1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си помогнам себеси?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од tikica.9, 5 мај 2013.

 1. tikica.9

  tikica.9 Активен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Незнаев кому да се обратам, па решив да го споделам мојот проблем со вас, ќе се обидам да бидам кратка и да ви ја доловам целата ситуација.
  Бев во 2годишна врска, он беше мојот свет, мојот живот. Секој човек кој што ме почитувал и сакал сум го прегазила заради него. Он е од друга вера, и никој не ја одобруваше мојата врска. Посебно моите родители. Секогаш кога биле во прашање други девојки он имал најдобар став, со тоа сум немала никогаш проблем. Но од кога му кажав дека ќе си заминам од државата, не по моја волја тој целосно се промени.
  Само заради тоа што несакав да го изгубам, не му префрлав ништо, се беше по негово итн.. Сакав последните неколку месеци да ги искористиме најдобро што можеме, да му дадам до знаење дека стварно ми бил посебен на секаков можен начин. Прв дечко, прва љубов прво све. Како дете невино и чисто го сакала, со чисто срце. Но ја претера, секој ден ме повредуваше, деновите ми поминуваа во нервоза и солзи. И решив да ја прекинам оваа врска. И така започна се, почна да ми се заканува, да ме навредува, да ме следи, да се јавува по другарки и што уште не. Ми се заканува дека ке разговара со моите родители, дека ќе го каже секој детаљ од нашата врска, дека ќе ми до уништи животот. Започнува да личи на психопат, и познавајќи го каков човек е, знам дека ќе направи се само да ги реализира своите планови.
   
 2. minne03

  minne03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  48
  Nemoj da se grizis slicen slucaj imav i jas kako tebe isto mi se zakanuvase deka ke go kaze sekoj detal sto sme go pravele kade smw bile i se,,,i navistina taka bidna,, mu sd dobliza na tatkomi i kaza se no tatko mi me podrza vo odlukata i toj nemase sto da pravi i se povlece,,,tesko e no mora da go zaboravis takvite se psihopati i se bi napravile za da te povredat ako sakas da raskines,,n da se cuvas ke te prati dolgo kese pojavuva sekogas pred tebe no ti treba da mu dades do znaenje deka go mrazis ,,,,ne mora da znaci deka taka ke ti pravi no koga citav se potsetiv na mene i samo ti kazav sto mene mi napravi,,,i da odiss vo druga drzava niako toj da ne razbere kade si moze da dojdi kaj tebe i da ti pravi problemi,,,ti si znaes najdobro pazi sto pravia,,,nego ne go interesira deka kete povredi ne si od negova vera a i da si pak nema da mu e gajle
  [mod-kirilica:addtel11][/mod-kirilica:addtel11]
   
 3. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  568
  Мислам дека имам многу вакви проблеми прочитано тука на форумов и во најголем број на вакви врски се случува ова.
  Не е лесно да се откажеш така брзо од некој кој ти бил се во животот,ама мислам дека имаш причина да се откажеш и да не се каеш воопшто.И самата кажуваш дека си направила да биде се по негово,ама дечкото решил да прави проблеми и тоа е.
  Според мене не треба да имаш никаков контакт со него,не се расправај,не се убедувај.Само игнорирај го.Разговарај дома со родителите,веќе кога знаат за таа врска.Кажи им дека имаш проблем со дечкото,дека се заканува.Нека бидат запознаени со таквата ситација,за ако се случи некогаш он да дојде кај тебе,твоите да можат да те одбранат.Да им биде јасно што се случува.
  Во спротивно,ако не им кажеш,они нема да знаат дека дека ти се заканувал и ќе се најдеш во една глупа ситуација да треба да се правдаш пред дечкото и да ги убедуваш твоите дека ја зборуваш вистината.
  Ти посакувам побрзо да си го решиш проблемот и понатаму да внимаваш што правиш и со кого. :)
   
 4. PinKitty

  PinKitty Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  8
  Лелеее ист случај имав и јас!! Психопат господе, само исто бешше кај мене само моите не го сакаа оти беше буквално сењак откако му раскинав душата ми ја извади идеше по мене, го сменав бројот шо не направив..твоите треба да застанат на твоја страна и да те поддржуваат, остај за 1-2 месеци ќе му помини се ова..само!!!
  ни на крај памет да не ти падни да му се вратиш дури тогаш нема да има кој да те спаси..
  не се секирај знам како е,јас помина цела година уште живеам под стрес..
  ама тие шо се покрај тебе те знаат каква си нема шо да му веруваат него..
   
