1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кого да одберам?

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од maca0901, 22 ноември 2009.

 1. maca0901

  maca0901 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  :roll: Imam decko veke 2 godini pred skoro eden mesec deckoto X (toa e drugiot) pocna da mi se pusta na proslava kaj zaednicki prijatel....trgna nekolku pati da me poljubi ama jas go odbiv, a bese tolku mil dobar sprema mene me tretirase taa vecer bukvalno kako dama .....nezz zastoama tipot totalno mi vleze pod koza......vo tie momenti ne pomisluvav na nisto dr osven na nego duri i decko mi dodeka me galese i miluvase jas si go zamisluvav nego...ne vikam ne si go sakam decko mi ama ima i on nekoi propusti kaj mene mn pati sum mu prostuvala sum preminuvala preku nekoi raboti za mn nesta ne sum mu prerekla i sea nezz vo sto e pricinata dali covek moze naednas da prestane da saka nekogo preku nok ili se raboti ednostavno za moment na strast?
  Edinstvenoit problem vo celata situacija e toa sto e 11 god postar od mene ..probav da napravam pauza so decko mi za da si gi sredam mislite i cuvstvata i da odlucam kogo sakam....trebase da izlezam so X na kafe ama tipot ocigledno mi davase samo lazni vetuvanja....od togas resiv da izbrisam od mojot zivot i da se obidam da si ja zadrzam vrskata sto ja imam.....megutoa po samo edna nedela pak se sretnav so nego so edno kafule i bukvalno ne prestna da zjapa vo mene cela vecer...tuka povtorno mi se vrati strasta i sea?????????
  Ve molam pomognete mi i kazete mi kako da go zaboravam, a od dr strana sakam sekogas koa ke me vidi da me posakuva ama nikogas da ne moze da me dobie :::::::: :evil: :?:
  please help!!!!!!!!!
   
 2. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  е вака да ти кажам се наоѓав во слична ситуација како твојата долго време си пишував со еден тип на мсн а имав врска долга 4 години.типот што си пишував на мсн беше супер ми беше мојот принц од соништат за се се сложувавме и многу бев среќна кога ке си пишевме и јас мислев на него постојано и си го замислував како иден дечко.направив пауза и јас во врската и за тоа време излегов со него и беше се супер првиот пат кога отидовме на кафе потоа наредниот пат ми беше многу глупаво цело време мислев на мојот дечко на кој истотака и јас сум му прогледала низ прсти многу пати и затоа и сакав да му се скарам.сакам да ти кажам од мое искуство дека тоа е моментално и дека иако ти мислиш оти чувствуваш нешто за тој типот по некое време ке сфатиш дека не е така тоа ми се случи мене.во се негово го барав дечко ми во однесување држење во се.и јас исто не знаев кој да го одберам ама си го одбрав дечко ми и не се каам воопшто и сега не знам ни како сум можела да не сакам да бидам со него и да мислам оти не го сакам.мој совет ти е пробај излези на кафе со него ако не ти е проблем со дечкото и потоа ке можеш полесно да расчистиш со чувствата а ако тој повторно те излажи не вреди ни една секунда да помислиш на него тој можеби бара само мала авантура и толку. се надевам ке ме разбереш тоа што ти напишав се измешано ти објаснив ама ке ме сфатиш поздрав мац и не избрзувај и извести не како ќе стојат работите
   
