1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Allwayshappygirl

    Allwayshappygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    284
    Пол:
    Женски
    Фала ти милаа
     
  2. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    нема проблем гледај на време да се средиш,а не како мене да одложуваш па после раат да немаш
     
    На Devojceto и AnaBub им се допаѓа ова.
  3. dunka

    dunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Dali imal nekoj problem so cesanje . Na 15 godisno devojce napravivme pregled kaj ginikolog nema nisto, briz isto nema nisto , mokraca cista a cesanje ima.
     
  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    @dunka, побарајте второ мислење од друг гинеколог. Познаничка, тогаш се уште девица, доби кандида од користење на миризливи влошки. Кандида може да е појави и после појака терапија со антибиотици, носење на долга облека која не е памучна, миење со несоодветни купки и сапуни. Исто, може да е иритација од прашокот за перење кој дома се користи.
     
  5. dunka

    dunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2017
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    фала на мислењето закажав кај друг гинеколог ама и дојде сега оваа недела ке одиме па ке видиме ама дотогаш многу сум загрижена .
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Како што напиша членката, го делам истото мислење.
    Најчесто се фаќа од влошки, додека не ги проба сите нема да најде некои кои и одговараат.
     
  7. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Приметив пред некој ден зеленкаст исцедок,инаку не сум сексуално активна некое време и исто често мокрам,се исплашив од исцедокот,што инфекција може да е?
     
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    FB108D9C-ED70-4A32-8794-EAA90DA8E507.jpeg
    Не мора да биде точно ова од табелата, најдобро е да отидеш на гинеколог да ти земат брис за да примиш соодветна терапија. Џабe ти е, на пример, да ставаш канестен ако имаш Gardnerella (вироза) или да ставаш флажил ако имаш кандида...
     
    На esperansa777 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mar023

    mar023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам еден проблем веќе подолго време, постојано имам бело прање, проблем со сува вагина, понекогаш чешање и болен сексуален однос, дали некоја со соочила со ваков проблем? Или би можела да знае што е.. А следната недела планирам да одам на гинеколог
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имаш кандида. Бидејќи не си го санкционирала на време проблемот може и да прераснал во поголем. Ако сакаш превенција одмивај се со камилица, сода бикарбона и носи памучни ѓаки. Сексуалните односи намали ги и во понеделник трк на лекар.
    Ќе ти речам има вагиналети канестен и маст од истата фирма, ако сакаш на своја рака да си земеш.
     
  11. mar023

    mar023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Мене тоа ме плаши, да не ми настанал некој поголем проблем, пробав и со канестен, со вагинални таблети и се измивав со камилица ама џабе, закажав во четврток на гинеколог.. како и да е фала ти за мислењето :*
     
  12. anonimna.999

    anonimna.999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Дали камилицата ќе помогне без вагиналетки? И колку често да се употребува? Бидејќи и јас имам сличен проблем
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не знам, тоа зависи од твоето тело.
    Се додека не ти помине.
     
    На anonimna.999 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mar023

    mar023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2016
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Јас секако пробав и џабе.. сфатив дека морам да одам на гинеколог
     
  15. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Девојки имав добиено менструација и еве денес ми заврши, но многу ме чеша нешто внатре во вагината. На гинеколог најрано можам да појдам во петок. Редовно одржувам хигиена, немам сменето сексуален партнер, се си мислам дека ми е од влошките. Дали можно е да имам кандида? Последно правев пап тест пред сигурно околу шест месеци и се беше во ред, но можеби сум закачила некоја инфекција во меѓу време. Препорачајте ми нешто што ќе ми го смири чешањето, а во петок одам на гинеколог, зошто ова не ми се случува прв пат.
     
  16. MsMayaM

    MsMayaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    128

    Можно е и од влошки но гледај кога се тушираш, да не ставаш директно со луфа или со сунѓер шампон или сапун. Измивај доле само со вода, никакви миризби не и требаат на вагината. Напротив, и штетат. Ако веќе мораш да користиш, земи сапуни за интимна хигиена, макар што и на нив не им верувам искрено.
    Сега измиј се со камилица. А на гинеколог да ти земе брисеви. Мораш и да му дадеш податок на гинекологот дали во последно време си забележала исцедок (бело прање), дали имало специфична миризба, и тн..

    И уште нешто, после туширање, обавезно убаво бришење, бидејќи, најдобри услови за развој на инфекции се топли и влажни средини.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  17. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве прашам , матичната ми е прва смена , а итно ми е. Вчера ми препишаа Канестен и одма ставив ,и ми останаа уште две. Но денес гледам дека сум добила и тоа многу порано. Кажете ми ваше мислење, да продолжам или да одложам додека да ми заврши? Благодарам
     
  18. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш ме советувале за време на циклус да не се користат вагиналети.Сега прекини ги а за после циклус консултирај се со гинеколог.
     
    На crazylady и fificaaa им се допаѓа ова.
  19. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    moze li nekoj da mi dade podetalno info za streptokoka beta hemoliticka?? i dali sprecuva pri zabremenuvanje??
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.