Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Allwayshappygirl

  Allwayshappygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  147
  Пол:
  Женски
  Фала ти милаа
   
 2. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.151
  Допаѓања:
  5.337
  Пол:
  Женски
  нема проблем гледај на време да се средиш,а не како мене да одложуваш па после раат да немаш
   
  На Devojceto и AnaBub им се допаѓа ова.
 3. dunka

  dunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Dali imal nekoj problem so cesanje . Na 15 godisno devojce napravivme pregled kaj ginikolog nema nisto, briz isto nema nisto , mokraca cista a cesanje ima.
   
 4. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.299
  Допаѓања:
  17.721
  @dunka, побарајте второ мислење од друг гинеколог. Познаничка, тогаш се уште девица, доби кандида од користење на миризливи влошки. Кандида може да е појави и после појака терапија со антибиотици, носење на долга облека која не е памучна, миење со несоодветни купки и сапуни. Исто, може да е иритација од прашокот за перење кој дома се користи.
   
 5. dunka

  dunka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2017
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  фала на мислењето закажав кај друг гинеколог ама и дојде сега оваа недела ке одиме па ке видиме ама дотогаш многу сум загрижена .
   
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.221
  Допаѓања:
  109.145
  Пол:
  Женски
  Како што напиша членката, го делам истото мислење.
  Најчесто се фаќа од влошки, додека не ги проба сите нема да најде некои кои и одговараат.
   
 7. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.853
  Пол:
  Женски
  Приметив пред некој ден зеленкаст исцедок,инаку не сум сексуално активна некое време и исто често мокрам,се исплашив од исцедокот,што инфекција може да е?
   
 8. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  12.524
  Пол:
  Женски
  FB108D9C-ED70-4A32-8794-EAA90DA8E507.jpeg
  Не мора да биде точно ова од табелата, најдобро е да отидеш на гинеколог да ти земат брис за да примиш соодветна терапија. Џабe ти е, на пример, да ставаш канестен ако имаш Gardnerella (вироза) или да ставаш флажил ако имаш кандида...
   
  На esperansa777 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mar023

  mar023 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Здраво, имам еден проблем веќе подолго време, постојано имам бело прање, проблем со сува вагина, понекогаш чешање и болен сексуален однос, дали некоја со соочила со ваков проблем? Или би можела да знае што е.. А следната недела планирам да одам на гинеколог
   
 10. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.221
  Допаѓања:
  109.145
  Пол:
  Женски
  Имаш кандида. Бидејќи не си го санкционирала на време проблемот може и да прераснал во поголем. Ако сакаш превенција одмивај се со камилица, сода бикарбона и носи памучни ѓаки. Сексуалните односи намали ги и во понеделник трк на лекар.
  Ќе ти речам има вагиналети канестен и маст од истата фирма, ако сакаш на своја рака да си земеш.
   
 11. mar023

  mar023 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Мене тоа ме плаши, да не ми настанал некој поголем проблем, пробав и со канестен, со вагинални таблети и се измивав со камилица ама џабе, закажав во четврток на гинеколог.. како и да е фала ти за мислењето :*
   
 12. anonimna.999

  anonimna.999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2017
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Дали камилицата ќе помогне без вагиналетки? И колку често да се употребува? Бидејќи и јас имам сличен проблем
   
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.221
  Допаѓања:
  109.145
  Пол:
  Женски
  Не знам, тоа зависи од твоето тело.
  Се додека не ти помине.
   
  На anonimna.999 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mar023

  mar023 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2016
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  99
  Пол:
  Женски
  Јас секако пробав и џабе.. сфатив дека морам да одам на гинеколог
   
 15. shining_star

  shining_star Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2015
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  Девојки имав добиено менструација и еве денес ми заврши, но многу ме чеша нешто внатре во вагината. На гинеколог најрано можам да појдам во петок. Редовно одржувам хигиена, немам сменето сексуален партнер, се си мислам дека ми е од влошките. Дали можно е да имам кандида? Последно правев пап тест пред сигурно околу шест месеци и се беше во ред, но можеби сум закачила некоја инфекција во меѓу време. Препорачајте ми нешто што ќе ми го смири чешањето, а во петок одам на гинеколог, зошто ова не ми се случува прв пат.
   
 16. MsMayaM

  MsMayaM Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  112

  Можно е и од влошки но гледај кога се тушираш, да не ставаш директно со луфа или со сунѓер шампон или сапун. Измивај доле само со вода, никакви миризби не и требаат на вагината. Напротив, и штетат. Ако веќе мораш да користиш, земи сапуни за интимна хигиена, макар што и на нив не им верувам искрено.
  Сега измиј се со камилица. А на гинеколог да ти земе брисеви. Мораш и да му дадеш податок на гинекологот дали во последно време си забележала исцедок (бело прање), дали имало специфична миризба, и тн..

  И уште нешто, после туширање, обавезно убаво бришење, бидејќи, најдобри услови за развој на инфекции се топли и влажни средини.
   
  На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
 17. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  393
  Пол:
  Женски
  Девојки да ве прашам , матичната ми е прва смена , а итно ми е. Вчера ми препишаа Канестен и одма ставив ,и ми останаа уште две. Но денес гледам дека сум добила и тоа многу порано. Кажете ми ваше мислење, да продолжам или да одложам додека да ми заврши? Благодарам
   
 18. babydust

  babydust Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2017
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Мене секогаш ме советувале за време на циклус да не се користат вагиналети.Сега прекини ги а за после циклус консултирај се со гинеколог.
   
  На crazylady и fificaaa им се допаѓа ова.
 19. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  moze li nekoj da mi dade podetalno info za streptokoka beta hemoliticka?? i dali sprecuva pri zabremenuvanje??
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.