дојде до дрога. Искрено мислам дека не вреди да се бориш затоа што онај што еднаш пробал - никогаш нема да се одвикне ( не зборувам за марихуана) И јас веќе не си давам надеж,оставам на времето да покаже...
   
 15. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.304
  Потполно се согласувам со тебе,во секој збор што го кажа,немам што повеќе да дополнам. Искрен совет.
   
 16. tanicka

  tanicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Da se bores? Neka se.bori.toj.za tebe i neka.ja ostavi....ama.ne e voopsto lesno da znaete.na pocetokot ke vi se.prave filmovi.no.koga ke.se.fatite vo jadicata tesko.vam.retko.koj nekoj se.izlecil od.drogata i sekogas drogata mu e.broj 1 od se drugo.
   
  На JustBeYou му/ѝ се допаѓа ова.
 17. MARIA ; )

  MARIA ; ) Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам со мисленјето нема што да се очекува од наркоман тоа зависност која нема лек и затоа не се залажувајте бегајте што подалеку од такви...
   
 18. Daleron

  Daleron Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  16.393
  Пол:
  Женски
  Девојчиња најискрен совет од една мајка. Бегајте што подалеку од такви ликови. Низ животот имам запознено многу кои што веќе се починати (од преозираност) или пак ги навлекле нивните девојки во тој црн круг од кој нема враќање.
  Немојте да се залажувате дека поради вас ќе се одвикнат од своите лоши навики.
  Сега ви се интересни, а што поматаму?
  Велите Љубов, ама се лажете таков човек зависник од било што нема чувство спрема никој друг освен за неговата единствена љубов наречена Порок.
  Имам многу познаници кои имале желба да се извлечат ама не успеале. За нив не постои ниту една причина за да се одвикнат, а понатаму за семејство не сакам да коментирам какви деца се раѓаат од наркомани и низ кој пекол треба да поминувате.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 19. lili.g

  lili.g Активен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2014
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Zeros Si I ubavo razmisluvas...boli toa sto to se slucuva I slucilo....no ti Sepak ne gubis so ovoj kraj na vrskata.dobivas shansa Za normalen I sreken zivot.bidi srekna...we nadevam deckoto nema kasno da svati deka odbral pogresen pat...
   
 20. smajlii

  smajlii Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2014
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  224
  Пол:
  Женски
  Профилов го имам некое време, меѓутоа не сум многу активна. Темава ме погоди многу, сакам на многу девојчиња да им укажам дека многу е важно со кого сме во врска, имам другарка од маало која подклекна на пороците благодарение на прекрасниот дечко. Премногу е долго ова незнам како да ја скратам приказнава, ама знам дека еден ден ке напишам книга за нејзе зашто заслужи после сите тие борења да застане пак на нозе.
  -Имаше 15год- девојче, скоро уште ништо незнае за животот а не за дрогата, си фати дечко некоја година постар од нејзе, дечкото од време на време пред нејзе знаел да спомне за трева и дека пуши трева, после некој месец и другарка ми пробала.За по некое време да и нуди анфетамин, по неколку одбивања, прифатила. Знам дека биле излезени било викенд, другарка ми строго ја држеа, не седеше до касно, се издрогирале ја однел до дома и многу повраќала и било премногу лошо, после тоа има направено два -три пати и стана зависна, но не од амфетамин како што мислела дека правела туку од хероин. Тоа бил уствари тежок наркоман кој навлекува деца- само нив може да ги прелаже и да ги наведе на дрога нормално не сите има некои кои што знаат какви последици би можело да им донесе, не ја оправдувам за грешката, продолжи со тоа, падна во тие води а знаеме дека тешко се искача, тогаш не се дружевме како сега, сега сме неразделни, тогаш кога ќе ја сретнев како да не беше тоа девојче што јас го знам, што ти прави дрогата!!
  -Среќа нејзина за ова треба голема храброст призна сама дома дека има проблем и беше на лечење, деновите кога имала кризи пишувака дневник, го имам прочитано, тоа што поминувала не се објаснува со зворови.
  За нејзе и за сите деца кои што се дел од вавки грозоморни суштества навлечени се зачленив во една организација, во која се боревме сите заедно против наркотиците..Сите прикаски беа тажни, но верувајте сите почнале од тревата!!!

  И само да кажам другарка ми сега е излечена, среќа немаше никакви подледици, заврши факултет и од тогаш нема пробано повеќе дрога. :)
   
  На simoncelicius и Daleron им се допаѓа ова.