1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Miss-Sinner

    Miss-Sinner Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    14
    Moeto prasanje zvuci vaka: Pred dve nedeli kaj vaginalniot otvor mi se pojavija nekoi sitni beli gabicki, i otidov na lekar doktorkata mi rece deka se raboti za kandida, a sega otidov na ginekolog i taa mi rece deka sum imala takanareceni кондиломи i mi prepisa terapija no mi rece zadolzitelno da napravam PAP-test zatoa sto mozelo da bidi rasprostraneto i vnatre.. e sega prasanjeto mi e kolku moze da bidi toa opasno i rizicno .. do kade moze da vodi seto ova.. Zatoa sto izrazot na liceto na ginekologot ne bese bas najdobar i toa me isplasi ..
     
  2. klinkata

    klinkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    88
    Имам 15 години и имам нередовна менструација.При менструацијата и 2-3 денови по завршувањето ме боли во долниот дел(вагината)дали е можно ова да е од крварењето или треба да се оди на лекар? П.С.немам обилно крварење
     
  3. jarecjarec

    jarecjarec Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Здраво!поздрав до сите.Имам едно прашање кое ме измачува,а баш е викенд и треба да чекам до понеделник за кај матичниот лекар.Вчера после сексулен однос ми протече кафеавкаста течност капка две,еве и денес се бришам а и на секојденванат влочка се гледаат траги кафеавкасти,незнам њро е сега ова ,а треба да ми дојде за 10 дена,значи рано за да ми дојде менструација.инаку пап тест добар е сега брзо правев.Ве молам за одговор,само на тоа мислам се шекнав.Поздрав
     
  4. me12

    me12 Активен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Zdravo!
    Veke poslednive dva pati menstruacija mi idi mnogu cesto na 15dena i pomalku...pijav hormonalni apcinja diane 35...no gi prekinav...dali e mozno da e poradi toa??? Ve molam za sovet!
     
  5. machka1

    machka1 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Ма ајде да си фатиме патот накај гинеколошка ординација..Овде чекаш ама не дочекуваш. ГЛУПОСТИ!!
     
  6. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Девојки , акцијата веќе заврши , џабе пишувате :|
     
    На ferihan му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    А јас неможам да ве сфатам, при секој проблем треба на доктор да се обратите, а не да очекувате одговори на форум. Здравствен проблем не е играчка, секов симптом значи нешто, не си играјте со здравјето, наместо да чекате некаков одговор тука подобро закажете преглед. Сигурно нема некој друга работа па ќе одговара прашања 24/7 без да има некаков увид на проблемот. |(
     
  8. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Pocituvani,
    Ve molam kazete mi kako moze da proveram dali sum alergicna na prezervativ (latex i lubrikant)?
    Dali so proverka na krvta, tipicen alergo test ili nekoja druga varijanta?
    Vi blagodaram mnogu.
     
  9. lyli

    lyli Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zdravo
    imam 23 god. i imam policisticni jajnici, imam neredovna menstruacija od moite 16 godini.Sega sakam da ostanam bremena ama mislam deka nema da mozam poradi ovoj problem, zatoa ve molam za pomos sto da napravam da se izlecam ...odnapred blagodarna :D
    .
     
  10. oli.123

    oli.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам едно прашање.Пред неколку дена се обидов да ставам тампон кога приметив во вагиналниот канал како некој израсток мазен од страна накај бесиката .Јас ова пат го приметувам и незнам дали е нормално или каналот би требал да е само како празна цевка . ве молам пишете доколку знаете нешто јас ке се обидам што поскоро да одам на гиниколог
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Поради тоа што повеќе докториве не одговараат на темите, да бидат заклучени? Или пак секое прашање да биде преместено во соодветна тема поврзана со темата што ја застапувал докторот.
     
  12. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    И јас мислам дека треба да се затворат темиве, да не се поставуваат напразно прашања.
    Иако искрено повеќе од пола прашањата немаат одговор.
    Секоја чест на тие што одвоиле да одговорат по некое прашање, но си се задржале само на по една тема па така голем дел од прашањата си останаа без одговор.

    Иако не може да се заклучи виртуелно за што станува збор, за каков проблем, мислам дека долгогодишното искуство на докторите им овозможува да ги насочат пациентките каде да се обратат за понатамошни испитувања.

    За кампањата можам да кажам дека е добро осмислена само уште да беше добро изреализирана.

    Потребни се повеќе вакви кампањи за подигање на свеста кај луѓето но и добра организација и соработка од двете страни.
    За жал нашиот менталитет можеби и финансиите не го дозволуваат тоа.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    ОВа е децидно до Blikata
    Би ве замолили дали може да ни овозможите месечно барем еднаш да ни одговаарат гинеколози
    однапред благодарам
     
  14. B-s

    B-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Сакав да прашам дали користењето на апчиња за слабеење влијае врз можноста да останиш бремена ?
     
  15. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Лошо не влијаат дури јас кога останав трудна баш тој период пиев чај за слабеење,само внимавај,да не останеш трудна а да продолзиш да го пиеш цајот
     
  16. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Некои апчиња за слабеење,а и самите диети може да го нарушат хормоналниот балас ,а со тоа да го пореметат месечниот циклус со што се намалуваат и можностите за забременување. Доколку сакаш да останеш бремена,а воедно и да ослабнеш смени го начинот на исхрана ,а летниов период тоа е многу лесно бидејќи има изобилие од овошје и зеленчук.
     
  17. Mia123

    Mia123 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Здраво и секоја чест за вас!Имам 18 години и сум сексуално актвина..Би сакала да прашам што треба да преземам против кандидата..Имам секојдневно бело прање..дали има спас од него???Позз и чекам одговор :))
     
  18. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Секако дека постојат разни препарати односно лекови за кандида и јас го знам Канестен како добар за таа работа,но проблемот е во тоа што кандидата е многу упорна и потешко се отстранува. Од бабските лекови знам за кантарион (кој можеш да го најдеш и како вагиналети), потопување на улошка со бело вино и така да преспиеш.Ако добро паметам на времето јас за кандидата ставав некои вагиналети со јод ,но не на своја рака туку препишани од гинеколог.
     
  19. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Освем лечењето со канестен вагиналети,крем,и другите бабски лекови,најважна е исхраната.Значи да се намали внесот на квасни производи,леб,кифли,и да се избегнуваат шеќерите во исхраната.Кандидата се храни од нив.Ако еднаш ја фатите нема излекување од неа.Можете да ја држите само под контрола да не се разграни.Добри се и laktogyn таблетите.Јас сум задоволна од нив.Лично сум пиела и специјален чај против кандида .Можеш да го најдеш во билните аптеки.
     
    На Mia123 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Moni4ka19

    Moni4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Девојки, веќе 4 дена ме болат јајниците и под стомакот наеднач добивам како грчеви, од кога ми дојде последен пат менструацијата не сум имала односи со дечко ми, бидејќи немаме можности не сме во иста држава. А има поминато 10 дена од кога ми заврши. Ќе може ли некоја да ми каже од што може да е оваа ? А несакам да одам на гинеколог... Благодарам однапред...
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.