Менструација за време на одмор

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од inanina, 28 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. inanina

  inanina Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Знаци во скоро време планирав да одам на одмор но пресметав дека за време на целиот одмор ке имам менструација. Тампони не сакам да користам, но имам слушнато за некои апциња кои ја одложувале менструацијата за некое време. Дали некој користи такви апчиња, дали ја одложуваат менструацијата навистина, и дали се јавуваат некои проблеми после тоа ?
   
 2. devojce21

  devojce21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Има, прималут нор се викаат и се даваат со рецепта ама може негде да ги најдеш и без( ама ретки се тие места) околу 230 денари се.... јас ги пијам скоро секогаш кога одам на одмор дека добивам на промена на климе.Треба да поцнат 3 дена пред да добиеш, ги пиеш 10 дена сабајле и навецер во исто време (пр во 9 сабајле па 9 навечер) и откако ќе завршиш со пиење ќе добиеш после точно 3 дена. :)
   
 3. doll.a

  doll.a Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  319
  Пол:
  Женски
  Значи една другарка минатата година доби на одмор и ама буквлано секој ден влагаше во море додека имаше добиено и после тоа немаше ни инфкеција ни ништо а и како што рачунам и јас изгледа и јас ќе имам на одмор добиено :/
   
 4. gerdanche

  gerdanche Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  36
  И јас неколкупати имам пиено од апчињата за одлагање, и не сум имала никакви контаефекти. Ги набавуваше една другарка, која има роднина која работи во аптека, па не знам цена. Знам дека ги пиеш два-три дена пред да ти дојде, а после прекинувањето исто така во рок од два-три ти иди менструација. А за пливање со тампон или влошка не сум фан иако сум пробала, ама после тоа треба да трчаш веднаш да се преслекуваш и не знам колку е пријатно чувството, цело време внимаваш да не прокиснало. Може ако се последни денови од циклусот, ама ако имаш обемен циклус мислам не е решение и не е практично пред се, а друга страна се инфекциите. Затоа пробај со апчињата, нема промашување.
   
 5. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.547
  Со влошка и да сакаш да пливаш неможеш ќе ти се нацица со вода и ќе се одлепи, а и ич не ми е хигиенски најдобра варијанта ти е иди си на гиниколог и нека ти ги препишат апчињата и јас ги имам пиено и немав никаков контра ефект туку после тоа ми беше се најнормално.
   
 6. Florenceee

  Florenceee Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ako moze da ve prasam dali nekoja od vas znae shto mozam da napravam za da mi dojde porano? Znam deka ima apchinja za da ti dojde pokasno, ama za porano... ?

  Fala mnogu odnapred !
   
 7. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  Имам 15год. треба да ми дојде баш коа сме на одмор (прв пат одам на одмор и несакам така неубо да си поминам ради мнс., а + тоа и да се сончаш несмееш како што знам :angel: ))
  Епа вака вие постариве што ли би ми препорачале? некои апчиња на пр за пред време?? 8)
  --на генеколог неодам.., нема со кого мајками е на раб по цел ден со другарка мали сме уште.. и тк.. ај ваш совет! :)
   
 8. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Ти пишав и во претходната тема ке ти пишам и од овде апчиња имат постојат но не се препорачливи тие се хормонални и можат да ти го пореметат циклусут а ти на 15 години да пиеш вакви апчиња немој.Ти можеби ке најдеш како се викаат апчињава и ќе ги купиш но мој најдобронамерен совет ти е да не ги пиеш.
   
 9. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  а на природен начин некако неможе да се одложи ? :^)
   
 10. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  за жал не,прашај во аптека ке ти кажат или побарај по гугл,вакво нешто несакам да ти кажам за твое добро и несакам да те мислам после што било како било со тебе,едноставно таков карактер сум извини.
   
