1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарка ми живее во заблуда...

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од strelecF, 28 мај 2013.

 1. strelecF

  strelecF Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  14
  Prvo se izvinuvam sto pisuvam n'a latinica,no od mob vleguvam i vtoro BaRAM vase mislenje t.e sovet kako da postapam vo vrska so slucajov zaso kolku i da zvuci filmski sepam postoi

  Znaci edna drugarka moja ide so decko mu skoro dve godini.deluvaa kako zaljuben par no vcera vidov nesto sto ne mozev da poveruvam n'a ocite. Znaci deckoto n'a drugarka MI go vidov kako se mUva so sestra od drugarka MI. Drugarkami ima 21god,sestra i 18 a tipot 24.

  vecerta na Fb sestra i mi Pisa toa so vide isto kako da ne si videla zaso ne planiram radi tebe da se tepam so sestra mi. Jas na toa i rekov Ako e potrebno i so mene ke se tepas zaso Jas da iMac sestra kako tebe Do sega ne znam ziva dali ke bese

  no Ete sepak ne i kazav zasto Prvo mi e strav nesto da ne napravi Taa e takva malce emotivna. Sakav da zboram i so majka i fina e zenata no ne znam kako ke me razbere...  ZATOA VE MOLAM ZA SOVET NAVISTINA MI E TESKO ODMA SE STAVAM NA NEJZINA ULOGA KOLKU BI BILO NE FER
   
 2. lana.del-rey

  lana.del-rey Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.300
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Од такви дрољи како сестраи на другаркати ми се гади. :puke:
  Малце ли машки има на светов па со дечкоти на сестрати бе алооо. :fubar:
  Ако навистина ја сакаш другарти и и мислиш добро,мораш да и кажеш! Прво за да не живее со помислата дека дечкои ја сака а се мува со сестраи,второ затоа што тие курви како сестраи не заслужуваат да ги криеш,и трето затоа што ако дознае подоцна а ти не си и кажала ке испадне дека не си и другарка и не си и кажала и си ја криела сестраи.. кога тогаш мора да дознае,па подбро од тебе што си и најдобра другарка отколку од некој си трет.. кажи и на мајкаи и ти и мајкаи седнете заедно со нејзе и кажете и,подобро на време отколку подоцна да се искомплицираат работите,кажи и таа врска да ја прекине одма на време додека не е прекасно.
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LadyFlame

  LadyFlame Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  337
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Леле што прочитав неможам да верувам па подобро би се убила одколку да и го направам тоа на родената сестра. Кажи и да знае девојката на што е , а не за личностите кои ги смета највредни во нејзиниот живот да ја прават будала. Несакам и неможам да ја замислам реакцијата кога ќе дознае, но мора ти си другарка и мораш да се ставиш на нејзино место, а доколку би разговарала со мајка незнам дали таа би одобрила да и се каже сепак се работи за две сестри :|
   
 4. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  574
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Јас мислам најдобро е да и кажеш на другарка ти директно, лошо ќе биде да, но најдобро е да знае каква сестра и каков дечко има, а не да ја прават будала
   
 5. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  4.456
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Овие се осетливи работи бре луѓе,неможе како гром од ведро небо да и се каже дека дечко и и се мува со сестра и,не никако не се знае како ќе реагира девојчето во лутината.
  Добра ти е идејата стелец да поразговараш со мајка и на смирено или со некој по возрасен да му објасни со убаво на девојчето.
  А за сестра и но комент :x ,премногу филмови гледаат децава!
   
 6. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  2.127
  Допаѓања:
  7.637
  Пол:
  Женски
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Дефинитивно треба да и кажеш без размилување. Тоа би го направила секоја верна и права другарка. Колку и да е емотивна сигурно нема да си посегне по животот, ако тоа те плаши. Леле а што идиот од човек ке беше и сестра и и дечкото, ај тој кретен неиживеан и недораснат очигледно па сигурно му ипонира демек со една сестра идам со друга се мувам јак фраер сум...ама сестра и бе...ми се гади од вакви особи. Најстрашното е што ја изневерува со сестра и, мораш да и кажеш, а и стави се на нејзино место дали би ти сакала позади грб да ти работат сите најблиски во кои си имала најмногу доверба, а ти да си овцата и тоа најбитно сестра! Кажи и бидејки онака излегува дека и се ситиш и си траеш.
   
 7. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.275
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Не и кажувај ништо на другарка ти без докази затоа што голема е веројатноста ти да испаднеш таа што сакала да се мува и го прогонува дечко и.

  Најлесно мислам дека ќе ти биде да ги снимиш кога ти велат да не и кажуваш ништо, било на телефон, а уште полесно на е преку чет на фб, само повеќе би ти верувала кога ќе чуе отколку кога ќе прочита.
   
