1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Забременување

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Fatma88, 11 декември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. NewHousewife

    NewHousewife Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Zabremenuvanje

     
  2. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Zabremenuvanje


    Hmmm pa ne znammm jass mislam koga spermata se isfrluva od mene ne mozam da ostanam Bremena :( Dali e toa Normalno da se isfrli spermata od mene????
     
  3. NewHousewife

    NewHousewife Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Zabremenuvanje

    A da mi kazete nekoj test za bremenost koj se pravi najrano,da nemoram da cekam da mi dojdi menst...imam slusnato deka self clear pokazuval edna nedela od oploduvanjeto..jas sum tocno vo toj nekoj period..treba uste nedela vreme da cekam za ciklusot,ako mi dojdi...a bas ne mi se ceka,sakam da kupam test..simptomi osven zgolemen apetit i nekoi bolki vo stomakot nemam dr,rano e za simptomi mislam,mada vo prvata bremenost mislam uste prvata nedela od zacnuvanjeto gi imav site mozni simptomi..za zal taa bremenost zavrsi so spontan abortus,pq sega mozebi toa e i pricinata sto sum nestepliva da doznaam dali ima nesto vo mene.. :/
     
  4. ecicka

    ecicka Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Zabremenuvanje

    ne me sfakate ,se zatrudnuva ,no toa se slucuva deckoto pred da svrsi mu ispagaat nekoi spermatozoidi ,
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Zabremenuvanje

    Можеш (иако се шансите мали) да забремениш и од предсемената течност во која исто така има сперматозоиди.
     
  6. macenceee24

    macenceee24 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    7
    Zabremenuvanje

    Епа вака, од пред 2 недели со сопругот имаме незаштитен сексуален однос бидејќи сакаме бебувчиња, но скоро секогаш имам нередовен циклус и поради таа причина сакав да одам на гинеколог да си проверам дали е се во ред со мене, и така денеска си бев направив некои испитувања ми рекоја дека резултатите ке бидат готови за 15 дена, а исто така лекарот ми рече дека забележал некоја сива течност и ми препиша neo - penotran forte, но јас немам никакви симптоми на чешање и незнам дали да ги користам, досега немам користено вагиналети и ме интересира дали секоја вечер пред да ги ставам можам да имам односи, бидејќи баш сега ми се плодни денови.... позз
     
  7. dzeneta

    dzeneta Активен член

    Се зачлени на:
    2 мај 2013
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    7
    Devojki saka da znam dali mozam da zabremenuvam od kako imav odnosi so mazmi ednas ne svrsil vratre a 2-ot pak svrsill a Denot mi bese ploden da ima sanci da zabremenuvam???
     
  8. iv.ana

    iv.ana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Се обидуваме веќе 6месеци, но без успех.
    Пред 1,5 година првпат ми се случи да ми трае многу долго20 дена. Може и ќе ми траеше уште ако не отидов на гинеколог ми рече дека е хормонално пореметување и ми даде апчиња хормонски. Но по 6 месеци пак ми се повтори истиот проблем-овој пат пак отидов 20тиот ден и пак ме искара докторката дека премногу сум чекала. Ми ги даде истите и ми прекина по второто апче.
    Но, по 3 месеца од кога почнавме да се обидувваме пак по старо. Имам менструација по 15-20дена, слабо крварење, кафен исцедок на моменти црвен со неколку партали во цела менструација. Ке престане по 1 недела најмногу недела ипол пак иде.
    Ова не е нормално по 20 дена сум со улошки, другите денови со дневна оти белото прање имасменето боја(кафенкаста) и менстуацијата и после менсруацијата имаа сменето мирис-непријатен а некогаш кога ќе се избришам има малку крв.
    Несакам да одам на гинеколог ќе ми ги даде пак хормонските кои ме здебелија нагло...
     
  9. tinavip

    tinavip Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    53
    еве вака јас пред 2 години го имав тој проблем ке ми дојдесе мн ми траесе по 6 дена па ке ми престане неколку дена па пак кафеаво неколку дена и се така од цел месец дали бев чиста само една недела...правев пап тест и ми пронајдоа цин3 ме правеја конизација и сега фала на господ еве 2 години поминаа јас сум супер...и планирам 2 бременост....не сакам да те пласам но ако не си правела до сега пап одма да си направис од искуство ти зборам...морас на гинеколог а не тука да си погагаме само по форумов...со срека
     
  10. cveke-28

    cveke-28 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    vo brak sme veke edna godina se obiduvame da dobieme bebe ama bez uspeh. Pred da dobijam menstuacija sekoj pat imam silni bolki vo graditi vo dolniot del od stomakot nagoni za povrakanje i pak dobivam na 24-tiot den sto ne bese slucaj prethodno nemav takvi bolki kako sega sto imam....posledniot pat mi kasnese 5 den i pak dobiv neznam sto da pravam ve molam za sovet....blagodaram
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    ако веке поминало една година те советувам да одиш на гинеколог да видиш дали е до тебе проблемот , а исто така не е лошо и маж ти да оди да си направи еден спермограм да види да не има некаков проблем..
     
