1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се спасам од токсична врска?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Depressed.sad, 30 март 2017.

  1. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Јас сум помлада 4 години од тебе, но тоа не значи дека не можам да ти дадам совет. Јас би ти рекла да им кажеш на твоите кога тој не е дома како што пишале некои погоре или пак ти кога нема да бидеш, односно додека ти е паузата на факултет. Раскажи им се’ на твоите и отараси се од него еднаш засекогаш. Сфаќам дека неговите закани ти будат страв и тоа што постојано ти го вели ја уништува твојата самодоверба, ама самиот тој е таков каков што ти вели тебе дека си, а не ти. А уште повеќе во очи ми падна тоа што ти рекол да се самоубиеш и да ги „спасиш“ сите околу тебе зашто велеле дека си „гадна“. Ајде бе. Тој не ти мисли добро и не те сака. Ако те сакал, немаше да те понижува и да ти ја разнишува самодовербата. И зошто да трпиш за леб? Па на крајот на краиштата земаш стипендија. Кога ќе се враќаш од факултет оди директно кај твоите, НИКАКО кај него. Јас не би те советувала баш додека спие да им се јавиш на твоите бидејќи може да сети што правиш и уште полошо да ти биде, подобро твоите да одат и да земат се’ што е твое, додека не е дома се разбира. Реално гледано, јас 2 дена не би издржала вака, а не 2 години. Мајка му на твои години имала 2 големи деца. Аууу. Ако се омажила на 14-15 години. Ќе си најдеш друг што ќе те заслужи и што ќе те сака, почитува и цени. Сингл сигурно нема засекогаш да останеш, а и да останеш засекогаш сингл, подобро е да си сама отколку да преживуваш тортури. Исто така би ти препорачала да разговараш со психолог или психијатар. Не велам дека имаш психички проблеми, напротив во него е проблемот, ама не е на одмет. Не е срамота да разговараш со психолог или психијатар. Тие се стручни лица и еден нивен совет да добиеш е сигурно 100000 подобар од тоа да трпиш психичко насилство.
     
    На Cinderfakinrella и teressa им се допаѓа ова.
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Дури и да беше дечко ти фин кон тебе, зарем се останува со истиот од 17 години? Нормално е да се чувствувате токсично, да не се поднесувате...
     
    Последна измена: 30 март 2017
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Заборавив да кажам погоре , донекаде ми личи и на мамино синче овој . Што ако мајка му имала две големи деца на нејзини години ? И што уопште е битна мајка му во ситуацијава ? Боже свашта . А што е со тебе девојко , каде си ти у ситуацијава .. Цел пост ти е тој вака тој онака , но не се изјаснуваш ништо за тебе .. Што му одговараш на неговите навреди , не верувам дека молчиш цело време .. Па јас 2 минути не би останала со него . Ок на сите ни се случува тежок ден , да имаме па и лош месец , некогаш ќе се направип лом со партнерот ( и јас се расправам со мм , ама поминува , еднаш ни се случи и да се навредуваме , но не до овој степен кој ти го трпиш ) . Да , 5 години не се малку , ама 2 години да го трпиш ова измачување е премногу .
     
    На blackwave, mode-kristina и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  4. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Depressed.sad ништо не ти е. Си требала да почекаш да почне да те тепа, па тогаш да се обратиш на форум.

    Еве мене факат не ми е јасно како така си дозволувате некој да ве малтретира. Абе не сте на улица најдени за да некој си игра ку****ак со вас. Еве, полнолетна си, значи можеш да работиш. Млада, здрава, права, во најмала рака како келнерка можеш да работиш, а ти и си работела. Ако знаеш јазик, уште поарно, и на интернет има многу опции, побарај на форумот има тема за тоа. Академски граѓанин си бе девојче, кај и да е ќе завршиш, не можеш ли да резонираш дека трпиш психичко малтретирање?

    Форумски ликови ли треба да ти бидат ветар го грб за да ти го оставиш типот?

    Дечко ти или е на лоша дрога или така му чини.
     
