1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Заштита од бременост

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Peugeot, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Peugeot

    Peugeot Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Добар ден. Ме интересира пред десетина години имав ЦИН 3 поминав со конизација потоа родив уште едно дете бременоста ја поминав по препорака на др. Паталоски. Поминаа три години од бременоста и поставив спирала за заштита и тогаш ми кажаа дека таа може да биде од 5 до 7 год. а потоа мора да се замени. Доколку немам никакви проблеми а ги нема затоа што редовно одам на ПАП тестови и се е во ред дали спиралата може да остане и повеќе години.
     
  2. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас колку што знам повеке од 5 до најмногу 6 години се носи, повеке не, тетка ми носеше спирала, ама добро таа има 46 години е сега мислам дека не зависи од годините туку од самото тоа носење мора во тој временски период да се замени со друга, така јас знам, од што сум слушала.позз
     
  3. teonaa

    teonaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    здраво,имам 22 години и веќе една година со дечко ми имаме редовни односи сакам да ве прашам дали има некакви шанси да забременам доколку првиот пат имаме без кондом (да сврши на страна) и после тоа имаме со кондом,дали постои некаков ризик од бременост или.....благодарам однапред :)
     
  4. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    sekako deka ne,rizik postoi dokolku vtoriot pat imate sex bez zastita no i toa e mnogu retko (se misli ako eventualno ostanala sperma vo kanalot na penisot)zatoa najdobro e psole 1 sex partnerot da se izmoca.
     
  5. em08

    em08 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    здраво би сакала да прашам дали може контрацептивните таблети да ги пијат девојчиња под 18год?
     
  6. Sandrinja

    Sandrinja Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo pred se,so deckomi imav seksualen odnos i 4 ili 5 dena posle toa mi se losi i povrativ 4 ili 5 pati.Sekako nadvor svrsi,ama posle tri ili cetiri dena mi se povraka i mokrev poveke napladne,povrativ 4 ili 5 pati ama samo petiot den sega se mi e somnitelno,Dali moze posle 5 den od seksot da se ispie antibebi pilula i dali ke mi gi odstrani somnezite?Vi blagodaram odnapred
     
  7. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    mislam deka simtomi na bremenost ne moze da se javat vednas posle nekolku dena,vtoro velis ne svrsil vo tebe i treto antibebe pilula nema efekt ako ja ispies sega.
     
  8. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    ako napravite obratno znaci prv pat so kondom a vtoriot bez ima sanci avaka kako sto kazuvas logicki e deka nema sansi :) razmisli malku i ke vidis dali ima ili nema(osven ako mislese obratno) :)
     
  9. J.B.007

    J.B.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    ?
     
  10. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Појди на гинеколог. Тој ќе ти каже. :)
     
  11. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    да ве прашам, имав однос и дечко ми сврши во мене . но кога станав сета сперма која беше многу течна истече по мене...и после 3 дена истиот случај. не настојуваме да имаме дете но ете се случи. ме интересира дали е можно да останам бремена. и поради што неможи да се задржи спермата во матката? вака ми се случува трет пат ме фаќа паника. Ви благодарам
     
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Нормално е да истече спермата не моше цела да остане во тебе, што треба да остане ќе остане ако треба и една капка, ама како што кажуваш не се обидувате за дете, а се загричуваш зошто не се задржува во тебе спермата :?: :^) не ми е јасно или сакаш или не сакаш, нема друго :!:
     
  13. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    да не сакам но се пласам да не е несто до мене до моето здравје да не е ... сепак фала на мисленје . несакаме да но се случи ... мене ми е страв да не може да останам бремена во таква ситуација ?
     
  14. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    здраво, ми треба помош. вчера ставив спирала ама цела вечер ужасно ме болеше стомакот. денес од кога станав имам грчеви во долниот дел на стомакот и сега го осеќам како згрчено местото (долниот дел од стомакот). дали имал некој ваков проблем откако ставил спирала дали е нормално? ве молам за помош...
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.