1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Имам партнер, но посакувам друга личност

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Ani-Honey, 14 јули 2010.

  1. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.358
    Пол:
    Машки
    нас не ни е доволна само една:D :D
     
    Последна измена: 24 септември 2015
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.078
    Пол:
    Машки
    Не се искача на крај со жена бре светов да се преврти триста рчки, прашања подпрашања ќе псотават и не се докажуваш па незнам што да е:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anel

    anel Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    583
    Допаѓања:
    19.938
    Пол:
    Женски
    Ами сега заборавив што сакам да кажам, ме исплаши:D

    Не се изјасни убаво, ете јас сфатив дека мислиш на секс, инаку фантазијата не ја сметам за кој знае каков грев. Инаку во долгогодишен брак е нормално и монотонија да разбиеш со тоа, и фантазија, па може и флерт на кој што му е доволно.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.916
    Допаѓања:
    218.624
    Пол:
    Женски
    Никогаш не ми паднало на ум ваква помисла а верувам дека и нема, цврсто сум убедена во тоа.
    Не ве сваќам вас што кажувате и докажувате дека ова чуство е сосема нормално, па дали год било само и една обична помисла за мене воопшто не е нормално и е еднакво на некаков проблем во вашата врска или брак.
    Ако почитувате и сакате никогаш не би дошле до ваква "кратка" помисла или што год и да е незнам, просто никогаш не би ни имало повод и простор за вакво нешто ако вашата врска со партнерот е цврста и вистинска.
    Оној кој помислил вакво нешто најверојатно има некој проблем со самиот себе или со партенерот, не ги разбирам поимите од страна како "јас имам партнер но потајно посакувам нешто друго и се надевам дека на тоа ќе остане" овие размислувања не се воопшто во ред и не диктираат на цврста врска помеѓу двајца партнери или сопружници, сметам дека во една стабилан врска простор за вакви "потајни желби или размислувања" нема.
     
    На fallenangel и Petar80 им се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.188
    Пол:
    Женски
    A zoshto togash si se ushte so partnerot? :) Ako ti se javuva zhelba za druga lichnost, znachi tvojata momentalna vrska... ne e toa toa.
    Se obiduvam da vi vlezam vo kozha i... jas ne bi se lishuvala sebe od neshto shto go posakuvam. Ama prethodno bi raschistila so dotogashniot partner. Bi stavila kraj ili eventualno samo pauza. Ne sakam nikogo da pravam budala i da go izneveruvam, iskrenosta e mnogu vazhna za mene.
     
    Последна измена: 24 септември 2015
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anja_queen

    anja_queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Sedi si mirna se e faza i pominuva, imav i jas takva situacija pred nekoj period i resiv da ostanam verna na decko mi, gledano od denesna gledna tocka go napraviv pravilniot izbor i voopsto ne zalam za toa. Ne vredi za nesto sto e za edna vecer da si raspivas nesto sto si go gradela dolgo vreme :)
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  7. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Istovo pocna I mene da mi se slucuva...

    Imam mn stabilna vrska od 3 godini a iame 18-9 godini. Se desi pred brzo vreme nedelava negde da prvpat raskineme I toa za glupa rabota (za mene, a za nego svemirska) mnogu. I toa toj raskina megjutoa istiot den me pobara I kaza deka nekjel izbrzal se smirivme I ajde. Megjutoa od togas mi se pojavi zelba za drug eden kolega od fakultet koj neverojatno me privlekuva sekako fizicki a e na kraj na studiite I sekako so drugi razmisluvanja I drugi ocekuvanja od zivotot. Tipov otvoreno mi kaza deka saka da ima nesto so mene, deka mu se svigjam I privlekuvam I realna stvar I sl. Proletva prv pat mi se pusti istiot megjutoa go otkaciv odma radi decko mi a I se pogodi deka mn zaednicki lugje iame okolu nas I on odma se povlece.
    I dvajcata go imaat ona sto go sakam na prv pogled zboram-I fizicki izgled I profesii I intelekt koi mi odgovaraat na mojata, ambiicizni lugje sto znaat sto sakaat a I mene me sakaat haha (shala).

