1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Milla9479

    Milla9479 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    21
    не сум доктор но и јас ги пиев истите апчинња можеш да останеш бремена но не смееш да ги пиеш за време на бременост штетат многу за бебето
     
  2. dalika1

    dalika1 Активен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    7
    Зараво,
    имам веќе 16 години и имам кандида веќе 2-3 години,а на вагината имам многу бели брунчиња и ме чешаат.Што може дебиде тоа и дали има потреда од паника?Ве молам помогнете ми.
     
  3. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Имам нередовна менструација,ги пиев апчињата ДИАНЕ 35 една година.Додека ги пиев ми беше нормално на месец ми идеше,ама после една година повторно истото,па пак појдов на гинеколог ми ги даде пак апчињата.Но со мајка ми имавме слушано многу негативни страни на Диането и престанав да ги пијам.
    И сеа пак истото еве 5 месеци немам добиено,имам акни , а додека ги пиев нив стакло бев на лице..
    Сеа сакам да чујам ваше мислење.Иначе и мајка ми имала нередовна се до пред 2-3 години..
    А и заборавив да кажам дека имам цистички на левиот јајник :(
     
  4. Play...Boy

    Play...Boy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Здраво јас имав спонтан абортус се испуштив на 7 март после имав мензис и отогас немам уште ме гледаа на ехо рекоа дека не сум бремена денес сме 7 мај а мене уште ми касни што да правам ?
     
  5. vanila20

    vanila20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    jas za dianeto isto imam slusnato losi raboti samo zatoa sto e e mnogu jako i se preporacuva na postari zeni . kolku godini imas ti ? jas koristam jasmin i nemam cisti tuku policisticni jajnici i dodeka gi koristev si napraviv sama belja pocnav da gi pijam samo koa imam odnosi a ustvari nesmeelo taka :D i pocna da mi doagja ciklus na na sekoj 10 dena , posle piev diane samo 3 meseci za da mi go sredi toa poso se pojaki ama mnogu loso mi prijaa, i sega pak sum so jasmin . mene vo sistina ginikologot mi kaza deka jasmin bilo mnogu ok , neznam stvarno...
     
  6. Anisija123

    Anisija123 Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Bravo za akcijata ''Prasaj ginekolog''!
    I jas kako i mnogu drugi citatelki sum zagrizena za moeto zdravje, se nadevam deka ke dobijam korisni odgovroi i soveti. Imam 32 godini.So soprugot probuvame edna godina da ostanam bremena. Do sega se nema sluceno.Imam napraveno pap test,odlicen e. Na eho proverkata mi bese otkrien miom so golemina od 42.6mm na nadvoresna strana na matkata i jajnicite licat na policisticni jajnici-taka kaza doktorot, no jas gi nemam simptomite. od 12-32 godini sekogas redovno ,sekoj emsec dobivam minstrualen ciklus, ne sum vlaknesta.Napraviv i proverka na hormoni, vo red se.i krvna slika vo red i proverka na tubite so vbrizguvanje kontrast i snimka, se vo red, i spermogram vo red.Se obiduvav i so lenti za ovulacija da gledam koga mi se plodni denovi i 7 dena(mislam deka samo 48casa se plodni) po red mi pukazuva deka mi se plodni dena. Sekoj den imav odnosi i pak nisto.rekov deka nema da brojam denovi tuku ke imam normalno odnosi 2-3pati vo nedelata opusteno,i pak nisto. Neznam sto e sledno,sto da napravam?koe ispituvanje?dali treba da go otrstarnam miomot prvo pa potoa da se obidam da ostanam bremena?ako go otstranam kolkav e periodot na zakrepnuvanje i koga ke moze povtorno da se obidam da zabremenam? dali operacijata e rizicna?imam slusnato deka ima mnogu zeni koi imamt iznoseno plod i imaat rodeno zdravo bebe iako imale miomi.dali me sovetuvate da probuvam seuste ili prvo da se operiram?
    Vi blagodaram odnapred za vasiot sovet.
     
    На maca22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    подолго време чуствувам силна болка во долниот дел од стомакот(при однос) во посета на гинеколог ми одредија терапија со антибиотик и вагиналети за бело прање констатирајќи јака настинка и од тоа била болката,но и после терапијата болките не престанаа а исто така и белото прање.се прашувам од што може да биде тоа?дали е некоја инфекција или што би можело да биде.благодарам од напред
     
  8. majami

    majami Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Ni mene nikoj ne mi odgovori, ne znam za drugite. Zanimljivo u sekoj slucaj, bas fala!
     
  9. bbsr

    bbsr Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    bremena sum 26 nedela vcera pravev ogtt test za skrien seker so 75 gr.glikoza i rezultatite se slednive:na gladno 4,5;po 1 cas=11,2 i po 2casa=10,00.so konsultacija na endokrinolozite tamu sto bea mi rekoa deka samo edna vrednost bila pokacena da go isfrlam blagoto i testenini....Ve molam za mislenje ako nekoj moze podetalno da objasni????
     
