1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Ani.cka

    Ani.cka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    26
    Девојки, пред неколку дена бев на гинеколог ме прегледа со ехо 4Д, пап тест и колпоскопија, ми рече одлично е нема ништо, супер... но, од вчера па навака почна да ме чеша доле и имам бело прање како урда, а не сум имала односи ни пред да одам на гинеколог ни после, ме интересира дали може ова да не го види доктрот иако тогаш нишо немав ова ми се појави после два дена одкако бев. утре или задутре ги чекам рез од папот, а тој ми рече со сигурност ке бидат добри рез бидејки ако имало нешто тој ке видел при прегледот.. :worried: Ме интересира можно ли е тој ден кога ме прегледуваше да нема ништо а после два дена да ми се појави инфекцијаа?? и што да превземам на моја рака деновиве додека ги чекам рез? Веке се мијам со камилица двапати во денот ама ништо, да пијам ли некој чај??
     
  2. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Пробај со чај од брусница и увин....да пиеш.
     
  3. Torte19

    Torte19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    86
    И на мене ми се случува истото,значи неколку денови ме чеша силно,немав бело прање,завчера добив менструација,па како да се смири чешањето,но кога ке се допрам тогаш мн ме чеша а вака само од себе не ..............но,исто така откако ке одитам во тоалет на мокрење само што ке се облечам чуствувам дека пак имам потреба од мокрење и како да ме печи ............ пред некој месец ми се деси да неможам да отидам во тоалет и едвај да се измокрев,ме болеше силно и имав малце крв,па пиев увин чај и од брусница и ми се смири..направив и пап тест и ехо и се ,немаше ништо се беше во ред..но не го разбирам сега ова со чуство за мокрење а уствари немаш никаква потреба ... :|
     
  4. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Па штом си направила тест и се е во ред, тогаш е настинка. Пробај да се затоплуваш во пределот на карлицата, редовно си носи боди или долна маица, чорапчиња и пробај секоја вечер нозете во топла вода ќе видиш колку ќе ти биде подобро. Немај гајле тоа е само настинка, ти велам од искуство.
     
  5. Torte19

    Torte19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    86
    RainGirl92,Фала ти многу,ќе пробам со топла вода,се надевам ќе се подобри :)
     
  6. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Не сум сигурна дали е инфекција, ама гледам веќе втор ден кожата долу ми е како сува и прекриена со бели ронки како првут, кога ќе чепнам со рака како да се рони и исто како да паѓа првут. Пред 2 недели некаде имав интимна депилација и примеќам дека само каде што сум депилирана е вака. Плус и настината сум па една недела сум на многу јаки антибиотици ( зинат и химорал ). Хелп? :?:
     
  7. RainGirl92

    RainGirl92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    53
    Од јаките антибиотици можно е да ти се појави кандида, а можно е пак да е и од депилацијата, имате ли слушнато дека истиот восок го користат кај сите? Пробај 2-3 дена да се миеш со камилица, мислам дека ќе ти биде подобро, а доколку не обрати се кај гинеколог, но според мене не е ништо страшно.
     
  8. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски

    Најпаметно е да ја испиташ мокрачата, да си бидеш сигунна дека немаш некоја бактерија.
     
  9. mumija

    mumija Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo sakam da prasam znaci stanuva zbor za maska osoba sega vaka znaci nesto prvo sto pocustvuvav e peckanje vo uretrata bev napraviv ne eden tuku 5 brisevi na nitu eden ne mi pokaza nikakva infekcija pred da otidam da mi zemat bris bev na urolog mi prepisa sumamed mozebi zatoa ne mi pokaza nisto ok posle eden mesec i pol napraviv uste eden bris i pak rezultatot ist ne postoi nikakva infekcija posle 6 m,eseca pak bris i pak nisto bev na urolog i posle nekoe vreme znaci se proveriv sto e mozno na eho i mocen meur i prostata i se sto e mozno e sega sakam da prasam posle sekoe mokrenje imam glupo custvo bas na mestoto bas od kade mi e zemen brisot mozno li e da ima nekakva povreda od brisot, da vi kazam prvite brisevi ne pocustvuvav nekoja bolka ali posledniot pat bolka golema pocustvuvav i sega mocniot kanal malku mislam deka E e osteten se dodeka ne mokram se e ok a i mislam deka sum preterano proladen cel zivot so motor sum eden vas sovet posto cuvstvoto e za nikade i mislam deka veke i psihicki mi premina seto ovoa,VE MOLAM ZA SOVET
     