 8. princess11ska

  princess11ska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  64
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Да го прочитав ова порано некоја година ќе кажев одма да и кажеш на другаркати ама од слично искуство малку би се подразмислила. Ако не ти е НАЈдобра другарка би те советувала да си поќутуш.
  Жалосно за девојчето ама јас лично би си поќутила.
  Пред некоја година сестра ми дозна дека братот на нејзиниот дечко си ја вара девојката со некоја колешка од работа. Беа долго време заедно, она дури повеќе кај него беше отколку дома кај неа. Знаеше кај него да седи со недели.
  Сите мислевме дека се пред свадба ама не било така. Сестра ми дека прилично блиска со девојкава гледајки од женска перспектива и кажа. Откако и кажа што се не испадна. Сама си направи проблем. Испадна што си се мешала дрн дрн дрн. Луѓето како неа да ја обвинуваа. 100 пати се покаа...
  Што се однесува до твојов проблем незнам некако пробај ако можеш да ја убедиш таа сестра и сама да си признае ама пак пази си на последиците затоа што луѓето се зли, можат на крај тебе да те набедат дека сакаш да им расипеш..
   
 9. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  891
  Допаѓања:
  2.916
  Пол:
  Женски
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Поголем доказ од муабетот шо ти го направила на фб "toa so vide isto kako da ne si videla zaso ne planiram radi tebe da se tepam so sestra mi" кажува доволно. На некој начин типката си признава, а на другарка ти доволно ќе биде да го виде ова, сама ќе знае што понатаму. А тебе ќе ти биде благодарна ;)
   
 10. MeSofija

  MeSofija Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2013
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  90
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Најдобро би било да пронајдеш начин и да и кажеш, разбирам дека темава е осетлива но ако си и вистинска другарка не би требало да го прмолчиш тоа. Не е лесно да и соопштиш што и работаат зад грб најблиските, а имај на ум дека во моментот кога ќе и кажеш можеби и ке те мрази затоа што едноставно не е лесно да се слушнаат тие зборови, но подоцна ќе сфати дека ти си и вистинска другарка затоа што не си дозволила да праваат будала од неа..
   
 11. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  4.937
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Ох и јас исто, да беше пред некое време, ќе те советував да и кажеш.
  Но, тоа се сестри и прилично млади, денес ќе се скараат, утре ќе се гушнат, а ти си само другарка. :?:

  Остани си на страна, но олабави контакт и со двете.
  Прекрати, ќе осетат дека нешто не е во ред.

  Веројатноста да останете другарки е поголема ако мудро си ќутиш и да не се мешаш, отколку да и кажеш, па ти како сакаш.

  Можно сценарио е да се скараат, тебе ти е благодарна, но кога ќе се смират секако ќе има притосок од сестра и во врска со тебе, па да не бидеш повредена ти.
   
 12. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.300
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  пред многу години( читај 5) една моја позната ме праша дали познавам еден ТИП ( кој беше маж (ММ) на мојата колешка и многу драга личност). Прашав зошто и треба и од каде го знае, а таа на тоа ми одговори дека знаела дека е од мојот град и дека и бил ДЕЧКО на нејзина пријателка, па да праша какви гласови се движат за него во околината, пошто била дури и кај нив дома и дури и се дружела со колешкава!!!
  ЈАс бев :o :o :o незнаев каде да се свртам, и веднаш уште додека бев со познатава и се јавив на колешката и и викам ...
  -Дали некоја дотична А(која ми ја кажа познатва)била кај вас дома?
  -Да беа со уште 2 другарки.. познати на ММ...Зошто?
  И викам :
  -Зошто тврди дека му е девојка на ММ и дека сакала да види дали е сериозен во намерите!!!
  -Нека му е довојка на ММ, но сепак јас сум му жена и кажи и дека наскоро ке биде слободен зошто јас несакам да им стојам на патот!!
  Кога се видов со неа и раскажав се што ми кажаа познатава за да знае !
  Колешкава ми беше многу разбрана и многу супер особа.. после ова тој и признал СЕ и и рекол дека било период и дека немало да се пофтори, за да после 1 година се разведат зошто цело време се вртеа истите проблеми од негова страна...
  Не се каам и нема да се каам за тоа дека и кажав!! И реков и пак ке кажам дека доколку дечко ми или во иднина ММ ме вара сакам да ми кажат за да не сум таа која постојано последна дознава!!

  Во твојов случај јас би ги седнала 2те сестри без него и би кажала!!
  п.с. пиши што си сторила !!
   
 13. strelecF

  strelecF Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  14
  mojata drugarka zivee vo zabluda

  Девојки ја се извинувам што не ви пишував до сега , но испитна сесија знаете и плус со проблемов аууу глава ми пука...

  Значи циркузи..ја ен знам дали ова го доживеав или не...Другарками не ми е најдобра, но комшивка си имаме појдими-дојими значи блиски сме на некој начин....