    На Gosh и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  5. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.434
    Допаѓања:
    65.478
    Пол:
    Женски
    @Depressed.sad
    Нема што да му докажуваш ти него дека вредиш. Исели се од кај него и продолжи си со животот, ке си дипломираш, ке се дружиш, ке запознаеш некој друг кој ке те цени и сака, а овој идиотов ке сфати колку вредиш и те како. Спаси се дури не е прекасно, 5 години не се малку да ги потрошиш со таква личност, но мораш што побрзо да го напуштиш и да престане да те малтретира.
    Не може ништо да ти направи, а сам ке остане тој, не ти.

    Со среќа. :hug:
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Па муж да ми е и дете да имаме ваков не го трпам ни 5 саати, а не пак 5 години. Ајде малце живо. Почни да читаш мотивациски книги, слушај видеа, крени ја самодовербата и на Мистер Комплекс само дај му двојка и насмеј му се.. :) мислам ејјјј со кое право бе некој да ми го сје***а животот...марш таму...Ако ме сакаш сакај ме ако не кој те врти :)
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Јас те советувам да го баталиш по брза постапка. Немаш ли дом и родители? Врати си се кај нив и посвети си се на студиите и потрагата по добра работа а верувај дека со паметот што го има тој е тој што во иднина може да пати за леб и да остане сам. Многу добро знаеме колку може да успее во нашата држава со тоа со кое се занимава па нека си лета само во облаци дека ќе стане светска ѕвезда. Претпоставувам дека до сега никој не ни има чуено за него. Знам вакви уфилмани фаци кои мислат дека ќе станат славни, ама на ниту еден од нив некако не тргна работата. ;) Кој е тој тебе да те навредува и да те омаловажува? Според постапкиве на него му треба психјатриска помош. Ако смета дека не си добра за него тогаш зошто културно не ти раскине туку те малтретира? Затоа што очигледно тој е несигурниот во себе и тој се плаши дека никоја друга нема да му го трпи ваквото однесување. И не знам што си се исплашила толку дека ќе останеш сама кога не си некоја престарена туку младоста е пред тебе. Па и сама подобро да си одколку со вакво говедо. И ќе заборавев, демек не си способна што на 22 год. немаш големи деца како мајка му? Гледам многу добро ги воспитала.
     
    На Cinderfakinrella му/ѝ се допаѓа ова.
  8. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    @Depressed.sad што направи?Дали се спаси или остана со тој што те малтретира психички.
    Те снема одеднаш .
    Ти посакувам среќа вреди да си го живото без мачење од некој што незнае што сака.
     
    На elimkd и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  9. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    @Depressed.sad Излеа ќе морам да те означам, ама од друга страна може и не читаш што ти пишуваме. Феминките ти поставија 100 прашања, совети, ама ти не реагираш.

    Кога почна да се однесува вака, т.е. од кога трпиш психичко малтретирање.
    Дали презеде нешто?
    Дали живеете кај него или на друго место?
    Објасни убаво, а не само „груби детаљи“

    Од каде да си замине?
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Zlatna12345

    Zlatna12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2016
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    842
    Пол:
    Женски
    Jas ne sakam da klevetam nikoj ali mene ova daleku mi izgleda od vistina (prostete ako se lazam). Ali BRAVO za femina(clenovite) za pomosta sto ja iznudija :D
     
    На elimkd и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  11. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Zlatna mozebi e vo pravo . Od devojkava nema ni traga ni glas , mozebi e trol
     
    На Cinderfakinrella и orevka им се допаѓа ова.
  12. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    @CrazyGirl15 @Zlatna12345 И мене ми личеше така, т.е. уште ми личи затоа побарав повише да ни објасни, а не така грубо. Неколку пати пиша само што и зборел. Ништо друго.
     
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Читате ли дека дечкото сонува и си мисли дека е некоја рок/метал ѕвезда. Значи со мозокот тој е заостанат и има 10 години, па може и помалку.
    Како си се решила ти да живееш со таков човек ? Тој пред тоа не го осети дека му фали нешто во главата ?
    Пакувај куферот и дома кај твоите. Без објаснување без ништо и одма на психијатар.
    Гледам тој ненормален, ама ти што си трпела и толку долго не е воопшто добро. Да си направиш муабет со професионалец за сама да си се цениш, зошто будалата те убедил дека стварно си таква како што ти вика.
     
