Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. teodoratea

  teodoratea Активен член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  klitorisot mi e malku kako otecen infekcija e ili neshto poseriozno :(
   
 2. AvatarGirl

  AvatarGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Имам 14 години и веке долго време имам вагинална бела течност и никако не застанува ве молам да ми кажете што е тоа и како може да престане ...ви благодарам :D
   
 3. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  26.457
  Пол:
  Женски
  Не сум гинеколог ама можам да дадам одговор на некои прашања. Вагината има можност сама да се промива со лачење на слуз или т.н бело прање, кое е нормално до некои 4 гр. дневно. Со секое нарушување на нормалната состојба (намален имунитет, долготрајна употреба на антибиотици или јаки антибиотици, лоша исхрана, незаштитени и нехигиенски сексуални односи, недоволно исплавен долен веш, носење тесна облека, потење и сл.) се случува зголемено лачење. Доколку секретот ја смени бојата во жолта или зелена, тогаш сигурно станува збор за некоја бактериска инфекција која задолжително се утврдува преку микробиолошки испитувања и задолжително се лекува со антибиотик кој мора да ви биде препишан од гинеколог или лекар. Кандидата (габична инфекција) најлесно се лекува со тридневните вагинални Canesten таблети и дополнително исто маст Canesten. Доколку е во поодмината фаза може да се искористат уште 3 вагиналети. Таа сака темни и влажни места. Доколку често се потите и сл. наместо пудра ставете нишесте, оризово брашно или каолин за да го одржувате тој дел сув, пр. после туширање. Пудрата содржи талк, парабени и други штетни состојки кој доколку ги користиме во гениталните делови или на влошки може да предизвикаат рак на јаниците. Избегнувајте подмивање посебно со иритирачки средства, освен миење со чај од камилица во кој има додадено прехрамбена сода (на 1 л. мислам дека е 1/2 или 1 мала лажица). Природно, најдобро е секојдневно пиење на јогурт кој ја содржи бактеријата Bifidus, има ефект верувајте. Исто имам слушнато дека некои ставаат тампон натопен со таков јогурт во вагината околу 1 час, не подолго, но за тоа не тврдам дека има ефект, немам пробано. Се надевам дека ќе бидат од корист моите информации за вагиналните инфекции.
   
  На Tahitiana и Kalija им се допаѓа ова.
 4. beyoncee

  beyoncee Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Кандида

  ZDRAVO
  imam mn golem probelm...poslednata mens.mi bese na 26 fevruari...
  vo mart kaj 12,13 mi se pojavi cesanje kaj vaginata...ama na 15fev.zaminav da bolnica i lezev so deteto 5 dena posto imase gripp...
  i dodeka bev tamu uste povejke imav jadez...so nisto ne se mackav...na 27,28 ne se sejkavam tocno za mart uste zboruvam bev na ginekolog i mi dade kanesten vaginalni tri bea i uste tolku imav...
  po edna ned zaminav kaj maticnata i mi prepisa dr.vaginalni 10 dena traese so vaginalnite i pojdov na kontrola..
  A JAS I KAZAV DEKA OD MART NE MI E DOJDENO...A USTVARI GRESKA SUM BILAA OD FEVRUARI NE MI E DOJDENO...i rece deka ke mi daj inekcija za da mi dojdi...vo vtronikot mi ja stavija i mi rece za edna ned ke ti dojdi...
  si kupiv jass vaginalni na prirodna baza so se oti imav uste cesanje...i tri dena gi koristev mi pomina mn pojke za raz od drugite i sega deneska po mn malce imam krvv aa treba uste 3 dena najdocna za da mi dojdi od inekcijataa..
  MN SUM ISPLASENA ZA BREMENOST DA NE A MI RECE DEKA NEMA NISTO TAKVO BIDEJGI SO VAGINALNO EHO ME GLEDASE...
  INACE IMAM 18 GOD IMA 1 I 7 MESECI DETE...ODNOSS ZA VREME NA KANIDADA SO SE RASPRAVAM OD MESEC I FAZLA IMAAM SAMO EDNAS ILI DVAPA TI AMA NEMASE NIKAKVO OPLODUVANJE...I OVA PRV PAT MI SE SLUCUVA... VE MOLAM ZA POMOSSS
   
 5. vesna72

  vesna72 Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
   
 6. noname35

  noname35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  7
  Zdravo, ke mi bide mnogu drago ako mi odgovorite.
  Pred 2 dena mi se pojavi cesanje vo dolniot del. No uzasno me nervira i nemozam da spijam.
  Prvo mislev deka e samo sparenost od tesnite farmerki no eve denes veke se pojavija i nekoi beli tocki na vaginalniot otvor, a pocna i mnogu da me boli duri nemozam ni da odam :( .
  Mnogu se plasam i Ve molam za pomos.

