1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забрана од дечко...

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Angelche07, 28 јуни 2011.

  1. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124

    Маријана, никој не смее да ти забрани да идеш и да се гледаш со другарки или братучедки. Да си 10 години, па да не ти даваат твоите, во ред, ама дечко... Тој нема никакво право на тоа. Ти си имала живот и пред него (другари и другарки), а што се однесува до роднините, тие се твои роднини до крајот на твојот живот. Дечко ти може ќе ти биде дечко еден месец, година, две, ама што се случува после тоа? Сигурно пак ќе ги побараш истите братучедки и другарки. Штом ти забранува да се гледаш со твои блиски, нешто нему му пречи кај нив. Подобро е отворено да разговараш ЗОШТО да не се дружиш со нив, отколку цела контрола да е кај него и психички да те притиска. Заканите не водат никаде.
    На крајот на краиштата, ако не можеш со него од старт да воспоставиш однос со разбирање и заемна поддршка, поарно не ни завлегувај во таква врска. Ако сега му допуштиш да ти кажува со кого да се дружиш, а со кого не, што ќе се случува понатаму? Се додека во врската се чувствуваш ко дежурен виновник, ти покажува како би можела натаму да се развива истата. Подобро е сега да раскрстиш, отколку да чекаш време, кога би можела и многу повредена да бидеш.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    Додека ваквата тортура од врска не се пролонгирала на подолг рок,бегај од него.
    Искрено,не знам како го трпиш.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Toa е сериозна непочит кон тебе,како прво :x .Tој не те сака ,далеку од тоа.Cака да те манипулира и да се изживува да се докаже коклава моќ има ,и да си го билда егото.Cтрашно,а уште пострашно што ти немаш свое јас,извини што ќе ти кажам .Kога така те уценил ,требало да му речеш дека си имаш живот и пред него и дека не може и не смее да ти забранува.A зошто ти забранува да излегува,да погодам?Oти е несозреан искомплексиран,сигурно сака да шета без тебе ,да те изневерува а ти да немаш контакти да си зависна од него и да незнаеш што всушност прави зад твојот грб,да нема кој да ти каже.Aко го оставиш ,да бидеш осамена ,да немаш никој друг и тој да те врти на малото прсте .
    Kонечната одлука е твоја,а мој совет е да го плукнеш в лице и да го оставиш засекогаш!Hикој на шала не би рекол дека не те сака,знаеш како оди ова пола шала ,пола вистина,па сама прецени.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    Можам да разберам зошто така се однесува кон тебе. А тоа е бидејќи ти така си му дозволила. Многу јасно. Немаш цврст карактер, а тоа тој го искористил во негативна, негова полза. Па види се само, дали само прочита што напиша- те контролира и ти го ограничува животот според негова рамка. Кратко и јасно. И каков совет бараш, да ти кажеме убаво седни и разговарај со него, божем да се потрудите нешто да смените. А бре иди одма стави крај и точка. За тоа време, дур си дошла на форумот и си го напишала текстот, се ќе си средила. Советот е имај повеќе самодоверба, стави си се на прво место, почитувај се себе си и изгради си крактер (свое јас).
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Сите сме посебни индивидуи, со свое право на живот и избор и одлуки.
    Незнам каква е таа шала што тој ја користи, навистина.
    Незнам можеби хуморот му е таков, не го знам човекот па не можам да кажам.
    Зависи и во какви ситуации ти го кажал тоа, дали на шала, во карање.
    Како и да е,ти имаш свој живот и имаш право да се гледаш со братучетки и другарки. Штом не го разбира тоа тој тогаш најубаво да прекинеш, зошто подоцна во животот он уште повеќе ќе си земе за слобода, па кој знае уште што ќе му текне да ти забрани.
     
  6. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Сите сме посебни индивидуи, со свое право на живот и избор и одлуки.
    Незнам каква е таа шала што тој ја користи, навистина.
    Незнам можеби хуморот му е таков, не го знам човекот па не можам да кажам.
    Зависи и во какви ситуации ти го кажал тоа, дали на шала, во карање.
    Како и да е,ти имаш свој живот и имаш право да се гледаш со братучетки и другарки. Штом не го разбира тоа тој тогаш најубаво да прекинеш, зошто подоцна во животот он уште повеќе ќе си земе за слобода, па кој знае уште што ќе му текне да ти забрани.[/quote]


    Колку пати му имам кажано дека сакам да прекинеме му имам кажано дека неможе да ми забранува ништо а и му имам кажано ако не ме сака тогаш што е со мене а потоа тој целиот се менува како те сакам ја нашала така ти викам нема веќе да ти забранувам ова она.. И во право сте ќе го искористам советот што ми го давате :)
     
  7. Dee

    Dee Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    334

    Нема да се смени, секогаш ќе е сѐ исто па дури и полошо. Мисли си со време, за да не се каеш еден ден. Знаеш како викаат, подобро е да се спречи отколку да се лечи.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски

    Колку пати му имам кажано дека сакам да прекинеме му имам кажано дека неможе да ми забранува ништо а и му имам кажано ако не ме сака тогаш што е со мене а потоа тој целиот се менува како те сакам ја нашала така ти викам нема веќе да ти забранувам ова она.. И во право сте ќе го искористам советот што ми го давате :)[/quote]
    Тие промени обично траат- додека не се смириш. Нели?
    А инаку ако решиш да раскинеш, не му се јавувај, на никаков начин не комуницирај со него.
     
