1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лапароскопија

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. almaskopje

    almaskopje Активен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ниту еден др.на ниедно прашање нема одговорено сеуште...
     
  2. maca22

    maca22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    и јас суште немам одговор .Се надевам дека доктор Трајковски ќе ниодговори на сите
     
  3. varsa

    varsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    3
    Почитуван докторе сакам да прашам дали после лапараскопија треба да се пие терапија и колку време докторот што ме оперираше ми рече ке ми дал терапија 6 месеци,нели е тоа многу ,јас несум мажена но сакам што побргу да пробам да забременам оти нели ендометриозата се пофторувала, ве молам за одговор и другите што се присутни на форумот нека пишат каква терапија користеле по лапараскопија.
     
  4. varsa

    varsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    3
    ми дадоа терапија јасмин дали ок таа терапија и дали постои можност да ја пијам само 3 месеци а не 6
     
  5. varsa

    varsa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    3
    дали некој знае да ми каже како да ги пијам јасмин контрацептивни таблети, дадени ми се по лапараскопија на цисти на јајници т.е еднометриоза и сега треба да ги пијам 6 месеци но матичната ми рече да ги пијам без пауза ич да не ми доѓа циклус барем 3 месеци а докторот кој ме оперираше ми рече со пауза 21 апче 7 дена пауза од 8 пак да почнам ве молам пишете кој има искуство со јасмин
     
  6. kojtesisa

    kojtesisa Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ke ve molam ako moze odgovor posle napravena laparaskopija i histeroskopija kolku vreme treba da se pazi zenata da ne zabremeni..odnapred blagodaram
     
  7. Cocka25

    Cocka25 Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Zdravo pred se sakam da vi kazam operirana sum pred dva meseci od endometrioza na dvata jajnika kaj dr.antovska na zalost seuste neznam kako mi e posle operacioniot zafat bidejki nesakaa da me pregledaat bez rezultati od biopsija potocno bev na kontrola no me vratija nazad,no operirana sum klasicno i levata strana od ranata mi e seusta prilicno tvrda laserski sum lepena i dali bi mozela da pocnam kontracepcija da pijam sekako so konsultacija od maticen dodeka ne otidam na kontrola kaj hirurgot..Vi blagodaram Odnapred
     
    На sunny12 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bebe27

    bebe27 Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    jas imam 2 cokoladni cisti na lev jajnik i se 5sm i e vnatre vo jajnikot pa mi rekoja deka trebit da napravam laparoskopija mozno e da mi go izvadat leviot jajnikot ;( ili mozit da se zacuvaaa istiot dali mozno e da zabremenam posle taa operacija i ako ostanam samo so desniot jajnik mozno e ili ne ? :worried:
     
  9. Cocka25

    Cocka25 Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Da da mozes da zabremenis poznavam dosta devojki i drugarki sto so eden jajnik rodile taka da nisto ne se plasi ama iskreno ne ti preporacuvam laparskopija bidejki posle brzo vreme se poftoruva sestra mi e operirana dva pati laparaskopski trt pat klasicno jas sum od odma na klasicno poso laparaskopski nemoze ubavo da se vidi drugo e koga ke te otvorat i se se gleda ..... taka da ne se plasi ama ic se ke bide vo red
     
  10. Gocaa

    Gocaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2013
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    90
    Девојки, во врска со лапораскопија, ке ви кажам искуство од мојата прва братучетка.
    Нејзе и правеа класична операција на миом на матка, но после испадна дека се не
    беше убаво извадено и после година ипол мораше да прави пак операција бидејки се појави пак миом.
    Е сега се одлучи на лапораскопија.
    Одлично и ја направија операцијата, и веде после 4 години нема ништо.
    Лапораскопијата е ефективна, но зависи од увежбаноста на лекарот, односно од неговите вештини.
    Треба да се најде правиот лекар. Имено нејзе и првиот пат и рекоа дека ке ја прават лапораскопски, арни ама лекарот на сред операција се предомислува и ја прави класично.
    Демек незнам што не се гледало нешто.
    И после кога ја најде другата лекарка во друга болница, таа кажа дека овој лекар воопшто не
    е усовршен за лапораскопија,... таа кога одела во странство на семинари, конгреси, стрчни предавања кога читала свои трудови тој се криел од неа, да не се видат. А ваму кога ке доје у МК се прави фраер.
    Лапораскопијата, ако знае некој да ја направи како што треба е многу подобра техника од класична, на запад лапораскопија е утврдена техника. Снаа ми во Шведска правеше лапораскопија на црн дроб пред 4 години и супер, после 2 недели можеше одма на работа.

    Затоа цуци, прво најди си добар лекар.
     
  11. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    Што ако се утврди со лапароскопија дека не се проодни јајцеводите?
     