  Јас зборев со мајка и, и жената не можеше да поверува, јас и ја покажав пораката од фацебоок и дека е малце заостаната не знае како одат тие работи ми вика ти ова го имаш напишано...остај друго ме фати шерот :@

  се убедувавме еден саат и на крај и реков сега керкати ке заврши на школо и ќе и се јавам ќе правам муабет демек за тоа вие слушајте. Се согласи, се јавив јас и самата виде се почуди и ми рече не спомнувај ти ништо јас сама ќе средам....

  И ок јас ете демек немам грижа на совест реков ке среди мајката, но помалава сестра нема осет :devil: :devil: :devil:

  Значи пред два дена ги видов пак двајцата на исто место во исто време и после тоа - вечерта девојчево ми се јавува од непознат број и ми вика СЕГА ТИ СЕ ЈАВУВАМ ЗАШТО НЕ СИ ЧОВЕК, ОДМА ПОРАКАТА ОД ФБ СИ МУ ЈА КАЖАЛА НА МАЈКА МИ. ЈАС ЗНАМ ДЕКА ОВА ШТО ГО ПРАВАМ НЕ Е ДОБРО, НО ЈАС ГО САКАМ НЕГО ПОВЕЌЕ ОД СЕ НА СВЕТОТ. ТОЈ МЕНЕ МИ БЕШЕ ПРВ И ПОСЛЕДЕН ЌЕ ОСТАНЕ. И НЕ МИ Е КРИВО ШТО ГО ДЕЛАМ СО СЕСТРА МИ ЗАШТО ТОЈ МЕНЕ МИ КАЖУВА СЕ И ЈАС МУ ВЕРУВАМ. ЗНАЧИ СО СЕСТРА МИ ОДИ САМО МЕХАНИЧКИ ЗАШТО ТАА Е МНОГУ ОСЕТЛИВА И ТИ САМАТА ЗНАЕШ ЕДНАШ КОГА РАСКИНАА ТАА ШТО НАПРАВИ (иначе девојкава се обидела да ги исече вените. не знам јас за ова бев на одмор тогаш, но сите така викаа) И АКО ДОЗНАЕ ЗА ОВА МОЖЕ ДА СЕ ОЧЕКУВА НАЈЛОШОТО.
  ЗАТОА ТЕ МОЛАМ ГЛЕДАЈСИ ГО СВОЈОТ ПАТ, НОРМАЛНО ДРУГАРКА СИ НО АКО ЈА САКАШ ТОГАШ КЕ НАПРАВИШ ОВА ЈАС ШТО ТИ ВИКАМ.


  .... значи си останав запрепастена.... испаѓа типкава од дамна си се гледа со него и тек сега не знам што да правам....
  си викам демек ок ете јас го анправив моето кажав на мајка и, но некако ме јаде потсвеста...испага работам зад грб, и плус срцево ме боли што таа се прави за тој идиотот и за сестра и... еве сега ќе оди летово во Америка демек да работи за да се запише сестраи во приватен факултет, и додека не е таа тука харикири ќе се дешава....

  не знам што да речам ЈАС СУМ ЗАПРЕПАСТЕНА :puke: :puke:
  и ова заборавив да ви кажам :$

  Се видов преска на кафе кога бев со ИДИОТОТ и се направи не ме познава но јас таква сум, за инает го допрев и еве шо ми рече : Ти си сега во најлоша ситуација, дури полоша и од помалава сестра. Јас не сум дете имам 24год не се зафркавам со нитуедна од нив но ни јас не знам шо да правам. Јас ја сакам помалата сестра, но поголемата е мн емотивна не сакам да си наштети сама на себеси.

  И ми реше демек сега ќе правел се најлошо за да нејзе и пукне филмот и да му раскине таа нему, па после тоа ќе заминел за Италија, таму имал роднини и таму на раат ќе ги средел мислите за да знае што понатаму со помалава сестра.. (ама ова со Италија више на зима :worried: )

  И ме заколна за брат и за дечко да не и спомнувам ништо на поголемава сестра...
  а уште појше ме замисли реченицава бе ...ми вика ЈАС ЈА САКАМ ПОМАЛАТА СЕСТРА, НО УБАВО МИ Е СО ПОГОЛЕМАТА....и солзи во очите имаше
  нз што да речам, од случкава да направам турска серија можам 8)
   
 14. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  што машко ке беше ова- двете сестри ги збудале
  а тие па душички ко машко да не виделе-сестра/брат е најблиско нешто што имаш
  за помалава искрено не ме чуди-18 години, паметот уште и лета,а на типов можеби и тоа му е целта-со двете во исто време па на крај и трета да си најде-кој го знае
  п.с. познавам еден исто 24 годишен кој незнам колку до сега ги сврте и секогаш на него му е тешко, тој страда, секогаш е жртва
   
