1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си ја спасам врската?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Bile15, 6 март 2014.

  1. Bile15

    Bile15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Сфатив дека тој е вистинскиот за мене.Дека никој друг не би бил подобар за мене.Дека тој е што го сакам и тој што ме сака.Дека тој ми е суден.Дека само тој ке биде засекогаш покрај мене.Ако сум се излажала и ако не е тој тој тогаш нека ни биде убаво додека трае.Навистина не сакам да се караме.Не сакам да се нервираме.Не сакам драми.Нормално,во секоја врска има караници,но тоа нормално кога има граница.Како да си ја спасам врската?
     
  2. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Извини драга, но што те навело на тоа да го поставиш ова прашање? Наведи ни конкретна причина :?:
     
  3. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    тешко дека така некој ќе ти помогне, наведи ја причината, па тогаш ќе ти помогнеме
     
  4. Bile15

    Bile15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    38
    Често караници,расправање...8 месеци сме во врска,ама досега со маки стигнавме до тука.Ако продолжиме вака крајот не е далеку.Ама не сакам да раскинеме.Сакам да си ја спасам врската бидејки и двајцата се сакаме и знаеме дека може да успееме.
     
    На Simona809 и mimi.d им се допаѓа ова.
  5. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    дали има некоја причина за вашите кавги? дали се карате за една иста работа или за се и сешто? доколку сакаш да ја спасиш врската прво не треба да сакаш само ти, треба да сака и тој, разговарајте, видете од каде ви се проблемите излезени, па решете го тоа... доколку си повозрасна, заминете некаде на викенд, поминете малце време сами, повеќе време поминувајте заедно, избегнувајте ги кавгите, кога некој ќе ги почне, другиот нека ја менува темата, и не си терајте инат
     
  6. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    И мојата врска е таква, т.е беше. И во текот на оваа една година го научив рецептот :D
    Ограничување на слободата на движење и говор-никако! :D , замарање со небитни баналности, љубомора, премногу приврзување за партнерот, стварање зависност од него, потчинување-не!
    Нештата кои ги набројав пробај да практикуваш да ги избегнуваш максимално. Тоа придонесува за избегнување на конфликт.
    Еве после 6 месечна врска исполнета со караници, наредниве 6 месеци ни се супер.
    Ќе се налутиш за нешто ако има потреба, а не за некоја баналност или на тест да го ставаш партнерот дали прв ќе попушти.
    Не станува збор за тоа кој прв ќе почне да се луте, туку взаемно да се разбирате и да вложувате заедно во врската. Секоја индикација за конфликти пробајте да ја занемарете.
    Впрочем, те читав и по друга тема. Стануваше врска на далечина така?
    Таквата врска бара трпение и доверба, не е доволна само љубовта.
    На секој ќе му здосади секојдневното лутење и може да стави крај на врската. Таа подразбира доживување на убави моменти, а не нервози ;)
    Поразговарај малку со партнерот, можеби тој веќе смислил начин за подобро да функционирате.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  7. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Да, се согласувам со sadgirl21. Секој си е господар на самиот себе, ние не можеме да поставиме ВЛАСТ врз никој, во спротивно ќе си отиде. Доколку љубовта што ја чувствувате е вистинска, нема потреба од бесмислени сцени кои само пожат да доведат до исполнување на неоснованите сомнежи.
     
  8. pinky16

    pinky16 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    4
    vaka devojki, jas i decko mi ideme 1godina ama poslednite dva meseca e nepodnosliv.. pravam se za da ja spasam vrskata.otkako pocnavme so skolo i pocna da iskaca so drugarite mnogu da ne me ferma mene... koga zborime kog kje spomnam da raskineme pocnuva da place i mislam deka stvarno me saka ama problem mu se drugarite.. ve molam sovet i mislenje... a nemozam da go ostavam nikako premnogu go sakam
     
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Маж е да те занемарува, а неможе машки да се одговори кога ке спомнеш крај, па плаче. Ебати машките...
    Јасно и гласно твој став и негов став, да си разјасните кој што очекува од врската.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки

    Стварно? Дали паѓаш на негово цмиздрење пред тебе? Дај те молам, биди малце по ладна, остај тоа што го сакаш. Ако е фраер да искача со другари, и да те не те ферма, слапни му го лице и кажи му дека несакаш така.
     
  11. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    седни и разговарај со него, кажи му дека ти пречи тоа тебе, и дека не сакаш да продолжиш во таква врска, или ќе се смени или чао пријатно.... или пак и ти земи излегувај со другарките не му обраќај внимание нему и ќе видиш како ќе реагира тоа ( тоа е веќе ако сакаш да ја спасиш врската ) ако не сакаш ништо веќе со него, раскини му, плачел не плачел, ќе му помине, ама ако тој навистина те сака ќе гледа да поминува и време со тебе
     
  12. pinky16

    pinky16 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    4

    mnogu mi e tesko nikako nemozam da ae otkazam..
     
  13. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш не се жали...
    Свесна си дека не е во ред а пак главата во зид сама си ја трескаш.
    Ни е прв, ни последен, ке најдиш некој подобар... Можеби сега смежно звучи ама кога би размислила со трезна глава ке сватиш што се обидуваме да ти кажиме.
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Олабави се.
     
  15. pinky16

    pinky16 Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    4
    kakoo?
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Биди ладна со него
     
  17. Ance-to

    Ance-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Devojki sakam da mi odgovorite dali e ova normalno ili da razmislam... Znaci mojot decko raboti vo stranztvo i go cekav da si dojde mesec i pol. Sega dodeka e tuka sakav sekoj den da se gledame mi kaza deka deneska ne moze bidejki ke imal gosti. Znaci pa normalno e za partnerite koi se od isto mesto da nemaat vreme sekoj da se vidat ama pak ovaa.... Inaku toj e od selo da ama za 10 min e kaj mene a pari za vorivo sig ne mu se problem...
     
  18. Bokchee

    Bokchee Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    810
    Пол:
    Машки
    Може сака да се види со некој гости, или па сакаат да се видатс со него некој роднини или па другари.
     
  19. JustBeYou

    JustBeYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    Ова е чест "проблем" низ врските искрено и јас многу пати сум го имала ако не на ваков начин сигурно ќе ми донесе некој другар негов на кафе (што воопшто не ми сметаат ама има моменти кога сакам да сум само со него). Како и да е имал гости знам дека ти падна глупаво и не убаво бидејќи едвај си чекала да го видиш ама сепак не ти откажал за некоја глупа причина. Доколку ова се случува почесто тогаш речи му дека ти пречи ама запомни дека на секој може да жу излезе некоја не планирана работа, имај разбирање немој мн да го напињаш а и опушти се и ти :)
     
  20. mimi.d

    mimi.d Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    istoto mi se sluchuva i mene, nemozam da podnesam sekoj den placham, ke bideme super nekolku dena ke letamvo oblaci i posle e nekako seriozen neznam mi kaza deka ni samiot ne sfaka deka e promenet ama misli deka veke e poseriozen i toa bilo pricinata. Sekogas koga se karame toj prekinuva. Ama celo leto se lutev i mu skisna epten od mene barem taka mislam a toj negira, sea neznam kako mozam da povratam se i da promenam se sto bese glupo letovo, so se se obiduvam i sakam da mu falam malce ama pak nisto nebiduva pa??