1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Есенска депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од Hristina-t, 16 септември 2013.

  1. Hristina-t

    Hristina-t Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ovaa esen mi nosi stres i cuvstvo na monotonija i dosadno sakam da se cuvstvuvam isto kako letovo ve molam kazete kako da ja nadminam esenskata depresija
     
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Esen

    Повеќе дружење и искачање со другарки, прошетај се, сеа школото е почнато и вака и онака пола ден на школо ќе ти поминува.
    Учи (иако не ти се учи сигурна сум).
    Најди си некои активности дали тоа е спорт, пишување, цртање- тоа што најмногу те влече.
    Што друго да ти кажам незнам :)
     
  3. Baroness

    Baroness Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    47
    Esen

    Исто.И јас за жал така се чувствувам.
    Сепак,и есен е годишно време исто како летото.Едноставно треба да се навикнеме,бидејки после лето доага есен и така е секоја година.Прави работи како што правиш во лето.Сигурно не можеш да праваш се така бидејки одиш на училиште,но некои работи можеш.Пример,за викенд можеш да одиш на кафе со друштвото,во пицерија,кино,театар,во слободно време читај книги,спортувај-се што те исполнува. :)
     
  4. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Esen

    Не ја сакам есента...Тажна е...не гледам ништо добро во врска со неа...
    И јас се чувствувам лошо...едноставно не можам да се навикнам...секоја есен ми е таква...
     
  5. adrijanka

    adrijanka Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Баш сакав да отворам тема ДЕПРЕСИЈА. Но си реков ај прво да разгледам за да не се повторувам.
    Некако имам чувство на отсутност, незаинтересираност, да има како не би јадела.
    Средувам само тоа што е неопходно. Прв пат слушам за терминот ЕСЕНСКА ДЕПРЕСИЈА.
    Која е разликата меѓи депресија и есенска депресија. Си помислив прво дека нешто ми фали,дека имам депресија од медицински аспект. Ако некој знае повеќе нешто нека напише.Или сепак да отворам тема чисто ДЕПРЕСИЈА. Кои се симптомите на ДЕПРЕСИЈА, како да се препознае.
     
  6. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Еве имаш тема за депресија psihologija/depresija-t196/
     
  7. Aryana

    Aryana Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    70
    И мене секоја есен ми е иста. И се чувствувам многу депримирано. Не е ни до дружењето ни до луѓето туку општо атмосферата е тажна, меланхолична. Уште од дете не ја сакав есента, не го сакав ни дождот, ни правењето зимници, ни голите дрвја, ни ладното време. Секогаш кога ќе дојдеше време за тоа мене ми се одмилуваше се. И одев на училиште се дружев и се, ама џабе, мене есента ми буди неубави чувства. Јас сум летен тип. Мене Сонцето и топлината ми даваат енергија.
     
  8. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Помисли само колку се убави сликите од типот,опаднати жолти лисја се гледаат од прозорец а ти во дуксерка и со кебенце покриена читаш романтична книга и пиеш топло чајче. #priceless
    Или собиранките кога се прави ајвар.Ајвар,леб,сирење,летаат на сите страни,смеа,лапање.
    Или шеташ низ град по топла дебела дуксерка,а околу тебе секаде опаднати лисја,жолто е се.Ахх. :inlove:
    Кај и да поминеш плус,мириса на ајвар.
    Дождот,многу убаво ми мириса мене.На некои плус романтичен им е. :D :lol:
    А како му одолеваш на вкусното бело грозје?
    Па тазе винце,ракија се пече...
    Се мириса на гроздобери,врие од народ по лозјата.Навали народе!
    Јади дур можеш :rofl: :rofl: :rofl:
    Детскиот џагор во училишните дворови,и тоа те депримира и нервира?
    Излези,шеткај,облечи се топло. :)
    Заљуби се,ако веќе не си. :D :D
     
