1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам момче од друга вера и не сакам да го изгубам

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од unhappyy, 10 април 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Да ти кажам дека јас тотално сум ист како тебе кога станува збор за првата реченица која ја напиша. Првин помислив дека ќе ми одговориш дека тоа е поради опкружувањето односно поради луѓето кои ќе ве осудуваат. И мислев дека е поради фактот што блиските личности тешко ќе го прифатат тоа и ќе негодуваат. Вистина е дека љубовта е минлива ама во случај кога не се негува и двата партнери не се ангажираат да ја негуваат љубовта и се одалечуваат еден од друг.
     
    На Tanjamm, marchi-cool и smb asr им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    @marchi-cool, кажи си отворено дека имаш предрасуди кон луѓе од други религии. На гадењето во првиот пост, бадијала ти се сега филозофииве.
     
    На Mantub, honest girl, ane.bella и 19 други им се допаѓа ова.
  3. Damata so marama

    Damata so marama Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2015
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Што е толку лошо во врска а различни вери. Слога треба да се има, љубов, доверба. Не сум голема мала сум но изгледа размислувам многу по зрело од некој поголеми од мене. Да и јас сум во истата група Христијанка сум а тој Муслиман. Сеуште не ми е дечко само излегуваме но искрено незнам како да ги опишам чувствата кога сум со него. Толку мир и спокој толку нежност. Едноставно не ни помислувам што ќе се случи ако моите дома дознаат за нас. Но секако тоа треба да се мисли но мислам дека сеуште е рано за тоа. Со ова сакав да кажам дека човек од друга вера не е за гадење @marchi-cool лошо се изрази. Незнам дали тоа навистина го мислиш но со твоето лошо мислење ги повредуваш тие што се од друга вера. Никој за никој неможе да суди.
    Дечкото со кој што излегувам е муслиман но со него само се чувствувам сигурно, можеби ке има предрасуди проблеми и друго но се што се сака се се може.
     
    На Згодната, candy.cane, piksooki и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Ruza34

    Ruza34 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo isto taka i jas imam decko od razlicna vera sakam da kazam deka ljubovta nema granici toj sto te saka bi se otkazal od se samo za da bide do tebe tuka nema nikakvi testovi roditelite na mojot decko se sprotistavuvaa na nasata vrska i se napravija da ne razdelat ama ne uspeea ljubovta pobedi se koj saka moze se da napravi bez razlika na se nie zaedno pominavme mnogu kritki site ne obvinuvaa ama nie prodolzivme napred i nikoj ne slusavme pravevme kako ni kazuvaa srcata pred se da ve predupredam za tie devojcinja sto se vo seriozna vrska so musliman ne treba da se veruva na sekoj bidejki deneska retko koj ke se otkaze od familijata samo za edno devojce bidete spremni na sekakvi obvinuvanje teski zborovi kritikuvanja i se natamu slusajte si go srceto kako vi kazuva taka pravite nema da zgresite
     
    На mira.mira, WildMk и Damata so marama им се допаѓа ова.
  5. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Jaс бев во врска со Турчин, муслиман нели, околу пола година. Мене ниедно златно христијанче ме немаше повеќе чувано од него. Културен, умерен, џентлмен,се на свое место. Беше религиозен во умерени,здрави граници и јас бев сосема ок со тоа,иако сум атеист. Негово право. Немаше никаков притисок или тупење за господ,инаку тоа нашето немаше ни пола година да трае. Мајка ми знаеше и немаше никаков проблем,правеа муабет и ептен и беше симпатичен. Ниту еднаш ми нема спуштено муабет дека е муслиман или да ме навреди у краен случај. Раскинавме поради заминување во странство и немаше некоја луда вљубеност од моја страна,за да продолжам со истото. Мајка ми, ми се чини по потресена од мене беше тогаш :lol:

    Е сега, да бил Албанец од нашиве,не знам како би реагирала, ипак факт е дека се попрости и тераат стари обичаи ( со чест на исклучоци ) и традиции.

