1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. em08

    em08 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    здраво би сакала да прашам дали може контрацептивните таблети да ги пијат девојчиња под 18год?
     
  2. Kamelija2115

    Kamelija2115 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Здраво,
    Имам две цисти на едниот јајник, кои после една хормонална терапија не пукнаа. Циклусот ми е сосема нормален на точно 28дена секој месец. Ми правеа тумур маркери и се беше во граници на нормала. Ме интересира дали тие пречат при забременување (затоа што другиот јајник пак сосема нормално функционира) дали ќе треба и понатаму да продолжам со хормонална терапија и што ако не пукнат?
    Однапред благодарам.
     
  3. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Многу имам слушано дека со самото доење градите не се како предходно.Јас мислам кога ке имам дете не би сакала да го дојам, туку сакам да му давам млеко во прашак.Дали тоа би можело да му е штетно на детето?
     
  4. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    здраво. имам прашање до Д-р Марија Хаџи-Лега . имам многу силни болки 1 ден од менструација, за болките пијам кетонал од 100 мг. дали таб се штетни да се пијат секој месец и дали постои некое решение да ги изгубам болките?
     
  5. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    зошто никој не ни одговара на прашанјата ????????
     
  6. bitol4anka

    bitol4anka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    вистина зошто никој не одговара,па секој има проблем дај помогнете кажете нешто,или ова не е вистина со докториве па нема кој да одговара...сите чекаме...дај помогнете му на сите..кажете ни...
     
  7. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Млекото во прашак не е штетно ,но не може да се спореди со мајчиното млеко кое е најдоброто нешто за бебето во првите месеци. Доколку се плашиш за своите гради ,тогаш можеби сериозно треба да размислиш околу тоа дали воопшто треба да раѓаш ,затоа што во бременоста можат да настанат многу неповратни промени на телото (стрии,растегната кожа на стомакот,лузна од царски рез ...)
    П.С. Твоево прашање не е за гинеколог,туkу за педијатар !!!
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. neva

    neva Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pocituvan doktore
    Dijagnosticirana mi e bakterija Uroplazma, bev na pregled i mi prepisaa azitromicin da pijam, mi dadoa vaginaleti.
    Kakva e taa bakterija koi mozat da bidat posledicite od taa bakterija kaj mene a i kaj mojot partner mi rekoa deka najverojatno i toj ja ima voedno i nego mu gi prepisaa tie antibiotici.
    P.S kakvi se tie gnojni meuri koi mozat da bidat sozdadeni dali na matkata ili neznam kade?
     
  9. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    Ме интересира снаата земала брис за стрептокока ,во наодот и вели нормална вагинална флора присутна,патогени микроорганизми не се изолира има нешто или нема не и е јасен разултатот а моментално гиникологот и бил на пат
     
    На semiha му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Имам две прашања кои поодамна ги поставив но не добив одговор, дали понатаму докторите ќе се навраќаат и ќе ни одговорат или пак не сме рамноправни сите да добиеме одговор незнам,во 2 теми со 2 проблеми поставив прашања но за жал не добив. Идејата ми се допадна но реализацијата некако слабо оди.
     
  11. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Најпрво сакам да ве поздравам почитувани Гинеколози и сакам да ве прашам , дали е нормално менструација последниве два месеци ми иде на 26 дена , а предходно на 28, голем поздрав
     
  12. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    moeto prasanje e slicno znaci nekogas ciklusot mi ide na 28 dena nekogas na 30 a nekogas na 32 dena dali e toa normalno ?znaci mi varira od 28-32 dena?molam za odgovor.pozdrav do doktorot
     
  13. isidora88

    isidora88 Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    zdr.imam 24 god.imav spontan abortus pred 3god.bidejki sum imala bakterija za koja ne ni znaev.potoa se izlekov i otogas se obiduvame so soprugot no nemozam da ostanam bremena.denes e se vo red so mene,znaci pravam mikrobioloski testovi i se e vo red.sakam da pobaram nekoe mislenje od vas sto da napravam.odnapred blagodaram.
     
    На Keti-26 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. machka1

    machka1 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Здраво.Никогаш досега не сум била кај гинеколог ,инаку имам 17 години. Имам обилна менструација која трае 9 дена (што мислам дека не е нормално) крварење и болки во пределот на матката и јајниците. Се прашувам какви лекови да земам за болките да престанат ?
    Однапред Благодарам
     
  15. hipi

    hipi Активен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    0
    дали смее покрај тоа што пијам ДИАНЕ 35 да пијам и апчиња за слабеење слимлајн кои веке сум ги пиела и ми помогнале ? фала
     
  16. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Би сакала да знам дали оние жени што сакаат да зачнат, би требало да се воздржуваат од вежбање, на пример абдоменални вежби или било какви напорни тренинзи ( без тегови), кардио вежби ?! Или може да се продолжи најнормално со активностите??
    Благодарам :)
     
  17. N1ky

    N1ky Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    25
    Сакам да прашам...

    ...дали е нормално да имам нередовна менструација?
    Имам 14 год. и прв пат добив во јануари кога исто така имав 14 год. Имав редовна менструација се до април. Но во април не ми дојде. Дали е тоа нормално?
    Ве молам за одговор во поскоро време :)
     
  18. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Сакам да прашам...

    нормално е не се секирај скоро на секој кога ќе му дојде првиот пат има нередовна менструација. Но ако тоа продожи во наредните неколку години треба да се консултираме со лекар :)
    Не се секирај се е во ред
     
    На N1ky му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да прашам нешто ако може да ми се одговори.Пијам сероксат и хелекс ме интересира дали може да останам бремена и колку се дозволени овие лекарства во бременоста.
    Однапред Ви благодарам.
     
  20. adria-na

    adria-na Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo
    Imav abortus pred 3 meseci. Posle 39 dena od abortusot dobiv menstruacija, bev na kontrola i mi rekoa deka se e vo red i deka slednata menstruacija ke mi bide poobilna. Pominaa veke 50 dena a jas nemam uste dobieno menstruacija. Mnogu cesto imam potreba od mokrenje i na kraj od mokrenjeto imam bolki, takvi bolki imav i pri pocetokot na bremenosta, custvuvam teskotii vo stomakot nekako kako da mi e naduen i koga ke go pritisnam odvnatre custvuvam bolka.
    posle abortusot mi dadoa apcinja i kapki za pienje gi piev tri dena megutoa osekav bolki vo grbot i doktorot mi rece da gi prekinam
    dali ova e normalno ili ...
    odnapred vi blagodaram
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.