1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дојка

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од EvvaWybie, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. EvvaWybie

  EvvaWybie Активен член

  Се зачлени на:
  12 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Zdravo,
  Moeto prasanje e sledno, imam 38 godini majka na dve deca, dvete deca dolgo gi doev i posle dve godini od prekinot na doenjeto seuste vo moite gradi ima laktacija.E sega na desnata grada imam neramnini, grutki pod gradata i izmegu dvete gradi.I na levata grada go imam istoto no na desnata se poizrazeni.Bolki nemam samo bodezi kako so igla bockanje i pred ciklus se poizrazeni.Vo posledno vreme taa dojka mnogu me cesa ( mozebi ne znaci nisto neznam) ama samo na mestata kade mi se tie grutcinja.Pred dva meseci bev na EHO преглед за дојки и ми рекоа дека се подвизни грутцинјата , и цисти но мора редовна контрола.Сто знаци тоа , дали може да се претвори во несто посериозно , дали има место за паника и што понатака????
  Наодот и мислење од ЕХО е Палапбилна грутка на десна дојка супрамамиларно кон медијално ( подвижна ).
  Истат се детектиракако бенигна ту маса ( пр. сл.) Останатиот наод - понагласени канали со мали цисти обострано ( пр. сл.) Ахили слободни.
  Објаснете ми и кажете ми дали имам место за загриженост и што понатака??

  Ви благодарам
   
  На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
 2. macence...k

  macence...k Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  5
  dojka

  Здраво,
  Имам 25 години и имам родено едно дете. Пред околу една година ми беше дијагностициран мамарен фиброаденом (на дојка). Тој се наога блиску до површината на кожата па лесно може да се примети на допир. Мојот матичен гинеколог ми препорача отстранување со операција. Што мислите вие за тоа, бидејки по разговор со еден друг лекар ми посочи дека не е опасно и дека немора да се оперира.? Би сакала да знам што мислите вие за тоа.

  Ви благодарам однапред,
  со почит...
   
 3. BellaS

  BellaS Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  925
  Пол:
  Женски
  Мила и јас имав фиброаденом на левата града, ми го извадија со локална анестезија (иако докторот ми кажа дека не ми смета и не мора да се прави операција), а имам и на десната исто, но веќе 3 години го следиме и исто е, мало и ми кажа дека тој фиброаденом ќе си остане бидејќи не е опасен и штетен. Инаку не сум раѓала до сега но ми кажа дека тоа не е никаков проблем понатаму за доење :$ . Немај гајле не е ништо страшно.
   
 4. monshita

  monshita Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Zdravo! Prestanav da dojam pred 2 nedeli.mislev deka ke pominam bez Bromergon,no vednas mi se pojavi grutka na desnata grada,ginekologot mi rece vednas da pocnam da pijam Bromergon.No,mlekoto mi Prestana,a grutkata ostana.Sto da pravam?? Doktorot mi rece da prodolzam da gi pijam..no mlekoto povekje nema.Sto mislite vie?
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.