1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам дечко, но и симпатии кон другар

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од A.Dreamer, 19 август 2011.

  1. A.Dreamer

    A.Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Другар ми понекогаш покажува некои знаци кон мене и во некои ситуации и двајцата чувствуваме дека има "некои искри" меѓу нас..но и двајцата се држиме на некоја дистанца, Тој поради фактот дека имам дечко, а јас поради самата помисла да не ги изгубам и двајцата..
    Мислам дека е сепак е јасно дека треба да ги задржам и двајцата но секој на начин како што заслужува..
    Другар си е Другар!
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ќе си останам со дечкото и ќе избегнувам контакт со другарот ;)
     
  3. viktorija26

    viktorija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Сепак од начинот на кој што говориш иако не си 100% сигурна дека не сакаш да пробаш со другарот мислам дека држиш до тоа да си останеш со дечкото со кој си во моментот.Верувај дечковци како него ретко се наоѓаат затоа потруди се да го задржиш ако е навистина толку внимателен а на другарот треба јасно да му воочиш дека не сакаш ништо повеќе освен другарство со него,да не испаднеш после изненадена кога дечко ти ќе забележи дека флартуваш со него.
     
  4. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ова ти е исто како „имам кола а сакам точак.“ |(
    Бидете свесни и ценете го она што го имате аман.
    Седи си таму нека не ти мрда газето многу, пошто од кај знаеш другаров каков е во врска или дали воопшто има чувства кон тебе? А и да е така, не би требала да си дозволиш да си растуриш нешто поради љубопитност.

    Едит: Гледам, добра одлука си донела. :)
     
    На Spell му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lotosovo.cvetce

    lotosovo.cvetce Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Imam seriozna vrska so mojot decko, no toj sega ne e tuka,zamina privremeno vo stranstvo.Otkako se zapisav na fakultet ,se zapoznav i so novi lugje,od koi eden kolega mi ostavi poseben vpecatok.Sakam da gi sokrijam ovie cuvstva kon nego, nesakam ni jas sama na sebe da si priznaam deka mi se dopagja no toa e posilno od mene,cuvstuvam griza na sovest,kako da go izneveruvam decko mi, no sto da pravam , koga go gledam kolegata zatreperuvam cela,. Nesakam da si ja unistam vrskata koja ja gradam dolgo vreme ,nesakam da si go izgubam deckoto , no i nemozam da gi potisnam cuvstvata kon kolegata. Dali e pogresno toa sto go cuvstuvam kon kolegata, i sto zatreperuvam koga sum pokraj nego? Mnogu loso se cuvstuvuvam , ve molam za sovet :)
     
  6. innamylove

    innamylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    226
    Оваа тема ми е болна скрос.....значи НЕМОЖИ да седиш на две столици да одиш со друг а во исто време да сакаш уште петшестнаесет ....или еден или ниеден иначе зошто си во врска? стварно болна работа
     
    На Butterfly15 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Се согласувам со твоето мислење. Ако си решила да одиш со еден нема зошто да гледаш други или да ти се допаѓаат други. Ако веќе сакаш да си флертуваш со други, раскини му на дечко ти и прави што сакаш.
     
  8. Towelie

    Towelie Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    688
    Не се согласувам. Скоро во секоја врска има период на оладување,и едниот или другиот,понекогаш двајцата се дешава да се подзагледнат на друго место,посебно кога се работи за долга врска. Јачината на врската се гледа во тоа сепак да останеш со оној кој што си наместо да отидеш да шврљаш. Би поддржал раскинување ако едноставно знаат дека неможат веќе заедно,и тоа е тоа,али варање не. Ти моеш да имаш симпатии колку сакаш,за кого сакаш,али од симпатии до сакање има огромна разлика. Да не испадне на крај дека за дечкоти имаш симпатии а го сакаш другар му. Во тој случај,двоумењето не е што да направиш во врска со тоа туку само одолговлекуење на крајот на врската. Направи си услуга,седни убаво,отвори ги картите и размисли убаво што за кого осеќаш,што осеќаат они за тебе,и со кого сакаш да бидеш,и најди НЗС.
     
