1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Era

  Era Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Dali e normalno ako menstruaciite ti doagat posle 45-48 dena?
   
  На saraina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  398
  Вчерашната вечер ми се случи нешто што ме загрижи, на 5 април имав добиено, а вчера имав кафен исцедок на гаките(количината беше како да сум истурила една супена лажица, не премногу) и кога се бришев исто имаше многу трешко забележливо кафен исцедок помешан со бело прање (бело прање имав доста последниве 4-5 дена), такво нешто ми се случува пред да добијам и кога менструацијата ми е при крај(6-7 ден, тогаш најчесто)... Воедно имам и болки во јајниците. Пред неполн месец, бев на гинеколог, и имав цисти на двата јајника(водени), па ме упати докторката на тумор маркери, но се беше во граници на нормала... Доколку има некаква врска, бев поднастината минатава недела, и веќе 2 месеци имам физичка активност, доста зголемена... На што би можело да се должи ова? Ви благодарам на одговорот :)
   
  На Princees, sab1n4e и ilmiko-24 им се допаѓа ова.
 3. Jasnaaa

  Jasnaaa Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Ве молам помогнете ми во паника сум ! Добив, но кога видов на улошката имаше вагинални глисти !!! Цела сум во паника ве молам да ми одговорите дали е серизно ? Се надевам ке ми одговорите... Поздрав
   
  На Milickaa555 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cresa86

  cresa86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  30
  Здраво
  Имам 25 години и прв пат ми се случува вакво нешто... добив последен пат овој месец на 8ми април и имав нормално менструално крварење во првите 5 дена но крварењето не сопре ..сеуште имам сега во помал интезитет и има покафена боја ..немам никакви болки но ме загрижува што веке трае 2 недели ????
  Што е причината и дали би требало да се јавам кај матичниот гинеколог??
   
 5. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  528
  Пол:
  Женски
  Имам многу нередовна менструација. Еден месец имам друг немам. Еве како на пример сега последен пат имав накај 13 фебруари па сега ми дојде на 16 април. Летото ми дојде на 5 јуни па на 25 август. На гениколог немам одено, сметам дека сум сеуште мала за тоа па затоа сакав да прашам овде.
   
 6. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  1.706
  Јас добив многу рано,негде на 11тина години.Првите години ми беше нередовна во смисла ми каснеше по неколку дена некогаш и месец.Но од 18години негде како да ми се регулира но почна многу порано да ми иди некогаш ден два а некогаш и недела порано.Порано немав никакви болки во стомакот ама сега откако ми иде порано имам болки првиот ден.Ако може да ми објасните зошто е тоа така.Благодарам однапред.
   
 7. 19.-73

  19.-73 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво
  Имам 13 години прв пат ми дојде на 11 години во Октомври од Октомври па се до 1 Август ми беше редовна, но после 1 Август не ми е средена 10 дена имам 5 дена немам и потоа пак имам со болки во јајниците и обилно крварење. Што е причината и дали би требало да одам на гинеколог??
   
 8. yuri

  yuri Активен член

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  I mene mi se sluuva eve mo momentot da mi kasni,imam siptomi da mi dojde no nikako ne ide.Posledno imav na 15 mart a sega april nemam :/ neznam so mi se deshava...majka mi mi veli da 4ekam a neznam zosto tolku kasni.Imav problemi so umnicite i teshki bolki vo ustata i golemi nervozi dali mi se izmeni vremeto na idenje na menstruacijata.Sto da pravam
   
 9. Macci.007

  Macci.007 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  8
  Имам скоро 17 години.... меструацијата ми е редовна,но скоро пред една година кога ми дојде почнав имам страшни болки,повраќање и пролив. Го посетив гинеколот ми кажа дека матката ми има одлична позиција а дека емотивно сум таква и имам болки. Ми кажа да пијам апчиња за меструални болки.пиев до пред 5 месеци кафетин меструал,но почна устата да ми отекува,алергична сам на тие апчиња. Можете ли да ми кажете кои апчиња би биле погодини за мојата возраст за да ги пијам. Благодарам однапред :D
   
 10. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Јас пијам вентор и многу ми се подобри за разлика од кафетин менструал.
   
