1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација за време на одмор

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од inanina, 28 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    а за тие шо немале односи ? :^)
     
  2. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Бев во аптека и купив..
    Мајками ме караше пишува дека мн можат да наштетат...
    А + то ако ми се деси нешш надвор од мкд нзм ккако ке најдам гинеколог и како ке се снајдам..баш тогаш треба да ми дојде..
    Навистина незнам што да правамм..1
    мака ке ми биде да не се капам 1пат излегувам надвор од мкд :angel:
     
  3. la-lita-e

    la-lita-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    151
    Мацуле јас дома си имам тампони и спрециално за тебе зедов да видам дали пишува нешто на нив за тоа и вели вака : Дека може да се користат по првиот менст. циклус и дека може да се користат Оb Mini, Light days, normal без да предизвика оштетување на хименот. Може да се посоветуваш и со гинеколог,ако веќе одиш на контрола. Здравје кога ќе можеш веќе да користиш тампони ќе видеш шо значи рај за тие денови ;)
     
    На Macushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    До сега само еднаш имав менструација додека сум бев на екскрузија во Будва и бидејќи претходно не се имав бањато во море, а на екскурзија се седи само два три дена и знаев дека нема да ми заврши додека сум таму и видела не видела си влегов во вода со кратки панталони и со влошката на мене. За среќа не ми беше многу обилно крварењето и си се избањав со мерак. Но, откако излегов од вода одма трчав во соба да се пресоблечам :D
    И да добијам на одмор ќе седам под сенка, нема да се бањам тие денови, едноставно зошто да ризикувам да ја прекинувам менструацијата кога неморам :^)
     
  5. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Јас неуспеав да го ставам тампонот и така некое време си се сончав само... -.-
     
  6. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Мајка ти е во право. Немаш појма колку можат тие апчиња да ти наштетат,по во иднина да си ја лупаш главата ако имаш проблеми. И за што? Само за еден одмор. Ти нема да бидеш на одмор само 4 дена. Доволно е првите два-три дена додека е обилно крварењето да не бањаш, а после тоа можеш и со улошка и да си ја мењаваш. Ти кажувам од искуство, јас скоро секоја година имам добиено кога сум на одмор и така си практикувам. А, ако си имала односи можеш и тампон, уште поубаво.
     
  7. blanka

    blanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    менсот се регулира во секое време со апчиња кој го запираат или пред време во иницираат крварењето.. тие апчиња се земаат со препорака од гинеколог. јас секое лето го правам тоа и немам проблеми.
     
    На gerdanche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Може некоја што знае да ми објасни кои се штетните последици од апчињава?И само овие апчиња за поместување на менструација се? :)

    Ииии, бидејќи не сум користела тампони до сега, кога ќе го ставиш тампонот ич нема крв?Да не пропушти па смешки да бидат после. :D
    Малку језиво е со тампон, да не се заглави па што правиме после... :rofl:
     
  9. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Тоа се уствари хормони, при хормонска нерамнотежа во организмот се користат, ако имаш намален или покачен одреден хормон. Може да ти влијае на цел организам, менструација, исхрана, психа...
    Јас искрено верувам дека од 5 апчиња вакви во годината, баш и нема нешто страшно да ти се случи. Постојат жени кои без хормонски проблеми ги пијат за заштита како контрацепција нели. Лично не сум за да ги пијам константно, ама и не верувам дека значително нешто ќе ти пореметат, ако една недела во годината испиеш по едно апче на ден :)
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Добро луѓе апчињата не се штетни ако се земат еднаш во годината за на одмор да се помести неколку дена циклусот ама само еднаш во година бидејќи се хормонски повеќе да не се земаат тоа е најправилно.Па добро бе луѓе не ве сваќам што ќе правам на плажа со влошки на +50 степени ќе се сончам?ќе припаѓам на сонце цело време во тоа ќе ми биде паметот а за капење да не правиме муабет и што ќе правам јас на одмор ќе уживам или ќе се малтретирам ај ви се молам не е како ништо да не било проблем е ова прифатете го, е сега ако на некој му е страв со таблетите нека повели со тампон тоа е барем подобра опција од влошка,таблетите се за да го поместат циклусот а не да го спречат...
     