  9. sexybaby

    sexybaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Кој е тој да ти забранувал толку?мене татко ми ми нема така речено,не пак некој онака што сум го сретнала во животот.и јас мислам дека полошо ќе биде.прекинија врската,единственото логично решение е тоа.
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Тие промени обично траат- додека не се смириш. Нели?
    А инаку ако решиш да раскинеш, не му се јавувај, на никаков начин не комуницирај со него.[/quote]

    Решена сум нека звони колку сака не се јавувам :D
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Фала за советот :)[/quote]
    Moлам,и тоа го кажувам за твое добро да знаеш :) .Mлада девојка си,нема потреба да се уништуваш заради едно машко,кој патем ако те сака нема да има против да се гледаш со братучедки и пријатели и другарки,и тој ќе ги сака оти ги сакаш.Tој што ти мисли добро нема да ја користи љубомората како изговор,туку ќе направи се за да бидеш среќна и задоволна .
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски

    Како го трпиш жити се ? Па дури и уште сте во врска ... единствен ли е ?
    Разбирам љубов го сакаш неможеш без него ,си викаш ај ќе се смени ама верувај од искуство ти кажувам таквиот човек не се менува... Какви се тие глупи забрани без никаква врска ? Зошто ?
    Уште сега ти забранува секакви ситници помисли на иднината а тогаш ќе биде бетер од сега верувај... со време тргај се од него не си свесна какво олеснување ќе осетиш ,сигурно заслужуваш некој што најпрво ќе те почитува а потоа се со ред :)
     
    На Slikaprilika и Marijana93 им се допаѓа ова.
  13. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Денес праиме 13 месеци :@ ми доаѓа да вриштам :^)
     
  14. MiaJ

    MiaJ Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    18
    Вака имав решено да не коментирам, ама поминав низ нешто слично... Е сега, па уште не ми беше дечко, НИШТО не ми беше, на татко ми познаник и соработник(за работа мој не на татко ми ) и почна да ми кажува уште што не и така почна кога се работи да се збори не знам што(не е битна некако работа ама уметничка е и тука луѓето со отварање во поезија во слични ствари)... Почнав да се отворам емоционално и вака ми забрануваше све, ме убеди дека сум лош човек, ме напраи мизерна, партали и си замина и сеа после 3-4 дена збори како сум му фалела..... Некако немам живци посебно оти не го сакам на тој начин за ваквите....Посебно кога не се во право иритираат превише! И верувај барем мир ќе имаш ако не друго. Поарно ,,не среќна" без некои луѓе...отколку ,,среќна" со прогрешни... Ако ме сфати.... Баш ме интересира што ќе напраиш, ко истиов чоек да е....ахахахахах sorry! :lol: Само не се нервирај....
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Slikaprilika

    Slikaprilika Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    kazete mi devojki sto da pravam imav vrska so sakaniot 2 godini od koj raskinavme za glupost i sega 2 godini se gledame redovno so emocii :( kazete mi sto da napravam za da go zadrzam i povtorno da bide so mene vekje 4 godini eden bez drug nemozeme a pak ne mozeme eden so drug :(
     
  16. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567

    Се пронајдов :) ќе го откачам што ќе ми е таков кој е тој да ми забранува да одам кај братучетки а да се нервирам нема :*
     
  17. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Искрено најубаво ќе ти биде да го откачиш верувај не ти треба а и таквите луѓе не се менуваат како што ти кажав... Напушти го без објаснување само кажи му дека несакаш да продолжите заедно па он нека се мисли зошто е тоа така ,а сигурно ќе знае :)
    Ти посакувам среќа па пиши што ќе направиш :*
     
    На Marijana93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567

    Фала ..ќе пишам :*
     
  19. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Како мислиш, еден со друг неможете? Ако навистина се сакате јас не гледам причина да не сте заедно.
    Но знаеш ли кога ќе се смирите?
    КОГА ЌЕ ВИДИ ДЕКА МИ СЕ ЛИЗГАШ ОД РАЦЕ, КОГА НЕМА ДА ГО ПРИМЕТУВАШ, ЕТЕ ТОГАШ!!
    Се додека знае дека те има при рака ќе прави така. Добро, што им е на овие машкиве бре... И мојот направи така, ама го средив за 3 недели. Прво се видовме двапати, но кога престанав да му одговарам на повиците и да не му кажувам ЗДРАВО на патот, верувај ми, ПЛАЧЕЈЌИ И НА РАЦЕ МЕ ИЗВАДИ ОД ДИСКО!!
    Велат дека со нас жените не може да се излезе на крај, но тие пак не созреваат никогаш.....
    Грешка твоја што се гледате 2 години на црно....Мнооогу голема грешка.
    Кога ќе престанеш да му одговараш на повиците и кога ќе види дека и други машки има околу тебе и дека се забавуваш, верувај ми се ќе се смени.
    Се надевам дека ќе ме послушаш, ти зборувам од лично искуство, мила.
    И да не заборавиш да не известиш како ќе се одвиваат работите. :inlove:
     
  20. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.126
    Допаѓања:
    6.567
    Да ве известам како помина разговорот :D
    Се видовме разговаравме му кажав дека сакам да прекинеме дека неможам да бидам со некој што ми забранува да одам кај роднини и со некој што ми вика дека не ме сака и се знае почна да ме моли да ми кажува дека ме сака дека нема повторно да ми забранува но јас бев цврсто решена а и во текот на разговорот сватив дека не го сакам .. Му реков да не ми звони повеќе секој по својот пат да оди и си заминав и да ви кажам супер се чуствувам :D :*
     
    На Anabelle.Amorette, mime87, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.