1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам момче од друга вера и не сакам да го изгубам

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од unhappyy, 10 април 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ама мене не сте ми јасни вие некои со докажувањата, па цркви па џамии па децата немало да знаат каде да одат бла бла
    Што се вие замарате кој кого љуби, кој кого ќе земе за маж/жена и тако даље?
    Разбравме дека не подржувате и ок е тоа, сите можеме да имаме ставови, еве нашиот е еден, вашиот друг и помирете се со тоа , не се пикајте кај рајна стојна фатима и така натаму што прават они во својот живот и со кого ќе прават фамилија.
    Туѓиот двор не треба да ве интересира, треба вашиот да го гледате.
    Не подржувате не подржувате али не треба да наметнувате ставови и прикаски.
    Секој еден си знае за себе и треба да си е среќен за себе.
     
    На Tajnaotrovna, Milobebence, Biljarkata и 13 други им се допаѓа ова.
  2. aleksandra4444

    aleksandra4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2016
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Најдобро напишено нешто до сега.:)
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Додека читав останав запрепастена од некои мислења.Ние сме сите едно,луѓе од крв месо и емоции кои ќе завршат на едно исто место.Зошто доста што вашите размислувања се на толку ниско ниво па се обидувате тоа да им го наметнете и на другите.Зошто во нашево општество наместо тие чии мислења се на многу ниско ниво да се засрамат и да се обидат да сменат нешто,тие напротив се обидуваат и тие кои се на повисоко ниво да ги спуштат доле.Проблемот со религиата не е вистински проблем.Тоа е проблем што постои во вашите глави затоа што вие сте осудени цел живот да го живеете во една рамна линија не погледнувајќи околу себе колку е убаво.Љубовта е емоција...таа не е вера година раса и затоа не ја правете нешто што не е.Таа птица...оставете ја да долета кон секого на вистинскиот начин.
     
    На CameliaMiller, tessie, Biljarkata и 7 други им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    многу лошо напишано. Кое е тоа ниско мислење? Еве на пр за тебе моето мислење е ниско а за мене твоето. Јас мислам дека јас сум во право зошто да се засрамам,ти мислиш дека ти си во право. На крај секој со свое мислење никој никого не убедува никој никого не премислува. Инаку целокупно убаво си објасни ние сите сме луѓе а љубовта е чуство и со мислите можеш да управуваш ам со чуствата не. Срцето го бара човечното добрината посветеноста а умот друго.
     
  5. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Пред да коментираш можеш да одвоиш време и да ги прочиташ другите коментари.
     
  6. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364

    Пу пу скраја да е.

    Подалеку од арапи. Не знаеш кога ќе му текне да те запали. Премногу случки со убиства знам , за едно од нив најмногу се збореше оти се вмеша британското правосудство. А оние жени од Азија дојдени да заработат некоја пара во богатите арапски фамилии , мамето им се има ебено, малтретирани до крај.

    Qatari who murdered British teacher Lauren Patterson 'sees death sentence quashed'

    https://www.thenational.ae/uae/cour...atterson-sees-death-sentence-quashed-1.796155


    Пак ќе речам. Прај што ќе правиш, само подалеку од арапи. ;)

    Сигурно си информирана и од вестите кои кружат за кралското семејство од Емиратите. Џабе пари кога немаат слобода, не се среќни тие.
    Веќе и врапчињата знаат дека тој луксуз ги кошта одземена слобода. Тие жени не може да прават што сакаат без дозвола од нивните мажи арапи.



