1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да го смувам ?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од supersonic, 17 јуни 2010.

 1. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  49
  Од неодамна почнав да си пишувам на мсн со еден дечко што ме свиѓал. На 1та вечер од полуматурата као ме видел у град и право на фб - Likes, Pokes .. сакав малце да ја убрзам работава али да не се издавам многу, па постирав еден линк што го испровоцира и почнавме прво на чет да си пишуваме. После ме најде на мсн.
  Е сега стварно се двоумам, зашто тој е поголем од мене 2 години и има доста искуство и плус се дружи со матуранти (што скоро се искусиле). Не сакам да ме помисли дека сум лесна или некоја играчка, обично повеќе ги удирам корпите отколку што прифаќам да бидам со некој, али ете он ми се свиѓа и сакам да пробам. Не сме правеле моабет у живо само на мсн пред некој ден, а би сакала да се деси повеќе. Иако се плашам дека кога ќе ме запознае, ќе си помисли дека сум досадна или чудна за него (глупо е знам, али ете не можам тоа да го избацам од глава).
  Е сеа, како да се зближам со него, без да излезам глупо ?
  Имам другарки кои ми велат дека на поголемите типци боље е да им се удри корпата неколку пати, па после да следи мување. Не знам дали да им верувам, зашто нејќам да се откаже од мене.
  Што да правам ??
  :|
   
 2. Magica

  Magica Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Досега се немам мувано.Ми треба помош како да го изведам тоа... Не знам и дали да ја прифатам неговата понуда за да ме смува затоа што јас не знам како да го изведам тоа и не знам како да постапам во тие моменти, а ако се смувам со него после тоа тој нема да ме приметува...
  Ми треба Итна помош... Детето чека... :P
   
 3. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  49
  ете во исто сме.
  само што е прашање на време кога ќе ми понуди :) ..
   
 4. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Незнам каков совет да ви дадам а да не ви звучи премногу стереотипно.
  Гледано од годините што ги имаш суперсоник, полуматурантка си како што успеав да сфатам. И сетоа тоа што го мислиш е во ред. Годините ти се такви и ти вројат хормоните. Во ред е да имаш мувач, но јас би рекла повеќе да се посветиш на излегување на кафе или прошетки со него, отколку боцкања и коментарчиња на фејсбук. Се губи целата смисла на флерт и шмек кога е сето тоа направено преку фејсбук и мсн. Неможеш да го гушнеш мониторот и да му кажеш дека го сакаш, ниту пак фејсбук... Капираш? ;) Оладете од тие (а)социјални мрежи, колку се добри толку се и лоши. Не му ја мисли многу за мувањето. Смувај го типот. 14-15 години имаш, време ти е за такви мали авантури, сигурно нема сега да мислиш за сериозна врска. Секои години си носат сами по себе нови предизвици. Зграпчи го моментот, уживај во него, потоа ако не ти се допаѓа повеќе- батали го. И НЕ ПРЕКУ ФЕЈСБУК!
   
 5. supersonic

  supersonic Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  49
  абе скроз те сфакам шо сакаш да кажеш. и јас увек сум за face to face контакт али ете он избра така. и мислам дека тоа е најпаметно затоа што некако послободно е на мсн.
  али тука нема иднина. он го направи првиот чекор со запознавањето и сл. е сега јас сум таква што оставам се на него, не се трудам воопшто од проста причина што не сакам да испаднам глупа ако го замарам многу.
  не знам дали да го викнам јас прва на кафе, да се видиме, не знам што да правам.
  работава е.. да цркнеш додека да се деси :^)
   
 6. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  леле и мене ова ми се дешава..страв ми е кога ќе се видиме да не не му се свиѓам и да испаднам смешна пред него :worried:
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.497
  Допаѓања:
  195.462
  Пол:
  Женски


  Па викни го на кафе де, не е тоа толку страшно. Ќе си се видите, ќе си помуабетите и ќе видиш како ќе ви оди. Друго е виртуелната дружба. Срамежлива си, ама верувај, машките сакаат кога женските преземаат иницијатива. И не, тоа не те прави лесна девојка. Подобро преземи нешто да знаеш на што си, инаку цело време ќе си велиш „што ако...“ :)
   
 8. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Леле колку сум среќна што додека бев во тие години ниту имавме компјутери, а уште помалку интернет! Па какво дружење сме имале тогаш, шетања, први симпатии, прва љубов... каков фејсбук, какви лајкови, какви боцкања!

