1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да си ја спасам врската?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Bile15, 6 март 2014.

  1. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Манијачи си ти други жени ама не се изненадувај кога и таа ќе фрли око на други :D
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    @JustFun Па кога се манијачат други жени, обично не се помислува на фактот дека и партнерката е ... жена. ;) И така.

    Шега на страна, јас мислам дека тој е во поотворена врска во којашто манијачењето е рамноправно дозволено. :)
     
    Последна измена: 21 декември 2014
    На JustFun му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bate-bane

    bate-bane Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Машки
    абе така у друштво машко кога ќе се седне се зборува види ја она каква е онаа добра едно друго, од кај да знам она може исто така со другарките си збори ... башка не е забрането да си гледаш, ти ништо не правиш само си гледаш ...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    ... па веројатно и збори и ја зборат, или ја меркаат без да споделуваат со другари. :) И така во круг. Битно да си бидете на чисто со очекувањата еден од друг и со тоа дека сте си потребни еден на друг и да вложувате во врската, другото мање-више.
     
    На bate-bane и JustFun им се допаѓа ова.
  5. AnamskaRaka

    AnamskaRaka Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам врска од скоро 9 месеци и имам 15 години. Отсекогаш сум била личност што се посветува на личности и секогаш сум била полна разбирање за ситњ околу мене. Со дечко ми "идеме" скоро 9 месеци и го обожавам моето време поминато со него. Но, имам другарки на кои им пречи моето гледање со мојот дечко. Не сум сигурна дали воопшто им пречи што имам дечко, или едноставно не им се допаѓа тој нив, или пак му се посветувам повеќе нему отколку ним..? Поради тоа што ги разбирам и двете страни, од кога сум заедно со дечко ми, нонстоп пробувам фа го испланираѓ времето да сум еднакво време со него а и со другарките. Но така не се задоволни ниту другарките ниту дечко ми. Дечко ми ме разбира, но ми има вртено муабет у стил : другарките се другарки тие ако те сакаат ќе бидат среќни кога и ти ќе си. И постепено почнав се да правам за да не ми се налутат другарките дури и го оставав дечко ми на цедило неколку пати... Не знам каде ми е грешката.. Не сакам да си го планирам времето на кого колку минути ќе потрошам, сакам само да уживам со тој што сум излезена... Ми се расипува врската ради све ова а искрено и другарството... Совет? Фала однапред, многу ми треба објективно мислење..
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    @AnamskaRaka Факт е дека со појавување на нова личност во твојот живот (дечкото) ти се скратува времето што си го поминувала со другите луѓе (другарките и семејството).
    Мој совет е, колку и да ти е убаво со дечкото, СЕКОГАШ гледај да издвоиш време за другарките. Еден час муабет со нив не се менува за ништо. Има работи за кои разговараш со другарките, а кои на дечкото не можеш да ги кажиш. Ќе сакаат некогаш другарките да ти се доверат за нешто, да се олеснат, да ги ислушаш.... може едноставно им недостигаш. Не ги заборавај и не се потпирај на она: Другарки ми се, треба да бидат среќни за мене. Врската со другарките, како и онаа со дечкото, не се гради сама од себе. Мораш постојано да инвестираш во неа.

    Сум била од другарската страна, сум била заборавана, оставана, откачувана под изговор Мораш да ме сфатиш... и верувај, не е убаво. Зашто истите тие ме побарале после раскинување и биле изненадно разочарани што едвај ги вметнувам во агендата бидејќи сум нашла други луѓе кои ме сметале за доволно вредна да издвојуваат време за мене.

    Труди се да балансираш колку можеш подобро. Се работи за твоето време, па останува на тебе да го распоредиш најдобро што можеш. Немој да одбираш страна (да бидеш само со другарките или само со дечкото) затоа што сметаш дека така поедноставно ќе го решиш проблемот. Тоа само ќе ти го одложи проблемот.

