1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Jasnaaa

    Jasnaaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Devojki aj ve molam kazete mi dali moze da si zarazen so HPV virusot i da imas kondilomi, a da nemas CIN1, ili nema sansi, dali posledovatelno ako imas HPV, moras da imas i CIN1, CIN2...... itn.??? Fala Vi mnogu koj znae neka pise
     
  2. ivanshe

    ivanshe Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    253
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема врска, јас како што знам можда грешам, ЦИН 1 е следна фаза после хпв, али не значи дека имаш ЦИН, најубаво да си провериш, али јас позитивно ке ти речам обично си правиме филмови ние жениве, а плус и гинеколозите знаат да ни ја кренат косата, така да највероватно немаш :D
     
  3. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Tребаше на да ми дојде на 8ми а ми дојде вчера,10 дена порано .Меѓутоа сабајле кога станав ми престанало крварењето :^)
    Не знам од што би можело да биде,можно ли е да ми е од стрес пошто вечерта ми беше многу стресна и нервозна ?
     
  4. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ако ти било само малку тогаш може да е од овулација
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    И јас прво помислив на тоа ,ама не беше малку,туку сосем нормално ,и затоа и се зачудив зошто ми престана :worried:
     
  6. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    imav abortus pred neklolku meseci i posle toa mi kasnese 4 den i pk naredniot mesec 4 dena ,no sega mi docni poveke od 6 dena...a vo meguvreme imav mn stresovi patuvanja..dali e mozno pak da sum trudna??? ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ve molam za odgovor
     
  7. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
     
  8. kikagoce

    kikagoce Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    менструација

    Zдраво имам проблем озбилен со менструацијата ми каснесе11 дена потоа многу ми бесе темна прлјаво какао вино првите два дена ми тецесе полно потоа и парцинја мали тенки потоа 4 ден ми испадна на влоската топце како маслинка толку големо многу ми е страв и згрутцена крв на влоската исто ве молам за одговор помос ви благодаран однапред поздрав
     
  9. D--i

    D--i Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Dobro zasto doktorot ne odgovara na site prasanja nee fer :(
     
  10. Lollipop7

    Lollipop7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    782
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да прашам дали е можно менструацијата да касни од држење на диети? Мене требаше да ми дојде некаде 24-25 април а сеуште немам и дури пред 2-3 дена почнав да имам симптоми. А диетата почнав да ја држам од 18 април. Инаку мене 4-5 пати ми се има случено да ми касни по 15-16 дена.
     
  11. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Да да диетата има доста големо влијание врз менструацијата. И на мене сега ми касни може 10 дена, али тоа е зошто сменив начин на исхрана и дека вежбам. Исто така и лани ми беше, ми каснеше менструацијата цел месец бидејќи и тогаш исто така бев во фаза на слабеење. После тоа ми се навикна организмот и си добивав редовно месец за месец :)
    Немај гајле ќе ти се среди и на тебе менструацијата ништо страшно не е тоа :)
     
    На Lollipop7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ELT-S

    ELT-S Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2011
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Феминки ај ве молам за совет. Не бев во државата 20 дена, сменив биоритам и се, а пиев и некои апчиња. Добив на 31. март, и сега уште немам добиено, ми касни. :( Немам некои симптоми.
     
  13. AnaMarija-Nikolovska

    AnaMarija-Nikolovska Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имам 13 години и ми касни скоро 3 месеци дали е тоа нормално?
    Благодарам однапред ;)
     
  14. samanthago

    samanthago Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2011
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    9
    Mene mi kasne menstruacijata po mesec i nesto konstatno.kolku e ova opasno i dali moze da se regulira?
     
  15. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Дали може да не ти дојде менструацијата?
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Мислиш воопшто никогаш во животот да не ти дојде??? Само ако ги извадиш јајниците, ама тоа повлекува и др. работи како што е пореметување на хормони, нема да можеш да имаш деца...
    ...ма глупости бре прашуваш :$
     
  17. dancing.in.the.rain

    dancing.in.the.rain Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    142
    Што кога ќе добиеш повеќе пати во месецот? Ми се случи еднаш и ми рекоа дека е од стресови, од напнатост, од возбуда, но тоа е се почесто во последно време. Понекогаш ме држи и цел месец. Дали е тоа нормала појава? Благодарам однапред.
     
  18. Lollipop7

    Lollipop7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    782
    Пол:
    Женски
    .
    И порано ми се има случено,исто лани ова време, поради диети и апчиња за слабеење да ми доцни менструацијата, а исто така и од антибиотици. Потоа наредените менструации ми се редовни. Инаку денес конечно добив... :)
     
  19. Pep18

    Pep18 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ^ ^

    Trebase da dobijam na 3 mesecov a seuste nemam????? Dali e normalno? i nemam nikakvi simptomi
     
  20. iva85

    iva85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    27
    Јас сакам да прашам нешто..
    Пресметав на календарчево дека идната менструација ми се паѓа баш кога сум на одмор и 6 дена ќе ми трае како и секогаш.Несакам да си го пропуштам одморот,а несакам ни да користам тампони и да се ск*нам пред време бидејќи имам само 14 години.Чув за некои апчиња што правеле да ти дојде менстрација порано,и зборев со мајка ми и ми вика тоа не е здраво ти си дете што растеш.А кога зборев со братучетка ми ми рече дека со топла вода на долниот дел од стомакот една недела-две недели пред да идеш на одмор,за да ти дошло порано..Незнам дали е вистина.
    Ме интересира што би направиле вие во овој случај,дали се согласувате со последниов пример и што вие мислите за порано да добијам,што да правам?
    ви благодарам однапред :)
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.