 5. Anche23

  Anche23 Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Vaka sega ako vekje planiras da bides so nekogo vo vrska treba mnogu dobro da go zapoznaes,imam brat i 2 sestri,brat mi ima 22 godini no se zaljubiv vo eden decko brat mi ne mi dozvoluvase od doma da izleguvam a pa ni internetot da go koristam.
  Eden den resiv da zboruvam so nego da facebook da mu kazam deka go sakam,mislev deka losho ke iskoci ama se odeshe lesno i ubavo..``Staviv kredit na telefonot zborev so nego preku mobilen..``
  Toj me gledashe mi se smeeshe itn.. Jas mislev deka ke mi rece ok ili nesto taka no toj mi reche:
  Ako sakas veruvaj mi ako ne nemorash no i jas tebe te sakam..
  Vo toj moment bev shokirana ne zborevme 1 mesec a sekoj den go gledav ..
  Pred nekoj den ili neznam od koga izleze ova so coca-cola iminja negovoto ime beshe tamu go kupiv,potoa vozev tochak i shiseto mi padna otide kaj nego toj me fati za raka i mi rece nemoras da se sramis od toj moment sednavme se zapoznavme ..no imam 2 precki 1 moja sestra znae se i raskazav no drugava ne smee da doznae bidejki ke me izdade,,brat mi ako doznae ke me ubie ..vo vrska sum no se krijam i nemozat da me fatat nema shansi ^_^ <3
  Cela prikazna ti ja raskazav no ti treba da i kazesh na majka ti za tvojata slucka bidejki majkata e tvojata najdobra drugarka no ti toa ne go gledash,ke sednes ke zborite ke te sovetuva kako treba da postapis!
  Veruvaj mi ako imas uste nekoja precka kazi tuka sme za da ti pomogneme!
  Pozdravce :*
  [mod-kirilica:zdamwds8][/mod-kirilica:zdamwds8]
   
 6. Horan.Girl

  Horan.Girl Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Се уште сум вљубена во мојот другар.
  Пред две години бевме заедно 2 месеци.
  Потоа раскинавме,но јас не ја знаев причината за нашата разделба.
  Многу пати пробав да се откажам од него но не најдев начин.
  Ве молам помогнете ми како да се откажам од него,бидејќи тој мене веќе не ме сака.
  Тој се врти по многу девојки,мене тешко ми паѓа тоа иако не е мој..
  Не сакам повеќе да мислам на него,сакам да почнам нов живот..
  Помош
   
 7. tinan

  tinan Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  1.275
  Пол:
  Машки
  ОК. Пробај вака.
  Секогаш кога ќе помислиш на него, запрашај се: "На што би мислела во моментов ако не мислам на него. Што во моментов ми е важно и што би ми го преокупирало моето внимание". И мисли на тоа. Натерај се да мислиш на тоа.
  Така јас правам.

  Нормално јас не мислам на него :lol: :lol: :lol: , си мислам на бившата :lol: :lol:
   