    Ако, на пример, се случи другарките да те побараат за излегување, а ти си веќе договорена со дечкото, не вели Ќе се договориме некој друг ден, туку веднаш дај предлог кога да се видите. И обратно.
    Секогаш велам: ако се сака - се‘ се може. Така и ти: ако сакаш да најдеш време - ќе најдеш без сомневање.
     
    На crazylady, Nausicaa и tessie им се допаѓа ова.
  7. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Особено што имаш 15 години и не сметам дека е во ред цело време да си со дечкото. Сега ти е време да искачаш, дружиш, забавуваш. Ако немаш време за другарките ќе си останеш без нив.
    Целосно се согласувам со Hipica, мораш да си го распоредиш времето, па и секој ден гледање со дечко не е нормално, ќе си се здосадите.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ladyySi

    ladyySi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    869
    И јас долго време се трудам ја си ја спасам врската ама очигледно ја доупропастив. Заедно сме т.е по негово сме БИЛЕ година и 10 месеци. Одкако почнав на фах оваа година,(тој е 1 година помал) почнаа караниците постојано. Му сметаше што нон стоп имам машки кој очигледно даваа до знаење која им е намерата. А 100 пати му имав кажано дека ТОЈ за мене е ЕДИНСТВЕНИОТ и дека никогаш ниту би го изневерила ниту би го напуштила за некој кој штотуку ми влегов во животот, ама не разбираше. И веќе беше крај, не сакаше да прифати дека одвојувам време за и со колегите да се видам...
    Се слушавме одвреме на време, а кога се видовме решивме да пробаме пак, да си дадеме уште една шанса па што биде нека биде. Истата таа вечер излегов со колегите, на заминувањето еден од нив дојде и ме смува :@@@@ нормално одма се тргнав и се молев на БОГА никој да не го видел тоа. Но, не само што виделе туку и него му пренесле дека сум се измувала и ред други работи. Од тога, веќе 2 месеци поминаја тој никако да свати дека НЕ ГО ИЗНЕВЕРИВ. Се гледаме, се е како порано..освен што тој то го гледал само како другарски и што неможел да прифати дека и друг ме имал па несакал НИШТО повеќе меѓу нас од излегување.
    А КАКО? КАКО МОЖАМ ЈАС НЕГО КАКО ДРУГАР ДА ГО ГЛЕДАМ? НЕМОЖАМ ДА СЕ ПОМИРАМ СО ТОА ДЕКА Е КРАЈ, ЗНАЕЈЌИ ДЕКА НЕ НАПРАВИВ ГРЕШКА!
    Едниствено нешто во моментов ми беше совет од другарка/ки, за кои секогаш имав време во секој дел од денот, а кој се презафатени во моментов за мене од разноразни причини, па еднинствена утеха барам од ВАС.
     
  9. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека нема што да излегуваш со колеги ,ако излегуваш со нив многу нормално дека некои од тие ке си помисли дека ти се допаѓа. Како ке ти биде на тебе тој да излегува со колешки ,а ти му кажуваш дека не е во право и на крај некоја да го смува... Сама си си ,го барала не го заслужуваш мое мислење !
     
    На senza.parole, Gmai и Tatjana95 им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas ne razbrav.Kako e toa koga nekoj me smuvuva a jas ne ucestvuvam?:wasntme:
    Demek nekoj me baknal a jas dur se trgnam nekoj videl?Toa e smuvuvanje?
    Jas pak drugo podrazbirav podmuavenje.
    Zaradi ovaa nejasnotija ne mozam da probam da vidam uteha.
     
    На senza.parole и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
  11. ladyySi

    ladyySi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    869
    Вака да ти појаснам пошто поимите различно ми ги разбра. Се се деси додека чекав таксито да дојде. Сама бев зошто колешките останаа уште во кафиќот а ‘дотичниот‘ да ти излегол помене. Застана да ми прави нешто муабет и да како што кажа ме бакна ама го турнав јас и си се тргнав настрана а тој си знамина внатре.
    Затоа незнам дали ова би се сметало за изневерување, јас ништо не направив, а на дечко ми некој му пренесол дека ме виделе со ‘дотичниот‘ на сосема друго место и многу други работи... :/
     
  12. ladyySi

    ladyySi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    869
    Со колеги не мислев само со машки туку колегијално, а заради караниците со дечко ми стално откажував се, ама ете како за беља таа вечер решив и јас еднаш да излезам со нив и поубаво ич да не отидев...
    А како тоа сама си го барав?
    Не го заслужувам дечко ми, на него мислиш или?
     
