1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Инфекции

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од vesnicamk, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Денеска забечежав малку крв на гаките, од што би можело да биде. Не сум имала деновиве односи. Дали е можно ако сум настината или ако ме болат јајниците?
     
  2. 2812

    2812 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    vaginalna infekcija

    otkako 3 meseci koristev vaginalni tableti poradi ranicka vaginata mi se isusi i pocna da mi se prvuti i odvreme na vreme uzasno me cesa osobeno kaj klitorisot pa ne znam sto da pravam no otkako ce se iscesam me boli i pece i naednas se smiruva i go nema nekoe vreme no kako da pocna i rektumot da me cesa. ve molam za informacija bidejci koga prasav na ginekolog mi rece deka treba da prasam na kozno.
    odnapred blagodaram :worried:
     
  3. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    По подолго користење вагиналетите знаат да направат страшен проблем,а не ти кажуваат кога ти ги препишуваат.Ако можеш најди си крем од невен некој поприроден или вазелин има мислам со невен и пантенол и мачкај се на целиот дел и анусот.Постои и крем со естроген добар за обнова на ткивото,ама треба да ти го препише гинекологот.Доколку кај вас има дерматолог венеролог не е лошо да отидеш.
     
  4. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Имам проблем откако имав кандида и бев на гинеколог користев вагиналети и апчиња и јас и партнерот но по извесно време се беше ок се додека пак ми се случи да имам како бело прање но со некој мирис и тоа само после однос или наутро на првото станување ко да истекува од мене а потоа цел ден ми е се нормално ... сега се случува некогаш има мирис после однос некогаш не ... можно ли е пак да е кандида? но не е како тогаш кога имав и ја лекував Помагајте...
     
  5. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.884
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Da jas koga mi pokaza papot kandida... i uste posle 1-2 mi bese se vo red no morav terapijata da ja zavrsam :)
     
  6. ciganka

    ciganka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    12
    Zdravo ako moze da mi pomognete ve molam
    Na decko mi mu izlezea bradavici kafeavi no mu rekoa deka mu izlezele bidejki ne koristel kondom i nisto drugo ne mu kazaa i mu gi gorea i sega nema nisto, i moze da mi kazete sto e toa dali i jas imam infekcija dali e nesto loso bidejki mi e sram da odam na ginekolog a mi e strav mnogu da ne e nesto mnogu loso :( mnogu se nerviram nemozam da spiam so denovi. Fala odnapred
     
  7. ubavi4ka

    ubavi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    8
    Здраво!
    Не баш секој ден ама почесто ми се јавува беличест лигав исцедок, па морам да користам секојдневни влошки,Можно ли е да е од некоја бактерија ?
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    или си во овулација или инфекција... ;)
    чај од камилица или раствор од сода и вода за да се намали бело пање....
     
  9. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    Здраво девојки... имам еден проблем, имам мало чешање во вагината и непријатна миризба , не знам што да користам како би се отсранило , дали е добро канестен и чај од камилица?
     
  10. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Можеми е глупаво прашањево али да и пишете како го нанесувате Канестен кремот?
     
  11. didicool

    didicool Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    85
    Сигурно имаш некоја инфекција, може си земала некои антибиотици, ти паднал имунитетот ти се нарушила флората, па пробај со канестен и со камилица, ако не се подобри за неколку дена појди на гинеколог ќе ти препише некакви вагиналети за да не се искомплицира. ;)
     
  12. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29

    Благодарам на одговрот и на помошта, ќе пробам :) Поздравче
     
  13. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Вака сега ... имавме однос со дечко ми пред недела дена.. после тоа се ми беше во ред... по некој ден приметив дека едната усна ми е поголема од другата.. по ден-два започна непрекинато да ме чеша..до неиздржливост..прво мислев дека е поради тоа што се имав издепилирано ... но истиот ден приметив дека долу имам ситни бели тврди топчиња .. откако ги отсртанив прекина да ме чеша .. но ден потоа започна на секои 10 минути да ми тече бело-проѕирна ретка течност ...што може да биде.. страв ми е да одам на гинеколог пошо мајка ми не знае за тоа .. а со другарка ми е непријатно ...
     
  14. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Usnite ne mora da se isti toa ne e nisto strasno ama za drugovo kje moras da pojdes na ginekolog obavezno
     
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    пробај 1 неделно да се миеш со 1 лажичка сода бикарбона растворена во млака вода и секој ден најубаво е по првото уринирање со чај од камилица...
    инаку за сапун и колку што можеш пожешка вода си ги постругај усните и нежно ги стиснувај така набргу ќе ти созреат доколку се полни со гној и по 1 може и пола ден ќе бидат спремни за стискање ИЛИ исечкај лук и потриј ги ...
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    другарка се жали на исцедок кој не и бил чест но мирисал на лук...
    за каква инфекција станува збор (претпоставувам дека е инфекција... :wasntme: )
     
  17. Hiphoperka1

    Hiphoperka1 Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Здраво девојки...Имам Трихомонијаза и докторката ми препиша Флажил таблети за орална и вагинална употреба.Ги пиевме заедно со партнерот 10 дена,но кај мене нема никакво подобрување.Во текот на целата терапија имав киселини и повракав додека кај партнерот немаше никакви нус појави.Докторката вика дека ова е најјака и најдобра терапија,но кај мене не даде никаков резултат освен надразнет желудник.Па би Ве замолила ако можете некако да ми помогнете да ме посоветувате,дали постои некаков лек на природна база бидејки ова печење станува неподносливо! Благодарам однапред :)
     
  18. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Вака .. имаме полов однос со дечко ми еднаш неделно .... и се бевше во ред до пред една недела... при половиот однос започнав да крвавам ама не многу 2-3 капки ...ии вчера имавме пак односи .. и вчера пак крвавев исто колку и минатиот пат ...се чувствувам загрижено...некој ако може да ми објасни поради што ми се случува ова ,дали е штетно и дали може да се спречи ?
     
  19. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    Здраво на сите.....имам еден проблем од сестра ми и бидејќи таа не е член на форумот пишам од нејзино име.....Веќе подолго време има како секрет нешто повеќе од бело прање густо и тоа има по малку чуден мирис и кога е ладно ептен е обилно и има болки во долниот дел на стомакот....Некој совет што би препорачале???
     
  20. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    кандида можно да е поради густиот секрет,,, или преладени и воспалени јајници....мое мислење е дека има кандида и правец на гинеколог....ама не е страшно нешто, ке види лекарот ке и препише соодветно нешто
     
    На DragonA420 и bubamara12345 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.