    У секој случај, љубов е љубов, ако сакате некој и вонземјанин да е,и од ист пол да е, борете се за него, т.е за вас.
    Ова е ваш живот, не на вашите родители,комшии и роднини.
     
    На Згодната, candy.cane, Alisa22 и 8 други им се допаѓа ова.
  6. Ruza34

    Ruza34 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Jas odam so albanec i mie prekrasno kako sto napisav ljubovta ne poznava granici veke sum 1 godina so nego isto taka nikogas ne me povredil za mojata vera ili pak jas nego za negovata se sluzuvame preubavo odluciv da pravam kako sto mi kazuva srceto i ne zgresiv ne se kaam voopste
     
    На Danyy, mira.mira, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  7. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ми се чини дека само у Македонија кога поминува на улица кинез или африканец вртат глава и шепотат а па не дај боже некој да се бакне или држи за рака со ист ваков..
    У Европа ова е нормално, за мене е нормално..
    Ете, сум меѓу луѓе со чаршави, бандини со точки на чело, кинези, африканци, авганистанци со црни мантии од кои очите и ѕиркаат и не гледам ништо чудно во тоа.
    Ова се само луѓе како нас од крв и месо со две очи и две раце.. побогу..
    Поднебјето ни е вакво, дека немаме многу различности затоа..
    Низ Европа секој втор пар е мешан, се држат за раце, се смеат и уживаат у животот и баш и е гајле што ете некој македонец или србин ќе ги шепоти и оговара!!! :)
     
    На Mantub, piksooki, tina-63 и 16 други им се допаѓа ова.
  8. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Deca, sega moze vi e ubavo, no razlikite vo religijata nosat problemi,vasite deca nema da bidat hristijani,tuku muslimani i ke imaat muslimanski iminja, spremni ste za toa?
     
    На BGLIGOROVA, Luciferovog zlo♧, Martka и 3 други им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не мора да значи... Се' зависи од тоа како ќе се договорат сопружниците.
     
    На Згодната, candy.cane, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  10. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Познавам лично пар каде жената е христијанка, мажот муслиман. Си имаат прекрасни деца, и бидејќи се полнолетни, имаат слобода сами да си одлучат како ќе се идентификуваат. Си ги слават празниците и од двете религии. Прифатени се во нивната околина. Имало омаловажувања и навреди кон децава, од страна на други деца, но со разговор сето тоа се разрешувало. Моментално немаат некои проблеми на таа тема.
     
    На candy.cane, ane.bella и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Имам пријателка која е англичанка а мажот и е чист турчин од инстамбул. Господин човек.
    Има 4 деца, отпосле сватив дека таа сакала многу деца и инсистирала на истото..
    Децава имаат муслимански имиња, модерни али притоа се крстени и се католици...
    И двајцата си имаат компромис и живеат како во бајка буквално..
    Често одат во инстамбул..
    Женава зборува со љубов.. се труди да учи турски..
    Која милина ја има само во очите кога зборува и се интересира и за поинаков свет од нејзиниот.. :)

    Ама точно, она е британка не е балканка :D
     
    На Blackandwhite123, candy.cane, mira.mira и 12 други им се допаѓа ова.
  12. Damata so marama

    Damata so marama Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2015
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    I jas poznavam zenata Hristijanka mazot Musliman imaat dve decinja momce I devojce momceto si ima hristijansko ime a devojceto muslimansko I dvete iminja se taman I dvete veruvaat vo sto tie si odbrale . Ednostvano se dogovorile za da ne go sunetisuvaat momceto za da ne bide odma ete deteto musliman zatoa mu stavija hristijansko ime I ne e sunetisuvano
     
    На mira.mira и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Имињата на овие деца, за примерот кој јас зборувам, не се ни христијански, ни муслимански. Барем вака кога ќе се претстават само со име, нема шанси да погодиш што вера се. Што според мене е баш кул, јас многу сакам такви интересни, несекојдневни имиња.
     