    Dubai’s runaway Princess Haya is the least of Sheikh Mohammed bin Rashid’s problems

    https://www.scmp.com/week-asia/opin...incess-haya-least-sheikh-mohammed-bin-rashids
     
    На Milobebence, Rose96, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Саркастичен ми беше коментарот дека нели Арапиве богати па ... whatever...
    Инаку и јас сум читала за ова, ама некогаш не се ослонувам многу на печатите.
    Настрана ова, некни читав дека најубавиот инстаграм арап се оженил со некоја девојка од негов ранг, но таа била осудувана од неговите фанови дека не била достојна да му биде жена зашто била преквалификувана односно грда. (facepalm)

    Мислам дека @macka91 имаше раскажувано како живеат Арапите и на што трошат највеќе. И знам дека за се не треба да се верува ама па од каде да знаеш.
    Ако се сеќаваш порано се прикажуваше серијата Клон и таму баш убаво беше прикажан арапскиот живот, на каков начин се казнуваат гревовите, па нели Жаде беше кашмикувана и многу другии чудни но, застрашувачки сознанија.

    И баш некои се гордеат што се дел од таа сага, а некои едвај чекаат да избегаат.
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Premnogu mi e tesko ne znam veke sto da pravam i nemam so koj da razgovaram na ovaa tema nemam mnogu drugarki moze da se kaze samo edna ama ne mi e tuka daleko e momentalno...Pa resiv tuka da procitam i mislenja od vas.
    Imav vrska od tri godini so nekoj sto ne bese moja vera ama mi bese prekrasno so nego.Se zasakavme,prvo mi bese drugar pa decko,se znaevme eden za drug,se krievme ama na kraj moite doznaa...Pa pritisok od doma nemozev veke da izdrzam i raskinav.Moite ne mi davaa bidejki e druga vera,nema pari mnogu a e mnogu rabotliv se trudi zarabotuva sega i jas nikogas ne gledav po pari.Raskinav ama sekoj den mi bese pekol posebno navecer,umirav poleka ama samo zaradi moite se trgnav.Posle nekoe vreme se zapoznav na instagram so edno masko moja vera bese, pocnav da se gledam so nego...Mi bese kako uteha,vremeto da mi mine,majka mi znaese za nego i srekna bese bidejki bese nasa vera...Kako prinudena se osekav samo taa da e srekna a jas ne bev.No kako sto minuvase vremeto pocnav da osekam nesto za nego ama ne bev zaljubena kako bivsiot sto go sakav.Pred nekoj den se sretnav so bivsiot posle dolgo vreme,bidejki od doma ne iskacav mnogu,me zema vo kolata bez da me prasa i nastrana pocna da placi,bez mene mu bilo tesko,ne mu se pravelo nisto(inaku site ovie meseci sto bevme razdeleni i pisuvase na mojata drugarka za mene,kako sum bila kade so koj sum imala li nov i takvi stvari)kako sum mozela da se otkazam od nego i od nasata ljubov,mi bese mnogu tesko ama go gusnav i toa mi bese dovolno za seto vreme sto pomina A so toj sto bev od moja vera,me kotrolirase kade sum so koj kako sto pretisok mnogu mi vrsese....I sakase ako se zememe da ziveeme so negovite zaedno,toj si go terase toa staroto so ostanalo od nas muslimanite...A jas ne sum takva jas sakam i da se prosetam i da uzivam vo zivotot ako ne sega koga? I mi raskinav ama ne veruvav deka ke mi bide i tesko sega...Ednostavno so nego e se polesno,moja vera,majka mi go saka se znaat se slusat, a od druga strana toj drugiot i e spremen i vera da smeni zaradi mene,decata ke ni bidat muslimani kako mene duri i ime muslimanski im smislil jas tie sto gi sakav.Planira da odi vo stranstvo samo za da imame pari i da me zemi za zena,mi veli nema da go zivee majka ti zivotot tvoj tuku ti treba...I vo pravo e jas se plasam da se sprotivstavam doma posebno na majka mi....Sega ne znam sto da pravam i kogo da odberam bez da zgresam ali i so koj da ostanam.za drugiot sekako ke mi zal....Bidejki nema so koj da razgovaram samo so edna drugarka sakam da ve slusnam i vas nekoi mislenja bidejki e ubavo nekogas od nepoznati da se slusne bilo kakov sovet.
     