  На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Serpentina

  Serpentina Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  137
  Во врска сум скоро една година...уште пола месец...и убаво ми е ...мислам дека не постои некој да чува девојка како мојот дечко...ама тоа малку ме гуши...здодевно ми биднува, толку е добар и мил што неможам да го оставам...но имам еден проблем...бев заљубена 4 години во еден тип (кој порано му беше другар на брат ми а сега воопшто не зборат , и поради тоа неможевме ништо да имавме) и мислам дека сеуште осеќам нешто за него..до пред 1 година ги криевме чувствата и јас и тој..таман кога фатив дечко немаше недела дена, тиипот не ни знаеше за дечко ми , таман ми се отвори , ми кажа што осеќал цело време, јас си продолжив со овој , го заебав неприметно...и се така беше до пред први мај , кога раскинав на недела дена со дечко ми и повторно ми се заврати овој , пак почнавме со муабет правење но тогаш не планирав да се смирам со дечко ми и му кажав што сум чувствувала сите тие години...мислам дека се осеќав како во рај да сум , конечно нешто што го посакував долго време имав прилика да биде мое..ама ненадејно излегоа компликации се смирив со дечко ми и идеме уште...значи од една страна имам дечко со кој сме среќни и ни е убаво..ама од друга страна ме фаќаат периоди кога си викам , зашто не пробав, зашто не направив нешто , толку време се трудев за џабе ли?? типот стално ми се мотка по паметов...буквално не мислев на друг сето време порано , до пред да се фатам со сегашниот дечко, секој ден секоја минута, секунда ми беше во глава...и сега така некако , ама успевам да го заборавам , не сакам да упропастам врска што ни е убаво , и прв дечко ми е за озбилно во се...(ме разбирате)....
  После тој период околу први мај , можеби пред месец дена , го запознав другарот на овој типот ...и онака се здрруживме , и неколку пати сум била кај него , и случајно демек доаѓа и овој....ама односите ни се заладени 100%....од како се смирив тогаш со дечко ми се тргна на страна и ни муабет не правиме веќе а не се ни гледаме , и овој другар му , случајно ми кажа дека во периодот околу први мај кога правевме муабет 24/7 таа недела со овој типот , кога раскинав со дечко ми...он уствари кога ми кажал дека ке иде на први мај со друштво и со ххх девојки што наводно не ги знае , тој бил со таа што сега е заедно...СТВАРНО НЕМОЖАМ ДА РАЗБЕРАМ , ТОЛКУ ГОДИНИ СЕ ПОСАКУВАВМЕ ПОТАЈНО , ТОЛКУ СЕ ПРИМЕТУВАШЕ ТАА ХЕМИЈА , ПОВРЗАНОСТ КОЈА НЕ НЕ ОСТАВАШЕ РАМНОДУШНИ , ТОЛКУ СЕ ЗАЛАГАВМЕ ЗА НЕШТО И СЕ ТРУДЕВ ЗА НЕГО , И НА КРАЈ НЕ ИСКОЧИ НИШТО ОД ТОА, ДОЗНАВ ДЕКА НА ТИПОТ ШТО МНОГУ МУ ВЕРУВАВ , ШТО МИ СЕ ОТВОРИ И МИ ПРИЗНА СЕ ШТО ЧУВСТВУВАЛ ВСУШНОСТ МЕ ЛАЖЕЛ ДЕКА БИЛСАМ , СЕ УТЕПАВ ОД ВРТЕЊЕ ТОГАШ МИ ИЗМИСЛУВАШЕ КАКО НЕКОИ ПРОБЛЕМИ ИМАЛ А ТОЈ УСТВАРИ СИ БИЛ СО НЕЈЗЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ....
  и најкриво од се ми е што после сето тоа не сака никаков контакт со мене...искочи дека јас сум крива за оваа ситуација , што сум се смирила со дечко ми....он мисли дека уствари јас сум го заебала а не тој мене....со таа...сељанка е, стварно , да беше некоја подобра бе...манекен е за нејзе ,измислен...
  уште кога беше пијан еднаш, кога односите ни беа во фаза на заладување пред 1 месец...беше пијан и ми рече ти само раскини јас ке ја баталам оваа , само да бидам со тебе... Типот е риба у хороскоп и дали од толку што е таен и прикрива се, се разочарал што сум го "заебала" па ми враќа со оваа, или стварно не сака никаков контакт со мене , или пак трета опција си ги лечи раните од бивша му , и си пополнува време со оваа за да не му е досадно..ама не бе , иде кај нејзе дома ,се моткаат одамна..незнам што да мислам веќе ...ПОМАГАЈТЕ ВЕ МОЛАМ...знам дека ке речете , остани со дечко ти , секако дека ке останам , не планирам да раскинам и да го оставам заради овој , амаа до кога веќе....кога ке го снема од главава што слепо верува.... :( :( :(
   
 9. V.e.n.e.r.a

  V.e.n.e.r.a Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2013
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  18
  A можеби и сакал од тебе да направи будала,а дечкоти овај сегашниот не заслужува да го оставиш за овај другиов.Ем да те шутне ем ти крива јас би те советувала да го заборавиш и да си продолжиш со овај сегашниов.И јас неодамна раскинав верувај ми такви се мажите отвори ги очите пред ти да бидеш повредена и крива за се а тој да испадне некој голем фраер.