  12. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    zdravo feminki mi treba vase mislenje, znaci vaka posle ciklusot sto mi zavrsi so mazot mi cel mesec rabotevme na tema zabremenuvanje, i pred dva dena od ljubopitnost napraviv dva testa za bremenost iako seuste ne mi e datata za doaganje na ciklusot ama neli nekoi testovi pokazuvaat 10 den od zacnvanjeto, kaj mene na edniot test pokaza dve crtki ednata bleda, zemav i drug test od druga firma cisto da se osiguram, i toa vo istiot den i ne gi pravev pri prva urina i vtoriot pokaza dve crtki samo kaj ovoj bese vtorata poizrazena, sto najverojatno znaci deka sum ostanala bremena... bidejki ova mi e vtora bremenost, prvata zavrsi si spontan, citav na eden forum deka cinkot pomaga vo sprecuvanje na spontan, pocnav so zemanje na cink, magnezium i folna kiselina, no sevo ova e na svoja raka bideki smetam deka e uste rano za obrakajnje na ginekolog imajki vo predvid deka toj mesec posledniot ciklus mi bese na 02.06.2013, sepak ke se javam na ginekologot i ke se konsultiram, a se nadevam ke dobijam i vase mislenje
     
    На Abeja и KETI-keti им се допаѓа ова.
  13. KETI-keti

    KETI-keti Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    13
    е вака сега мила, бидејќи и јас за жал имам поминато низ истото со спонтан ;( би ти кажала дека спонтаниот не доаѓа поради одредена причина (докториве ретко можат да наведат што точно е причината па најчесто велат дека за тоа има 1001 причина) најверојатно е неквалитетна бременост и не е никаков показател дека истото ке се случи и во наредната бременост. така да сметам дека е ок што пиеш фолна :* а и за витамините но сепак најисгурно е да се консултирас со доктор ;) а ова со бледите цртки на тестот :lol: бледи или не не е битно штом ги има имаш бебче во стомачето :inlove: ти посакувам сееее нај :inlove: :inlove: :inlove: :hai: и кажи ни како поминуваш
     
  14. natasanatasa

    natasanatasa Активен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    se obiduvame so partnerot nekolku pati za bebe no nisto bi sakala da prasam za pregled dalie dovolno na eho da se pregledam sto i kako treba
     
  15. KETI-keti

    KETI-keti Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    13
    па јас мислам дека може е и доволно ке биде но сепак ако веке идеш на ехо ке си прашаш таму дали треба и нешто друго да испиташ :!: ;) и секако не се отказувајте од обидот за бебенце може само не сте го погодиле терминот ;) среќноооо :*
     
  16. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    za kolku vreme otkako ke mi kasni ke moze da se vidi bebeto na eho ? mi kasni 4 dena a na ginekolog nevide nisto doktorot a koga go naprajf testot imase edna temna i edna mnogu svetla roze crta neznam vejek so da pram dali sum ili ne a mi rece da pojdam za 10 dena pak i mi dade da pijam nekoi kapsuli
     
  17. ernesta

    ernesta Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo!Nova sum na forumot i sakam da prasam dali mora da primas folna kiselina pred da ostanes bremena, i dali se vnesuva so hrana ili se prima dopolnitelno?Vobicaeno jadam mnogu zelencuk posebno spanjak pred 3 meseci ja ispitav krvta i zelezoto mi bese poveke od sto trebe Fe 32 mi rekoa da namalam malku so zelencukot.Dali toa ima povrzanost so folnata kiselina ili ne?
     
  18. KETI-keti

    KETI-keti Активен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    13

    :D бремена си . не е битно дали е едната побледа потемна битно се две тоа значи дека имас бебче (и јас исто така намојот тест едната беше мн бледа а другата темна ама бремена бев ) хехее
    ;) а за на ехо треба бар 4 недели да си бремена за да се види јас на толку појдов и видовме една точкичка мала :) ама за да не чекаш во мегувреме ако ти е мисла направи си уште еден тест :*
     
  19. merchy

    merchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    18
    Мили мои феминки... Мајка ми и татко ми 15 години немале деца. Мајка ми каде се не била. Поради ова со татко ми биле до Германија. Таму и кажале дека 99,9% може да остане трудна и дека се и било до психата. Бидејќи додека имале односи таа цело време мислела на тоа. И кога престанала да мисли на тоа, кога го извадила малце од психа, оп ја сум се зачнала. Значи олабавете се кога господ пишал тогаш. :*
     
    На Josifovska27, tinavip и Agrona им се допаѓа ова.
  20. CloverWithFourLeaf

    CloverWithFourLeaf Активен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Шо е оргазам ???? :D :D :D
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.