  9. NATALIJA89

    NATALIJA89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    43
    На денешно време никој не може да биде 100ппсто сигурен во никој.Како прво,од каде да знаеш дали дечко ти во странство ќе си седи мирен?Дали машките се грижат кога ќе им се допадне некоја друга девојка?Одговорот е НЕ.Епа преземи нешто ,анализирај си ги чувствата,самата ќе почувствуваш што е најдобро за тебе.Знам дека не убаво и морално да се чувствува нешто за друга личност,но верувај ми животот е подобро да го живееш спонтано,направи како што чувствуваш.Ако се одлучиш за колегата,барем е фер да прекинеш со дечко ти.На секој може да му се случи тоа што ти се случило на тебе,не го сфаќај толку сериозно.аВерувај ми дека машките не му ја мислат ,живеат спонтано.Така да девојко ти посакувам многу среќа,и немој да чувствуваш грижа на совеста ;)
     
  10. G-Unit

    G-Unit Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ti odredi si dali go sakas decko ti ili drugar ti :) i pred da pravis nesto vidi dali drugar ti custvuva nesto poveke od prijatelstvo kon tebe ;)
     
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    jas sum momentalno vo ista situACIJAA imam decko zaedno sme dve godiniii se sakame premnoguuu,me saka ,cuva ,ceni, i se toaa na najvisoko nivo,zanci nemav sretnato takva licnost vo moi 20 godini (iako ne se mnogu) ama sega sum vtora god na fax,studiram vo stranstvo kako sto i ziveam zaedno so decko mi ama zapoznav eden kolega,so koj zaedno odime na angliski i se zaljubiv vo negoo ..najinteresno e sto toj prv me zabeleza mene eden den pred predavanje pomina pokraj mene nepoznat decko i me pozdravi i jas onaka zbuneto na nego "ciao" i posle nekoj den me add na fb,pocnavme da zborime ama nisto posebno anaka deka se svigame i se dogovorivme da izmeleze na kafe edno utro..izlegovme se bese ubavo,zborevme,me gledase onakaa cudno i mi se smeskasee,me fakase za rakaa,za kosa me gali za vreme na cas i mene uste toa mi fali haha i posle namesto sekoj da si odi na svoja strana nie pojdovme zaedno na predavanja znaci pominavme cel den zaedno,deckoto e mn ubav sladok,nezen,fin onaka sekogas se grizi za menee kako sum sto sum..ne mu naogam nikakva maana i na krajot od denot znaci bese sedum saat ama bidejki e temno sega mene mi bese strav da se vratam sama do metro za da zemam za doma bidejki faxot e vo zona ne mn bezbedna mu rekov ako saka da me druzi do metroto ako mu e uspat,a ako ne pa ke si najdam nekoja drugarka i toj vika jas sum so kola ke te prefrlam ladno e da ne se maltretiras a i ti treba eden saat da stignes do doma i jas prvo nejkev oti mi bese strav,a od vnatre sakav da pominam uste vreme so nego i se soglasiv,trgnavme po pat skoro nisto ne zborevme,samo se gledavme od vreme na vreme i toj me drzese celo vreme za raka mi bila ladna pa da mi ja stopli :lol: :lol: koga se priblizuvase najka mojata zona,jas pocnav da se osekam losooo,posakuvav mn da go gusnam ama nisto ne mu rekov toj me prasa sto mi e jas mu rekov deka sum ok se plasev da priznam deka osekam nesto za nego i mu rekov da me ostavi podaleku od doma oti sakav malku da pesacam,i toj se parkira na parking oti imase mn guzva bese edna golema glavna ulica i pocnavme da zborime kako e ladno vremeto ova ona mi gi zema dvete race mi gi toplese i non stop me gledasee tolku ubavoo sto jas veke eksplodirav,ama nisto ne napraviv i posle nekolku minuti onaka se priblizivme so glavite i se bacivme,se osekav mnoguu ubavoo a i toj mi recee deka bil prresreken deka sakal da ostane uste vreme so mene .si otidov doma ,se dogovorivme deka ke se gledame koga mozeme deka sepak jas imam decko a to je sloboden uff :( ii sega neznam sto da pravamm jas se osekam losooooo zaljubena sum vo negooo,i toj ima custva sprema mene ama od dr strana e decko mi sto nemozam da go ostavam toj napravi se za mene za da jas dojdam ovde vo stranstvo da studiram za da sme zaedno duri ii negovite mi plakaat fax ne se spramam da kazam za da ne sme dalekuu ...i se osekam mnoguuuu taznooo mi fali onoj mnoguu,imam potreba da do gusnam :( :( :(
    [mod-kirilica:v3c17z0t][/mod-kirilica:v3c17z0t]
     