  10. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Вака.. Веќе една недела осеќам силно чешање и печење во долниот предел. Во првите денови секретеот ми беше бел, а веќе од вчера има почнува да ја менува бојата на кај зеленкасто. Почнав да се мијам со камилица, но ништо не ми исчезнува. Исто така имам бели грутки на гакичките.. Совет ќе ве молам.
     
  11. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Трчај на микробиологија, мој најискрен совет.
     
  12. vk938020

    vk938020 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam eden mal problem i mi treba pomosh :/ Pred nekoe vreme pochna da mi teche nekoj vaginalen iscedok koj ima zelenkasta boja no nema losh miris, stavav kanesten i mi se podobri no shtom prestanam da stavam povtorno se pojavuva.. Pomosh? :(
     
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Најверојатно имаш закачено Трихомонас.Мора да примаш терапија.Ако е тоа ќе мора да се лечите и ти и партнерот.Правец лекар.
     
  14. Irena-dimovski

    Irena-dimovski Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    i jas pred nekolku dena na papa testot mi ja otkira istata baterija trihomonas,neznam kolku e losa taa bakterija i me faka stav mi prepisaa tableti flazil za mene i za soprugot isto i vaginalni flazil,isto taka imam vaginalen iscedook ve molam nekoj neka mi objasni podetalno za taa bakterija
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Те интересира како си ја добила или како се лекува?Значи мора во исто време да се лекува и тој и ти.И да користите кондом за да не дојде до реинфекција.После примањето на терапијата обавезен е повторен брис да се види дали се исчистила бактеријата.Пиј многу јогурт и секако поработи на имунитетот.
     
  16. Irena-dimovski

    Irena-dimovski Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    kako prvo da vi se zablagodaram za odgovorot!me interesira dali e nesto opasno i kako sum ja dobila?
     
  17. JaNaNa16

    JaNaNa16 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, имам еден (се надевам мал проблем). Незнам конкретно дали е инфекција или не е, ама прилично се вознемирив. Ми се појави како мал израсток, не ме боли, не ме чеша,не е гнојно,а и претходно ми се има појавено само малку погоре не баш на усните.Немам никакви други чудни симптоми се е нормално, ама сум прилично исплашена. Дали е можно да е некаква инфекција и каква? Ве молам за побрз одговор. Фала
     
  18. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Оди на гинеколог обавезно да видеш што ти е израстокот, за сигурно
     
  19. sheis

    sheis Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    женсики да ве прашам сакам... веќе 2 дена менструацијата ми е при крај и имам жолто кафеав исцедок... тоа ми е нормално бидејќи секогаш така ми беше, но овој пат има многу непријатна миризба :/ закажав за на гинеколог но дури по една недела имаше тремин. неможам да чекам до тогаш, сакам мислење некое од што може да биди? :/
     
  20. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Може да се работи за некоја инфекција, која дошла преку пат на сексуален однос, вц школка.
    Не може вака да се знае, постојано едни исти прашања се поставуваат и доктор да прашате дури не направи микробиолошки испитување не може да знае.
    Не се секирајте, сите тие бактерии се лечат со антибиотици, вагиналети, креми.
    Освен недај боже најопасните сите знаеме кои се да не ги кажувам.
    Но, затоа едуцирајте се, внимавајте, имајте заштитени сексуални односи.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.