    На j968 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bitolcanka36

    bitolcanka36 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Сакам да прашам...

    me interesira sakam da prasam neznam vo koja tema pripagam no jas navistina imam golem problem.mazena sum majka da 2 deca.so soprugot poveke od 2 meseci nemam nikakvi seksualni odnosi a i ne cuvstvuvam potreba,celo vreme se karame za toa jas nemam potreba za seks a i nemozam da imam a koga imam nisto ne cuvstvuvamdali ke mozete da mi kazete shto e problemot mnogu sum napnata i voopsto ne ni mozam da pravam nesto i ne sum ni zainteresirana ednostavno ne cuvstvuvam nikakva potreba za seks.kazete mi sovet,kade da se obratam shto da napravam.odnapred vi blagodaram
     
  11. bitolcanka36

    bitolcanka36 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo,
    imam golem problem i neznam kaj da s eobratam mazena sum majka na 2 deca so soprugot nemam seks skoro 2 meseci a nemam ni potreba da imam cesto se karame okolu toa jas ne sum zainteresirana a i ne cuvstvuvam nikakva potreba za toa i koga go pravam go pravam so sila ne cuvstvuvam nisto.shto mozi da e problemot?kade da se obratam?shto da pravam?
     
  12. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Почитувани гинеколози кога ќе ни одговорите на прашањава???????????????????????????
     
    На nana2112 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. maca22

    maca22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Истотопрашање го имам и јас ? Се надевам ќе ни одговорат
     
  14. samanthago

    samanthago Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Сакам да прашам...

    Sakam da prasam,jas sakam da zabrenam ama imam slabi bolki vo kicmata i nozete,pa na sekoj mesec do dva odam na fizikalna terapija kade sto me stavaat na struja na nozete,na kolkovite,na kicmata.ja prasav doktorkata koga ke zabrenam so ke prajme,taa mi rece deka ke pravime terapija samo na nozete no ne i na kicmata,posto mozam da doziveam spontan abortus.kolku e toa vistina? Sto ako vo tekot na bremenosta doziveam silni bolki vo kicmata,sto ke pravam?sega za sega nemam takvi bolki,no sto ako?i uste nesto na terapija sum so rispiridon od 1 mg koj go pijam po cetvrtina na vecer,kolku vreme treba da ne go pijam za da zabrenam
     
  15. samanthago

    samanthago Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Najprvo mi kasne menstruacijata obicno po mesec.kolku e toa opasno i sto moze da se napravi?drugo imam cista na jajnikot,ne me boli,ne ja osekam.kolku moze da e opasna osobeno dali bi precela za vreme na bremenost,i dali se otstranuva?imav kako mala i cisti na gradite,koi me bolea,sega ne me bolat.kolku se tie opasni,dali mozat da predizvikaat tumor ili nekoe slicno zaboluvanje,kako i cistata na jajnicite?drugo,sakam da zabremenam a odam na fizikalna za nozete i kicmata.iako nemam jaki bolki sepak moram da odam.dali ke smeta dodeka sum bremena fizikalnata terapija?i na kraj pijam rispiridon od 1 mg edna cetvrtina sekoja vecer.kolku vreme treba da ne go pijam pred da zabremenam?
     
  16. macamaca24

    macamaca24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    јас имам 24 години,сексуално активна сум веке 6 години,но не сум била на гинеколог..сега имам бело прање веке 1 година..има бел и густ изглед со непријатен мирис е но нема чешање..користев вагиналети ГИНЕКС 3 и престана,но мојот партнер не користеше ништо,па белото прање се повтори...сакам да прашам дали е опасно да се користат овие вагиналети на своја рака? сепак се на растителна база...и што треба да користи партенерот за да исчезне инфекцијата? некоја маст или слично? благодарам
     
  17. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Добро шо е работава на погрешно место ги поставуваме прашањава кај се одговорите или моето не е соодветно прашање до гиниколозите??????????????????
     
  18. girl27

    girl27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Сакам да прашам...

    Здраво!! неодамна бев на преглед нормален кај матичниот гениколог и докторката ми кажа дека имам воспалние на левиот јајник и дека ми бил залепен за матката,инаку не чувствувам болка од левата страна (само кога ми дојде менструација и тоа подносливи болки) имам редовна менструација.Па ве молам за мислење..Дали е тоа нешто страшно?? и дали би ми правело проблем за забременување??? Однапред благодарам
     
  19. cerise

    cerise Активен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo ...nova sum na sajtot i me interesira kolku se stetni apcinjata ORAL CONTRACEPTIVES a kolku se dobri mi docnese 5 meseca i bev na ginekolog i mi gi prepisaa mazena sum i sakam da ostanam bremena...vi blagodaram odnapred mnogu ako mi objasnete..
     
  20. saarah

    saarah Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdr, nov clen sum. sakav da prasam sestrami napravi pap teset i na rezultatot pisi benigni kletocni promeni i na nego se nadovrzuva - inflamacija ( vklucuva timicna obnova). ako moze odgovor sto tocno znaci i dali e nesto seriozno.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.