    На see.emily.play му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Ете тоа се убавите страни на есента :inlove: Сепак и јас се чувствувам тажничко без причина :D Ама никогаш надвор од домот не покажувам знаци на тага, никогаш. Некако кога станам сабајле рано ми е тмурно, ладно е имам премногу за учење, кога си дојдам од школо пак е некако темно и кога е ден, ладно, тмурно, тишина, книгите и домашните се трупат |(
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Обожавам есен, прв пат слушам дека некој во есен е депресивен. Тогаш се новите почетоци, тогаш с одморен да почнеш со активности, сите се дома, се враќа се на свое место...Чај со цимет и мирис на книга и се се решава.
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Немав слушнато за есенска депресија, јас есента ја доживувам многу убаво, постојано зафатена со нешто, излегваш надвор, елегантно облечена, во палто, во раце со книгите и одиш покрај пожолтените лисја. После тоа идиш дома и гледаш мама и баба прават ајвар па си седнуваш и го јадиш со сирење и топол леб. Многу сум ја сакала есента.
    Целосно исто. Кога ќе се разбудам сабајле и кога веќе има врнато вечерта само седам на тераса и мирисам онака и викам: „Го пропуштив убото“ :inlove:
    Патем има многу есенско овошје, најди кај комшијата некое дрво и вервај, никогаш не е касно да се навратиш малку назад ... :lol: :$
     
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.052
    Пол:
    Женски
    Каква есенска депресија бе, па јас есента ја обожавам. :inlove:
    Преубавата есенска гардероба, палтенца, марами, чизмички, туники, џемпери...
    Прекрасно временце за шетање, ветре, а природата е преубава, да ти е мерак да си надвор цел ден во таа убавина.
    Кога ќе се прибериш дома ќе си направиш чај или какао да те стопли, уште да имаш некој за гушкање... :)
    Па кога ќе се завиткаш со ќебето гледајќи филм додека надвор врне...
    Абе прекрасно е, одвај чекам да дојде. :l:
     
    На Anah, LittlePinky, Kimberly11 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    истоооо потполно исто :D
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.746
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Јас ја сакам есента. Мене ме фаќа зимска депресија. Мразам зима. :(
     
  15. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Мене повеќе летна депресија ме фаќа (facepalm)од што имам многу слободно време, кое го трошам безврска, а притоа секоја желба за летување ми пропаѓа.(facepalm):x
    Есен сакам затоа што уживам во носење чизми, крзнени елеци, јакни, капути, марами.:inlove:Уживам во читање книги кога врне, со мачкици во скут и топло какао. :inlove:
    Како сакате кажете поубаво е наесен и во ладно кога се туткаш во прегратки на саканиот под ќебенце наместо лето кога се препотуваш.
    Ех уште имам кого да гушкам оваа есен...
     
    На Anah, buba4e89, LittlePinky и 2 други им се допаѓа ова.
  16. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.648
    Допаѓања:
    20.898
    Пол:
    Женски
    Не дека ме фаќа некоја депресија, али есента најчесто не ја доживувам баш како годишно време кое носи исто толку убавини и како другите, туку како период за тргнување на училиште, и тоа ми е целата болка.
    Пример да зборувам конкретно за сега, ме фаќа блага депресија бидејки не ми се оди во училиште, не ми се учи, не сакам да се збогувам од летото бидејки ми беше прекрасно,ќе ми фалат секојдневните излегувања, вечерните излегувања, спиењето до доцна, гледањето филмови до касно секоја вечер, легнувањето во 5/6 сабајле кога ќе излезе сонцето.. Знам дека со почетокот на есента се ќе снема, и општо есента не ме поврзува со ништо убаво, не и се радувам едноставно.Ете зимата ме асоцира на нова година, Божиќ, празници, снег и празнично расположение.Пролетта ми го наговестува летото и тоа ми е најдоволно, додека пак есента ништо.
    Не ја сакам.
     
  17. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.726
    Пол:
    Женски
    Веќе ме фаќа депресија. Кога ќе почнат за брзо време да досаѓаат и со прашања за нова година, празници. Немам многу пријатели, ми прави депресија ова време.
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Не дека ме фаќа некоја есенска депресија, само таму во доцна есен кога на тоа ладно време во 6 сабајле кога е надвор уште темно треба да станам ми прави некое чудно неубаво расположение. Или стемнувањето во 16-17ч. Додека завршиш со задолжителните обврски темница дошло веќе, немаш време дневна енергија да искористиш.
     
    На cresa-jagoda и KiT им се допаѓа ова.
  19. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.726
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со времево? Сабајле многу тешко станувам за работа, цел ден сум без енергија.
     
  20. Peppermintka

    Peppermintka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2022
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.900
    Пол:
    Женски
    Неделава е многу тешка за функционирање. Нема сонце, нема светлост, нема енергија. Одвратно и тешко ми е.