  13. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    @ladyySi tesko se vraka zagubena doverba u nekogo pogotovo ako ne si mu kazala kade ke ides

    od toa so nemoze da se popravi moze da se nauci lekcija
     
  14. ladyySi

    ladyySi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    869
    @ccca кажано му беше дека ќе одам таму, а другарите негови погрешно го информираат постојано а тој нив им верува...
     
  15. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Како тоа може некој да дојде по тебе да те бакне наеднаш изненадно а ти воопшто не си дала повод и немаш појма шо се дешава....:D:o...приказни за мали деца|(
     
    На senza.parole и Tatjana95 им се допаѓа ова.
  16. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    nekoj zeni bi go iskoristile ova za da nanesat custvo na vina
    u stil pa neli ti kazav so ne dojde so mene tamo...zoso nikogas ne si so mene koga mi trebas...tamo me napadnaa,obescestija a tebe te nemase

    lol ali ja ne sum zena i neam pojma kako toa bi odelo,samo znam deka nekoj praat takvi manipulacii

    so btw me tera da begam na sprotivnata strana deka me nervira

    EDIT:razgledaj gi site opcii pred da prais bilo sto
    ja najcesto ja izostavam opcijata "samo saka da mu lizes gz" u socijalni slucai so donekade i me koci
     
  17. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Ти мора да си му дала некој знак на тој „дотичниот“ па тој да те „смува“.Не може некој од чиста мира да му текне да те бакнува на сред улица,тоа јасно да ти биде :D
    Не си ни прва,ни последна што излегувала со колеги и колешки,а што имала дечко.Оти бе јас не се лапам по улици со колеги? :D
    Оти јасно и гласно се знае дека сум зафатена и односот ни е студентско-другарски.
    Извини му се на дечко ти,пробај,среди,ама тешка работа.
    И во вакви случаи очевидците не се криви!
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  18. haveasweetdream

    haveasweetdream Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нормално е да излези со колегите и колешките од факултет и тоа не би требало да биди некоја си причина за незадоволство од страна на дечко и, али делот со мувањето стварно не ми е јасен...еве да речиме дека ти по никоја цена не си го сакала тоа, ама стварно не ми е јасно како се случило.Па како така успеал толку да ти се приближи за да те бакни а ти да не заприметиш ништо, за да се тргниш на време? Ти сигурна си дека не си му дала никакви знаци дека и ти го сакаш тоа? Затоа што делува премногу смело од негова страна туку така да си дозволи да те бакне, плус фактот што (претпоставувам) знае дека имаш дечко....
    Во секој случај, пробај да ја поправиш ситуацијата, извини се, па ако не успее,разбери го....и ти на негово место не би била сигурна која е вистината тука...
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AnamskaRaka

    AnamskaRaka Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ќе се трудам да балансирам повеќе. Само да кажам, другарките никогаш ги немам откачено за да одам со дечко ми . Само ако сум веќе договорена со него па ќе реча : еј догпворена сум веќе. Али откога почнаа така да се лутат, дури и ког ќе се договорев со дечко ми и видев дека ќе се изнервираат што веќе сум била договорена со него претходно - му откажував на дечко ми и всушност тука и почнаа проблемите сво врската.
     
  20. AnamskaRaka

    AnamskaRaka Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Знам дека имам само 15 години, не сум спремна да се затворам со дечко во периодот баш кога најмногу треба да живеам хаха
    Како и да е доста често се гледаме , досега не ми сметало но којзнае - сешто може да се случи. (Свесна сум колку брзо може да ми се сменат заинтерисираноста, чувствата, мислењата и сл. во овој период)