  9. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Мој сивет е подобро да го пдбереш момчето од другата вера.Се гледа дека него го сакаш и немој да го сожалуваш другиот.Тој секако ќе ја најде својата среќа во некој друг.Што се однесува до твоето семејство секако ќе прифатат.Битно е ти да бидеш среќна немој да живееш во затвор за среќата на другите.
     
    На candy.cane, SummerGirl и violetblue им се допаѓа ова.
  10. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Навистина ми е жал што вакви верски сфаќања уништуваат животи. Како прво без оглед на вера, статус, пари никогаш немој да дозволиш и да бидеш со некој што те контролира и гуши и што нема исти ставови во врска со животот како тебе. Значи тој дечко не е за тебе без оглед на религија. Инаку ти сама мора да одлучиш дали твојата љубов кон бившиот е вредна за да направиш жртва. Родителите можат да сакаат многу нешта ама ти ќе бидеш таа што цел живот ќе живее со своите одлуки. Знам дека на мајка ти и е во ред односот мажот да те контролира и да ти наредува утре и ако дигне рака на тебе ќе биде молчи ќерко срам е тој ти е маж. Бидејќи во овој случај родителот не мисли прво за доброто на своето дете туку си мисли себично само за себе.
     
    На candy.cane, Luminary, Dadusicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    FD429B13-4A15-4312-A9DD-BEA80BA976AB.png Ова беше за мене наменето пред три годинки, :^) мислам дека кога ќе направиме математика и ти си била три години во врска, што значи можеби и кога ми го упати мислењето. Сума сумарум ќе бидеме цимерки во пеколот:D
    Што да правам злопамтило сум.

    Друго што сакав да кажам е да одбереш љубов, ама не со умисла дека ќе смени вера за Тебе. Во Куран пишува дека од срце треба да одлучи за тоа, а не поради друга причина. Што значи дека ако смени вера само поради тебе ништо не сте направиле.
    Ако сепак не сакаш да се откажеш од родителите и верата, тогаш одбери си го муслиманот. Зашто родителите секако нема да прифатат.
     
    На CameliaMiller, piglet1, Zimone и 26 други им се допаѓа ова.
  12. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si bidejki mnogu osuduvav takvi vrski na mene mi se vrati mnogo dobro zatoa od togas natamu ne kazuvam nisto ni zbor bidejki se se vraka i sama na svoja koza si osetiv inaku posle 2 meseci se fativ so nego otkako postot sum ti go pisela i ne se navrediv uopste toa e vistinata.
    Inaku roditeli kako roditeli na kraj mozebi bi prifatile...A mozebi i ne ne znam.A toj kaza deka nasite deca ke bidat muslimani kako mene,ke imat muslimanski iminja i deka e spremen i toj Islamot da go prifati samo za da mozam na raat da se mazam za nego neli kaj nas ako maskoto go primi islamot togas e mozno da se zemat.Inaku porasnal toj so muslimani i poveke so niv se druzi,znae za nasata vera poveke otkolku za negovata i sekogas veli podobra e vasata vera negoli nasata ama toa ne e problemot nego jas ne sakam toj vera da smeni..Nema da bide fer sprema nego.
     
    Последна измена: 1 ноември 2019
    На La.loca, Annora, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    7.214
    Bidi so toj koj srceto ti go saka. Roditelite treba da se pocituvaat no tie nema da go ziveat zivotot za tebe. Ke se pomirat I ke prifatat so tek na vrème. Koga moze eden princ od Anglija da zeme zena so druga boja na koza I druga vera, znachi deka vreminjata se smeneti. Eden e Bog, lugjeto mu davaat razlichni iminja, no pravilata se isti.
    Tvoite roditeli se mnogu tradicionalni, mozebi neuki, ne go prosetale svetot kade nikoj nikogo ne prashuva za vera , sekoja si veruva vo sto saka.
    Roditelite ke ostarat, ke umrat, no ti ke bides taa sto ke legnuva I nautro ke se budi so chovekot koj ke go izberes. Ednas ako se zgreshi, poteshko se isprava. Jas poznavam mnogu brakovi od razlichni veri, pa funkcioniraat.
    Ako pravis raboti so koi sakas da gi zadovolis tvoite roditeli, ke si ja pustis srekata vo vetar. Teshko se naogja chovek I vrska vo koja obajcata ste srekni. Roditelite si napravile svoi izbori, decata treba sami da si izberat sopatnik.
     
