1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зголемено лачење на секрет

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од cupetoodpp, 15 мај 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. cupetoodpp

  cupetoodpp Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Уште од мојата прва менструација имам проблеми со белото перење. Знам дека е нормално тоа да се има при почетокот на менструацијата но јас го имам секој можен ден во месецот некогаш во помала а некогаш во поголема количина. Би сакала да знам лек за ова, односно како да го спречам секојдневното одливање на оваа течност. Однапред ви благодарам
   
 2. femtinka

  femtinka Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  9
  mislam deka e podobro da se konsultiras so strucno lice tie povekje bi znaele da pomognat kako i da ja otkrijat pricinata
   
 3. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.831
  Значи нормално е кај секоја жена да има мал исцедок во тек на еден менструален циклус.Со тоа е заштитена самата вагина од микотици,бактерии и вируси.Со тоа се овозможува и нормално pH на вагиналната површина.Инаку нормално pH во вагинална средина е средно-кисела,бидејќи на самата површина има клетки што го стимулираат и редуцираат тој секрет.Меѓутоа доколку забележуваш каква и да е промена,што досега вообичаено не си ја воочила,како на пример зголемено лачење на секрет,густ секрет со променета боја кон зелено или жолто,со непријатен мирис,а при тоа доколку си и сексуално активна те советувам да направиш гинеколошки преглед и лабораториски иследувања.Зголемено лачење на бел секрет најчесто асоцира на инфекција од причинителот на Candida albicans која е габичка и се лекува со антимикотици.
   
 4. ence

  ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  0
  Sakam da prasam , 7 meseci ne bev seksualno aktivna i imav normalna menstruacija so normalen sekret pred dobivanje i vo tekot na mesecot malku sekret. Posle toa imav nezastiten odnos so ne bas poznat partner. koga trebase da mi dojdi dolzinata na ciklusot bese okolu 40 dena. koga mi zavrsi imav uste 4 dena taka kafeav iscedok duri cudno nikogas ne sum imala.. od togas navaka imam obilen sekret vo bledo bela boja. mi e strav da ne imam zakaceno nekakva infekcija a dosega nemam izvrseno ginekoloski pregled. ve molam za mislenje
   
 5. whitepearl

  whitepearl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  38
  Mislenje...ODMA NA LEKAR,a toa so kafeavoto jas 2-3dena pred i po menstruacijata go imam od prvata menstruacija,nekolku pati go imam spomnato na ginekolog i so samite pap-testovi nema nisto loso.
   
 6. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29
  значи незнам што е работава али денес имам зголемено лаченје на секрет, бел без никаков мирис, количината незнам како да ви ја објаснам али кога ми потече мислев дека сум добила значи пак не е нормално лачење, треба да добијама на 10 некаде а овулација ми е завршена.... ми е непријатно ако се видам вечер со „човекот“ :inlove: како ?????????? канестен да стаам или незнам висе со али вечер не смеам да имам ништо
   
 7. espreso2000

  espreso2000 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Здраво девојки.Незнам дали мојов проблем е за во оваа тема,ама незнам каде да го сместам. :D а уште потешко да го објаснам.мојот проблем е во гаките. :D многу се потам доле,гаките како да ми се помочани.не верувам дека ми е бело прање,затоа што немам секред,само така ми се водени,баш како да сум се помочала.го има ли некој од вас овој проблем? ова ми прави голем проблем,немошам да носам светли алишта ,малку ако седнамведнаш ми се познава.овој проблем го имам и лете и зиме.многу се потам.а инаку немам никаков проблем,циклусот ми е редовен.ве молам за совет,позз.
   
 8. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  ова со претераното влажнење ми се случува и мене,ама имам читано дека не е ништо штетно,туку напротив.многу жени би дале се за да бидат секогаш влажни :lol: :geek:
  инаку,мојот пролем за кој сакам да пишувам е зголемениот исцедок и тоа со непријатен мирис. немам чешање,ниту други тегоби само таа непријатна миризба што трае веке цела година.прд 2 недели се ослемив и прв пат појдов на гинеколог заради тоа иако има 25 години :$ на пап тестот ми најдоја гарденела,и инфламација на грлото на матката.користев едни вагиналети ама не ми помогнаа баш. гино дактарин се викаа. сега имам закажано земање на брис за микробиолошко испитување......... се плашам што би можел тој да покаже? ве молам кажете коа што знае за оваа бактерија гарденела... ја гуглам ама сакам искустав да слушнам ваши..... благодарам
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.360
  Допаѓања:
  5.836
  може и да е до исхраната-да се намалува,зголемува ph .....
  или инфекција...
  преладеност..
  инаку тоа е прошистување на самата вагина..но во твојот случај можеш да посетиш лекар...
  или пробај плакнење со камилица или 1 во 2 недели сода бикарбона и вода....
  се надевам одржуваш хигиена
   
 10. butterflysk

  butterflysk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  1.694
  Допаѓања:
  3.313
  Гинодактарин ти се за кандида не се за гарднерела, не знам зашто ти ги дале :^) гарднерелата се лечи со метродиназол и пожелно е да пиеш и лекови и вагиналети истовремено, да не те плашам ама јас добри 8 месеци се маткав со неа никако не се лечеше треба да си ја подобриш и флората нарушена ти е затоа ти се јавила , земи вагиналети со лактобацили ставај, некои лекари тогаш коа ја иамв ми велеа дека е пренослива некои дека не е, затоа најдобро ако имаш патнер да се лечи и он, имаше ли исцедок? мене ми ствараше зелено-жолт исцедок |(
  Инаку микробиолошките брисеви ( од вагина и цервикс) покажуваат бактерии, ама највертојано ке ти се земат брисеви и за кламидија и за уреаплазма/микоплазма не е чудно да имаш некоја, тие така во пакет си идат заедно :worried: дури еден доктор од гак ми велеше ако имаш гарднерела 90 посто имаш и кламидија, срека јас ја немав, нејкам да те плашам ама многу долго си чекала за да појдеш на гинеколог :!:
   
 11. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
   
 12. macamaca24

  macamaca24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  лагодарам за споделените искуства...... денес ми земам брис и крв и мокрача :( ќе видиме што ке испадне,многу сум напната.....
   
 13. mila-88...j

  mila-88...j Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2013
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  60
  Zdravo,jas sum nova vo forumov pa sega slucajno naidev na ovaa diskusija..
  Ima eden problem sto i mene mnogu me maci.Za zal ja sum nadvor od drzavata i nemozam momentalno da odam na genikolog,pa ocajno mi treba drugo mislenje.Pa vaka,pred 1-2 nedeli pri odnos so decko mi nesakajki se povredivme,i posle seksot od mene potece krv.Bevme mnogu isplaseni ama krvta prestana da tece.Posle nekolku dena se si bese ok,i pred 3 dena koga se razbudiv na gakickite povtorno imase krv,no nekako cudno izgledase,uste pocudno mirisase..sega nisto ne me boli,samo imam nekakov sekret so neznam kakva boja,ednas e bel,ednas zoltenikav..neznam sto da mislam i pravam,ama mnogu sum isplasena.Molam za vase mislenje ili iskustvo.
  Blagodaram odnapred
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.