 3. maca0901

  maca0901 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Srcka fala ti na sovetot :) jas vednas stom staviv pauza so decko mi mu pisav na nego da ideme na kafe posto uste od prethodno na sala na smea mi rece deka mn sakal da ide na kafe so mene ..otkako mu pisav za na kafe mi rece deka bil mn zaglaven na rabota ama da ne sum se sekirala ke be baral naredniot den obavezno ..jas go cekav cel den da mi se javi , sakav jas prva da mu pisam ama inatot i gordosta da ne vidi deka trcam po nego ne mi dadoa da mu pisam, pomina toj den i cekav uste dva dena i pak nisto ....vo meguvreme mi pravese poke na fb i si rekov nema sansi da zaboravil ili neso sl go cekav nesto da pise ili nekakov izgovor da najde no nisto i od togas samo vaka na ulica ako se sretneme ili niz kafici samo zdravo kako si dobar si i tolku ....znaci nisto od negova strana......jas si se smiriv so decko mi i so nego se nemavme videno dobri 2 nedeli i eve sega pak go vidov i stvarno nezz sto tolku me privlekuva nakaj nego posto sepak i razlikata vo godinite ne ni e bas mala i sum svesna za toa deka megu nas ke bide samo edna mala avantura i deka ne mozam a ne ni smeam od edna strana da se nadevam na nesto poise....megutoa vaka fizicki premnogu me privlekuva i toa mn be buni....sakam samo ednostavno da go izvadam od glava ama toa tesko mi ide :(
   
 4. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  нека не те буни тоа што те привлекува уффф како мене ме привлекува еден тип и тоа уште одкога бев малечка ми беше симпатија иако тој не ни знае дека јас постојам ама секогаш кога ќе го видам имам пеперутки во стомакот и понекогаш и мислам на него ама тоа не значи дека тој ми значи нешто во животот.а за да го извадиш од глава не пробај не мисли на него не мисли на никој само на себе направи си нешто за себе што ке те направи среќна и воопшто не мисли на никој уживај си тоа е само минлива страст
   
 5. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  извини што ќе звучам сурово ама мислам дека типот со неговото однесување ти покажал дека баш и не си таа што бира :!:
  држи се до тој што го имаш за да не останеш САМА
   
 6. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.705
  Допаѓања:
  150.390
  Хммм...од искуство ... не го оставај оној што го сакаш,за оној кој што ти се допаѓа!
  Почитувај се себе си и отвори ги очите.Мр.Х сака само да се шегува и да игра,а ако не си подготвена да играш,тогаш немој да се лажеш.Плус,погледни ја разликата во години,по некоја претпоставка веројатно би требало да биде изграден,зрел човек,а не играч.Таквото однесување доликува на адолесцент,саможив,безобразен и препотентен без разлика колку културен и фин ти делува.Зарем не си помислила дека можеби ти го прави тоа на тебе и на уште неколку паралелно судејќи по однесувањето?!
  Мој совет е ... господин Х да го тргнеш подалеку од себе колку и да ти делува привлечно,но страстите се страсти,евентуално ако сакаш да ризикуваш и да бидеш повредена.Ако сакаш по секоја цена нешто со него влези во играта без емоции и големи очекувања,едноставно играј и задоволи ги страстите.
  Што се однесува до дечко ти ...па не знам,не би ти советувала по секоја цена да останеш со него само затоа што има одредени карактеристики кои го прават добар и убава прилика,секако сакан под прашалник.Еротиката,страста и љубовта одат рака под рака,едно да го нема веднаш гледаме на страна,особено кога се работи за жените.Така да ако не си среќна со него,иако ги поседува сите најдобри карактеристики и кога зборуваш за него зборуваш само со епитети,не е доволно и прекини,барај некој сосема трет кој во целост ќе те направи задоволна.Како и да е,тој е личност која не заслужува да биде повредена заради некои ниски страсти и потреби,затоа биди фер и одлучи.Не е ок да чека ти да одлучиш и да не знае што точно се случува со тебе.
   
 7. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  ne mislis deka e krajno egoisticki da sakas nekoj uzasno da te posakuva a da ne moze da te dobie?
   
 8. maca0901

  maca0901 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  Bambolina znaes mn e tesko koga nekkoj si poigruva so tebe i so tvoite custva mn e tesko koga nekoj si igra ladno toplo so tebe , ne vikam ne egoisticno e mozebi da donekade....a sfativ samo deka mn gadno ke si go zeznev zivotot i cuvstvata dokolku dozvolev da se sluci nesto megu nas zatoa sto on samo prodolzuva da si igra i da flertuva so mene samo koga mu e interesno dodeka od dr strana sativ deka imam prekrsen decko koj ne zasluzuva da bide povreden od moja strana na takov podmolen nacin.
   
