1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко или пријател - навика или љубов

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Ellaa, 23 октомври 2010.

  1. Idealno.losha

    Idealno.losha Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Го имам истото искуство и искрено ќе ти одговорам: За оваа работа нема решение. Човек кој се наоѓа меѓу две работи кои истовремено го привлекуваат и одбиваат, секогаш ја одбира онаа која моментално не му предизвикува поголемата болка. Со тоа не ја решава ситуацијата, не е ни блиску до решение. Од тие две работи дали да останеш со него без страст...или да раскинеш и да се каеш ... би се одлучила само ако си човек кој ризикува и има силен карактер. Според мене, разликата во тие две работи е што доколку останеш со него не можеш да очекуваш подобра иднина, само помирување со судбината, а доколку му раскинеш можеби некаде, со некого ќе бидеш посреќна. Човекот секако за нешто во животот ќе се кае...пре или касније :!: ! Таков е животот... Браво за оние кои го слушаат своето срце, ја барат среќата без разлика на се, се борат и ризикуваат, не гледаат назад и не се прашуваат: а што ако???....тиа се прави борци за мене! ;)
     
  2. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Уф! Ме погоди насловов на темава. Го прочитав и останав со прашалници... Можеби посериозно треба да поработам на ова прашање. Не можам во моментов со сигурност да одговорам на ова... Можеби поради тоа што штотуку открив некое чувство кое сум го потиснувала...?!? Ах, не знам......Во секој случај, постојат моменти во животот кога се плашиме да го чувствуваме она што го чувствуваме навистина, кога се плашиме да си признаеме некои работи. Не знам дали ова е тоа. Ќе знам кога ќе можам гласно да го изговорам. Сега се двоумам...
     
  3. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Aко е точно тоа дека имаш 19 год. значи со него си од 12 ??? Ако е така тогаш алал да ти е како воопшто си ги издржала овие 7 год. И нормално е сега да се чуствуваш баш вака. Но сеуште си млада, имаш многу време пред себе, зар уште сега да се чуствуваш така празно, ами каде се годините пред вас ако одлучите да продолжите?? Според мене најпаметно би било да раскинеш, ослободи се од сите спреги што те држат, од вината што нема потреба да ја чуствуваш и летај девојко. Ќе видиш дека не е така тешко како што замислуваш...и треба да се изживеат многу работи пред озбилно да се врземе(брак) за после да не жалиме за се и сешто. И да не размислуваш за тоа дали ќе најдеш некој кој ќе те сака како него...ти само ослободи се, и верувај ќе најдеш и доживееш многу повеќе отколку што се надеваш...поздрав
     
  4. pinklady

    pinklady Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    25
    Potpolno isto se cuvstvuvam i jas.. iako sum vo vrska 3 godini.. nekako mi e zdosaden sex-ot... me nervira koa me baknuva mnogu koa me guska, odbivno mi e se.. a strav mi e da raskinam zatoa sto se plasam deka nema da najdam tolku dobar , vnimatelen decko kako sto e toj. Razmisluvam sekoj den.. pravev muabet i so nego , me prasuva zasto sum tolku ladna kon nego... no na toa prasanje nemam odgovor neznam stvarnoo... go sakav beskrajno no odednas toa iscezna , kako magijata da prestana.... neznam kako ke prodolzam vaka....HELLP!
     
  5. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски
    Е па вака, мене некој да ме гушка, да ме бакнува...јас би му возвратила!
    Но ти девојко, си го добила целото внимание од него затоа така се однесуваш !
    И продолжи само, некоја друга нека ти го земе-е тогаш ќе сфатиш како тој тебе многу ти значел и се ќе дадеш само еднаш да го гушнеш и тоа на кратко само една секунда барем! Не се глупирај (извини на изразот), немој така! Свестисе дури е покрај тебе, дури го имаш...ако го изгубиш за се ќе биде доцна!
    Кажуваш дека е внимателен и дека те сака!!...е па немој да го испушташ. Ова што ти се случува ти е само период, кога ќе ја треснеш главата е тогаш ќе сфатиш што си направила.
    Мачисе, борисе и возвратиму !! Не дозволувај, пак ќе ти речам, друга да ти го земе !! Поздрав.
     