  12. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Почитуван д-р Трајковски,
    по направено HSG утврдено е следново:
    Кавум утери со триагеста форма, синистропониран без дефекти во полнење.Десната туба прикажана по должина, извијугана и се прати слободен контраст екстратубарно.левата туба се прикажа во должина од 2 цм. Не се прати слободен контраст екстатубарно.
    Како совет е дадено да направам HSC/LPSC
    но матичната ми вели дека нема потреба?Што Вие ми препорачувате?
     
  13. andrijance90

    andrijance90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    8
    Ne odgovara.dok kako so gledam veke.2 god :D odnesi gi snimkite kaj dobar dok
    petanovski lazarevski ivanovski pancevski popovik site se predobri
     
  14. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Матичниот е на одмор и затоа бев нестрплива, ама се јавив кај неговата замена и ми објасни, но сепак сакам да знам дали е неизбежна оваа лапараскопија со оглед на тоа дека има запушување на левата туба.
     
  15. andrijance90

    andrijance90 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    8
    jas mislam deka mozi da se ostane bremena i so eden kanal . ama.sepak prasaj pak. histero i lapariskopijata ne se.teski operacii mnogu zeni ostanale bremeni posle toa. a ne probaa da ti go odzatnat pri hsgto , na bratucedka i bese edniot zatnat dva pati i pustija tecnost pritisnaa i propusti i posle toa i dadoja edni apcinja ne mi teknuva na imeto za da ne dojdi do povtorno zapusuvanje ali zavisi od strucnosta na dok koj go izveduva hsgto
     
  16. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Pa i jas mislev deka so hsg se cistat, ama ete ne bilo taka. mozebi kaj mene e nesto pospecificno pa zatoa laparoskopija. vo vtornik ke odam kaj maticniot, pa ubavo se ke go prasam i ke vi pisam.
     
  17. Miami1

    Miami1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    435
    Допаѓања:
    922
    Пол:
    Женски
    zdravo na site
    imam skoresno iskustvo so histeroskopijava pa eve da spodelam iskustvo, za nekogo mozebi ke e od znacenje.
    znaci napraviv hsg na koe se ustanovi deka imam pregrada vo matkata.zakazav operacija vo Plodnost Bitola, i mi ja otstranija.operacijata traese 40 min, i me cinese 41.000 komplet so nokevanje za soprugot, i site propratni analizi na krv i mokraca sto gi pravat.nisto ne se cuvstvuva bidejki e so celosna anestezija, i istiot den si odis doma(samo tamu se odi od prethodnata vecer bidejki cela nok pravat analizi za podgotovka).
    personalot e super, za uslovite ne stanuva zbor.
    posle operacija nema nikakva bolka, nikakvo krvarenje, samo treba da se sedi doma da ne se izleguva na ladno.

    za sega tolku
    za bebus ostanuva koga Gospod ke saka.
    se nadevam ke pomognam vo necija dilema.
    pozdrav
     
    На SwanMay и LusySkyDiamonds им се допаѓа ова.
  18. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Stom ja otstranile pregradata sega ke dojde do bremenost.
    So sreka i se najubavo!
     
  19. arsovskamarija

    arsovskamarija Нов член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo
    Imam edno prasanje vo vrska so plodnosta i bolnite menstrucii.Od oktomvri 2013 godina planirame da sozdademe nov zivot, no neuspesno.Ja poglednav temata za endometrioza,pa se zainteresirav,bidejki otkako dobiv prv pat menstruacija postojano sum so bolki ( koi gi kontroliram so ibubrufen 800 mg /2 pati dnevno ) i naglaseni sipmtomi kako jaka glavobolka,promena vo raspolozenie,zgolemen apetit ,gadenje,bolki vo gorniot del od grbot,iscrpenost i menstrualnata tecnost vo prvite denovi e temnokafeava boja. Pred 2 godini imav cista na jajnik ,no sepak pomina dobro.Isto pred dobivanje imam bolki vo gradite i cesto se potam .Pred sekoe dobivanje se pripremam kako za bolest bidejki nemozam da funkcioniram dokoku ne zemam ibubrufen.(koi mi se predlog od mojot maticen, Bidejki negov odgovor za mojava sostojba bese deka e vo prasanje nasleden faktor. Bi sakala da ve zamolam za sovet kako da gi nadminam ovie simptomi i dali moze da se povrzani so toa sto uste nemozam da ostanam bremena ? Blagodaram odnapred.
    AAPozdrav i sekoe dobro
     
  20. cvekence 03

    cvekence 03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Почитуван Др Трајкоски ви се обракам за помош. Имам 27 години и од стерилитет се лекувам веке2.5 години ги имам направено сите испитувања како и HSG кое го прочитаа повеке од тројца доктори и сите различно го протолкуваа.Кажете ми вие дали е најдобро да дојдам кај вас за да направам лапароскопија и хистероскопија. Однапред ви благодарам.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.