1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам момче од друга вера и не сакам да го изгубам

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од unhappyy, 10 април 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Колку и да е современ, нели е муслиман...џабе
     
    На Alisa22, Youknow и Iviy им се допаѓа ова.
  2. Bankarkata

    Bankarkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2017
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Баш затоа што знам како живеат у Дубаи затоа те прашувам.
    не те прашав за Грција, те прашав за тоа дали она сама шета по бич клубови и плажи во Дубаи, дали освен во молови смее да прави нешто друго?
    Јас не реков дека е зауцана или незнам што, ама знам како и по какви правила живеат таму, знам дека жените им седат дома додека они се летаат по други жени, а нивната не смее ни да ја погледне некој.
    Не замислувам никого како плашило туку сум имала прилика да одам таму и да видам со свои очи како функционира тој свет, друго е вака да ми се фали другарка ми по скајп како живее ко принцеза. Живее не дека не, ама неможе да праи тоа што можеме ние тука да го праиме. Неможе мене маж тука да ми кажува што како да праам и децата како да си ги викам и како да ги воспитувам.
    Без разлика дали е муслиман или не е не зборам на основ на религија само, значи Арапите таму така функционираат, тоа е друг свет таму зборете колку сакате.
    Па од Арачиново да најдам нема да ме ограничува толку тука како што се прави таму. Тоа е сосема друг свет кој на слики ни изгледа перфектно ама...
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.213
    Ljubovta ne bira vera i nacija.Ednostavno se zaljubuvash. I ne bidete sigurni deka nema nikogas da se vljubite vo druga vera. Zenata od ljubov kon mazot prifaka i obicai i vera bez da ja prisiluva nikoj na toa. Ako zenata se pochuvstvuva kako vistinska zena pokraj toj maz i zivee zivot kako sto si go zamislila zar mislite ke i bide bitno koja vera e. Mnogu predrasudi od minatoto gi vlechete vo segashnosta. Loshi mazi ima vo sekoja vera a i zeni.
     
    На Bozica1980, Luminary, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Леле како сте запнале за децата. И дека јас сум муслиманка (а убавецот католик) ете да си знаете децата сигурно ќе имаат муслимански имиња, зашо калаш во чело ќе му стам:D
    Не само децата, и него има да го муслиманизирам]:)
     
    На Bozica1980, tessie, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    @Bankarkata Извини, ама навистина, К А К О можеш да кажеш "сум против менување на верата, а за националност е ок" ?! Dal' me oci varaju? Или јас сум глупава ама конечно :| Значи, исто е да идеш со турчин и со...да речеме србин?:| Дали сфаќаш што значи дека сум против промена на вера? ПРОМЕНА кој менува јазик?како Заев звучам сега:rofl: учам грчки затоа што сакам, ми се свиѓа јaзикот,поубав е од мк 300 пати, секој ден го слушам, грешиш ако мислиш дека грци не знаат мк, пола солун разбира мк ,а за флорина да не зборам, нема грк таму што не знае мк да збори, прошетај малце. И не ми е јасно зашто гркот да учи мк? Што јазик е мк? Универзален хахаха едноставно не вреди, и јас не би го учела, има тука еден мк што е во врска со гркинка па она збори мк многу добро, не е проб јазикот само се чудам како може да е исто да идеш со некој од др вера и со некој од иста вера, каква врска има националноста?
     
    Последна измена: 3 октомври 2017
    На Dadusicka и Petar80 им се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Што ги направивте жените во Дубаи? Робинки?:rofl:
    Сироти вие:D
    Тие се понашетани од сите нас тука, имаат повеќе облека од било кој на форумов, мажите ги чуваат како капка вода на дланка..
    За разлика од голем дел од македонските мажјаци од загрозен вид, што жените ги третираат како на улица најдени..
    Јас познавам девојка омажена во Дубаи, од Грција е. Не и е ускратено ама баш ништо. Сама шета, со децата шета, оди на работа како и сите други, пере, чисти, готви .. Оди на шопинг кога и текне, оди во Грција кај нејзините кога и текне, некогаш сама, некогаш фамилијарно ..
    Познавам и жена што живее во Њујорк, а е мажена со лице по потекло од арапските земји. Ја запознав пред 6 години, прекрасен пар..
    НО, тие живеат во цивилизација, ние сеуште во 18 век:sun:
     
    На piglet1, Bozica1980, Ingvild и 17 други им се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Битно е жената да е среќна, т.е да се среќни заедно, двајцата. Што се битни имињата и мајка и дали им се радува? Па среќата на сопственото дете е побитна.
    Ти па што толку се вознемируваш за други
     
    На aleksandra4444, Petar80 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.425
    Пол:
    Женски
    Не мешајте национална припадност со верска... ако двајцата се православни, нема врска дали девојката е Македонка а дечкото Србин, Грк или нешто трето... и слични варијации.
     
    Последна измена: 4 октомври 2017
    На Selest, Dadusicka, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Таа ќе е среќна, а децата?
     
    На najjacha му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    А зошто да не се среќни децата!? Другите вери не се ли среќни само ние ли сме!? Побогу дај прекинете да мешате баби и жаби, знаејќи колку несреќни православни бракови има за ова ли судите!? Секој пред себе нека си гледа, зашто испаѓа ако треба ќе трпам само православен да е ..
     
    На crimson, Luminary, Rose96 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Dadusicka

    Dadusicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    54.342
    Пол:
    Женски
    Никој не вика дека нема несреќни бракови меѓу православните. Како сакаш речи децата се бележани за цел живот и ги прифаќаат муслиманските обичаи и верувања
     
    На najjacha и Petar80 им се допаѓа ова.
  12. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    да, во Македонија се бележани, баш поради такви ко тебе, петар а и ко мене зошто и јас не можам да се омажам за муслиман.
     