  6. pinklady

    pinklady Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    25
    Znammm svesna sum za se toa.. deka e predobar , prevnimatelen , sve mi udovoluva .. i znam deka ako go ispustam ke mi bide mnogu tesko .. ama... imam nekoja odbivnost vo mene nemozam da opisam mi se gadi... nekako nemozam da imam ni sex ni nisto .. ne me vozbuduva veke kako porano.. veke nekolku meseci se boram so samata sebe.. eve dojdov do tuka.. bez nikakvo resenie.. a za uste eden mesec planirame na odmor da ideme... neznam kako ke go izdrzam toa... posakuvam utre da se razbudam i se da bide kako porano...
     
  7. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.096
    Пол:
    Женски

    Лелеее, па ти стварно си имаш голема мака...!! Јас првично те сфатив, како пролазен период (кој, верувај, многумина од нас го имале) ама како што гледам ти имаш некои тешки "филмови" во глава :(
    Дали некогаш те разочарал, те изневерил, дали ти се допаѓа некој друг па правиш споредби? Што ти се случува нешто на страна од него, на страна од вашата врска?

    Знам, како ти е, и јас сум имала периоди кога ми се гадеше од еден мој дечко. Добро, ние немавме односи, ама па јас неможев ни да го бацам-ми се чинеше ќе повратам, ми се плачеше...ама тогаш веќе беше крај межу нас-тој ептен идиотски се понашаше со мене пред тоа!!
     
  8. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Па немој да избрзуваш со одлуки како раскинување...зошто не направите пауза? Чисто онака да си ги разбистрите мислите и да бидеш сигурна што чувствуваш?
     
  9. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека типов не е цвеќе за мирисање во ситуацијата. Па душо моја колку и да е фин и да те сака, типов прави нешто кое мене би ме оттргнало засекогаш од било кого - емотивна уцена. Едноставно 7 години сте заедно и те знае премногу добро да знае што ќе те трогне, што ќе те задржи покрај него. Инаку немој да мислиш дека не си нормална, ретко која би го издржала твоето. Се знае што е маж, да ти е страв да помислиш да го оставиш, не жал :lol: . Нема да ти советувам што да правиш, сепак секоја врска за себе, ама мене ми изгледа вака ситуацијава.

    Поздрав :)
     
  10. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    немој понатаму да се мачиш себеси и него исто така.. раскинете... време лечи се не викам дека ке биде лесно...
     
  11. pinklady

    pinklady Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    25









    Па и многу работи ми се случуваат надвор од врската... се гледав во еден дечко што не е од ск само неколку пати со надеж дека ке осетам грижа на совест дека ке сватам дека си го сакам дечко ми (а знам дека тоа е се со цел да осетам возбуда како на почетокот на врската ништо друго) но ништо од грижата на совест и такви ствари... само се одалечив уште повеке...и не најдов решение на проблемот.. еве уште еден ден така никако поминува .. се осекам празно ... чувствувам некоја грутка во грлото , тежина .. ах.. зашто се ова не би можело да биде поедноставно...многу би сакала да заминам од ск да оставам се на неколку месеци .. да си ги средам чувствата...
     
  12. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Чудна работа, никогаш не сум чула ни видела машко со ваков проблем. :) Изгледа е точно што викаат, маж кога сака, сака до крај, жена дури не ѝ се пружи се` па после... :)

    Нема ничие мислење овде да ти помогне, ниту совет од другарка или мајка ни петко ни станко. Ти знаеш самата најдобро. ;) Верувај, сe` е во главата. Во тебе си е одговорот и на ниедно друго место. Исто како што си одбрала да се заљубиш во него, дури и да не си се`уште свесна. Нема ненамерна или инстант љубов.

    По мене, ма да знам дека на клада ќе одам за ова... Криза и депресивен период има секој човек и секој пар. Ако другиот е спремен да остане покрај тебе дури и во такви моменти, место да дигне раце, значи вреди. Како човек, не како е*ач, не како дечко или пријател. Таков сакам утре да ми биде маж. Дури и да не осеќате луда вљубеност (шо и не може 24/7), тој некој ти ја држи раката, не те напушта и ти вика заедно ќе пребродиме. ...За мене, тоа е нешто. Многу, многу ретко нешто, и откако поминува лошото, станува уште поубаво. На "искрата" се работи, нема од небо да падне.