  Isto taka veke 3 pati se izmiv so solena voda no nemozam da ja podnesam bidejki mnogu me pece.


  Ve molam za pomos i Vi blagodaram odnapred !
   
 7. verica81

  verica81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  53
  Извини вака директно дали си имала незаштитен однос ? Ако да под итно на лекар и да направиш пап и микробиолошки испитувања . Да не те паничам ама во најдобар случај се работи за кандида пробај со кнтарион во меѓувреме ако имаш по дома ако не се смири малку ,итно на гиниколог ама итно.
   
 8. ribce27

  ribce27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  51
  treba da se obratis na ginekolog za ova
   
 9. dekce

  dekce Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Здраво би сакала да прашам нешто кој како знае нека одговори :) вака , имавме со дечко ми 3 дена по ред секс и дење и ноќе па од кога престанавме многу ми е црвена и ми тече многу бело , кажи речи секогаш имам бело и ме чешка по малку .... што може да е ?? и што да правам инаку треба да ми дојде сега менструација а се секавам еднаш ми беше вака по оддамна пред да ми дојде .. поздрав и фала многу однапред
   
 10. Fleur-De-Lis

  Fleur-De-Lis Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2012
  Пораки:
  603
  Допаѓања:
  1.521
  Иритирана тие од премногу ‘‘однос‘‘! Белото ако те чешка е најверојатно кандида, а можеби и од тоа што ти е иритирана повеќе излачува слуз! Иначе секогаш пред менструација се зголемува белото прање!
   
 11. dekce

  dekce Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  фала многу Fleur-De-Lis :))))) дали знаеш нешто со што може да се измијам така ... без да се оди на гинеколог ?
   
 12. playgirl4e5

  playgirl4e5 Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво,подолго време ми тече бел секрет а понекогаш се појавува и чешање и печење.. Дали е нешто опасно и како се лечи бидејќи веќе подолго време се случува ова и е стварно непријатно. :worried: Фала однапред...
   
 13. zlatnaa

  zlatnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  55
  Јас денеска бев на гинеколог и ме прегледа имав бело прање и ми беше како на грутчиња и ме шешаше -КАНДИДА :D и ми препиша гинекологот вагиналети РОЈАЗОЛ ги земав 300 денари се и ми кажа кога ке имам кандида да пијам повеќе јогурт дури да ставам навечер пред спиење на улошка јогурт и да спијам со тоа вика `` сабајле како нова ќе си `` мисламм дека повише го имаат овој проблем така да пијте јогурт :) :)
   
  На noname35 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. noname35

  noname35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  7
  Da, imav nezastiten odnos. Od sredata pa navamu 3 pati na den koristam kanesten, pa sega mi e podobro. Se nadevam deka nema da mi se povtori ova. Slusnav deka trebalo 7 dena da si stavam od taa mast, pa ako ne se podobri da odam na ginekolog...Kako i da e se nadevam deka ke mi pomine.
  Vi blagodaram mnogu !
   
  На verica81 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  730
  трихомонас ---испадна на пап тестот сега лечам со вагиналетки ама зборот ми е од што се добива имам постојан партнер 10 години и2 порагаја зад мене
   
 16. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  rihomonijaza je upalno stanje urogenitalnog trakta uzrokovano protozoom (praživotinjom) Trichomonas vaginalis.

  Trihomonijaza se javlja u svim životnim razdobljima, no najviše su joj podložne mlađe, spolno aktivne žene i djevojke.

  Infekcija se ubraja u spolno prenosive bolesti, jer se najčešće prenosi nezaštićenim spolnim odnosom. No to nije i isključivi način prenošenja.

  Naime, Trichomonas je parazit čijih se nekoliko tipova može naći diljem svijeta.