  11. Macushkaa

    Macushkaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    155
    Девојки..
    треба да ми дојде за 15дена.
    што ако се напијам од апчињата за одложување сеа .. и по 2 дена да ги прекинувам..Ќе ми дојде пред време?
    :^)
     
  12. LexyCw

    LexyCw Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    7
    Ќе одам јас фамилијарно,ама сепак со кој и да си не е убаво чувството кога на +40 степени си со менструација. :)
     
  13. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Не. Само ке ти се поремети циклусот и нема да знаеш кога ке ти дојде. Таблетките треба да почнеш да ги земаш 3-4 дена пред датата кога треба да ти дојде. Со нив смееш да одложиш менструација до две недели највеке, и откако ги прекинеш ке ти дојде во наредните 2-3 дена. Не прави експерименти, се што можеш да направиш така, пример може по малце да крвариш колку за секојдневна да мораш да ставаш неколку дена пред да ти дојде, па плус да ти дојде и крвариш уште колку дена обично ти трае, ем да не знаеш кои денови да очекуваш.
    Не би ги препорачала на млади девојки, ама кога веке сте решиле да ги земате, и ви ги даваат во аптека без преглед и рецепта, барем користете ги според упатството.
     
  14. kukli4ka123

    kukli4ka123 Активен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo. Jas sum nova na forumov. Planiram da odam so deckomi na odmor no sega treba da dobijam I planiram da zemam od apcinjata. Dali imaat nekakvo vlijanie vo odnosite ili ne? Pozdrav
     
  15. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Јас првите 2 дена имав добиено и си влагав во море без проблем.Првиот ден ставив тампон ама почна самиот да излегува и кога го извадив дебел колку краставица :lol: од што упил од водата и после тоа не ставив ич ништо,си се бањав без гајле и наместо 5 ми траеше 3 дена и бев мн.среќна :D од инфекции не се плашете,не е тоа базен па да фатите нешто значи е огромна површина на вода што нон-стоп се прочистува со самите бранови значи на исто место повеќе од 1 мин не е иста водата...уживајтеее :*
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на интимните односи или на расположението немаат влијание све си е вообичаено без гајле,еве јас сабота одам на одмор ама за викендот некаде треба да ми дојди денес треба да ги купам и да почнам даги пијам немам друг избор се надевам дека све ке помине во најдобар ред
     
  17. zajche

    zajche Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    Neznam koja fobija ja imaat lugeto od tamponite ama eve jas koristam redovno poveke od 5 godini ob tamponi so nekoi pauzi od po 2,3 meseci ama mnogu retko pa do sega nemam problem.menstuacija na odmor nikakov problem.moze da si dojde koga si saka i da si odi koga si saka na mene ne mi e problem.sum citala deka i pomalite tamponi nepravat problem i na onie sto seuste se nevini:) no ne garantiram nisto zosto ne sum sigurna.pa neznam dali e podobro da si igras so hormonite ili samo da si stavas tamponi koi redovno ke gi menuvas na pr. na sekoi 2 casa.
     
  18. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Годинава прв пат имав и тоа во сите три прилики што ги имав да се бањам во море и езеро.
    Последниот ден во Охрид и првите денови на море. И по иницијатива на другарките (кои го имаа истиов проблем неколку дена пред мене) се бањав и јас. Кога сакав да влезам во вода се пресоблекував во кабина и после излегување веднаш веш и влошка ставав и немав проблем. Од инфекции бог да чува, не ми се случило ама се согласувам дека на големи површини колкава е можноста...Чиста беше водата тој период. :D И во вода нели не тече, нема гајле. 8)
    А после следниот месец бев пак на викенд во Охрид и ми беше последен, четврти ден. Без гајле се бањав со дневна влошка (и не се познаваше :!: ) бидејќи тампони за сега не користам ни под разно.
    Додуша покасно мајка ми партал ме напраи, ама нешто е посилно од мене да се бањам... :$
     
  19. MissMary

    MissMary Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    19
    Девојки , за време на летниот период доколку одите на пример на море а да добиете менструација, што би направиле, секако отидени сме и да се бањаме ама како. Како се справувате вие ?
    За болки може апче да се пие, ама како се слекувате по костим за капење ? :?:
     
  20. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Јас не би се бањала за време на менструација,а и нормално ке си го планирам одморот тие денови кога нема да имам добиено или да не ми дојде баш тогаш
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.