 11. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Мене првиот пат кога добив, менструацијата ми траеше цели 15 дена.
  Отидов кај гинеколог и ми рече дека не е ништо страшно...
  И години после тоа јас сеуште имам менструација која трае од 8 до 10 дена со обилчни крварења и болки
   
 12. TeaB

  TeaB Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  1.868
  Допаѓања:
  543
  Јас мислам дека нема потреба од паника. Јас имам една другарка која добива на 6 месеци и и трае по 15-20 дена. Но, сепак, би било пожелно да си отидеш на гинеколог.
   
 13. Nedzhla

  Nedzhla Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2012
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  96
  девојче посети си гиниколог јас имав менструација 20 дена и болки и нз со на крај имав хормонално нормално е тоа хормонално бидејки се јавува кај 80% од жените не се плаши а тоа за кафеавото ти од пролада ама сепак посети си гиниколог оти не е убаво да си погодуваме што ни е и како ни е позз и се најдобро
   
 14. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  163
  Да си прашам за сестра ми, и каснеше може 6 месеци..Односи нема,можно ли е да е од нервоза?
  Инаку најверојатно ќе оди на гинеколог иако доби за да знае што е,а што ако се повтори?Што значи тоа?
   
 15. Vericapep

  Vericapep Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Имам мн облина менструација првите 3 дена , мн големо крварење и јас и мајка ми . Дали тоа е нормално и ми е наследено ?
   
 16. gocedelcevstip

  gocedelcevstip Активен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Имам проблеми со менструацијата ми доага два пати во месец незнам во што е проблемот можете ли да ми дадете некој совет еве како ми довагаше, на 23 февруари ми траесе 15 дена скору до 10 март па пак ми дојде на на 15 март и сега добив на 10 април и пак ми траеше 14 дена а порано имав мн редовна менструација на секој 28 ми ден ми довагасе и ми траеше по 6 или 7 дена ви благодарам позздрав
   
 17. Butterfwy

  Butterfwy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ми касни 4 месеци,зедов тест за бременост излезе негативен и сега сеуште немам добиено ..Немам отидено на гинеколог затоа што имам нередовна менструација но ме плаши тоа што овој пат 4 месеци поминаа а сеуште ми нема дојдено
   
 18. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29

  Значи проблемот е дека ќе искрвариш ако чекаш да отидеш на гинеколог и да и кажеш за ова... имав и јас исто таков проблем, и чекав 2 месеци, кога отидов таа ми кажа дека ако сум почекала уште малку дека ке сум искрварела многу, и ми препиша анти беби, т.е. хормонски апчиња за да ми се среди тоа и така и беше.. си добив коа си требаше и од тогаш па се до сега имам најнормален менс. циклус (тогаш бев многу мала 12 години, уште не ни имав односи, така да без разлика на се, отиди да ти даде шо да пиеш и супер ке ти биде...ке ти се среди)

  БЕЗ ГАЈЛЕ !!! ;)
   
 19. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  2.037
  Имам циклус само кога пијам хормони Ciklo Proginova, кога имам ми трае 4-5 дена, немам болки
  Сакам редовно да добивам и без хормони... некој совет :?:
  Фала
   
 20. cvet25

  cvet25 Активен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ve molam za odgovor.
  Poslednata menstruacija ja imav na 25.03-29.03.2012 na 11.04 mi se pojavi smedj iscedok megutoa eden den se pojavi i krv. vo brak sum i sum sex aktivna. koga mi se pojavi toj smedj iscedok isoekav blaga bolka vo leviot jajnik.Sega treba da mi dojde menstruacija megutoa pak mi e kako iscedok ,ne e kako sto mi idala do sega. Pritoa moram da napomenam deka poslednite dva meseci mi se dosta stresni vo zivotot. smedj iscedok so blago krvarenje imav i pred eden mesec pomegu dvete menstruacii i sega ova mi se slucuva vtor pat,dosega nikogas,menstruacija imam dobieno na 13 god sega mi se 26.se nadevam deka ne e nisto strasno,i deka ke dojde menstruacija. Ve molam za odgovor. so pocit
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.