1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Консултации со гинеколози

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од bilkata, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Може да си ги настинала јајниците,пробај избањај се со малку потопла вода од вообичаеното .
     
    На Moni4ka19 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Moni4ka19

    Moni4ka19 Активен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Благодарам, ќе пробам и така... :)
     
  3. maki1

    maki1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Imam 35 god majka na dve deca otkako go rodiv vtoroto dete pocnav postepeno da mokram, posetiv ginekolog mi rece deka mi e padnat zidot na besikata i deka mora operacija dali ima drugo resenije so nekoj apcinja ili neizbezna e operacija me molam za brz odgovor toa trae veke 4 godini i dali moze da nastane nekoj pogolem problem pozz
     
  4. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    Се породив со првото дете пред 4 ипол месеци.За вереме на бременоста немав никакви проблеми,ни замор не цуствував.Откако се породив добив менустрација само еднаш одма после пораѓајот по 7 недели,имав 5 дена и од тогаш немам добиено.Направив тест да не сум случајно бремена пак,немаше бременост,бев на преглед нема ништо демек се било во ред.И сега јас се уствувам добро само што при однос имам силна болка на грлото од родницата,од вагината која при текот на односот се губи,али е доста силна.Може ли мал совет Ве молам????!Благодарам :(
     
  5. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    Чуствувам болка при однос, во текот на односот и после тоа.Остра отсечна болка.Како истегнат мускул, непријатно шубе чувство некое.Никогаш порано не ми се случило.После односот болката трае долго но не со интензитет како моменталната која ја чувстувам во текот на пенетрација.Повеќе како трауматска е.Која би можела да е причината и кои се последиците?! Инаку ова ми се случи последните 2 односи кои ги имав вчера и денес.
     
  6. Marija166

    Marija166 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Zdravo sakam da prasham dookolku ste vo tie plodni denovi i shansite za bremenost se golemi i ako imate nezashtiten odnos dali e mozno bez da svrshi partnerot vo vas da ostanete bremeni ? cekam odgovor kolku e mozno pobrzo pozz
     
  7. ana.-marija

    ana.-marija Активен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    DOKTORKE SAKAM DA VE PRASAM IMAM EDEN PROBLEM KAZETE MI ZASO EDEN DEN IMAM MENSTRUACIJA EDEN DEN NEMAM NEZNAM SO MI E I KO KE KRENAM TESKO ODMA KRVARAM KAZETE MI VE MILAM CEKAM ODGOVOR
     
  8. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    менструацијата ми помина пред 10 тина дена , синоца ми се појавија симптоми на менструација со благо крварење, и болки при мокрење (на крај од мокрењето) дали станува збор за инфекција или е некој гинеколоски проблем
     
  9. SakameBebe

    SakameBebe Активен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    D-r Trajkovski
    Veke edna godina so soprugot se obiduvame da dobieme positiven test za bremenost.
    Napraviv hormonski ispituvanja I vrz osnova na naodite maticniot genikolog mi prepisa terapija. Dabroston primav samo Eden mesec poradi toa sto poveke od cetiri meseci. ciklusot mi izostanuvase. Potoa, prodolziv so Klomifen koj go primav tri meseci po pet tableti.
    Redovno odam na kontrola pa genikologot mi ja prekina terapijata. Ciklusot navidum mi se regulirase se do pred dve nedeli koga namesto menstrualno krvarenje imav kafeav iscedok od pet dena kolku I sto voobicaeno mi trae menstruacijata.
    Od pred dva dena povtorno imam slab kafeav iscedok. Vcera telefonski razgovarav so genikologot koj mi predlozi da napravam test za bremenost.
    Utrovo napraviv test I bese negativen. Go izvestiv prostitute I mi kaza deka stom ne postoi bremenost sigurno se raboti za hormonalen disbalans I mi rece deka najverojatno ke treba da pocnam da primam Primolut.
    Navistina bi cenela dokolku go dobijam I Vaseto mislenje zatoa sto ocajno sakame bebe.
     