    На candy.cane и Luminary им се допаѓа ова.
  14. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Девојче,нема добра или лоша вера. Има добри и лоши луѓе,тоа треба прво да го научиш
     
    На mkdvesna, Ava.84, piglet1 и 17 други им се допаѓа ова.
  15. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.901
    Пробај да размислиш што е всушност твојот проблем.
    Ако сметаш дека си стигнала до години кога треба некого или нешто да одбереш, одбирај. Ама не се прави избор под притисок.
    Имаат пишано другите- проблеми од типот на друга вера се многу апстрактни. Дали на пример ако дечкото е на пример албанец католик, би имала сличен проблем со родителите? Каков и да е проблемот што твоите родители го имаат со изборот на твој партнер, тоа е нивни проблем. Би требало да разберат некои основни работи, дека ти ќе живееш со тој човек и со твојот избор, ама тоа веројатно нема да се случи, просто менталитетот е таков, сеедно дали се македонци, албанци, муслимани. И атеисти да се, може да имаат предрасуди, па да не им се допаѓа твојот избор. На таа тема, просто нема решение.
    Она што секоја девојка би требало да го има расчистено со себе е да се замисли, каде и како би функцинирала најдобро, не во наредните 5 месеци, туку во наредните 5,10, 15 години. Што доколку врската со избраниот партнер во иднина наиде на предизвици, што ако се распадне. Кој од партнерите би ти овозможил да бидеш слободна и самостојна, да имаш сопствен избор на кариера и сопствен извор на финансии, за некогаш, во иднина, да можеш да се ослониш на самата себе, а не да зависиш од сопруг или родители.
    Во право е дечкото што вели, само ти ќе го живееш својот живот. А за жал за дечко, за едниот или другиот, стави се себеси на прво место, нема зошто да жалиш било кого. Секој ќе си го најде тоа што го бара, ако ти не си таа, што сака да живее по стари муслимански или какви било традиции, тогаш не си за него ниту тој за тебе.
     
    На Серотин и candy.cane им се допаѓа ова.
  16. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.262
    Imav slicen slucaj kako tvojot. Jas sum hristijanin a taja muslimanka samo vo mojov slucaj dozaja mojte a od nejzina strana neznam dali znaea i dali doznaja nejzinite.
    Odprvin se krievme ama pomene potebe doznaja doma i pocnaja problemite taka so moravme da prekinime. Se smire sitoacijata i ja pobarav pak, se krievme ama nisto ne ostanalo skrieno, pak doznaja mojte ama ovaj pat bese dosta loso taka so pocnaja zakanite da se prekini odma oti nema da cini i za dvete strani i da si baram smestaj oti ke bidam izbrkan oddoma. Ni mene nitu nea ne mu smetase so sme razlica vera ama mojte nemozea da svatat deka jas ne ni planirav idnina sonea nitu sum razmisluval na takvo nesto. Do kaj so ke se terase ke se terase ama ne planirav da se zavrsi se na vakov nacin. Nikogas ne ja izlagav za nisto i mu imav kazano kako stojat rabotite i se bese ok. Taja epten se zatreska vomene so ne i bese gajle za nisto.
    Taka da najdobro e sekoj da si bara coek od ista vera. Ovie vrski kaj nekoj uspevat kaj nekoj ne ali pojketo ne uspevat. Da se otkazis od tvojte nevredi oti utre drugiden nemozis da znajs dali se ke bidi ok sonego. Mozi da smeni mislenje i posle tesko za nazad. Od moja strana jas da se otkazam od mojte to nema da si go dozvolam nitu sum razmislil na takvo nesto. Tolkava doverba netreba vo nikoj. So ponatamu ako netrgni rabotata kako sto treba? Ke ima problemi so familiite. Nie pomladite ne gledame taka na rabotite ama postarite seuste se vo toj nivni starski svet....
    Moj sovet, ostanetesi prijateli i barajsi coek od svoja vera. Ke najdis i podobar.
     