    E rabotata e sto edniot tocno znam vo sekoj moment kako dise, I seta sigurnost, griza, ljubov I vnimanie mi gi poklonuva I mi se najbitni od deckoto, a za drugiov ne znam vnatresnosta kakva mu e. Nesakam crvlivo jabolko.

    Znam deka ako prekinam so mojov ke go izgubam se ona sto sum go gradela I se sto sum sakala da imam od eden maz- da postojam samo jas za nego I da sum na prvo mesto sekogas I edinstvena... Znam deka ke si ostanam so mojot radi seto toa I zatoa sto go sakam no..

    Dali godinite si go praat svoeto.. Se prasuvam dali e samo fizicka privlecnost radi nastanot megju nas dvajca ili neso poise?
    Kako vie so podolgi vrski od mojava gi odrzuvate??
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.916
    Допаѓања:
    218.624
    Пол:
    Женски
    @srcence1607 пред да направиш било каква драстична одлука размисли добро За можните последици кои потоа ти лично ќе ги сносиш.

    Животот е полн со предизвици и искушенија, ќе те искуши и предизвика баш онаму каде што никогаш не си помислила, и да, ќе те боли.

    Млада си, и сите овие реакции се нормални на твои години, значително подолга врска имаш со оглед на твоите години, го сакаш, се има разбирање и претпоставувам сето она што те држи кон разгор и борба за вашата врска, се чуствуваш исполнето и пред се зрачиш дека си ти среќна со дечкото.

    Затоа би ти рекла, размисли добро, и стави се на кантар, премери и процени дали вреди да пресечеш онаму каде што не сакаш и не неможеш, онаму каде што ти си среќна, ради странец кој не го знаеш, а само те привлекува и те искушува на лош начин.

    "Се што лета не се јаде" го знаеш ова? Јасно ти е дека можеби ќе си ја скршиш среќата на милион парчиња ради странец? Јасно ти е дека сепак привлечноста и изгледот не се клучот на твојата исполнетост? Ова ти сама треба да си го одговориш себеси и да процениш кој колку и како вреди. Не значи дека странецов е трула вишња, но зошто да си ја ризикуваш среќата и да се предадеш на искушенија кога пред се имаш до себе човек кој го љубиш и си среќна, можеби подозна најгорко ќе се покаеш, а можеби и нема, можеби моменталната ситуација е пролазна но можеби и не е, тоа ти најдобро си го знаеш.
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Ne, ja vo sekoj slucaj ke si ostanam so covekot sto si go sakam zatoa sto I prethodno mi se desi ista vakva rabota na fizicka privlecnost pa pomina. Ja so mojot si imam stvarno se sto moze da se posaka od eden maz iako ponekogas znae od takt da me izvadi zasto ima mn tezok karakter za 19 God I inat e I sve ama naviknata sum na toa I prilagodena so godinite zaedno pominati. Ednostavno na nasi godini veruvam povekjeto ke se soglasat deka site sakaat zurki, provod I zivot da ziveat bez nikakvi obvrski ili serioznosti pa nie bas ne sme takov tip dvajcata I se odbravme onaka ko na sala za ednas, dvapati a ispadnaa 3 godini..pa mozebi e malce zdosadenost, malce monotono no se uste se smeam na sekoja poraka I javuvanje. Se uste sum srekjna so nego kako I pred 3 godini iako nekad I ne mi iskaca so nego, I ne se gledame podolgo..edvaj cekam da go gushnam potoa. A I on..me saka povekje nego bilo sto. Taka da mene jasno mi e deka sakam da ostanam I ke si ostanam samo ne bev svesna na sto se dolzese seto toa