    На crimson, Petar80 и Someonespecial им се допаѓа ова.
  13. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Не се вознемирив истакнав мое мислење, далеку од вознемирен.
    Па не би рекол дека само во Македонија, може би во Македонија е поистакнато обележувањето. Инаку секој има на свое мислење и став, ако не се бележани од твоја страна зошто тогаш се огарничуваш самата себе од мешањ на вери
     
    На Dadusicka и LiliBoz им се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    зашто не судам никому.
     
    На Someonespecial, DAngel и Petar80 им се допаѓа ова.
  15. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Веќе кoгa Лерин гo викaш Флoринa, викaј гo и Сoлун Тесaлoники. И нoрмaлнo декa ќе знaaт мaкедoнски грците тaму бидејќи сите имaaт пo некoј бaбa или дедo мaкедoнец штo не успеaле дa избегaaт oд Грцијa, сите знaеме oдприликa штo се случувaлo вo Егејскa Мaкедoнијa. Мaкедoнскиoт не е универзaлен јaзик, aмa не е ниту грчкиoт. Грчкиoт гo збoрувaaт сaмo грците и не е сличен сo ниту еден друг јaзик, мaкедoнскиoт бaрем е сличен сo другите слoвенски јaзици.
    Чoвек штo се цени себеси си гo цени верскиoт и нaциoнaлниoт идентитет и не дoзвoлувa некoј дa му влијaе, дури и пaртнерoт.
    Не е убaвo дa се oди вo екстремнoсти, тие жени штo се oмaжиле сo муслимaн и стaнaле зaбулени и не испaѓaле oд дoмa ќе живееле истo и дa се oмaжеле сo некoј пoнaзaден мaкедoнец, сo единственa рaзликa штo нaместo Зејнеп ќе се викaле Зoрицa и нaместo нa Алaх ќе му се мoлеле нa Гoспoд.
    Не велaм декa нaциoнaлнoстa и верaтa не влијaaт нa ментaлитетoт и декa тoa немa шaнси дa пречи, туку декa не е вo ред aвтoмaтски дa се oсудувa девoјкa штo е вo вaквa врскa.
     
    На EuHenIa, blueeparadise, Bankarkata и 6 други им се допаѓа ова.
  16. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.608
    Допаѓања:
    64.638
    Пол:
    Женски
    За тие што викаат дека живеат како кралици тие што се во мешан брак и не им е ништо забрането, од кај знаете што се крие позади затворените врати?

    Иста вера да си, па не знаеш дал ќе бидеш среќен. Сликите, шетањето и зборувањето не се мерило за среќа. Примери знам милион ипак во таква средина сум растена. Пријателка една се зеде со муслиман. Вака делува среќно ама не смее да слави Велигден, Божиќ, во црква не смее да иде. Друга една познаничка мораше да носи шамија, кратко не смее да носи. Дал се среќни или не, они си знаат ама дека им биле наложени некои работи да ги сменат, им биле.

    Немам ништо против. Секој си има право на свој избор ама лично не би можела и не би сакала со некој од друга вера.
     
    На buba4e89, Selest, Petar80 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    1- Сунетот не е само во исламот
    2- СЕ ПРАВИ од здравствени причини кај луѓе кои не се ниту муслимани ниту евреи
    3- Јас имам братучеди оженети со македонки кои не ја сменија верата, на децата им дадоа универзални имиња и шанса тие понатаму да изберат која вера ќе биде нивна.
    4- Ти не ни можеш да кажеш дека секој муслиман е лош зошто пред се кој фактор и кое мерило си па ти да кажеш? Се сметаш подобра од некој муслиман и муслиманка? Врати се на земја, не си летај толку високо.
     
    На Vojdana, Bozica1980, Mari* и 3 други им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Таа не ни кажа дека секој е лош. Погрешно ја имаш сфатено.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.588
    Пол:
    Женски
    Ние додека сфатиме дека верите и нациите се најглупата некогаш измислена работа на свет, за да се чукаме во гради кој е бољи од кој, место да си признаеме дека сите сме исто гомно, светот си тера.
    Па дури и во вакво затуцано општество ќе се испомешаат вери и нации, ама се додека збориме кој каков е ќе си цупкаме во место.

    Не е битно од каде си, битно колку си или не си примитивно воспитан. И колку генералниот менталитет влијаел на тебе па според тоа и не битно каде си живеел, зошто некогаш го гледаш она што сакаш да го видиш, некогаш едноставно гледаш.

    Има и такви и такви примери. Има мешани врски каде постојат забрани и чуда и има и такви што се скроз либерални. Има и обични врски каде се дешава истото. Значи до човекот е. Во суштина, затоа си во врска. Да си го проучиш човекот. Ако мислиш да примениш некоја забрана и си ок со тоа слободно продолжи. Ако не, најди си друг. Во принцип, верувам дека сите длабоко во себе пред секоја врска знаеме во што се впуштаме. Ако на некоја девојка не и е проблем нешто да промени, што има јас да претпоставувам околу тоа. За себе знам што сакам и што не сакам. Се додека се почитува проблем нема. Ако настане проблем, чао тути.
     
    На Dadusicka, Petar80, Mari* и 5 други им се допаѓа ова.
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ако барем едниот од таа врска е традиционален верник или семејството успева да му наметне услови на живот, поголеми се шансите да има проблеми во таа врска. Ако не се, супер. Зошто да не бидат заедно луѓе на кои така им е убаво, без разлика потеклото или личниот избор (бидејќи и верата, и чувството на било која припадност се менува)?
     
    На Belgin1, Dadusicka, Petar80 и 4 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.