  Kako uglavnom živi u probavnom i urinarnom traktu toplokrvnih bića, uključujući u to i čovjeka, bude ispušten gdje god se ta toplokrvna bića nalaze, a to znači svagdje.

  Ima je u rijekama, potocima, jezerima, a infekcija je Trichomonasom nekad, kad nije bilo kanalizacije, bila vrlo učestala. Infekcija Trichomonasom u bazenu, toplicama, blatnim kupkama ili jaccuziju nije isključena.

  Trichomonas je vrlo otporna mala praživotinjica, sposobna preživjeti u raznim uvjetima i otporna na mnogo lijekova.

  Može se nalaziti u organima domaćina godinama, a da ne pruži niti jedan dokaz svoje prisutnosti.

  Nakon što je napustila jednog domaćina, sposobna je preživjeti dok ne pronađi drugog:
  • 45 minuta na vlažnoj podlozi
  • 3 sata u urinu
  • 6 sati u spermi

  Ако си била на езеро сигурно тие од таму или ако сопругот ти е рибар(па лови риби по рекиве) може и од тоа.Не е страшна.А може и на џакузи или банњиве.
   
 17. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  Ne zaboravite da taj mikroorganizam može živjeti izvan tijela domaćina 45 minuta, što znači da može biti prenesen na drugo tijelo nalazi li se na vlažnim predmetima poput ručnika, ležaljke ili zahodske daske.
  За трихомонас еве уште нешто како се добива.
   
 18. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  730
  rihomonijaza je upalno stanje urogenitalnog trakta uzrokovano protozoom (praživotinjom) Trichomonas vaginalis.

  Trihomonijaza se javlja u svim životnim razdobljima, no najviše su joj podložne mlađe, spolno aktivne žene i djevojke.

  Infekcija se ubraja u spolno prenosive bolesti, jer se najčešće prenosi nezaštićenim spolnim odnosom. No to nije i isključivi način prenošenja.

  Naime, Trichomonas je parazit čijih se nekoliko tipova može naći diljem svijeta.

  Kako uglavnom živi u probavnom i urinarnom traktu toplokrvnih bića, uključujući u to i čovjeka, bude ispušten gdje god se ta toplokrvna bića nalaze, a to znači svagdje.

  Ima je u rijekama, potocima, jezerima, a infekcija je Trichomonasom nekad, kad nije bilo kanalizacije, bila vrlo učestala. Infekcija Trichomonasom u bazenu, toplicama, blatnim kupkama ili jaccuziju nije isključena.

  Trichomonas je vrlo otporna mala praživotinjica, sposobna preživjeti u raznim uvjetima i otporna na mnogo lijekova.

  Može se nalaziti u organima domaćina godinama, a da ne pruži niti jedan dokaz svoje prisutnosti.

  Nakon što je napustila jednog domaćina, sposobna je preživjeti dok ne pronađi drugog:
  • 45 minuta na vlažnoj podlozi
  • 3 sata u urinu
  • 6 sati u spermi

  Ако си била на езеро сигурно тие од таму или ако сопругот ти е рибар(па лови риби по рекиве) може и од тоа.Не е страшна.А може и на џакузи или банњиве.[/quot

  е многу ти благодарам на исцрпниот одговор ДАНИЕЛЧЕ а инаку и маз ми е рибар и базентот ми е у комшии па така цело лето сме со децата на базент ама ова лето не верувам после сето ова фала многу
   
 19. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  Баш ми е мило што ти помогнав.
  Треба базен да се избегнува, особено ако е домашен.Домашните базени се најголем извор на вагинални инфекции.
   
 20. Tahitiana

  Tahitiana Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2012
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  226
  Zdravo,

  veke podolg period od okolu 4/5 meseci imam zgolemen sekret, bel iscedok vo pogolemi kolicini. Nema nekoja specificna mirizba, e so prozirna boja, i ne e mnogu gust. Najobilen e posle mokrenje i za vreme na odnosi. Bi sakala da mi kazete dali e nesto poseriozno ili samo simptom na nastinka i dali ima nekoja preventiva na prirodna baza sto moze da mi pomogne vo rekuliranje na sekretot. Vi blagodaram odnapred!

  Srdecen Pozdrav!
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.