 15. Femina...1

  Femina...1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  28
  А пак кај мојта дригарка обратен случај, значи типката си има дечко се си е океј, вели дека го сака најмонгу на свет а и така е.. а овој да имаше начин и ѕвездите би и ги симнал.. арно ама другарками е постојано склона кон кокетирање и флертување со сите (дека си може). .ние сме најблиски и се ми кажува ..Не можев да се изначувам кога пред некој ден плачејќи ми разкажа што СЕ се случувало со неа.. дека дечкои го изневерила (5-6 пати с иста личност у рок од 1 недела) а па и со КОЈ?!?!?!!? :fubar: :fubar:
  Се смувала со најдобар другар на ХХХХ - типче кое и е симпатија од памтивек(за неа мување е лапање + секс).. значи на другарот му рекла дека веќе не се замара со овој хххх .. до вчера се гледале со овој другарот и демек криво му било шо му прај така на ххх дека овој ја сакал а му работеле зад грб.. дека она имала дечко тамте-вамте и овој неможел да издржи и кажал на хххх. Во четвртокот седевме сами во паркот и поминаа цело друштво на овие типците нејзини а инаку нашите друштва си живеат. СДК Сите ние другарките си живееме со нив. . и си правиме муабет натаму наваму.. и хххх ја повикна другарками настрани и и рекол коа веќе го претака и лаже него а и другиот да прават 3ка.. на момичката и се заврте свест.. заплача и си ојдевме..
  после тоа ми кажа се.. она знае дека е погрешила и дека дечко и од секој може се да дознае.. сака си го дечкото ама неможе да се исконтролира.. сеа паничаре по цели денови не е излезела од дома.. целата е хаос ни со дечкои несака да се види.. само со мене седи веќе и другарките осеќат дека неш не е у ред а јас ветив дека нема да кажам нишо.. има ле некаков начин да и помогнсам освен тоа шо сам со неа.. јас незнам ни шо да и кажам ни нишо.. факт е дека е оплескала и дека ја злоупотребува љубовта на дечкои ама пошо е убава си може да заведува и други.. до сега беше само заведување и флертување ама сега се плаши дали ќе може да се исконтролира или да му раскине.. А многу се сакаат.. :( :(
   
 16. axl-babe

  axl-babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  577
  мораш да и кажеш на другарка ти, ако она дознае дека ти си знаела за тоа, и си молчела, нема да ти прозбори. мислам дека треба да и ја кажеш вистината, ако си и другарка, ќе го сториш тоа. поздрав. :)
   
 17. nepoznata33

  nepoznata33 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  5
  Иако оваа тема е за другарка јас ќе дискутирам и барам ваша помош за врската на мојата сестра.Дечко е фино момче со манири,добар дури повејке од што треба,тој има 18 сестра ми 16 и тоа е ок.Но дознав дека тој се опијанил и рекол дека не ја сака мејкутоа откога се отрезнил и се извинил дури и плачел.Истата таа вечер кога и го рекол тоа таа се шемела со 23 годишен.А сега го изневерува со 22 годишен.Дали е во ред да правам муабет со дечко е и да му казам или...ВЕ МОЛАМ ПОМОШ НЕ ЗНАМ ШТО ДА ПРАВАМ
   
 18. axl-babe

  axl-babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  577
  nepoznata33, разговарај со сестра ти. кажи и дека не е во ред тоа што го прави. она потоа што мисли дека е добро, нека прави :)
   
 19. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  1.607
  Пол:
  Женски
  А што да кажам јас.. другарка ми сакаше еден дечко 3-4 години. Повеќето знаат дека го сака. И секако нејзината друга другарка Ангела знаеше. И после еве на крај да изпадне дека тие нон стоп се заедно. Цело време. Се некои слики заедно ово ја штипе по обравчиња. Смениле профилни слики каде што се заедно. Незнам сомнително ми е и тоа многу. Тој одеднаш бидна чуден. Се скара со другарка ми. За глупости. А пред тоа се видуваа често, имаа тајна врска. Ама изгледаше како да се сакаат. Сега незнам дали оваа Ангела зборела нешто или го засвиѓала незнам. А изгледаше мирно девојче. Навистина не фер од нејзина страна. Јас и на најголем непријател не би му направила така. Пошто знаев колку го сака. Ама ете дволични има многу. Сега и се свиѓа еден дечко што учеше со нас. Па незнам и за него мирен ми изгледа ама како викаат ИСПОД МИРА 300 ВИРА.
   
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.058
  Пол:
  Женски
  Ако се сеќаваш и на форумов имавме еден несреќник пред некоклу месеци...глумењето „жртва“ им е метод. Ама жени со повеќе од два грама памет ги читаат одма.]:)