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Едни што ги познавам се разделија по многу конфликти.
    Иако не беше директна причина, мажот константно се жалеше на поблискиве како жена му наместо недела или празник сабајле (ако е неработен ден особено), наместо него да го тинтра, наместо покасно да си станат, она станува рано за в црква да оди и му го пресекува сонот, па дури 11 саатот некаде се прибира дома.

    И двајцата крстени, миросани, со сите нишани.
    Кога бев надвор за време на проект, се запознав со една девојка од арапските земји.
    Ми рече многу ме интересира како изгледа кај вас служба, каква е атмосферата, што се случува, еден ден кога ќе дојдам кај тебе да ми покажеш, ако смеам да влегувам.

    Не е работата како се молиш на Бога, туку каков став имаш кон верата.
    Знам фамилии во коишто се слави и Бајрам и Божик и Велигден.
    Работата е размислувањата да се компатибилни.

    И не се толку родителите виновни, колку што се децата некогаш емоционално и умствено зависни, па се вадат со моите не ми даваат. И мене моите не ми даваа (иста вера бевме), ми рекоа, ако сметаш дека си зрела за самостоен избор, покажи дека самостојно можеш да се носиш со тоа. Така и сторив, иако ретко се очекува такво нешто. Дали ги разочарав моите? Напротив. Откако се смиривме пак, сосема поинаква визија имаат за мене и многу подобро ме запознаа, а со тоа и нашата комуникација е стотици пати подобра и поквалитетна.

    Има тешки родители, збор да нема, ама во голем број од случаи, има удел и конфорна зона и фактор изговор.
     
    На Damata so marama, Dust, H.VAGA и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Пред се, колку години имаш?
    И зошто брзање за мажачка?
    Вториов, јасно е дека не го сакаш, што ќе ти е? Па и да се мажиш уште за него, ем него го лажеш ем себе си.
    За првиов, дај си уште време да одлучиш и размислиш, немој да стапиш во брак, па дури одпосле да сфатиш дека ти бил само хир.
     
  19. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Зошто брзаш толку?
    Застани малку.. олади главата еден извесен период далеку од двајцата... пробај прво себе си да се пронајдеш.. што сакаш, кого сакаш, што понатаму..
    Не избрзувај девојче..
    Може денес погрешна одлука ќе донесеш па ќе се каеш цел живот..

    Оддалечи се од љубовта, од мажите и од се поврзано со нив кажи им фека ти треба време.. дека сакаш да размислиш и да си на чисто со себе..
    Од после со мирна глава донеси одлука базирана на своите мисли размислувања недостигања итн..

    Битно не избрзувај да се мажиш со било кого од двајцата оти и самата не знаеш што да правиш и каков пат да одиш оти мажачката бракот не е за еден ден, бракот е за цел живот.

    Пази по кој пат ќе појдеш..
    Пред се немој до луѓе што ти ги кратат криљата.
     
    На Milobebence, Biljarkata и buba4e89 им се допаѓа ова.
  20. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Јас лично никогаш не би можела да надминам верски разлики и никогаш не сум/би била со човек од различна вера.
    Но, ако моето дете во иднина посегне по таква врска, би и го искажала мојот став, но не по цена да и го уништувам животот.
    Што дека јас ќе бидам среќна бидејќи моето дете не е во таква врска, кога ќе ја гледам тажна и скршена секој ден и ќе имам несреќно дете?
    Некогаш сакајќи да ги заштитиме и да направиме добро, правиме лошо на нашите деца
     
    На Nigredo Odor, vitamina и mssuniquee им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.