1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко ми е опседнат со бившиот

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од HarleyQuinn666, 6 октомври 2017.

  1. Mrs.Brain

    Mrs.Brain Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2017
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    3.622
    Пол:
    Женски
    Ако ги побарам сите бивши на дечко ми ќе си стекнам многу пријателки.:sun:

    Не би да зборувам со бивша на дечко ми ниту пак тој со мој бивш да зборува во врска со мене.
    Како што може јас да му ја препишам кривицата на бившиот така и тој мене може и после на кого да му веруваме?8-|
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, MinnieLover и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Секако дека ДА. Нема што ти да разговараш со него. На никој такви драми во животот не му требаат. Тоа што е завршено, со причина е завршено и нема што да се навраќаме. Ако јас сум одлучила да го оставам бившиот во минатото, а ти се навраќаш, тогаш и ти ќе останеш таму со него.
    Јас тврдам дека мојот сегашен дечко ни под разно не би се нафатил на разговор со бившиот, ниту некогаш го интересирала мојата врска со него.

    Он топик, сакаш да кажеш дека го оправдуваш типот што го црта бившиот на девојката и е опседнат со него?:lol:(facepalm)
     
    На Rose96, EarthFire, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Дајте и совет на девојкава, не туку одете офтопик:D
     
    На cresa-jagoda, Annora, buba4e89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Јас лично, кога тебе ќе те здогледам и физички ќе ми се допаднеш, ќе сакам да те запознаам и подлабоко. Исто така ќе сакам и умствено да си на мое ниво и посекако дека би сакал да дознаам од тебе за твоите бивши врски. Исто така и јас би споделил со тебе моја страна од врските. Доколку откако ќе те запознаам подлабоко се сложуваме и се сакаме, јас нема ни да верувам во она што ќе ми го каже бившиот твој.
    А за он топик темата што е, посекако дека тоа не го оправдувам. Тоа е веќе еден тип на опседнатост кој преминува во психолошки проблем.
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па сам ќе се издаде низ веќе изнесени факти.
    Абе не се трескај, не се фрла масло врз минато.
    Тој ќе ти каже 300 лаги и измислици, ќе ти го сврти умот и намерно ќе ти расипе.
    Ем ти со прстот во уста, ем он задоволен,ем она ќе си најде некој што ќе ја усреќи, па тебе ќе ти е криво што слушаш други.
    И така во круг...
     
    На ♣ Alba Viduam ♣ и esperansa777 им се допаѓа ова.
  6. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Како па да не, ќе слушам некој што мојата девојка го откачила.
    А ако она е доволно глупа да го сомеле тоа како такво нема потреба да биде со дечко и, туку одма да си бара нов.
     
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш немаш што да бараш да разговараш со некој нејзин, како ни она.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Јас општев на темава за да дојдеме до решение за ситуацијава на девојкава што ја отворила темава. Затоа и генерализирав. Значи јас сеуште стојам на фактот дека двајцава машки, доколку би се сретнале и разговарале проблемот би се решил. Или сегашниот и дечко ќе ја остави, или опседнатоста со бившиот ќе исчезне. Знам дека вие како жени тоа не го оправдувате но гледано од машка страна тоа е така.
     
  9. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Ај што го снема тролов, го снема (до некаде и очекувано, as usual). Туку, да си ја преименуваме ние темава и да ја продолжиме дискусијава за бившиве.


    Ама ти нешто си побркал во приказнава. Не прави девојката проблеми во ситуацијава, туку дечко и. И како би се решил проблемот ако тој би разговарал со бившиот? Пологично би било таа да разговара со дечко и за да ја открие причината за неговата опседнатост.
    Машко може да се опседне со бивши ако е свесен дека тој бил далеку подобар од него па му љубомори, ако мисли дека девојка му сеуште го сака или се посомнева дека сеуште се во контакт или пак, ако се сомнева во моралноста на девојката па да се обиде да се распраша за нејзиното минато и да дознае зошто раскинувала претходни врски. Мада мене ништо од ова не ми изгледа логично и паметно ама ајде... машки сте, кој да ве разбере.
     