    На candy.cane, cresa-jagoda и Damata so marama им се допаѓа ова.
  14. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Muslimanski iminja ,a krsteni(pr.Muhamed hristijanin?)zosto ne dobile hristijanski iminja od majka hristijanska, i sekako ziveat vo Anglija, koga bi ziveela vo nekoja muslimanska zemja pr. Maroko neznam kolku bi gledala isto.
     
    На Martka и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Избришани сте сите до еден. На форумов не е дозволено ширење на верска омраза, ниту пак на подфорумов за врски и љубов е дозволено мешање на политика и политички убиства.
    Говорете за љубов... но не мешајте политика и не ширете омраза.

    Ако сте заинтересирани за политика, Ве замолувам да се упатите кон соодветниот подфорум.

    Благодарам на разбирањето.
     
    На candy.cane, Milobebence, vitamina и 11 други им се допаѓа ова.
  16. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Decata mozat da izberat koja sakaat religija, ako sakaat religija. Vo semejstvo kade ne se potencira religijata decata ne se zamaraat. Eve na pr.obajcata se hristijani. Odat vo crkva na Bozik I Veligden, no I togas ne stigaat.Mislis deteto mu znachi sto e.
    Suzana,Denis, Anita, Lela,Afrdita,Melita I Dr iminja se samo hristijanski iminja.
     
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Не е така.Децата може да изберат кај оние што се атеисти ,а не муслимани.
    Според исламот муслиман може да ожени христијанка и да и даде слобода во нејзиното практикување на нејзината вера. Но кога станува збор за децата или нивните наследници според Исламот тие треба да носат муслимански имиња и да бидат муслимани.
    Муслиманка исто така не смее да се омажи за христијанин.
    Децата ке се замараат ако треба да одат во петок да се клањаат во џамија или да одат во недела во црква.
    Можно е да успее верски мешана врска,но тешко, порано или подоцна разликите ке испливаат,дури и кај тие нерелигиозните. А ако се истрајни во сопствената вера, тоа ќе доведе до раздор.
    Инаку, бидејки сум порасната во мешана средина,со албанци, турци,знам доста примери каде жената е тотално лишена од сопствената вера, првите комшии на моите родители,турци,синот беше као модерен ,а девојката од Неготино,се земаа ,свекорот и ставиј шамија и таа прифати се од нивната религија.
    Еден бивши колега имаше исто македонка за синот албанец,се запознале на студии во Скопје.Дојде девојчето направија свадба,кога почна да живее со пошироката фамилија, да прави адети,да инсистираат на некои работи својствени за нивниот народ и вера,девојчето побара нејзините да дојдат да ја земат,од врска што траела 5 години,бракот траеше две недели.

    Не може секој да се носи со разликите,но тие постојат и секој кој влегува во таква врска треба да си знае.
     
    На Tanjamm, Martka и mira.mira им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183

    Абе вие разговарате од аспект на верници. Не се сите толкави верници, ни од едната, ни од другата страна.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Па да, од аспект на верници,бидејки таква е темата.
    За врска меѓу верник и атеист друго би се пишувало.
     
  20. Ruza34

    Ruza34 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Vaka sekoj ima pravo na svoe mislenje i komentiranje kako sto kazav jas imam decko musliman potocno verenik nas i od negovata strana i od mojata strana nikako nejkat da prifatat znaete site kako e vo makedonija odma panika se kreva ako hristijanka odi so musliman inace nie pominavme niz seto toa se otkazavme od nasite familii i prodolzivme napred srekni sme toj ja pocituva mojata vera isto taka i jas negovata toj licno me nosi vo crkva a toj pak si odi vo dzamija pred se nejkam nikoj pogresno da me svati deka se falam nesto kolku sum srekna ili nesto slicno sakam da vi kazam deka toj so ve saka se ke napravi za vas i nikogas nema da ve tera da ziveete so negovite ili da pravite nivni adeti pozz
     
    На Mantub, Damata so marama и mira.mira им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.