    Prashanjeto mi bese dali vi se slucilo takvo nesto, da li mi e toa sto mn me pogodi nastanot sto se desi deka prvpat se slucuva tolku jako da se iskarame pa zborovite na drugiot I sl mi godese.. Veruvam deka e samo fizicka privlecnosta a I samata ne bi se osmelila da raskinam radi stranec. Nekoi negovi raboti ne se poklapaat so moite I ne se toa sto bi mi odgovaralo na prv pogled iako drugarkata me sovetuvase da prekinam, deka dosta bilo, neiziveani I dvajcata sme bile I deka drugiov e mn podobra prilika od mojot. Da ne me sfatite deka slusam takvi soveti- ne slusam I si teram po moe samo mi trebase mesto da se ispraznam I da si ja spodelam "makata"
     
  10. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Искрено, мислам дека другарка ти не ти мисли нај нај.
    Имав и јас таква врска долга, и не раскинав ради тоа што бев неизживеана, туку други работи беа во прашање.
    Советот до тебе е ако вие така се чувствувате - неизживеани, да почнете да се забавувате заедно, да одите по дискотеки, да си правите пикник, да почнете да планинарите заедно и слично.
    Плус, вие ако имате слободна врска, односно ако не се ограничувате и ако нема многу љубомора, можете и секој посебно да излегува.
    Најверојатно другарка ти под "живеење" подразбира излегување/мување и слично со многу други машки, за жал...
     
    На LivingGlam и vitamina им се допаѓа ова.
  11. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.366
    Допаѓања:
    2.475
    Пол:
    Женски
    Nemame ogranicuvanje vo vrskata, ja jeste da sum malce ljubomorna t.e bev porano no sega vekje ne se zamaram tolku. Ednostavno sfativ deka samo sebe loso si praam I si nabivam nervozi bez potreba I rabotite mn sr smirija otkako taa ljubomora ja pretvoriv vo shali I kako seedno I rabotite stanaa drukcie I sekako mene mi e polesno. Nemame ogranicuvanje, sekoj si odi na kafinja so kolegi,koleski, ili drugarki I sl no toj poretko poso e takov tip ne saka mn mn.
    A za drugarkata, da.. Za zal takvo razmisluvanje dobi otkako raskina isto tolkava vrska I pocna da "zivee" sto e prilicna sprotivnost od mojata segasna smirenost I stabilnost koja I prethodno ja imav.
     
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.916
    Допаѓања:
    218.624
    Пол:
    Женски
    Еве бар си го доби одговорот на твоите прашања, всушност и самата ти си го објасни и си ги долови твоите чуства.

    Ти напоменав веќе дека кога двајца партнери се наоѓаат во подлабока врска а притоа и самата возраст им варира како потенцијално искушение врз врската, овие ситуации се во граници на нормала. Си била повредена, си наишла на искушение, на некој начин и предизвик и всушност целата таа моментална ситуација ти варирала врз твојата врска и упте повеќе те навела да ја зацврстиш.

    Се согласувам со тоа дека како што кажа без разлика на вашата возраст, вие комотно можете да "изживеете" и "доживеете" заедно, тоа не преставува никаква пречка врз стабилна врска, доколку вие двајца сте убедени дека сте еден за друг, можете времето да го поминувате заедно и да продолжите да созревате и да се оформувате како личности заедно.

    Не значи дека разделбата на една врска вам ќе ви помогне да изживеете, тоа никако, тоа е само еден обичен изговор на партнер кој што и нема баш чуства према другиот. А размислувањето на другаркати нема и баш да ја однесе на правиот пат, под изживеаност се подразбира многу други икс поими кои очигледно младите сеуште не ги познаваат и не се спретни сеуште са ги запознаат.

    Да така уживајте во вашата врска, надоградувајте се и понатаму заедно, двајцата и продолжете да чекорите напред. Осудите, препреките и слично не можат да ве спречат во животот доколу вие двајца сте одлучни и заљубени.
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.