1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кога имаш некој, а мислиш на други

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Crinkle, 21 јули 2012.

  1. Truthful.Lies

    Truthful.Lies Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    20
    Не се работи за избор. Не значи дека ако мислиш на него, дека воопшто е опција.
    Сепак, можеби секогаш ќе постои „првиот“ во мислите, бидејќи е потсетување за тоа што го немаме во втората врска. Секогаш ќе постои нешто што недостига во врската.
    Инаку во право си, не би постоел „вториот“ доколку „првиот“ бил во ред.
    Како и да е, ќе има и трет и четврт... и постојано ќе има нешто што ќе ни недостига или ќе не тера да се присетуваме на друг.
    Тоа е така бидејќи можеби не сме си доволни сами на себе си. Па го бараме тоа во другите. Не можеме сами да се направиме среќни, не можеме сами да си направиме да ни биде интересно, па очекуваме другите да ни понудат среќа, забава и.т.н.
    Не значи дека сум во право, можеби тотално грешам.
     
  2. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Тогаш расчисти со емоциите ,види кој ти е поважен и крај.
     
  3. babyusa

    babyusa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    14
    Баш сакав да прашам прашање на оваа тема... ама кај мене е малце по различно... проблемот е тоа што цело време го сонувам бившиот како сме некаде со друштва и он иде да ме задева и што би се рекло летам во облаци а потоа се е само сон... а веке сум во врска година ипол со друг кој го сакам ме сака...итн.. и незнам зошто го сонувам толку мн бившиот... ако на некој му се има нешто вака случено пишете ми барем да знам вие што мислите зошто го сонувате?????

    pls :*
     
  4. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Се случува тоа и не е ништо страшно. :D Чуството е неопишливо. Ама сепак е само сон. :lol: Мене ми се случи бивши симпатија да сонувам. Дечкото многу ми се бендисуваше. Но не не се случи ништо меѓу нас. До пред некое време почнав често да го сонувам. Потоа го видов на факултет. До тогаш го немав видено не знаев дека е запишан на истиот факултет бидејќи сме различни години а тој сега е 1 год на факултет а мие генерација во години. И со сонот како да ми се предскажа дека ќе го видам. :lol: Не можев никако да го тргнам од глава бидејќи погледите често ни се среќаваа. Тој знаеше дека јас го бендисувам ама ништо не преземаше сигурно не се интересирал многу за мене. Единствено само што в кафич ми досадуваше со порачување на пијачки и мораше да врви покрај мене и така за во знак на извинување ми понуди пијачка но јас го одбив и од тогаш ми стана симпатија. Ова се случување пред 4 години. :) Е сега прашањето тешко да се одоговори. Сигурно затоа што си опседната со него и затоа и го сонуваш. Нормално е тоа според мене. И јас имам дечко 3 години сме во врска ме сака, го сакам исто како и ти ама ова нема врска со тоа. Еден сон навистина може да влијае, но ако стварно е небитен тој за тебе нема да обврниш многу внимание на сонот. Мене ме мачи па сега покрај тоа со сонот, што често го среќавам и ме се враќаат вака импресиите за него. Тоа време, излегувањата, вака се ми се враќа, друштвото старо итн. Ама си велам дека е само период и ќе помине и не треба многу да му се дава на тоа значење
     
  5. Ballerinaaa

    Ballerinaaa Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Разгледај ги добро работите кои ти се случуваат со личноста со која си за која велиш дека ја сакаш но не си вљубена во него. Ако тргнеме од тој аспект тешко се наоѓа некој кој те цени, но не можеш да си со секој само од обврска дека те почитува од благодарности ти седи до него. треба добро да размислиш што сакаш и кого сакаш, понегогаш доаѓаме до такви ситуации на двоумење ако не сме расчистиле со минатото целосно, ако некој премногу ни угодува нема ни малку недоразбирање се е по наше или по негово и здосадува кога нема зошто да се спречкаш. Не можеш да си со некој само заради тоа што тој нема да ја прифати вашата разделба... оладете ги односите малку не се гледајте и слушајте често кажи му го тоа на начин да не ја уништиш неговата доверба во тебе и нека потрае некој период види дали ти недостасува времето поминато со него. Секој се менува не значи дека ако сега е таков ке остане можеби ќе биде подобар можеби полош внимавај ти да не бидеш причината за да се смени кон тебе одлучи правилно што сакаш.
     
  6. Bubbi

    Bubbi Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Кога имаш некој (персона бр.1) а мислиш на друг (персона бр.2)... си всушност многу глуп зошто дозволуваш мозокот и мислите да те насочуваат на друго место (човек-персона бр 2) со што ризикуваш заради своја глупост да изгубиш све што може да имаш со истиот (пресона бр 1).
    Така да, или бидете доволно глупи па своеволно откажете се од можноста несовршениот/та да постане совршен/а, со што истотака ќе го поштедите од можното набивање рогови.
    Или бидете мудри и постапете паметно и задржете една асална персона, совршена за вас (нели..персона бр 1).