  Само не разбрав, викаш полуматурантка си, а на профилот ти пишува дека имаш 17 години :^) Добро, не е битно току тоа. Ако сакаш да го превземеш следниот чекор, викни го на кафе, не гледам ништо лошо во тоа девојката прва да го покани машкото. Ако е заинтересиран за тебе - ќе прифати, па понатаму остави на спонтаноста да ја води вашата релација. Така најдобро ќе знаеш на што си ;)
   
 9. Magica

  Magica Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Ааа меневеке ми има ДВА ПАТИ ПОНУДЕНО ...
  Туку проблемот ми е тоа што ми е срам ... :$
   
 10. limaaaa

  limaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  1
  ISTA SITUACIJA KAKO MOJATA NE ZNAM STVARNO STO DA TI KAZAM...ZNAM DEKA E TESKO DA SE RESIS .....HUUH :(
   
 11. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Леле не да сум среќна... Шетање низ парк со првиот дечко киснење по клупите по цели денови... Јас незнам на денешнава младина што и се случува со тој интернет. Никаков живот немаат. Толку сериозно го сфаќаат фејсбук и мсн ко да се што ќе се случи мора да биде преку фејсбук! И јас го користам, да. Ама никогаш не сум го сфатила толку сериозно да цел живот си го оставам таму.
   
 12. mari4eEe

  mari4eEe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  13
  :lol: Istiot problem :?: :|
  si pisime na fb se gledame ko macinja hhhhh koga izleguvame a nitu prioga nitu jas priogam....
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  ^ Епа скрши го де мразот. Пријди му прва. Не е потребно ништо посебно. Доволни се неколку погледи и добар разговор...
   
 14. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  45
  Добро бе девојќи,па сакате некој да ви сервира на маса. Па што ако јас прва му пријдов на мојот сегашен маж,он така срамежлив,ако го чекав до сега,еееееееее.... :o Има ли нешто лошо во тоа,или па после се плашите од муабети и трачеви, ако не пробаш како ќе знаеш. Па 21 век сме,аман има ли врска кој прв ќе пријде. Абе уживајте и сакајте се,сега е времето ;) ;) ;)
   
 15. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Во право си! Моето прво мување беше мн романтично. Се запознавме во парк, друштвото мое го познаваше, јас бев нова во градот(дојдена на неколку дена) тој ме бендисал, јас од прво не! Другата вечер го видов убаво и и кажав на другарка ми да му каже дека прифаќам да се смуваме. И си заминавме ние да шеткаме по градот, па си заминавме на едно убаво романтично место и си поминавме неколку убави часа заедно... Потоа ме испрати дома,ме бакна и си замина. Толку беше! мене ми беше прв пат а него кој знае кој!:) ми рекоја другарките дека сум го ќарила машкото што најубаво се бакнува во цел град! Градчето е мало и убаво и пред се мн романтично и мило ми е што таму ми беше првото мување-Крушево! Имав 14 год и не се каам за тоа, не ни мислев што ќе си помисли тој за мене! Оставете го фејсбук,ако верувате- немам профил на фб! Таму не се мува, таму се прават само проблеми и младите забораваат што е вистинска дружба!

  Со среќа!
   
 16. mari4eEe

  mari4eEe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  13
  :) :) :) Почнуваат работите да се средуваат....во саботата ми пријде.... :) се запознавме... :rofl:
   
 17. limaaaa

  limaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  1
  :) Se e OK ...Sega gledaj kako ke se odvivaat rabotite za ponatamu..;)
   
 18. strawberry555

  strawberry555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Во право е катка слатка
  Не значи дека тој мора прв да пријде можеш и ти ...
  Но еве сега штом ти пришол се надеваме дека ке се случи нешто убаво :)
   
 19. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Mојата техника,
  ајде до надвор и залапај го :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 20. anu6kaa

  anu6kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  429
  Пол:
  Женски
  vaka : imam eden problem
  imaam 14 godini i pred 2 meseci zapoznav deteeee preubooo i na prv pogled go sakav ... po nekolku nedeli vo kaficot kade sto bev me prasa zosto mu se smeam ( a jas se smeev zosto mi bese preubav ) i posle si pisuvavme na facebook i na msn
  slednata nedela povtorno se sretnavme vo kaficot i mi rece ako sakam da izlezime ... a jas ne znaev sto da kazam od sreka :D i izlegovme ... se smuvavme ... ustvari dva pati se imame smuavano :D
  predosekam deka toj mene me neki ;( a jas nego go obozavam ...
  i da napomenam so nego bese mojot prv baknezzzz :inlove:
  prviot pat koga se smuvavme
  Problemot e toa sto ne znam sto misli toj za menee... sigurno me misli deka sum lesna devojka :(
  a i ne znam dali e normalno toa toj sto go pravi ....
  na site sto znaat deka se smuvavme mu rece ni zbor na nikoj da ne kazuvaat (dobro normalno deka tie nemase da kazat )
  a i kako treba da se odnesuvam koga ke go vidam ...? Koga ke sme izlezeni za sto da zboruvam ?? ... Sepak e toj poisklusen ... ima 20-21 god :worried: i nekogas posakuvam da gi zaprav dopirite negovi ... ama nemam hrabrost :sweat: se plasam da ne saka nesto drugo so mene ... posto predosekam deka me neki ;(
  i dali e normalno toa sto toj so bivsite devojki negovi si pravi muabet ??? :sweat:
  hellllpppp pls