1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лапароскопија

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Dr.Trajkovski, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Доктори тука одамна не пишуваат.
     
    На cvekence 03 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    jas imam 2 vonmatericni bremenosti ednata od niv so laparaskopija odtrsanet eden kanal sega se odluciv za in vitro so eden prooden kanal dali ne mozno so in vitro da dojdi do povtorna vonmatericna bremenost . Dali da go otstranam kanalot ili ne?
     
  3. marija ilieva

    marija ilieva Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    dr trajkovski jas lani bev bremena imav abortus pa me pravija hiteroskopija opercija opercijata bese uspesna ama so mnogu bolki za mene pazurivme edna godina so momceto taka sami sega rabotime na bebe nisto od koga me pravija opercija menstrucijata mi kasne 10 do 15 dena pozdrav cekam
     
  4. cvekence 03

    cvekence 03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    марија на темава докторот одамна не одговара
     
  5. Razvedena

    Razvedena Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    zdr imam edno prasanje do dr. VLADIMIR TRAJKOVSKI za godina ipol imav dva spontani abortusi,i prvata bremenost i vtorata mi zavrsija so abortus uste vo 5tata nedela,pred da dobijat srceva reakcija gi gubam. Posle site ispituvanja i hsg snimkite mi otkrija polip ili septum na matkata i levata tuba ne se prikazuvase na hsg snimnkite.lekarite vo drzavna ginekologija mi preporacuvaat histeroskopija i laparaskopija.ona sto me interesira e dali ovaa operacija e neophodna i pokraj toa sto ostanuvam bremena i dali ima nekakov rizik.se plasam posle operacija od bilo kakvi komplikacii.spored vas dali ima nekoe drugo resenie osven operacija za mojot problem. ve molam za vas sovet mng mie potreben.blagodaram odnapred.
     
  6. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Како сте ?Потребно ми е ваше искуство со лапароскопија дали имал некој од вас проблем со еден минимално прооден канал и другиот целосно непрооден јас правев хсг и се утврди дека поради каналите не можам да забременат.Дали после оваа интервенција ќе се среди и ќе може да остана бремена.
     
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    со лапароскопија може да се потврди или да се отфрли резултатот од хсг, друго ништо не може да се смени
     
  8. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Благодарам Sesil:* А дали со лапароскопија се отвараат каналите доколку се непроодни.Многу ми е битно лично искуство што и како.^_^
     
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    не :)
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас имам правено лапароскопија супер ја поминав лесна операција е. Се препорачува во доста слуаеви, особено кога жена се бори со неплодност. Ти вментуваат едно камерче и гледаат се што ти се случува каналите, јајниците, матката. Доколку има запушување или цисти ги вадат,чистат и тоа е тоа. Потоа лежиш еден ден, си одиш и за две недели ти го кажуваат наодот, по тоа следи терапија зависно каков проблем имаш. После лапароскопија шансите за бременост се големи нормално бидејќи се што си имала внатре те чистат и спремна си после првата менструација за бременост.(y)(fingers):*
     
    На meelitsah и Sani.Z им се допаѓа ова.
  11. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Каналите се чистат, дали ти драга @Sesil си правела лапароскопија што такви дезинформации шириш?:!:
     
  12. Sani.Z

    Sani.Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Фала драга Sparkles27 и јас правев и супер поминав се беше во ред сега се надевам дека за бргу време ќе бидеме мајки.❤️
     
    На Sparkles27 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Пробав да ти пратам ЛП ама не можам па ако сакаш убаво би било да го споделиш и твоето искуство и воедно да помогнеш на уште некоја членка. Мене баш ми е мило што имаме поминато исто искуство и имаме иста цел:angel: Сакав да те прашам како помина цел тој процес кај тебе?Кај кој доктор правеше и дали ти ги исчистија каналите и што ти покажа на наодот? Баш ме интересира и др искуство(fingers)
     
  14. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Ај тогаш инфо зошто при ХСГ ако се покаже дека каналите се непроодни, не праќаат на лапароскопија туку директ на ин витро? Зошто не би се обиделе да ги исчистат?
     
  15. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Другарка после ХСГ веднаш ја пратија на лапоро за да и ги исчистат каналите. Еве ја сега со бебче во стомак и тоа природно. Не знам не се сите изгледа специјалисти, каде си била ти на доктор?
     
    Последна измена: 14 август 2017
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    ако е мало запушување има шанси меѓутоа ако се скроз непроодно тешко
    http://mama365.mk/neproodni-jajcevodi/

    ако така се решаваше се со лапароскопии, бројот на инвитра на државно ниво ќе беше далеку помал
     
  17. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Јас не сум доктор за да знам и да одговорам, но знам од искуство и доколку жената има непроодни канали како мене јас имав еднометриоза од 4 степен а тоа значи цисти полни со крв на јајниците во каналите и на цревата тоа све се среди со ЛАПАРОСКОПИЈА и со ТЕРАПИЈА. Така што сигурно немал некој повеќе од моето запушување а и на моја другарка која имаше само непроодност на канали. Докторот мој ми кажа дека има различни случаи и што не се изнагледал и искусил, така што јас кажувам според нешто што ми е и мое искуство дека тоа е најдобар начин за да ти исчистат се што предизвикува неплодност и тешкотии за зачнување. ;)
    http://mama365.mk/neproodni-jajcevodi/ Ете и во линкот што го постави убаво си пишува;)
    Дијагностичка лапароскопска операција
    Кај лапароскопијата се прави мал рез на стомакот на жената и преку вметнување на минијатурна камера во стомакот, на екран се гледа каква е состојбата на внатрешните органи. Оваа дијагносностичка метода е со 100% сигурност.
    И потоа следува терапија од 3 до 6 месеци, мене ми заврши терапијата па ќе видиме од следниот месец дали ќе се фати природно, па тогаш ќе знам дали супер терапијата или сепак ќе мора инвитро...
     
    Последна измена: 14 август 2017
  18. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    moze li direktno da odam na laparoskopija... bidejki sum nositel na streptokoka beta hemoliticka pa so hsg i hsc mi e strav da ne ja prenesam od vaginata na matkata... pa da si napravam golem problem... ? i dali so laparokopija se proveruvaat proodnost na jajcevodi?
     
  19. AnaDimi

    AnaDimi Нов член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas imam cista od eden cm na leviot jajnik I treba da se operiram vo vtorni, soveti?
    Pijev primolutnor tri meseci I ne pukana bidejki ne e vodena
    Povekje mislenja I soveti ve molam
     
  20. Sparkles27

    Sparkles27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2017
    Пораки:
    581
    Допаѓања:
    923
    Пол:
    Женски
    Дали беше на специјалист? Јас пред да се оперирам бев кај неколку специјалисти кои истото ми го потврдија.Каде ќе правиш операција? Сигурно имаш ендометриозна циста
     
    На Elenka1994 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.