    И ондак то... :D
     
    На flower08 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. yonce

    yonce Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    13
    Мене моментално ми се случува тоа. Во врска сум 8 месеци. Стварно го сакам и сум заљубена, само што неговите љубоморни испади ме одбиваат и ме оттргнуваат од него. И тоа редовно се случува. И стварно иритира.
    А јас си имам симпатија веќе 2 години...и си се имам мувнато неколку пати со него...па кога и да го видам сите муабети со него ми се враќаат во главата и си велам, ко не бев слободна да одам со него. :emo:
     
  8. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Во последно време многу често се фаќам во ситуација да мислам на некој друг, а не на дечко ми. Го сакам, сакам да останам со него АМА од друга страна сакам и нешто ново со тој некој. Веќе два-три месеци се преиспитувам себеси и никако да дојдам до нормален одговор.

    Аххх зошто е толку комплицирано човек да си ги расчисти чувствата ?! :worried:
     
  9. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Има периоди да ти е монотоно во врската, но сепак 2 месеци не се малце, да мислиш на некој нон-стоп. Мала пауза може да ти дојде добро. Па повторно преиспитај си ги чувствата... :)
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.193
    Допаѓања:
    10.813
    Пол:
    Женски
    Баш вчера го правев муабетов со другарка.
    Ми вика нели те копка како би ти било со друг во животов?
    Ме праша тоа затоа што јас ни по улица не се загледувам по машки, ниту сум искоментирала леле види го овој симпатичен е... Нејзе тоа е и е чудно.
    Јас лично се согласувам со тоа дека ако сакаш втор значи не треба да си со првиот (ако во прашање е конкретно некој втор). Ако муабетот е општо да се замислуваш со други, мислам дека зависи што бараш. Ако можеш да помислиш дека со друг ќе ти биде подобро и поубаво, значи нешто не чини. Моето размислување е како да направам со овој да ми биде подобро, зошто го сакам и сакам врската да ни успее. Можеби стварно на светов има некој подобар за мене, ама и да ми се нацрта пред очи не ме интересира. Убаво го опиша некој погоре, емоционално неверство. Најлоша работа на свет. Да сакаш да бидеш со некој друг, а да немаш храброст да го оставиш тој што не го сакаш. Се мачиш и себеси и него.

    Јас милиот си го сакам и за никој не го менувам. :inlove:
     
    На Rose-tulip му/ѝ се допаѓа ова.
  11. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Луѓе. Ми се допаѓа еден од другиот клас многу! Кога и да се видиме се смешкаме, си се погледнуваме и цел ден сум како умрена кога ќе ме погледне така убаво и многу е убав,згоден но сеуште се немаме запознаено. Е сега има еден друг од мојот клас кој е онака симпатичен но не е ништо посебно ми се свиѓа начинот на кој зборува. Е со него ми се мува :x Незнам што е ова? Имам повеќе страст кон овој од класот отколку кон тој што ми се свиѓа! Некако тој што ми се свиѓа ко да не сакам да се замарам со запознавање , па со пријдување, па со мување , врски.. некако нејќам да си го трошам :lol: ко да сакам да го чувам и нејќам да бидам повредена а и ко да ми е потребно само да го гушнам..некако не чувствувам потреба да го бацам никаква страст додека кон овој од клас ме скокотка кога ќе помислам да се смувам со него ко да сакам да го правам тоа веднаш зошто така бе? |(
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Зашто имаш 14 години и може не можеш да се одлучиш ни за омилена боја, а камо ли за тоа кое момче повеќе ти се допаѓа ;) Уживај, се‘ е во ред со тебе, сите сме се чувствувале вака некогаш :)
     
  13. Dejana77

    Dejana77 Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам дечко и заедно сме 3ипол год се е во ред ме сака ме почитува исто и јас него (но како и во секоја врска има и малку расправии :) ) но запознав едно момче што мн ми се засвиѓа а се имам видено само 2-3 пати но не можам да го заборавам постојано мислам на него последен пат се видовме за нова год од тогаш досега помина мн време а јас не можам да престанам да мислам на него а знам дека и тој мене ме свиѓа станувам легнувам со помисла на него повеке мислам на него од колку на дечкоми ве молам кажете сто да правам :(
     
  14. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Ништо нема да правиш, ете толку. Ако продолжиш така, ќе забележи дечко ти, а да си уништитш таква врска заради некоја си симпатија, размисли убаво дали вреди!
     
  15. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Како можеш да сакаш еден а друг да ти се свиѓа? :^)
    3 годишна врска ќе ја фрлиш во вода заради едно Е**но свиѓање?
    Се е до умот. Ако мислиш дека е подобро да си со вториот, со повреме ;)
    Барем нема да го измачуваш дечко ти. |(
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Тебе ова ти е потреба за адреналин, за нешто ново да ти се случи. Немој да мислиш дека е љубов на прв поглед или нешто што вреди за расипување на долга стабилна врска. Ама ти си знаеш најдобро, ако не можеш тоа да го исконтролираш (ама можеш верувај, се е до психата), направи си како што мислиш.
     
