1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација

Дискусија во 'Прашај гинеколог' започната од Era, 19 април 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. sever123

    sever123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    98
    Можно е да ми доцни пошто сум настината?
     
  2. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    macunka, кај кој нутриционист беше?
     
  3. g.girl95

    g.girl95 Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Менструацијата скоро секогаш ми касне ама овој пат ми касне веќе 2 недели. Не сум имала односи и не знам дали проблемот е што сега сум во друг град па поради климата или некој здравствен проблем може да е?
     
    На Shugarspice му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Може, да е од климата, а може и од нервози и стресови. Но тоа се само претпоставки. Оди на лекар. 2 недели е долг период.
     
  5. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Минатиот месец имав се на време како шо треба и после ми дојде за 2 недели..Од шо може така?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па зависи од многу причини. Но си имала односи сега скоро?
     
  7. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Претходниот месец лошо се разболев, имав некоја бактерија во организмот, мање битно, и на вториот ден нагло ми прекина. Недела дена бев болна, под 39 степени температура не симнав. Потоа уште една недела бев исцрпена, уште силата не ми беше вратена :lol:, а мислам дека тогаш ќе ми беше овулацијата. Сега веќе 8 дена ми доцни, пред неколку дена почувствував симптоми на овулација, или можеби само филмови си правам :D , но не чувствувам никакви симптоми дека ќе ми дојде. Шанси за бременост никакви, само да си кажам, но веќе почнав да се загрижувам да не нешто не е во ред. :^) Што е работава, можно е овулацијата да се подместила десеттина дена поради болеста или..?
     
  8. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.589
    Допаѓања:
    3.257
    Минатиот месец имав на 13ти Септември добиено. Кон 29/30 почна да ми течи пак, не во голема количина ама доволно за да се носи влошка. Три недели ова траеше. И сега ми течи нормално како да имам добиено добиено... А ако ова е добиеното, тоа претходно три недели што беше? Утре ќе одам на гинеколог па да видам но сакав да прашам дали на некој му се случило ова. Кога ќе добијам ми трае најчесто 6 дена и првите дена многу е страшно.
     
  9. curly_Andrea

    curly_Andrea Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, сакам да ве прашам дали ви се има случено или знаете поради што е тоа, мене обично ми доаѓа на 28-30 дена, последиот пат добив на 5 Февруари и ми траеше до 10, и еве денес на 16 добив пак, има поминато само 6 дена, инаку не ми се случуваат вакви работи, и + пред 1 ден имавме незаштитен однос со партнерот, вообичаено менструацијата не ми е таква сега немам болки а и повеќе е како светло црвена.
    Ви благодарам
     
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Од што би можело да се има слаба мменструација? И минатиот месец ми беше слаба, ми траеше едвај 2-3 дена и тоа доста бледа и слаба крв. Ама еве и сеа исто е. Вчера вечер ми дојде, а денес цел ден многу слабо имам. Стомакот ме боли онака нормално како и до сега што ме болело, пијам течности, јадам овошје, во текот на денот умерено пешачам, умерено одмарам..Си претпоставувам дека е од стрес но баш ме интересира дали и на некој друг ова му се случило.
     
  11. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Обично секогаш ми доаѓа на 28 дена точно, ретко се случува да ми касне 1-2 дена. Овај пат ми касне 5 дена знам дека не се многу, но ми е чудно дека со години веќе имам редовна менструација. Не бев ни настината, ни на диети, никакви лекарства, ни под стрес не сум стварно не знам зошто може да ми касни. А и немам никакви симптоми дека ќе добијам. Што мислите да не се замарам многу, многу или пак да отидам на доктор? Да напоменам само дека не сум сексуално активна.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Од време.
     
    На FlameFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Ок е тоа што досега ти доаѓало на 28 ден, ама не се базирај многу на тоа , нормално е да доаѓа циклусот до 35 дена...ако не ти дојде и еден месец не е страшно де ,ама ако сметаш дека ќе бидеш повеќе раат ако слушнеш мислење од доктор ,оди си,колку и да мислиш дека си била смирена, секој организам претрпува промени, мој совет ти е да почекаш ,зошто обично на гинеколог веднаш даваат хормонски апчиња , од нив ќе ти дојде , ама ќе ти пореметат нешто во организмот..затоа остави малку на времето :)
     
  14. Lina Stojanoska

    Lina Stojanoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2015
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали е нормално иако има поминато 6 години од првата менструација,се смета за нормално да не е редовна ( мислам секој месец ми иди , ама не во ист период )?
     
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    одсекогаш сум имала мали нередовности во циклусот но пред три месеца земав по препорака на лекар да приам цикло прогинова..неможев да ги пиам и ги оставив после десетина дена од прекинување на терапијата имав 5-6 дена многу слабо крварење и ми доцнеше после тоа околку 20 дена и еве пред два дена добив првит два дена ми беше многу ако крварењето како што ми е секогаш и еве трети ден скоро и да немам ич....Дали на некој му се има случено ? а веке 4-5 месеца пробувам да забременам и ништо од тоа затоа што најверојатно незнам ни кои ми се плодни денови ни ништо.наа преглед кога бев пред некој месец све си е во ред и матка и јајници и све
     
  16. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    20.942
    Пол:
    Женски
    Женски премногу сум загрижена давајте совет.
    Прво, имам 16 години и менструација имам од својата 11 година.Од секогаш ми била редовна, не во смисла точно на 28 дена, туку секој месец ми доаѓала.И сеа во последно иако не забележував ми доаѓаше секој месец, али не знам сега ептен ми потфрли.Последно ми дојде на 28 март, одтогаш ни трага ни глас нема.Ете, ми касни 2 недели скоро и незнам што да направам.Имав симптоми, како зголемено белопрање ама неа сеуште ја нема..Премногу ми е страв, кажете од што може да ми доцни?
    Иначе, да напоменам, ниту сум на диета, ниту сум под некаков стрес и сл, се нормално си е.
     
  17. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Нормално е. И јас од кога добив прв пат има поминато 6 години и уште не ми е редовна, касни по некој ден некогаш и по 2 недели.
     
    На Lina Stojanoska му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    ^ Иста сум и јас. Има поминато 6години како ништо откако прв пат добив, а не ми е редовна. Никогаш не ми е редовна. Секогаш ми доцни.
     
    На Lina Stojanoska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Menstruacijava obicno ne mi docni.Mesecov trebase da dobijam na 8 a eve uste nemam dobieno..ima sansa da e od stres??? Ne znam dali da se plasam ili ne..I izvinete za fontov,od mobilen sum
     
  20. Mala Hembra

    Mala Hembra Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Сакав да прашам нешто ..
    Редовно си имам менструација но со преголеми болки првиот ден не можам никако да ги издржам без да пијам апче ... Секогаш пијам кафетин менструал и дали може да бидат штетни имам слушано дека не било добро да ги пијам но не можам да ги поднесам болките преголеми се ...
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.