1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијалекти - зборчиња

Дискусија во 'Канта' започната од blonde_supergirl, 17 септември 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.120
  Пол:
  Женски
  Девојки, ајде да споделиме некои смешни зборчиња од нашиот дијалект. Ако темава е за во друга категорија или дупла нека иде в канта.
  Еве неколку гевгелискиЧ
  патати - компири, и на грчки е вака.
  ма аресе - ми се допаѓа (од грчкиот глагол мареси со исто значење)
  шопке - шепнува
  бкр - бакар
  зорља - хахаа, незнам ни јас што значи точно, но се употребува во оваа смисла - Зорља са праве наудран)
  Наудран - незасегнат
  џолј - нешто како долина

  Ќе допишам и други. Ајде споделете и вие! :D
   
  Последна измена: 17 септември 2017
 2. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.120
  Пол:
  Женски
  лафум - зборувам, говорам
  тинтре - тинтра
  џутке- се турка.


  Темава да не е за образование, може корисна таму да биде, можеби ќе му притреба на некој нешто. Ајде, модераторите ќе средат, благодарам.
   
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.227
  Допаѓања:
  129.845
  Пол:
  Женски
  Дали темата "да зборуваме на дијалект" е можеби слична? Или тука е нешто како речник, повеќе прецизно? :D
  Па ќе споделам од баба ми прво, Крушево.
  Џаде - улица
  Од кастил - нарочно
  Еве и нешто Битолско подолу.
  Чупе - девојче
  Џам - прозорец
  Сат - часовник
  Шо - што, и да скокнам тука малку, се си кратиме ние, по буква- две (ко- како; чеј- чекај и сл.)
  Добро кога пишам фмќ со лез ми иди дијалектов, вака не ми текнува. :^)
  Некој следен пат повеќе.
   
  На Bender Rodriguez и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 4. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.120
  Пол:
  Женски
  Па не е баш иста темата, таму сигурно цели реченици се зборат на дијалект, овде се некои зборчиња, да се забавуваме! :D
   
 5. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.120
  Пол:
  Женски
  Затвор гу џамут - и ние викаме џам.
  н'з'д - назад
  Сеј - се е.
   
  Последна измена: 17 септември 2017
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Па, прилично е слична. :D

  Инаку, за дијалекти ги има следниве теми: Да зборуваме на дијалект во Кафе-муабети, Најчудна фраза или збор на некој македонски дијалект во Насмевка и На дијалект во Форумски игри.

  Не се сомневам дека ќе се пронајдеш во некоја од нив. :)
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.