 9. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  A zar nemislis deka e krajno egoisticki da toj bide so nea samo edna vecer i da ja frli na strana i da edvaj ima edno zdravo so nea,mislam zar ne svacate deka site maski se isti samo postoi razlika vo nacinot na glumenje ,nekoje profesionalec a nekoj amater ,ABE STAVI MU RECKA kako tie sto stavaat recka.Najgolem uspeh za edna zena e spored mene da misli na tebe i da te posakuva a da se maci zdravo za da te ima ,a dali ke te ima.......... toa e dr .I srcka ne prostuvaj premnogu vo vrskata za da ne mu pomine vo navika ,za da i vo brak prostuvas ,kako ke go naucis taka ke si pravi.Razmisli ubavo i za dvajcata poz ti posakuvam da si ja najdes vistinskata ljubov vo koja ti ke si na prvo mesto i samo ti
   
 10. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Jas imav dolga vrska (2.5 godini), na eden rodeneden go zapoznav mojot segasen decko( 3 godisna vrska i sega verenik). I jas mislev deka se raboti za strast no...vremeto pokaza deka ne bilo taka + ako tolku ti e sovrsena vrskata i ako navistina si so nekoj sto navistina go sakas mislam deka drug nekoj DA moze da te zainteresira no tolku mnogu da te zaintigrira :?: mislam deka treba da se ispitas sama dali toa sto mozebi ti fali od segasniot decko e VNIMANIE, zatoa sto nedostig na vnimanie moze da pobuduva vo tebe custva sprema nekoj drug sto momentalno ti go dava toa. Pozdrav :?
   
 11. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Секој има различни ставови и мислења, а уште поразлични искуства. Кај лилитх таа страст се претворила во долга врска, но кај тебе може тоа да биде само за една вечер и потоа тој да се прави дека не те ни познава. А ти ке го оставиш дечкото и ке бидеш сама и искористена. Така да мој совет држи си го дечко ти, а другиот го ингноријај и така ако сакал да биде со тебе ке дошол и на првиот состанок.
   
 12. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  196
  Јас мислам дека станува збор за моментални чувства од твоја страна. Поради фактот што долго време си со една иста личност, тебе ти е потребно внимание од некој друг, што е многу природно. Интересно ти е да се чувствуваш сакана од друга особа, а не од онаа со која долго време си во врска. Мислам дека брзо ке ти помине и ке сфатиш дека сакаш да бидеш со моменталниот дечко, а ако заинтересираноста за дечко ти навистина ти помине, раскини со него-макар и да останеш сама. Поздрав
   
 13. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  o kolku e egoisticki...A od druga strana deka i e zal za decko i taka da mu pravi...Ako te zasluzuva Bidi so nego ako NE nemoj...Zosto nekoj tuka mora da ispadne izigran...Samo ne e ok koga se sedi na dve stolici...
   
 14. hapyygirl

  hapyygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2013
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  4
  zdravo feminki bi sakala da ve prasam za sovet pred da se fanam so mojot bivsi decko si pisuvas i imavme odeno na kafe so eden decko od mojot grat taka miren decko ama nemavme nisto a on mi se pustase i ja go ignorfirav i se fanav so mojot bivsi cc i sea ko prekinavme ima drugo momce so mi pisuva taka za kafe mafe da se zapozname a ja sakam da mu pisam na stario udvarac i nezz so da pravam dali ima sansi da mi prefrla zosto sum go izvisila togas po vas ili da si probam nes pa so bide neka bide so nevoto dete ?
   
 15. awayfromyou

  awayfromyou Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2012
  Пораки:
  423
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Женски
  па излези на кафе,зошто да не,чисто запознај го подобро тој новиот сега што си пишувате.За бившиот можам да ти кажам,да било вредно,би траело така да со него расчисти си ги сметките и не се замарај,почни си нов живот :) а тој што си го извисила можеш да пробаш да му се приближиш.Чисто онака другарски.Најубаво е за тој што имаш чувства со тој да бидеш :)
   
 16. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Ако сакаш две личности во исто време, избери ја втората. Бидејќи ако навистина си ја сакала првата, никогаш немало да се заљубиш во втората- Џони Деп.