    Не знаеш што имаш дури не го загубиш. Значи, замисли си го среќен во прегратките на некоја друга рандом девојка, не паузи, не разделби повремени, него готово како би изгледало. Затоа не трчај, размисли добро што сакаш. Само тоа, не брзај. А одлучи самата. :)
     
  13. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    И јас бев во слична ситуација и после подолго измачување се одлучив да ја прекинам. Не велам дека беше лесно, навиката е страшна работа, но денес сум сигурна дека ја направив вистинската работа. Со сопругот сум двапати подолго од претходната долга врска која ја прекинав и го сакам секој ден повеќе. Дури сега и се каам што доволив толку време да поминам размислувајќи, а длабоко во себе знаев дека не е тоа - тоа. Тоа што ќе одлучиш да ја прекинеш оваа врска нема да те направи лош човек, некако имам чувство дека се плашиш од осуда и од имаш грижа на совест за дечко ти. Ама мислам дека и не е фер да го држиш во врска за која не си сигурна дека ја сакаш. Животот е далеку од Дизни и секоја врска се соочува со проблеми, но кога тие траат олку долго мислам дека е време да се одлучиш за некој похрабар чекор.
     
  14. pinklady

    pinklady Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    25
    Фала ви многу за советите... стварно незнам што ќе направам...сега договараме одмор со друштво така да.. нема да можам да раскинам или сл. Ке пробам летово да издржам да пробам да променам нешто, жално е да изгубам некој што ме сака и ме чува преубаво..Се надевам ова ми е само еден лош период :^)
     
  15. Ellaa

    Ellaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ako e nishto drugo, baem znam deka ne sum sama vo ovaa situacija ve imam vas na Femina. :) Koga posle tolku mnogu godini si vo vrska cuvstvata ti se mesaat i igraat mnogu drugi faktori vo vrskata.Ne e sve rozovo kako na pocetokot. Jas sum seuste so toj covek vo vrska, i iskreno ne znam shto pravam :worried: . Deka ne go sakam t.e ne cuvstuvam nishto za nego ne e tochno , vo toa sum sigurna, ali i ne go cuvstuvam isitot shto i nekogash. Znam,svesna sum deka e normlano posle tolku mnogo vreme pominato zaedno da ne e isto, no strav mi e da ne e navika. Vo nekoi momenti se plasam i si mislam shto ako prekineme i ostanam sama? Zalno, no vistinito. I drugo neshto me zagrizuva, jas ne cuvstuvam privlecnost kon nitu eden maz, cuvstuvam deka na mestata kade sum jas ne postoi nekoj koj me privlekuva, inaku jas rado bi probala da sum so nekoj drug i mislam deka duri togash jas bi konecno sfatila dali sakam da sum so mojot partner, ili ne. No me plasi toa shto nikoj ne me e privlekol do toj stepen. Daleku od toa deka nemam ochi za drug, imam no ne e taa privlecnost dovolna za da se napravi neshto osven mal bezbolen flert, a toa ne mi e dovolno za da sfata shto jas vsuhnost sakam, shto vushnost mi nedostauva mene. Jas ne sum sekojdnevno so nego i toa e golema prichina zoshto nie emocionalno se odlacehivme. Cuvstava mi se izmeshani so dalechinata i toa e mnogu golem faktor za seto toa shto se sluchuva, no chudno mi e zatoa shto treba tokmu sprotivnoto da se sluchuva, so sekoe nashe viduvanj enie treba da bleskam eo dljubov, od sreka dodeka kaj nas toj e toj shto e srekn i bleska, a jas sum ladna kuchka, bukvalno. Em ne mozam bez nego, a i ne mozam so nego. Za nigde sum...
    [mod-kirilica:33m720hy][/mod-kirilica:33m720hy]
     
  16. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    абе како јас да се читам само што тоа беше пократок период година и пол и немавме односи.Цело време бев со него изгледа од тоа што ми беше жал првото време ми беше интересно да ми угодува некој постојано или со би се рекло да ми оди по газо :D на секое ми кажуваше колку ме сакал и бла бла али едноставно јас не успеав да го засакам и после можеби неколку месеци го избегнував насекое наоѓав изговори да не се гледаме дури несакав ни на лице да го бацам жал мие и сега али што да правам кога не ми носе душата :D и многу нормално се скаравме и сега си имам дечко што за разлика од него многу го сакам уште од првата недела одење :D и ни за миг не ми станал досаден или одбивен