    На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Ти ја сфаќам поентата, ама неможам да се сложам ,бидејќи сметам дека бившиот е последната особа од која треба да бараш мислење за тоа каква сум јас. Настрана тоа немаш право да враќаш во мојот живот нешто што можеби трагично завршило за мене. Можеби сум била повредена и не сакам ни да го замислам бившиот, и таман сум се решила на нов почеток, да дознаам дека мојот нов дечко и бившиот си излегувале на кафе. Зборувам општо дека неможеш да знаеш како се завршило, а причини за крај може да има многу. На крај краева ти самиот ќе ме запознаеш подлабоко со тек на време, и ќе одлучиш дали ти одговарам или не.

    На темата, исто така не гледам причина зошто бившиот би се нафатил да разговара со дечкото на девојката, ниту пак мислам дека нешто би решиле. За бившиот тоа е завршена приказна и нема потреба да се навраќа или убедува некој кој очигледно има психички проблем. Како и да е, којзнае дали проблемот бил вистински, така да, добар предлог за преименување на темата :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Кај замина бе чупче? А таман те чекавме ние да ти ја доделиме оскар наградата на најдобар режисер :clap:....или снема инспирација? :tmi:
    Луѓе џабе верглате, девојката сега не чита од таен профил и се смеј (facepalm)
     
  12. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ova negovovo tolku nonshalantno si go prifati:worried::?:
    Moze ovoj ti e 2 vo 1 (paket) I gej I shizo :emo:
    Ne ti e malku strav so vakov da delish isti pokriv??
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.067
    Пол:
    Женски
    Честа појава на фемина: се појавува нова членка, режира филм, онака ни турска серија што не му е рамна, и ја снемува. Веќе видено, не е интересно :)
     
    На simoncelicius, Someonespecial и joy1 им се допаѓа ова.
  14. HarleyQuinn666

    HarleyQuinn666 Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Еве ме го решивме проблемот
     
  15. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Како???
     
    На Someonespecial и sj *O* им се допаѓа ова.
  16. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    На толку советување, не можеше да објасниш со повеќе од една реченица?
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.599
    Допаѓања:
    34.212
    Браос. (highfive)
     
    На Someonespecial, buba4e89, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. dedrade

    dedrade Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    211
    Пол:
    Машки
    Ништо не е решено,тоа го велиш колку да се откачиш од тука,инаку "овој проблем"ако вистински постои,многу тешко ќе го искорениш,и дечкоти сака да се спаси од истите негови мисли,но кога ќе го види твојот лик,одма му се враќа недовербата,со тоа и негативните мисли!
    Ништо не е лесно да излезе од психата која што добро се врежала во мозокот!

    Ако сакаш да продолжиш со таа врска....
    најпрвин ќе мораш да се оддалечиш од телефонот да не ти биде постојано во раце,на фб да седиш во негово присуство,(и тогаш прашање е дали ќе ти верува),да бидеш близу до него,излегувањата со друштво или сама,да ги намалиш и воопшто да не збориш за твоето минато со бившиот(а за тоа сигурен сум дека не збориш:)),...тоа ќе го направиш,едноставно да му ја вратиш колку толку довербата во тебе,па после тој поминат период да се надеваш на некое подобрување во вашата врска,а до тогаш само се лажеш дека се се средило!
    Да бидам искрен,мое мислење е дека никогаш нема да се среди со тие мисли дечко ти,само може некогаш присилно во себе да ги потисне,но не и заборави!

    ....Пробај,ти посакувам среќа!:)
     
  19. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Не е баш опседнат, но зошто сме имале долга врска и ми бил прв за се, цело време го спомнува и ме замара со муабет за него.