 11. Macushkaa

  Macushkaa Нов член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  608
  Допаѓања:
  155
  Една другарка ми кажа дека цвеќето Чувар на куќи можело да ја намали менз..
  Дали имате вие за тоа слушнато?
  [​IMG]
  Е ова е тоа цвеќе! ми кажа другарката и дека се лупеле лисјата и така се јадело..
  и не било баш вкусно. 8)
   
 12. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  искрено знам дека ова помага за рани и модринки и нз со што уште се вараеше за некоја болест но дека ќе ти ја намали не верувам можеби некоја од другите девојќи има пробано па ќе ти каже
   
 13. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  а да си одиш во аптека ти како нормална личност и да си купиш таблети за одложување на циклусот и да не експериментираш со вакви глупости најубаво ќе ти биде,незнам зошто правите све што ќе слушните луѓе постојат гинеколози постојат фармацефти и аптеки каде што можиш све да купиш и да се информираш |(
   
 14. Candice.S

  Candice.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  50
  другарка ми кажа дека успевала со витамин ц да си ја помести менструацијата две три дена покасно јас баш пробав и не ми успеа, ми дојде сабајлево, се изнервирав се напнав значи, дали требало порано да се почне со пиење на витаминов или едноставно не делува незнам
   
 15. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.930
  Пол:
  Женски
  поглупа работа немам слушнато со извинување поместување на циклус со витамин Ц? :D
  значи мене секој месец ми се поместува и разместува бидејќи пијам витамин Ц секој ден (а циклусот ми иди секој месец редовно) витаминот Ц за све се пие освен за поиместување на циклус
  уште што нема да слушнам :lol:
   
 16. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.316
  Допаѓања:
  82.238
  Девојчиња, немојте сега од готово вересија да правите. Kакво поместување - ако имаш менструација на одмор, ќе си седиш под сенка и ќе уживаш, не мора да си на сонце или да пливаш.

  Јас сум човек што од вода не излегува, па не сакам да помислам да поместувам менструација заради одмор. Која и да е причината - пливање, сончање, повеќе секс со момакот - не заслужува да си играте со организмот.
   
  На Agatha, imelda, Springy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.049
  Допаѓања:
  5.371
  Мене би требало да ми дојде на 12ти, а јас си одам на 13ти од одмор ама зашто мене не ми доаѓа баш на денот, си немам гајле. А не би пиела апчиња зашто како што кажа Анат, зашто да се клукам со хормони и да си го пореметувам правилниот тек на организмот.. сигурно ќе се изнервирам ако ми дојде, ама ете, тоа е, ништо не можам тука.
   
 18. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.067
  Допаѓања:
  8.083
  Пол:
  Женски
  Јас добив вториот ден од одморот. Очекував и знаев дека ќе добијам ама со ништо не пробам да ја спречам т.е. да ја одложам, зошто се исплашив од различните поседици на Примолут Нор, кога ми објасни професорката на факултет (тоа студирам) вака останав :o !
  И се откажав од тоа да земам Примолут Нор. Па ми дојде, имав три дена. првиот ден при крај на плажа ми дојде, вториот ден одмарав дома и третиот ден само се сончав, со секојдневна, зошто веќе и немам јас 3-тиот ден. Толку ми трае. :D
   
 19. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  876
  Не би се осудила да ја поместувам, девојки и жени се мачат да ја доведат во ред, та редовен циклус да пореметувам ни на крај памет не ми е. Едно поместување на ниво на хормон, а ги има многу и сите влијаат меѓусебно еден врз друг, после тоа враќањето во нормала ама ич не е -добивав до сеа на 22, сеа следната ќе дојде на 30 и секоја наредна ќе доаѓа на 30 и готово. Него е многу покомплицирано и потешко и лично не би експериментирала со споредните ефекти.
   
 20. la-lita-e

  la-lita-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  150
  Купи тамнпони Об супер и решен проблем ! Ќе си ги мењаш често и немаш гајле,какви апчиња какви глупости.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.