1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    @fallenangel @AnaBub фала ви девојки за советите.
    Инче од паднат имунитет имам кандида ја лечам долго време со лекови за нормализирање на пх вредоста и вагиналетки.Не јадам ич благо и пазам на исхраната лечени сме јас и партнерот он нема никакви симптоми како чешање и црвенило.
    Имам некое бело-жолт исцедок али од него немам проб. али од овој што веќе го немам розево темно накај црвено имав чешање ужасно и мирис катастрофа.
    Да напоменам дека додека го имав тој исцедок имав некои благи болки во долниот дел и во јајниците.
    Искрено многу страв ме фака јас се слушанв со докторката али она е на одмор денес и вртев неможев да ја добијам така да ќе гледам до крајов на неделава да одам.
    Дали е страшно да се има воспаление на матка?или микроплазма, уреаплазма и гореа ???
    Навистина многу страв ме фаќа а многуу се пазам премногу и специјален сапун за интима и исхрана и хигиена?Поради овие работи ќе можам да имам еден ден дечиња?

    едит:читав сеа некои симптоми за уреаплазма дека има болки при секс и да некад ги имам,мачнина и повраќање и тоа да.
    оф девојки колку голем паничар сум
     
    Последна измена: 22 август 2017
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @orevka, ништо не е страшно, се се лечи со соодветна терапија и секако дека ќе имаш деца :)
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Тоа да во право си али веќе одамнаа ми е смачено од апчиња и триста работи и си викам колку се пазам и пак мене све ме напаѓа,а некој што мука си нема ништо не го фаќа.
    Све ќе направам да ја тргнам бактеријава само заради дечиња

    едит: дали овие инфекции може да бидат од восокот за депилација?
    фала

    иначе преку вибер си закаажав за на гинеколог супер што побрзо тоа подобро
     
    Последна измена: 22 август 2017
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @orevka, можеби е време да побараш второ мислење или сосема да ја смениш матичната, штом подолго време ти се повторуваат инфекциите. Работи интензивно на тоа да го кренеш имунитетот но воедно инсистирај и партнерот под итно да направи брисеви. Симптомите на спб кај мажите не се така очигледни како кај нас па може двајцата цело време да си правите „дај ми го- на ти го“ со инфекциите.
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnaBub

    AnaBub Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    @orevka Да, треба и многу да се внимава на исхрана за да имаш силен имунитет, да пиеш витамини особено Ц. Може да бидат инфекциите од восок за депилација. Во однос на хигиена не знам какви сапуни користиш, тие многу влијаат, јас користев порано гелови за интимна хигиена, а сега не ни помислувам. Сите мириси влијаат на вагиналната флора, миризливи влошки, прашаци за перење, омекнувачи за алишта...треба внимателно да се бира. Во секој случај без паника, се ќе се среди. :l:
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    @AnaBub внимавам многу внесувам зеленчук.
    За депилацијата одаман се сомневам мислам дека од тоа ми е сето ова и сакам да одам на др место за депилација али искрено незнам каде работат со чист восок.
    сапунов е нешто лактогин како него има и апчиња за пх на вагината ги имам пиено.
    Какви влошки користиш,еднаш видов тука некои тианде мислам дека беа со билки.
    Со имнунитетот си имам долги години проблеми.Али едвај чекам утре да се смирам малце.
    @Nausicaa не крива докторката јас сум веке неколку месеци ми е ова 3-4 месеци незз точно и не сум и кажала,а последен пат бев мај месец и тогаш не и кажав мислев дека не е нешто лошо и кажав само за кандидата праввев пап тест искочи тоа и немаше ништо страшно.

    ако знаете добро место за депилација со добар восок пиштете ми
    фала ви многу се надевам дека се ќе биде добро.
     
  7. bubamara14

    bubamara14 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Која цена се вагиналетите?
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    како што видов на една интернет аптека 550 ден се
    али провери во некоја аптека сигурно не се повеке од 500 ден
     
  9. AnaBub

    AnaBub Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Не ми текнува точната цена, околу 500 и нешто денари беа. Ги земав од Зегин во Лептокарија, но побарај и во другите аптеки на Зегин, Еурофарм и помалите аптеки.
     
  10. AnaBub

    AnaBub Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Ги користам влошките на Violeta Cotton Sensitive feeling. Памучни се и не мирисаат.
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. E*N

    E*N Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Не знам дали прашањето ми е баш за тука но не можев да најдам соодветна тема... Пред некое време бев на редовен гинеколошки преглед и покрај тоа што ми открија некои проблеми со хормоните исто матичната ми кажа дека имам големо задебелување и на ѕидовите на бешиката, но не ми даде никаква терапија за тоа само ми кажа да пијам увин чај и брусница... Па сакам да прашам дали има некој со сличен проблем за ми препорача и некои апчиња или било што, бидејќи некако не ми е баш веројатно дека само со чај тоа може да се среди ? :)
     
  12. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Девојки погоре ви пишав за мојот проб. правев брисеви се работи за инфекци кои се лечат и нема место за паника имунитетот што се бори за овие инфекци е паднат на нула.
    Ми кажа докторката некои си сума мед лекарства дали имате искуство?
     
  13. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Izvinete za latinica. Veke podolgo vreme 6-7 meseci otkoga ke otidam na depilacija mi ispagaat bruncinja i kako grutki na vaginata. Gi mackam so Bekutan pavliceva gi snemuva no za 2-3 dena pak mi se pojavuvaat. Stavam i bebesko pudro. No imam i premnogu gust obilen vaginalen iscedok no nemam nikakvo cesanje. Ne sum imala odnosi do sega. Licat kako zagnoeni bruncinja. Neznam veke sto da napravam i sto e problemot :(
     
  14. boo3

    boo3 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2015
    Пораки:
    1.296
    Допаѓања:
    4.468
    Пол:
    Женски
    Најверојатно имаш осетлива кожа. Или смени си козметичар или барај восок за една употреба.
     
  15. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Се депилирам со шеќерна депилација,со шеќерна топка ја вади пред мене и ја фрла :) Имам преосетлива кожа и кај 3 депилаторки ми е така :) не е до нив до мене е
     
  16. AnaBub

    AnaBub Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Знам дека се силни лекарства и треба да внимаваш на желудникот односно да пиеш јогурт и пробиотици.
     
  17. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Да мн треба да се пази и мислам да ги земам тие про лејди баланс ли се вика заборавив уште спијам
     
  18. AnaBub

    AnaBub Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    блиску си :D PROBalans Lady се вагиналетите, а PROBalans се пробиотици и двете од PharmaS.
     
  19. Sacramentooo

    Sacramentooo Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    8
    Здраво сакам да ве прашам, со партнерот редовно имаме секс во последно време без кондом но во еден момент ми кажа дека имал иритација на пенисот односно била црвена главичката и многу го чешала, сакам да ве прашам за совет што би можел да користи за да се тргне таа иритација и исто така дали во некој случај тоа би можело да се пренесе и на мене поради секс без кондом?
     
    На Dekilini му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Доколку имал нешто, се пренело на тебе во моментот кога сте одлучиле дека ќе имате односи без заштита.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.