1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иди ми - дојди ми

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од herbst-girl, 17 јуни 2021.

  1. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Верувам дека не напнуваш, туку треба да си ги менаџираш очекувањата. Не е секој со кого ќе стапиш во контакт потенцијален маж на твојот живот. Не ги форсирај работите и остави да си одат по својот тек. Врснички сме. Верувај дека со брзање да влезеш во нешто сериозно можеш многу голема штета да си направиш. Забавувај се и цени тоа што си млада и имаш слободно време. Јас имам дете година ипол, не е дека не го сакам најмногу на свет, ама ми фали некогаш лабаво да си седнам, шетнам и да си се посветам на себе. Цени го тоа што го имаш моментално. Маж ќе се најде кога тогаш. Не си премногу млада за да не знаеш да расудуваш кој каков е. Уживај :sun:
     
    На cresa-jagoda, spacegirl92, Waverly Raven и 4 други им се допаѓа ова.
  2. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Ок. Но сепак ќе ти речам да не се трудиш некој период да бараш некој. Едноставно мозокот на поле љубов олабави го.
    Секогаш иде тоа спонтано.Гледаш и самата дека кога не оди не оди. Еднаш, два пати на сличен начин, значи нешто има. Или модерно е сега ова (не дека јас сум престара па сега не знам како е), или ншто околу тебе и твоите очекувања има.
    Прочитав си зафатена девојка, фокусирај се на кариера. Не се оптеретувај многу. Ако треба да биде, ќе биде.
     
    На cresa-jagoda и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. herbst-girl

    herbst-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    86
    Да, се чини тоа како решение за најдобра можна опција. И навистина морам да кажам дека изминативе неколку години, а посебно од почетокот на пандемијата па натака дека немам избор освен да се посветам на кариерата. Посетував курсеви, семинари, конгреси, онлајн се разбира. Читав доста литература, секој пат се трудев моето време да биде искористено на паметен начин. Сега сум некако презаситена. Сега ми е потребен одмор, музика и долг пат и се разбира љубов во животот. Сфатив дека колку и да се трудам да компензирам со таа потреба на друг начин. Сепак не се гаси, и понатаму тлее, пополнувам време, ама не задоволувам потреба... Ете тоа е...
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Зарем не мислиш, дека “типацов“ помислил, оти тој е пренападен и си се повлекол? Јас исто постапувам, можам да пишувам/јавувам често, ама ако видам дека другата страна не и` текнува никогаш да пише/се јави јас се повлекувам. Ако сме машки, сепак и ние си имаме достоинство. И ние заслужуваме да бидеме третирани како луѓе и некому да му текне барем еднаш неделно да не` праша како сме... Машко-женските односи не се однос на ловец и плен. Па сега машкото е ловецот и ќе трча цело време по пленот.
     
    На cresa-jagoda, Cka и Naked Gun им се допаѓа ова.
  5. herbst-girl

    herbst-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    86

    Ловец и плен и слични вакви игри и не ме занимале и никогаш не сум ги применувала. Единствено што сакам да напишам е дека на 9 јуни бевме заедно, на 11 јуни му напишав скратена порака дека сакам и очекувам уште една средба со него. Сметам дека 3 дена се повеќе од доволно за да некој кој навистина сте му важни ви возврати и да договорите средба. На тоа добив одговор дека секако уште средби би имале, ама ете 10 дена се поминати оттогаш, не знам кој е толку зафатен да не може една порака да напише, а не пак да допатува можеби да се видиме...

    Јас осмелувајќи се, направив чекор плус понатаму и јас покажав интерес кон него, не сум глумела ледена кралица. Бев приступачна, бев добар соговорник, покажав разбирање кон него и емпатија, разменив неколку додири со него, се држевме за рака и неколку прегратки, и за жал ништо повеќе.

    За жал не знам како понатаму, како да постапам, што да напишам...а да не изгледам очајно..

    А дека сум играла игри не не, изгледа тој си игра со мене, ама не и јас...
     
    На Orthophill и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Почитувана, јас читам само како што пишува, мисли не читам. :) Таму пишуваше, дека ти никогаш прва не си му пишала, ама ете не било така... Овде тој те игнорира. Се извинувам што погрешно сум разбрал.

    Јас би ја баталил, ако некоја вака се однесува со мене. И зошто да тажиме по некои кои што не не` почитуваат? Не се последни момчиња/девојки на светов. Кога стапуваме во врска, мора да мислиме и на себеси и на нашето достоинство.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Девојчињата очекуваат иницијатива од машките за да знаат дека се заинтересирани за нив.
    Зошто девојчињата генерално немаат многу самодоверба и се плашат дека ќе бидат одбиени доколку први пристапат или евентуално бидат ,,понападни".

    Поентата е, да, не треба да играат ловец - плен, ама некои работи кои се биолошки предодредени не можеме да ги смениме. :)
     
    На Orthophill и herbst-girl им се допаѓа ова.
  8. herbst-girl

    herbst-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    86

    Се извинувам дошло до недоразбирање. Инаку во контакт сме 4 месеци. Во тој период воглавно тој ги преземаше сите иницијативи. Ги договараме сите средби и речиси секој пат тој прв ми пишуваше, сега исклучок е што јас последно направив чекор и прва му пишав со цел да оствариме друга средба. Тоа е тоа. Сакав да направам чекор напред ама ништо. Не сум била пренападна, не сум вршела притисок, од друга страна пак покажав интерес кон него, додека чекам да ми возврати сеуште...
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Зарем голема иницијатива и нападност е ако некому пишеш: „Здраво, како си?“ ? Ај, не ме зафркавајте. :D
     
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не бе, не тоа.
    Туку општо, момците се многу пасивни во последно време, и чекаат од девојките организација и ангажман.
     
    На cresa-jagoda, Tanjamm и Orthophill им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.233
    Допаѓања:
    124.352
    Ама што има да се чека?! Сакаш да видиш некој, му пишуваш. Не сакаш? Одговори му, не сакам да се гледаме, лош период ми е.

    Ама ај да ја играм оваа па онаа, или овој па оној, кој ќе одберам, не е фер. Секогаш сум била јасна. И многу ги почитувам тие што биле јасни со мене. Не сакам врска, сакам секс. Не сакам често да се гледаме, на работа сум само за викенд можам. Не можам да куцкам на телефон, не смеам на работа, после те заборавам. Значи се има зошто.
     
    На cresa-jagoda, Tanjamm и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Оти се концентрираш само на еден човек?
    Запознавај луѓе, дејтај, допишувај се.

    Не ја полагај цела надеж во еден.
    Ионака треба време за да видиш дали нешто ќе го биде, или не.
     
    На Tanjamm и thelittle17 им се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.077
    Допаѓања:
    11.219

    Убаво ти пишаа. Не полагај надежи во еден човек кој и онака не е заинтересиран. Имам пишувано во друга тема, со години бев затрескана во еден тип кој ниту е посебно убав, ниту е посебно паметен, културен, успешен, а богами со тоа што се ожени со 16 години помлада колку да се прожени, не е ниту добар. Колку прилики јас испуштив еххее. За што? За некој што повремено покажуваше некое внимание и не знаеше јасно што сака. Барај друг, батали го.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.