  17. liily

    liily Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    5
    u kratki crti da pobaram sovet
    idam so decko mi 2 god i celo vreme toj se ponasase kako da mu e seedno dali e so mene ili ne se do pred 3 meseci koa probav da mu raskinam i se smeni celosno
    pricina za toa bese eden decko so koj se imav dva pati videno a vtoriot pat se muvav so nego
    e sea problemot e sto toj ne e od sk i celo vreme zborevme na skajp i ni trgna muabet i otkoga se vidovme vtoriot pat nekako mi se zasviga pa zatoa skoro dva meseca ne sme se slusnale nitu videle go izbrisav od skajp od fb smeniv broj za da go zaboravam i da mu se posvetam na decko mi ali nekako ne mi ide non stop mislam na nego skoro sekoj pat koa ke se uklucam na fb odam kaj nego na profil mu gledam sliki ( public mu se ) i sea gleam si fatil devojka i mi e krivo loso se osekam
    a so decko mi se si e ok ubavo mi e ama pa me maci ovoj drugiov go mislam stalno
    nekoj sovet? :/
     
  18. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Овој другиов штом си фатил девојка мислам дека не треба да се закачаш со него, плус повеќе што и да немаше девојка, а ти да раскинеше со дечко ти, големи се шансите многу брзо да ти здосади, бидејќи во моментов не го гледаш објективно туку го идеализираш. Тоа е типична ситуација кога си со некој или премногу долго, па нема страст веќе ко шо имало некогаш или пак ти фали нешто, не е тоа тоа а ти уште не си ни свесна, па бараш адреналин за да се дешава нешто.Статистички гледано(зборувам од мое искуство и на луѓето околу мене) секогаш вториот заради кој се прекинала врската го снемува за брзо време пошо искача дека ни тој не ти се свиѓал вистински туку само привремено, бидејќи бил само начин за бегство од некоја состојба која не ти се допаѓала. Така да според мене, тоа што не чини во приказнава е твојата сегашна врска, штом почнуваш нешто со некој што е повеќе од флерт и притоа постојано го мислиш тој некој, а не дечкото...И заборави го другиот дечко штом има веќе девојка, верувај порано или подоцна и тој ќе ти здосадел...Неговата улога е тука што можеби ќе ти ги отвори очите за да сфатиш дека врската во која што си сега и личноста со која што си сега не се совршени ЗА ТЕБЕ. Затоа размисли си убаво, сепак дали вреди да фрлиш нешто што си градела две години туку така. Сепак станува збор за твојот живот, не дозволувај премногу мислења да влијаат на тебе, ти најдобро си знаеш што и како чувствуваш....Поздрав и со среќа :)
     
  19. Francis

    Francis Нов член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Другар....

    Морам да ве прашам за мислење, бидејќи ова моево почна да ми претставува проблем. Имам дечко со кој што сум веќе 4 години и 3 месеци, и годинава и двајцата се запишавме на факултет. На факултет, јас запознав едно момче со кое што веднаш се здруживме, имаме заеднички интереси и кога сум со него едноставно само можам да се смеам и заедно да тресиме глупости, на сите проблеми заборавам. Дечко ми знае дека јас се дружам со него, и незнам дали му пречи или не, бидејќи не изреагира никако кога му кажав, а и тој има другарка на факултет со која си помагаат и си прават муабети.
    Со овој мојов другар, цел распуст си пишувавме на фб, 2-3 пати се слушнавме, и толку. Но, одвреме навреме тој почнува да ми се мота низ глава, да сакам да пишувам цел ден со него или, нешто уште пострашно, почнува да ми се допаѓа. Тоа ми се случило и порано, во средно, но веднаш ми поминуваше, онака само симпатија. Но, сега, се фатив себе си како се замислувам со него, и кога ќе ми текни на дечко ми се чувствувам виновна, бидејќи многу го сакам. Момчево не е некој згоден или лепотан, но едноставно муабетот со него ми оди супер, ме сфаќа и знае да ме насмее. (И дечко ми знае, нормално, но како и во секоја врска си имаме проблемчиња, па разговорот со овој ми доаѓа како бегство, како издувување)... Другарката ми вели во ред е, секој има право да фантазира, се додека тоа се само фантазии, некои ми велат дека му се допаѓам, а не гледам никакви знаци кај него. Си се тешам дека ќе ми помини како и предходните пати.. Дали вас ви се случило ова...? Дали има некво оправдување, или решение..? Што мислите???? :$
     
  20. gagmode

    gagmode Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1

    Mnogu me interesira sto se sluci podocna, bidejkji se naogjam vo potpolno ista situacija.
     
    На plava.90 му/ѝ се допаѓа ова.