  12. bumbuleya

    bumbuleya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    105
    ОМГ! Девојче среди се ! Дечко ти мнногу те сака и цени штом направил се за да дојдеш до таму. А и неговите ти плаќаат факс! Ќе ги разочараш сите. Размили убаво можеби не си заљубена во тој другиот, можеби е само занес..
    Немој да си ги упропастиш работите поради симпатии..
     
  13. saphira

    saphira Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Здраво :hai: , јас сум нова на форумов и ко за првпат, ја пронајдов темата која ме интересира. Јас имам подолга врска и јас го сакам мојот дечко, но во последниве неколку месеци почна да ми се свиѓа еден колега. Се обидувам сама да најдам решение но некако не ми успева.
    Јас и мојот дечко не се гледаме колку што би сакале (врска на далечина, на различни факултети сме во различни градови). Не сакам да го критикувам мојот дечко, само ќе напоменам дека тој мене многупати ме има повредено (но никогаш не би го изневерила, додека сум во врска со него). Значи јас станав блиска со еден колега. Се дружиме и надвор од факултет и ни оди муабетот. Тој е внимателен, фин, ме засмејува. Но праќа премногу измешани сигнали. Јас за него чувствувам нешто многу повеќе од пријателство, но не знам дали би ја имала храброста да го оставам дечко ми. Сепак сме долго заедно и сме поминале низ сито и решето. Но додека тој ме третира лошо, овој се грижи. Ако и мојот колега го чувствува истото за мене како да постапам? Како би постапиле вие да сте на мое место? Дали да се ризикува или да се игра на сигурно?
     
  14. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    штом си почуствувала нешто за овој новиот тип значи не го сакаш толку мн дечко ти,
    а за тоа шо викаш дека е мил и фин ,,па мила сите тие се такви од старт а потоа се менуваат,
    штом не го сакаш толку ,пробај со другиов тип и види како ке ти иде,
    не викам ја да бидеш со 2 та исто времено,раскини со дечкоти зашо веке се видела вашата врска
    штом си почуствувала нешто за друг :)
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.145
    Сигурност и гаранции никаде и никогаш нема, а најмалку на 19.

    Во овакви ситуации јас би направила листа со плус и минус кај едниот и другиот....
    Кажуваш те третира лошо, те повредил многупати , различни градови и факултети....ај реално анализирај си ја врската без разлика дали имаш иднина со другиов тип или не.

    На крај краишта годините ти се за да смениш, пробаш макар и згрешиш.
    Забавувај се, млада си уште :*
     
  16. saphira

    saphira Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Никогаш не би била со двајцата истовремено. Сепак мојот колега знае дека јас имам подолга врска. Но додека не откријам дали и тој чувствува нешто за мене и дали ова за мене е само период не сакам да ризикувам. Секоја врска има криза (на мојот дечко му помина кризниот период, може сега дошол мојот). Можеби ова што го чувстувам за колегата ќе избледне. А доколку сега решам да ја раскинам врската и доколку излезе дека се било период (заради оддалеченоста и недоволното гледање) ќе се каам. Јас сум тип што простува и дава втори шанси, но мојот дечко не е. Тој никогаш повеќе не би ме погледнал (колку и да не сум сторила ништо). Најверојатно сега за сега ќе играм на сигурно :)