    На kim.k и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Прво, грешка а девојката и е што воопшто прашала на форум, кога некој добил помош за ваква ситуација на јавен форум? Лошо е што можеби трола, а ако не трола, на вака психички ослабена личност коментари на неверување или како си можела толку долго со таква личност никако нема да и отидат во корист.
    Зошто останала со него? Тука има милион причини, факт е дека ништо од тоа не се случило одеднаш, тој полека психички ја ослабнал.
    Прво иде стравот дека ќе ги разочара родителите, дека ќе ја осудуваат, како смеела да си дозволи во ваква врска да биде.
    Потоа е стравот како без него, страв кој тој полека и го всадил, или некоја зависност од него што тој и ја направил. Финансиска можеби? Ја плаши дека ако го остави и не најде работа ќе биде без пари, а со него колко-толку ќе преживее.
    Посебно ако отишла да студира од помал град во поголем, тука веднаш сите се загрижени да не западнеш во лошо друштво. Второ, запознаваш нови луѓе кои се однесуваат поразлично/имаат поразлични идеи и сфаќања од твоите. Пробаш да бидеш поотворена, да спуштиш критериуми и оооооп, наседнуваш во јамка.
    Не ја знаете ситуацијата, ако трола нека и е на чест, има девојки што секојдевно поминуваат низ истот, не е шала.
    Ако не трола, девојката е очигледно очајна, не мора да ја осудуваме и да и ја правиме ситуацијата потешка.
    Да, единствено решение е да го остави, ама зошто не го остави до сега не е прашање. Веројатно и таа посакува миион пати да го оставела до сега, ама минатото не може да се смени.
     
    На Cinderfakinrella и Dust им се допаѓа ова.
  15. Depressed.sad

    Depressed.sad Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Vi blagodaram na sovetite, inaku koga i da mu se odgovoram deka ke najdam rabota vika site diplomiraat i doma sedat niso nema da uspees, vika koj ke te vraboti ne sposobna, a inaku toj ima i sestra pogolema, taa e mazena dodeka bila maloletna i majka mu celo vreme vika kerka mi e domakinka, ima 3 deca i se i e doma cisto, se znae da gotvi i samo toa go zbori.Mi vika deka fakultet e samo za beznadezni so mislat deka ke uspeat i kazuva ti da si znaela use na 15 ke si rabotela.Ne znam kako da mu se odgovoram i sakam uste vednas da zaminam
     
  16. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Одма да си заминеш одма!!!Немој многу да мислиш за покасно глава да не те боли
     
    На Cinderfakinrella и Jean-Baptiste им се допаѓа ова.
  17. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Ке патиш за леб додека он ке има светска кариера :)
    Ми делува премногу татковски настроен.Барај си момче кое е поскромно и те сака,а не да те критикува.
    Претпоставувам премека си иначе не би се охрабрил да ти ја погазува толку самодовербата
     
    На Cinderfakinrella и orevka им се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    (facepalm)
    Што луѓе ќе беа тие... девојко, не се ни мисли што ќе му одговориш, што ќе му кажеш, што ќе му објасниш. Навистина човек заслужува да му се објасни фино но на ваков не се губи време ни зборови. Вакви се оставаат зад себе и не треба ни да се свртиш да погледнеш назад.
     
    На Cinderfakinrella и Dust им се допаѓа ова.
  19. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    А он работи нешто? Освен тоа што се умислува дека е метал ѕвезда? (facepalm)
    Ти него фино лепо ќе му кажеш дека е дебил и дека со неговото понашање он е за во лудница а не ти. И онака лабаво со куферите надвор.
    Мене тој да ми е ќе види што ќе му кажам онака убаво и како ќе лета. Не знам и ти зашто го трпиш вака 2 години не се почитуваш самата барем малце?
     
    На blackwave, Cinderfakinrella и Dust им се допаѓа ова.
  20. Depressed.sad

    Depressed.sad Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Jas mu kazav nekolku pati da ide na psihijatar i kaza deka e izmislen i deka ako idel ke trebalo da me pobaraat mene i da me smestat gore vo bardovci...Imam vrateno samo na navreda na isto nivo, ama pocnuva da se smee i da vika prekini pred da ti go zagorcam zivotot i vika ne znaes sto ti spremam doprva ke vidis