  10. tweety.tweety

    tweety.tweety Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5
    zdravo....skam da ve prasam veke 4 meseci se obiduvame da ostanam bremena i nikako redovno mi doaga mentruacija sekoj mesec...ne znam dali da posetam ginekolog ...strav me faka.....ili mozebi nema potreba od panika....ve molam kazete mi sto dA pravam
     
  11. Athena

    Athena Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Многу сум вознемирена. Пред неколку дена осетив печење, чувство на оток долу. Потоа секретот ми стана со јак мирис. Денес секретот ми е намален, но осеќам печење кога мочам и неколку капки крв, дури ми падна мало парче. А нон стоп осеќам чувство на оток. Некој знае нешто.. зошто е вака?
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Така е зашто си закачила некоја инфекција или бактерија. Девојко крв мочаш и сеуште не си била на лекар :x :x
     
  13. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Athena,симптоми на печење и крв при мочање кај жени најчесто се симптоми на цистит, тоа е воспаление на мочните органи, предизвикано од бактериска инфекција во мокрачата.Циститот знае да се појави преку ноќ и никогаш не помнува сам од себе, си бара терапија со соодветен антибиотик и помага чај од брусница или увин или сува брусница.Доколку не се третира знае да стане многу полош од почетната варијанта.
    Мислам дека треба да се обратиш на општ лекар, мислам дека не ти е гинеколошки проблемот, туку најдобро е прво да провериш урина. Барем јас такво искуство имам, неколку пати сум имала цистит и толку грозно печело да немаш ориентација што точно пече,туку мислиш дека цел интимен дел ти отекол и ти гори и постојано имаш чувство дека ти се оди во вц.
    Доколку грешам со дијагнозава, тогаш побрзај на гинеколог, бидејќи симптомиве не ти се за потценување.
     
  14. tinkerbell123

    tinkerbell123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    првиот однос ми беше пред еден месец.. дечкото само ме скина без кондом и не сврши воопшто..
    тоа беше пред 3 дена пред да добијам менсттруација.. потоа добив ми каснеше 3-4 дена.
    после овој однос сум немала никакви други односи а сега еден месец после ова пак ми касни 4 дена
    во што е проблемот???
     
  15. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Мила, гинеколозиве одамна не одговараат на темиве. Штом дечкото не свршил во тебе, не треба да се загрижуваш за бременост. Доцнењето е најверојатно последица на клима, стрес, сигурно и ти многу си мислиш на тоа, да не сте направиле некоја белја, малце шок е и за телото, нова ствар :) Периодов јас и по себе гледам дека менструацијата ми е тотално изместена, така да мислам дека нема потреба да се преиспитуваш толку многу. Опушти се, не се нервирај, повеќе физичка активност за да го стимулираш процесот и ќе видиш дека ќе дојде :)
    Ако премногу те загрижува ситуацијава земи си еден тест од аптека, колку да ти олесне :)
     
    На tinkerbell123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    може да ми кажете некои апчиња за да ми дојде порано мнс. или покасно
    Оти за 10дена одам на одмор (првпат надвор од мкд) а таму битребало да ми дојт :(
    ПЛз ??
     
  17. boki17

    boki17 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Еве јас да прашам нешто јас пред некое време бев на диета и многу ослабнав и сега ми касни менструација за овој месец ве молам кажите ми што дљ правам
     
  18. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    Женски да ве прашам нешто, била некоја до сега од вас на преглед за полицистични јајници? ме интересира како изгледа еден преглед, мислам дали прават ехо само?
     
  19. 2812

    2812 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    bev za pap test i doktorkata mi vide ranicka i rece deka mozebi e od poroduvanje (1 god, po poroduvanje) ili da pocekame na rezultatite. pap testot ispadna negativen no imase virusna infekcija i kandida . mi preporusa sekoj mesec posle dobieno 4 meseci da koristam vaginalni poliginaks i plantagin so kantarion i po 4 meseci da se javam na nov pap.posle dodeka gi koristam e super no od koga ke gi stavam t.e. potrosam po dobieno osekam mam jades, pa se prasuvam dali e ova dovolno ili ispravno ve molam za mislenje. odnapred blagodaram)
     
  20. dekizec

    dekizec Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Zdravo imam diagnosticirano condilomi vnatre vo penisot( vo dupceto) treba hiruski da se otstranat postoi li drugo resenie ve molam za odgovor , a kaj mojata devojka konstatiraa HPV Visokorizicen tip 39 i niskorizicen tip 6 kolku e opasno i sto e sledniot cekor sto treba da go prevzememe i dvajcata fala vi odnapret
     
    На spacegirl92 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.